Mariancik

Cursuri De Limba Germana

Postări Recomandate

Mariancik

Am invatat in liceu franceza si engleza, la universitate la fel. Acum mai ca le-am uitat pe ambele. M-am deprins oricum cu ele. Acum sunt nevoita, un pic :girl_wacko: , sa incep sa invat germana. Ma tem, mi-e groaza, nu stiu de unde s-o incep, cum o sa ma descurc. Need help!

Unde as putea gasi ceva, pe cineva care ar putea sa ma ajute? A doua facultate nu e de mine, nu dispun chiar de atita timp.

Cine e cunoscut cu acest domeniu, va rog sa ma indrumati, sa ma sfatuiti cum sa fac.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Walk Jane
Am invatat in liceu franceza si engleza, la universitate la fel. Acum mai ca le-am uitat pe ambele. M-am deprins oricum cu ele. Acum sunt nevoita, un pic :smile: , sa incep sa invat germana. Ma tem, mi-e groaza, nu stiu de unde s-o incep, cum o sa ma descurc. Need help!

Unde as putea gasi ceva, pe cineva care ar putea sa ma ajute? A doua facultate nu e de mine, nu dispun chiar de atita timp.

Cine e cunoscut cu acest domeniu, va rog sa ma indrumati, sa ma sfatuiti cum sa fac.

Вы пишите, что не хотите идти в универ.

1. В Гос. Институте Непрерывного Образования есть немецкий. Обучение 2 года, расписание около 7 пар в неделю.

Диплом переводчика.

2. Есть курсы в библиотеке Б.Хаждеу, на Шт. чел Маре угол Гоголя. Там официальное представительство Института им. Гете.

Ну, примерно как Французский Альянс. Там есть уровни. В конце можно сдавать на официальные дипломы: DAF, подготовиться к сдаче DSH.

3. Неплохие курсы есть в школе №56, обучение с 1 сентября (время 18.10) - 2 года. 2 раза в неделю по 3 часа или 3 раза в неделю по 2 часа. Школа находиться слева от театра оперы и балета.

4. А еще есть немецкий центр. Кажеться им. Хоффмана. Там курсы бесплатные. Подробностей я не помню.

5. Можно репетиора найти Вам.

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Multumesc mult de sfaturi.

Situatia la mine e alta, 2 ani e prea mult. Imi trebuie sa stiu macar regulile de baza, pronuntarea si alte aspecte pentru inceput. Dispun de 3-4 luni, deja restul va fi "face-to-face". Cred ca vor fi binevenite niste cursuri intensive. E real sa invat ceva in acest timp?

Partajează acest post

Link spre post
Kotya
Multumesc mult de sfaturi.

Situatia la mine e alta, 2 ani e prea mult. Imi trebuie sa stiu macar regulile de baza, pronuntarea si alte aspecte pentru inceput. Dispun de 3-4 luni, deja restul va fi "face-to-face". Cred ca vor fi binevenite niste cursuri intensive. E real sa invat ceva in acest timp?

Мне кажется в вашей ситуации вам больше подойдет репетитор. Вы ему объясните, что вам конкретно нужно и он составит лично для вас программу интенсивного обучения. Об интенсивных курсах немецкого языка в Кишиневе я не слышала.

Partajează acest post

Link spre post
Natly

Va propun sa gasiti in net cursul PIMSLEUR (il gasiti usor pe torrentsmd, daca nu reusiti, va dau linkul). E vorba despre audio cursuri, f bune pentru incepatori, daca nu e numaidecat sa stiti a scrie. Minus e ca cursurile sunt in engleza, si daca nu ati uitat-o, foc la ghete! :)

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik
Va propun sa gasiti in net cursul PIMSLEUR (il gasiti usor pe torrentsmd, daca nu reusiti, va dau linkul). E vorba despre audio cursuri, f bune pentru incepatori, daca nu e numaidecat sa stiti a scrie. Minus e ca cursurile sunt in engleza, si daca nu ati uitat-o, foc la ghete! :)

Mersic mult, deja l-am gasit.

Partajează acest post

Link spre post
Walk Jane
Мне кажется в вашей ситуации вам больше подойдет репетитор. Вы ему объясните, что вам конкретно нужно и он составит лично для вас программу интенсивного обучения. Об интенсивных курсах немецкого языка в Кишиневе я не слышала.

Я думаю, что есть.

Qua Vadis, Studium...

Может у них найдете интенсивный курс.

Но вообще немецкий достаточно сложный, его и в Германии учат мимнимум 2 года.

Partajează acest post

Link spre post
koliu4ka

если есть какие-то вопросы в немецком, пишите в личку. обожаю этот язык. :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
HasK
если есть какие-то вопросы в немецком, пишите в личку. обожаю этот язык. :girl_in_love:

автор темы уже живёт в месте где немецкий практикует ежедневно:))

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Natasha, aha, in fiecare zi, de 3 ori pe zi :girl_in_love: .

Apropo, mersic ca mi-ati adus aminte de aceasta tema.

Desi ma aflu printre austrieci, sunt abia la inceput de cale. Nu am reusit sa-mi fac prieteni printre localnici, acasa cu sotul si copilul desigur ca vorbesc doar romana, in locuri publice pot sa vorbesc un pic germana, insa repede trec in engleza.

De marti incep cursul 2, asa ca iar ma cufund in lumea magica a unei limbi de pe alta planeta :girl_in_love:

Am nevoie de un sfat. Cum sa deosebesc care substantive la ce gen se afla? Caci imi este practic imposibil sa invat toate exceptiile lor. Die, Der, Das? :girl_haha:

De marti o sa innoiesc tema cu alte intrebari. Profa e turca-araboiaca, si desigur cu engleza nu prieteneste.

Svetlana, sper mult sa-mi fii ghid in aceasta lume cruda si nemiloasa :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Пятница
Am nevoie de un sfat. Cum sa deosebesc care substantive la ce gen se afla? Caci imi este practic imposibil sa invat toate exceptiile lor. Die, Der, Das? :girl_in_love:

Mariancic salut, germana deloc nu este grea. Trebuie numai sa-i prinzi firul, iar apoi merge usor. La inceput si mie imi parea ca este grea si stilcita, insa acum imi pare ca e cea mai usoara.

Uite, referitor la intrebarea ta - raspunsul este ca trebuie sa le inveti. Adica chind inveti un cuvint nou, memorizeaza-l impreuna cu der, die sau das. Sunt unele semne, prin care se manifesta anume un gen sau altul (cum de exemplu substantivele cu -nis la sfirsit sunt de genul Nominativ, adica das). Daca vrei, o sa-ti scriu si alte semne, numai ca nu azi. Dar pentru mine a fost mai usor sa invat cuvintul impreun. Succese si spor la studii!

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

So, am inceput eu urmatorul curs. Si e jale, din cauza ca engleza s-a infiltrat prea mult in vorba. Vad analogii in engleza peste tot. Insa constructia propozitiei doar e altfel :cry: si se primeste o casha mare.

As dori sa-mi explice cineva cum se formeaza trecutul, prin cele mai simple metode, cum ati inteles mai bine si cum a intrat in cap principiul de formare. Dau sa ma exprim si ma blochez automat. In cartile mele am doar participiile la verbele neregulate, asa ca e dificil sa inteleg asta :dash1:

Ich brauche hilfe! Ich cann nicht die Vergangenheit verwerden!

Пятница, idea cu terminatiile am prins-o eu inca de la inceput, pe unde mai bine, pe unde mai rau. Problema e in restul, care de multe ori sunt exceptii.

Cind imi notez un cuvint nou, notez si articolele, si daca e verb neregulat, conjugarea la pers II-III, pls alte combinatii deocheate.

A, inca nu inteleg ceva.

Ich habe ein Kind. Es (er) ist 2,5 Jahre alt.

Ca exemplu. Daca folosesc Kind, atunci trebuie sa bag Es in urmatoarea propozitie? Sau pot sa folosesc si Er? Simt ca e mai corect Er.

Nu stiu de ce credeam ca Es se foloseste la obiecte neinsufletite, analog la It in engleza.

Partajează acest post

Link spre post
Laura
Ich habe ein Kind. Es (er) ist 2,5 Jahre alt.

Ca exemplu. Daca folosesc Kind, atunci trebuie sa bag Es in urmatoarea propozitie? Sau pot sa folosesc si Er? Simt ca e mai corect Er.

Nu stiu de ce credeam ca Es se foloseste la obiecte neinsufletite, analog la It in engleza.

Willkommen im Club.

Ich habe ein Kind. Es ist 2,5 Jahre alt.

Folosesti "es", pentru ca e "das", daca vrei sa folosesti "er"(masculinul), atunci trebuie sa incepi cu Ich habe einen Sohn.( der Sohn)

Partajează acest post

Link spre post
Phalaenopsis

Stie cineva unde pot face cursuri de germana intensiv in perioada verii? Mersi anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Ксюша_1

Девочки доброе утро, подскажите пожалуйста где можно найти курсы или репетирота по изучению немецкого языка. спаисбо большое

Partajează acest post

Link spre post
Arisha83

Девочки доброе утро, подскажите пожалуйста где можно найти курсы или репетирота по изучению немецкого языка. спаисбо большое

очень хорошая школа иностранных языков - ILTC, ниже ASEM. я там окончила курсы английского. есть там и немецкий. если хотите частным образом - можно попробовать договориться с преподавателем лично - у нас в группе был один бизнесмен, он не всегда успевал и брал уроки частно с нашими же преподавателями. у них есть сайт www.iltc.md

Partajează acest post

Link spre post
elleanor

Cred ca pot sa va ajut. Scrieti-mi in privat.

Partajează acest post

Link spre post
ялошка

а бесплатные курсы у нас есть? это те, что на сфатул цэрий? девочки, у кого есть инфа, помогите плз

Partajează acest post

Link spre post
Noky

На Сфатул Цэрий, в одном здании с Французским Альянсом есть Centrul de Cultura Germana Accente. Они вроде являются официальными представителями Гёте института в Молдове. Курсы у них далеко не бесплатные.

Бесплатно год назад преподавал Peter Insam в пединституте, но сейчас вроде уже нет.

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Ridic tema :) Fetelor ce parere aveti despre cursurile la Centrul German de pe Sf. Tarii, Akzente?

De la fratele meu stiu ca Linguata cica au cursuri ff bune,, dar el a avut o profa care a locuit in Germania.. Nu stiu daca le merge la toti asa cu profii..

Partajează acest post

Link spre post
Alisha

Ищу для дочки -10 лет курсы немецкого от нуля и далее...посоветуйте,пожалуйста!

Partajează acest post

Link spre post
4erepashka

Девочки, посоветуйте хорошие курсы немецкого языка. Мне нужно с нуля и желательно там где есть дневные группы.

Partajează acest post

Link spre post
diamash

Cine are nr de telefon de la cursurile de la scoala 56? Voi fi foarte recunoscatoare daca mi-l dati.

Partajează acest post

Link spre post
Iceflower

Cine are nr de telefon de la cursurile de la scoala 56? Voi fi foarte recunoscatoare daca mi-l dati.

Acesta este tel. tel. (+373 22) 21-35-70

Site http://www.statecourses.com.md/

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum