Ericika

Mucegai | Плесень

Postări Recomandate

Ericika

Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi!!!

Iarna aceasta am avut niste probleme cu podul (probabil) si s-au umezit peretii din apartament. In antreu avem un dulap, unde tineam haine. Peretii lui, de asemenea s-au umezit si cam toate lucrurile pe care le tineam, au capatat un miros foarte neplacut. In bucatarie s-a intimplat acelasi lucru. Pe pod au aparut niste pete urite de mucegai.

Ajutati-ma va rog !!!!!!!! Cum luptati cu el? Ce solutii eficiente cunoasteti pentru a scapa de mucegai?

Va multumesc pentru ajutor!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lareeska

я спасаюсь белизной! Даже не разбавляю в воде. Просто наливаю на тряпку и вытираю плесень. У меня такая беда каждый год на одной и той же стене :(

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

ох девчёнки боритесь с этой гадостью- это ужас для здоровья малышей!!! на сколько я слышала- белезной самый эффективный способ....

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Vica, eu am cam aceeasi problema - perete de la fereastra umed cam tot anul. Stergeam fiecare simbata (!) cu belizna, dar peste o saptamina aparea iar.

Acum folosesc de la SANO "Mildew stain remover", e mult mai efectiv. Nu am scapat de tot, dar apare cam odata in 3 luni. Deacum e inainte.

Partajează acest post

Link spre post
Laura

CA sa scapi de mucegai nu e suficient sa cureti peretii, mucegaiul e ciuperca, care trieste si se inmulteste, il cureti azi, in ceva timp e la loc.

Trebuie sa stiti exact cum stati cu peretii, daca sunt uzi in interior, trebuie uscati si dupa aia tratati cu solutii speciale.

Primul lucru e sa asiguri aerisirea foarte buna in casa.

Partajează acest post

Link spre post
SkazkaNaNoci

Раствор медного купороса, септапик.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator arinaamelia
Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi!!!

Iarna aceasta am avut niste probleme cu podul (probabil) si s-au umezit peretii din apartament. In antreu avem un dulap, unde tineam haine. Peretii lui, de asemenea s-au umezit si cam toate lucrurile pe care le tineam, au capatat un miros foarte neplacut. In bucatarie s-a intimplat acelasi lucru. Pe pod au aparut niste pete urite de mucegai.

Ajutati-ma va rog !!!!!!!! Cum luptati cu el? Ce solutii eficiente cunoasteti pentru a scapa de mucegai?

Va multumesc pentru ajutor!

ciao.pentru a scapa de mucegai trebuie sa tratati cu solutie de clor(ex.ACE).turnati intro sticla cu sprai de exemplu o sticla de la solutie de spalat ferestrele.stropiti bine partile murdare de mucegai.daca e foarte intens mai incercati o data.eu asa scap de el si ajuta.succse.

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

pentru mucegai am folosit Sano acesta si alta solutie Bison -aceasta .

Bison e mai puternic mirositor (trebuie de aerisit dupa el) dar e mai eficient- curata bine si nu apare cateva luni acolo mucegaiaul (conditiile sunt in continuare faborabile pentru mucegai- umezeala si intuneric).

Le gasiti:

Sano- in supermarketuri, la magasinul specializat str Alexandru cel Bun, la Grand Hall

Bison- il luam de la Metro 1, nu stiu daca mai este

Daca problema persista- e mai bine la urmatoarea reparatie sa folositi o solutie antimucegai in tencuiala (clei de teracota si faianta) si sub vopsea- in asa fel lasati mai putine sanse mucegaiului sa creasca in perete si sa apara.

Partajează acest post

Link spre post
Iana Tonidze
CA sa scapi de mucegai nu e suficient sa cureti peretii, mucegaiul e ciuperca, care trieste si se inmulteste, il cureti azi, in ceva timp e la loc.

Trebuie sa stiti exact cum stati cu peretii, daca sunt uzi in interior, trebuie uscati si dupa aia tratati cu solutii speciale.

Primul lucru e sa asiguri aerisirea foarte buna in casa.

Am avut si noi cu ceva timp in urma probleme cu mucegaiul. Pentru ca sintem la ultimul nivel si existau perforari in acoperis, permanent ni se umezea tavanul si se forma mucegai. Cea mai buna solutie este ca am reparat acoperisul si am scapat de paraziti cred ca pe o buna perioada de timp - pina va aparea necesitatea unei altei reparatii.

De la bunici am mai auzit ca la tara se foloseste piatra vinata in amestec cu var. Dar tara e tara - nu e oras !

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

iata ca iar a trebuit ca curat incarcatorul masinii de spalat de mucegai. De ce anume acolo apare? nu mai am nicaieri in casa asa "oaspeti". Am inteles de la colege ca se intalneste des anume in incarcator. Pentur a curata folosesc substante active, dar ma gandesc ca ar putea strica hainele care urmeaza a fi spalate mai apoi....

Cum solutionati aceasta problema?

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Inainte cand aveam alta masina de spalat, aparea si la mine mucegaiul in incarcatorul masinii.

De cand am schimbat masina, nu mai apare nimic.

Eu nu inchid usa, o las intredeschisa sa circule aerul.

Partajează acest post

Link spre post
Lyusia
De la bunici am mai auzit ca la tara se foloseste piatra vinata in amestec cu var. Dar tara e tara - nu e oras !

si la noi astfel de problema, peretele de la scara

din apartament e groaznic ce mucegai creste

dupa ce am curatat peretii cu Sano

am amestecat piatra vinata(praf) cu apa calduta, dupa ce s-a dizolvat

am pereiat peretii

acum voi vedea ce va fi in perioada rece a anului

dar multi spun ca piatra vinata usuca bine mucegaiul si nu mai apare

Partajează acest post

Link spre post
Наталис

У нас вот такое средство, это чудо какое то! Я даже не ожидала что за 15 минут плесень может изчезнуть без следа!

Вонючее ужасно, но очень хорошее!

9c14027dd40c.jpg

Partajează acest post

Link spre post
enca

Девченки вытереть плесень -это не значит отнее избавиться.если она у вас появляеться значит у вас там постоянно сыро.Убрав сырость вы только тогда сможете избавиться от плесени.Сама имела проблемы, тоже не понимала откуда сырость.Потом устранили проблему- сырость и плесень сами исчезли без следа.Ищите щели и течь- устраняйте их и тогда забудете о плесени.Если у вас проблема с улицы на стене советую купить герметик и обработать швы с наружи.

Partajează acest post

Link spre post
Наталис
Потом устранили проблему- сырость и плесень сами исчезли без следа.

А если проблема соседняя квартира из которой слышно уже год "кап-кап", из которой жуткая вонь тухлой воды и где никто не живет? Охранники пожимают плечами.

м?

Partajează acest post

Link spre post
enca

Тогда только один вариант- оплатить там ремонт, может он и не дорого обойдеться, зато проблема исчезнет и пол не просыреет.а то потом такое начнеться...

я думаю что в таком случае можно поговорить с жеком, если хозяев нет, вызвать участкового, свидетелей.Открывает

е дверь и устраняете проблему.Да просто и перекрыть им воду можно.

Partajează acest post

Link spre post
Наталис
Тогда только один вариант- оплатить там ремонт, может он и не дорого обойдеться, зато проблема исчезнет и пол не просыреет.а то потом такое начнеться...

чтооо???? ремонтировать чужую квартиру? вы о чем???

да и свидетелей нету, в этом доме зимой живут человек 10 максимум, в нашем подьезде 3 и то, не на нашем этаже.

Partajează acest post

Link spre post
delia
У нас вот такое средство, это чудо какое то! Я даже не ожидала что за 15 минут плесень может изчезнуть без следа!

Вонючее ужасно, но очень хорошее!

Чертовка, где Вы купили это средство?

Partajează acest post

Link spre post
enca
чтооо???? ремонтировать чужую квартиру? вы о чем???

тогда перекройте воду просто напросто.Свидетелей можно и с улицы привести, это не важно.Просто если у вас отсыреет пол, то плесенью будет вонять немеренно и потом эта сырость пойдет с низу и на стены.Вам это надо?

Partajează acest post

Link spre post
Наталис
Чертовка, где Вы купили это средство?

Покупала в Болгарии, но мне кто то говорил что у нас тоже такое есть.

Вам это надо?

Конечно)))

А если серьезно, то проблема серьезная, будем действовать, сил нету.

Partajează acest post

Link spre post
enca
будем действовать, сил нету.

желаю удачи!Ну и заодно избавиться окончательно от плесени.

Partajează acest post

Link spre post
delia
Покупала в Болгарии, но мне кто то говорил что у нас тоже такое есть.

Спасибо за ответ, очень надеюсь что найду такое средство у нас.

Partajează acest post

Link spre post
Zveta

Подскажите пожалуйста, кто сталкивался с проблемой плесени!!!! КАК боролись??? Ситуация такова, что не успели закончить ремонт, как она снова появляеься! Может у кого-то есть удачный опыт борьбы???

Partajează acest post

Link spre post
Gavanna

у меня плесень в ванной... черная такая бееее...

по периметру ваны.. в смысле не ванной комнаты, а ваны акриловой....

причем шов между ванной и стеной обработали силиконом .. причем коряво... в общем не выковорить оттудова эту чернь....

попробую найти средство от плесени как Чертовка написала... :crazy:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum