70 сообщений в этой теме

Salut fetelor :)

Sunt curioasa sa vad cine e in Romania.

Eu m-am mutat in Romania de 1.5 ani. Un an am stat la Bucuresti, acum sunt in Cluj-Napoca, un oras foarte frumos si linistit in comparatie cu Bucurestiul, care e destul de agresiv.

Nu sunt inca mamica, si nici inca nu planific, dar cu gandul mai mereu la acest subiect :)

Curios e ca, desi sunt aici de ceva timp, la medici tot acasa, la Chisinau, vin :)

Inca nu m-am obisnuit cu sistemul medical de aici. Acum urmeaza sa-mi fac asigurare si sa incep "asimilarea" :)

Mi-a atras atentia un program al Ministerului Sanatatii din Romania. Pentru a determina "starea de sanatate a natiunii" toti romanii vor avea posibilitatea de a face gratuit un set de analize, care sa determine starea de sanatate. Am sa va tin la curent care e acest set de analize... :)

Indemnizatiile pentru mame aici, din cate am inteles, sunt mai generoase decat in R.Moldova, dar nu stiu toate detaliile.

In fine, sper sa aflu ca sunt aici mai multe fete din Romania si poate chiar din Cluj :)

Поделиться этим сообщением

WELCOME

dar ce inseamna ''nu m-am obisnuit cu sistemul medical''?

da e adevarat, la noi indemnizatiile pt mamici lasa de dorit...(1000 lei la nastere),e de ris,...no comment

WELCOME

dar ce inseamna ''nu m-am obisnuit cu sistemul medical''?

Salut :) Stii cand de mic copil esti obisnuit sa mergi la policlinica, stii care sunt medicii tai, stii toate policlinicile practic din oras, te mai consulti cu lumea despre un medic sau altul - e mai usor sa te descurci. Aici - totul de la 0, nici macar nu prea stii care sunt policlinicile. Si nici nu prea sunt de fapt - sunt mai multe cabinete private, pe sistemul de medici de familie.

Am avut de 3 ori experiente medicale. Prima data m-am simtit foarte rau si am mers la urgenta, la Bucuresti. Aveam asigurare, dar sincer. nimeni nici nu mi-a cerut-o. S-au purtat f. frumos, mi-au facut f. multe investigatii, unele care chiar credeam ca nu trebuie (de ex. UZI nu doar la rinichi, unde aveam problema, dar la toate organele interne), mai multe de analize, toate express, si fara nici un ban.

Apoi am mers "prin cunostinte" (se practica si aici f. mult) la un spital unde iar mi-au facut mai multe investigatii. Spitalele aici sunt mai dotate, la prima vedere.

La ginecolog aici am fost o singura data intr-un cabinet privat, destul de select, si precum era martie, toate consultatiile pt femei erau gratuite :)

Acum urmeaza sa-mi fac asigurare medicala pt Cluj si sa ma inscriu la un medic de familie.

da e adevarat, la noi indemnizatiile pt mamici lasa de dorit...(1000 lei la nastere),e de ris,...no comment

Aici am inteles ca e de 800 RON/luna, ceea ce e aprox 250 Euro...

clar, am inteles..asa e la inceput, mai greu, pe urma te vei obisnui. Bafta!

mi-a placut chestia ca in martie cosultatia la ginecolog e gratis :D super

Abia azi am intrat pe acest forum. Si eu sunt din Chisinau, dar sunt casatorita in Romania, in Constanta. Am o fetita de 1an si 10 luni. Acasa, in Chisinau reusesc sa ajung de 2-3 ori pe an. De fiecare data fac raituri prin magazinele de carti pentru copii si prin alea cu jucarii educative, gen "razvivalki". Asta pentru ca aici nu prea gasesc asa ceva. Mi-ar place sa gasec aici "colegi de situatie" adica acei care au plecat in Ro , dar cu inima tot au ramas acasa.

Abia azi am intrat pe acest forum.

Bine ai venit! :friends:

cum ne-ai gasit?

Mi-ar place sa gasec aici "colegi de situatie" adica acei care au plecat in Ro , dar cu inima tot au ramas acasa.

Salut :)

Bine ai vent aici, e un spatiu extraordinar si pentru schimb de experiente si pentru impartasirea bucuriilor si pentru sustinere atunci cad ai nevoie. Imi place mult acest porta si desi nu sunt mamica inca :laught: intru aici in fiecare zi.

Eu sunt in Cluj acum, am trait un an la Bucuresti. In Cluj am intilnit din intimplare doi fosti colegi care s-au stabilit cu familia aici, dar inca nu am apucat sa spun sotiilor lor despre acest portal.

Tu esti casatorita cu un roman sau basarabean?

Cum e in Costanta? Cum e cu serviciile pentru copii? Medicina?

Ai nascut aici? Cum a fost atitudinea medicilor?

Vei vorbi cu copilul tau rusa? Sotul (daca e roman) te sustine in asta?

Sper sa dezvoltam si noi aici o mica comunitate de mamici/viitoare mamici in Romania :))

Sper sa dezvoltam si noi aici o mica comunitate de mamici/viitoare mamici in Romania :))

E o idee foarte buna! :laught:

Natachika, bine v-am gasit! Am aflat despre acest forum prein intermediul culmea unui sait rusesc, care-l vizitez foarte des. E vorba de saitul lui Lena Danilova. E un sait care ma inspira foarte mult si ma ajuta sa fiu o mama mai buna. E o mare diferenta daca compari saitul asta si un sait de mamici din Ro. Nu sunt adepta inraita a dezvoltarii precoce a copilului, dar multe idei de acolo le pun in practica.

Am aflat intrand in un topic dedicat celor din fosta urss.

Eu stau in Ro de cam 4 ani. @ din ei am stat in IAsi. Sunt cassatorita cu un roman.

Copilul am nascut in Constanta, dar am nascut cu o doctorita care e ucraineanca, daca nu o gaseam pe ea cred ca nasteam la Chisinau.

Oricum aproape toate analizele mi-am facut in Chisinau si 3 din 4 ecografii am facut acasa. In Constanta pe atunci nu se gasea eco 3-4D. Si data viitoare voi face la fel -la analize si eco voi merge la Chisinau.

Eu am mai multa incredere in medicii din Moldova. Poate in Buc au cabinete si spitale mai dotate dar aici in Ct totul e foarte invechit, dar unde e performant e scump.

Vara, de exemplu , am fost in Chisinau si am facut un control fetitei la toti medicii, asa cum se face in Md cand face copilul 1 an. Aici se fac la timpul lor doar vaccinurile, in rest-se uita de copil daca nu vine mama cu copilul la medic.

Acum despre limba rusa. Eu sunt dintr-o familie mixta. Mama mea nu vorbeste romana, dar tata e moldovean. De mici am vorbit 2 limbi. Asa fac si eu cu fata mea. acasa cu ea vorbesc ruseste, afara romaneste, Cand suntem cu tati acasa vorbim romana. Si m-am gandit cand va incepe sa vorbeasca voi ruga sotul sa vorbeasca cu ea si engleza.

Sa mai spun ca am reusit sa iau indemnizatie si in Ro si in Chisinau :kiss4: Nu sunt bani multi, ce se primeste in Moldova , dar am facut procura pentru tata meu si luau parintii mei odata la 3 luni 300 de lei , ca la pensia pe care o au e un ajutor.

Natachica tu esti casatorita? Cam peste cati ani planifici un copil daca nu e secret? Oricum copilul vine nu cand vrem noi ci atunci cand vrea el. Nici eu nu l-am planuit.

Eu nu sunt casatorita, sunt intr-o relatie cu un baiat. Ne iubim :shok: , dar nu cred ca vom avea vreo-data o familie clasica :son3: El e yoghin si are alte viziuni asupra structurilor sociale :shok:

Sincer, de cand sunt cu el, si eu am inceput sa vad lucrurile altfel si am realizat oarecum cat de stereotipizat traim noi si cat ne limiteaza; dar nu stiu daca sunt mai fericita acum ca am realizat (ignorance is happyness :shok: )

Si respectiv cu sarcina inca nu stiu, in primul rand fiindca nu sunt gata eu (dpdv al lucrului si a stabilitatii financiare) in al doilea rand din cauza ca iubitul meu e asa cum :)

Acum trebuie sa plec :) mai continuam alta data :)

Salut fetelor :)

Sunt curioasa sa vad cine e in Romania.

Eu m-am mutat in Romania de 1.5 ani. Un an am stat la Bucuresti, acum sunt in Cluj-Napoca, un oras foarte frumos si linistit in comparatie cu Bucurestiul, care e destul de agresiv.

Nu sunt inca mamica, si nici inca nu planific, dar cu gandul mai mereu la acest subiect :)

Curios e ca, desi sunt aici de ceva timp, la medici tot acasa, la Chisinau, vin :)

Inca nu m-am obisnuit cu sistemul medical de aici. Acum urmeaza sa-mi fac asigurare si sa incep "asimilarea" :)

Mi-a atras atentia un program al Ministerului Sanatatii din Romania. Pentru a determina "starea de sanatate a natiunii" toti romanii vor avea posibilitatea de a face gratuit un set de analize, care sa determine starea de sanatate. Am sa va tin la curent care e acest set de analize... :)

Indemnizatiile pentru mame aici, din cate am inteles, sunt mai generoase decat in R.Moldova, dar nu stiu toate detaliile.

In fine, sper sa aflu ca sunt aici mai multe fete din Romania si poate chiar din Cluj :)

salut.Ma numesc Marina sunt din Soroca dar locuiesc la zalau 80 de km de cluj :X-04:

salut.Ma numesc Marina sunt din Soroca dar locuiesc la zalau 80 de km de cluj :X-04:

Bine ai venit! :party:

de cit timp stai in RO?

Bine ai venit! :party:

de cit timp stai in RO?

mersi de 12 ani :X-04:

Salut :)

Eu am fost de cateva ori la Zalau :) Parintii iubitului meu au stat acolo multi ani :)

Te invit oricand vrei la mine la Cluj :)

Doar ca din cauza lucrului cred ca ma voi muta in Austria pentru un an, intr-un satuc super mic - Schlaining (are doar 700 locuitori :wink2: )

asa ca ma voi alatura fetelor din Austria

Dar in ianuarie esti oricand binevenita la mine in ospetie :) cu cel mai mare drag :)

:X09:

:x023: salut mersi hai si tu la zalau cand ai timp eu stau acasa tot timpul nu lucrez nicaieri si felicitari pentru transfer de lucru,mai tinem legatura si din austria daca doresti si sarbatori fericite :x019:

Buna sunt din Chisinau dar de 3 ani stau in Galati.Am un copil de 3 luni l-am nascut aici in Galati. :X-04:

Buna sunt din Chisinau dar de 3 ani stau in Galati.Am un copil de 3 luni l-am nascut aici in Galati. :X-04:

Buna! Bunica mea e nascuta la Galati. Tu esti casatorita cu roman?

Salut si bine ai venit printre noi!!!!! :girl_impossible:

Astept sa vina aici si cineva din Craiova.Am stat acolo 5 ani, dar orasul era in constructie(1991-1996).Kind vad la TV vreun reportaj doar dupa punctele reper por sa-l recunosk.

Fetelor-romancelor, ce situri, chaturi, forumuri aveti romanesti unde stau fetele noastre? data ne adrese sa le cautam acolo. Poate nici nu stiu de noi.

Salut Ella :)

Fratele meu e student la Galati si am fost acolo de cateva ori :) La multi ani odorasului tau de 3luni :))

Cum a fost experienta de nastere in Galati?

Stiu apropo ca multi medici din MD lucreaza in Galati, ca e aproape de casa :)

La Bucuresti am avut un caz interesant :) Mi-am scrantit piciorul si cand am fost la spitalul de traumologie medicul care era de garda era basarabean :)) stabilit de cativa ani in Bucuresti :)

Tot un fel de anecdota la aceasta intilnire a fost ca eu il intrebam de picior si el imi zice, "stii, ai probleme cu tiroida" :lol: eu eram dupa serviciu de noapte si ochii mei intr-adevar aveau un aspect bulbucat ca la cei cu tiroidiana :lol: , si alti medici in diferite ocazii tot aveau aceeasi prima impresie. tifu-tifu, analizele erau ok... (sper acum ca laborantii au fost conscienciosi :unsure: )

Buna Lili, nu sunt din Craiova dar sunt casatorita cu CRAIOVIAN! La moment sunt insarcinata si sunt acasa la Moldova!

Buna Gagulea! sunt de o parere cu tine ca medicii de la RM sunt mai competenti. sunt insaricnata in saptamina 23.sotul fiind Roman am decis as facem niste investigatii si in Romania.Desi aici in RM avem un medic FFF BUN MIHAI STRATILA Vice director la CENTRUL DE PLANIFICARE A FAMILIE DIN RM. Am fost la un centrul privat din Iasi am mai facut niste analize : toxoplasma +triplu test.La toxoplasma am iesit negativ. pe cind la triplu test a iesit cu un risc crescut. am asa niste amintiri neplacute dar cel mai neplacut a fost ca fiind in Moldova am sunat la centrul de analize am intrebat daca cum au iesit analizele si mi sa comunicat ca la triplul test e un risc crescut. din strart am vb cu ei sa mi transmita prin fax analizele prin fax au fost deacord. Nu mi puteau transmite prin fax analizele si ma tot amina peste o ora, deja eram intratita stresata intrucit ii sunam din ora in ora am fost sicer nevoita so lamuresc pe domnisoara cum sa mi transmita fax- faxul la ei fiind la automat intru sfirsit pe la 18 am primit fax, ii rugasem sa mi dea analizele prin emalnici asta nu erau in stare am sunat la Bucuresti ii imploram sa mi dea analizele prin email nici asta nu au fost in stare, ca cica este un desen si nu e posibil sa mil transmita prin email. Apoi am sunat la medicul din Romania ala cica nustiu unica analiza sigura este amneocinteza sa venim la ei la iasi sai mai dau si lui bani, am dat 100 euro pu 2 analize si un ecograf!atunci am decis mai lasa Ramanii am mers la medicul nostru in RM desi aveam o sarcina buna fara toxocoza, medicul ma linistit si a spus ca el nu vede nici un risc da pu orice eventualitate sa fac testul ! Lam facut la el la Centru am platit 500lei in comparatie cu 400 euro cit era in Romania! am primit rezultatul in decursul a 3 saptaminii a iesit negativ! Din acel moment nici nu vreau sa aud de medicii din Romania de competenta lor, dar la ales de Centrul de analize din Iasi de necompetenta lor de a transmite un fax si un email.

Buna Lili, nu sunt din Craiova dar sunt casatorita cu CRAIOVIAN! La moment sunt insarcinata si sunt acasa la Moldova!

Ura! m-au complesit amintirile din anii de studentie.Am stat in Craiova in perioada anilor 1991-1996 si atunci orasul era in construktie.Acum la TV kind privesk vreun reportaj de acolo doar dupa denumirea strazii imi imaginez.Sarcina usoara! Sa aveti un copil sanatos si sa va bucure in fiecare zi!!!!

Создайте аккаунт или авторизуйтесь, чтобы оставить комментарий

Комментарии могут оставлять только зарегистрированные пользователи

Создать аккаунт

Зарегистрировать новый аккаунт в нашем сообществе. Это несложно!

Зарегистрировать новый аккаунт

Войти

Есть аккаунт? Войти.

Войти

• Недавно просматривали   0 пользователей

Ни один зарегистрированный пользователь не просматривает эту страницу.