Lullaby

Cununia Sambata | Венчание в субботу

Postări Recomandate

Lullaby

In care biserici se cununa sambata? Eu stiu doar de Sf.Teodora de la Sihla. Mai sunt altele in Chisinau?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lareeska

не знаю как называется эта церковь - на углу Пушкина и Искры. Возле лицея "Асаки"

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
не знаю как называется эта церковь - на углу Пушкина и Искры. Возле лицея "Асаки"

Это и есть Теодора, и в субботу венчают только там....

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Amanda, sigur doar asta? Nici nu are sens sa mai caut?

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Amanda, sigur doar asta? Nici nu are sens sa mai caut?

E biserica romaneasaca, si din cite stiu de la fete , doar acolo se cununa simbata.

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
E biserica romaneasaca, si din cite stiu de la fete , doar acolo se cununa simbata.

Nu prea m-ai bucurat. Biserica e foarte dragutza, noi acolo ne-am cununat, dar nu are aproape deloc loc pentru parcarea masinilor.

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya
Nu prea m-ai bucurat. Biserica e foarte dragutza, noi acolo ne-am cununat, dar nu are aproape deloc loc pentru parcarea masinilor.

Mai este o biserica care o stiu eu, se afla din urma spitalului de urgenta, pe strada 31 august, dar e foarte mica biserica, noi tot ne vom cununa la Sf.Teodora de la Sihla, am bronat-o cu vreo 6 luni inainte

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Mai este o biserica care o stiu eu, se afla din urma spitalului de urgenta, pe strada 31 august, dar e foarte mica biserica, noi tot ne vom cununa la Sf.Teodora de la Sihla, am bronat-o cu vreo 6 luni inainte

De ce tocmai cu 6 luni inainte? E asa de multa lume? Eu la vremea mea m-am dus la ei cu vreo 2 luni inainte si ei mi-au zis ca programeaza doar cu o luna inainte. Cand e nunta ta?

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi

si eu am fost la biserica sf. Teodora :dance3: , dar am bronat cu 2 saptamini inaintea nuntii.. mia placut f. mult, mai ales cind au cintat toti preotii impreuna.. :flykiss:

Partajează acest post

Link spre post
inga_k
si eu am fost la biserica sf. Teodora :dance3: , dar am bronat cu 2 saptamini inaintea nuntii.. mia placut f. mult, mai ales cind au cintat toti preotii impreuna.. :flykiss:

Si eu am cununia la Sf. Teodora, pana la nunta mai am exact o luna sio zi, dar am facut programare la biserica 2 saptamani in urma si era deja foarte multa lume, erau programati pentru cununie si cate 5 miri odata....noi ne-am programat sa fim singuri.

Partajează acest post

Link spre post
Emerald

Alte biserici nu cununa simbata, deoarece simbata nu se cununa...si inspre miercuri si vineri nu se cununa...si in post nu se cununa, dar biserica sus numita este de la Mitrop. Basarabiei, si ei se conduc de alte criterii!

Partajează acest post

Link spre post
tanyka
noi tot ne vom cununa la Sf.Teodora de la Sihla, am bronat-o cu vreo 6 luni inainte

Si noi am bronat biserica cu mult inainte de nunta, cam cu vreo 5 luni. noi vrem sa fim singuri si de aia neam grabit sa bronam la ora care ne trebuie.

Partajează acest post

Link spre post
inx

asa e, cel mai bine sa se cunune duminica

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi
asa e, cel mai bine sa se cunune duminica

dar care e diferenta?

Partajează acest post

Link spre post
inx
dar care e diferenta?

am inteles ca simbata e zi de pomenire, a mortilor

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya
De ce tocmai cu 6 luni inainte? E asa de multa lume? Eu la vremea mea m-am dus la ei cu vreo 2 luni inainte si ei mi-au zis ca programeaza doar cu o luna inainte. Cand e nunta ta?

nunta mea e 6 septembrie, eu cind am bronat restaurantul in ianuarie am inceput sa bronez totul dupa aia, foto, vodeo,etc...m-am dus la ei la sfirsit de ianuarie, ei mi-au ziu sa vin prin aprilie, ca inca nici registru nu aveau, dar mai bine in mai, pe la sfirsit de februarie eu ma plimbam pe acolo si am intrat intimplator, iarasi intreb de cununie si ea imi zice ca se poate de inscris, kiar in aceasta zi mai erau inscrieri, la ei cununia singuri costa 600 lei, in comun cu cineva 300, noi am platit pe loc toti banii si mi-am luat de o grija, mai ales stiu ca nunti sunt multe simbata, dar bisericile nu cununa,

Partajează acest post

Link spre post
domnicadi
am inteles ca simbata e zi de pomenire, a mortilor

posibil, dar eu nu atrag atentie la toate... principalul e sa fii cu inima deschisa fata de dumnezeu... :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Si eu m-am cununat la Sf. Teodora, tot sambata, am fost incantata de slujba, mai ales ca eram nguri in biserica.

Numai biserica ce tine de Mitropolia Moldovei, care este ederenta la Mitropolia Rusiei nu fac cununii sambata, ce motive au, nu stiu.

DIN PUNCT DE VEDERE ORTODOX NU SE FAC CUNUNII

Perioadele cu interdictii bisericesti pentru oficierea cununiei religioase (totusi, consultati un preot inainte de a alege ziua casatoriei, pentru ca si aici pot exista abateri de la regula):

Perioadele si zilele din an cand nu se fac cununii

• in toate zilele de post de peste an

• in Ajunul Paznicelor Imparatesti

• in Saptamana dinaintea Postului Sfintelor Pasti

• in Postul Sfintelor Pasti

• in Saptamana Luminata

• in Duminica Rusaliilor

• in Postul Sf. Apostoli Petru si Pavel

• in Postul Adormirii Maicii Domnului

• in Postul Nasterii Domnului

• de la Nasterea Domnului la Botezul Domnului

Posturile de peste an:

• in Postul Sfintelor Pasti

• in Postul sfintilor Apostoli Petru si Pavel

• in Postul Adormirii Maicii Domnului

• in Postul Nasterii Domnului

Zile de post:

• in Toate zilele de miercuri si vineri de peste an

• in Ajunul Bobotezei

• in Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul

• in Inaltarea Sfintei Cruci

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Perioadele si zilele din an cand nu se fac cununii

• in toate zilele de post de peste an

...........

Zile de post:

• in Toate zilele de miercuri si vineri de peste an

Cum vine atunci: vineri nu se poate de cununat? Bisericile noastre anume miercuri, vineri si duminica cununa

Partajează acest post

Link spre post
tanyka
la ei cununia singuri costa 600 lei, in comun cu cineva 300, noi am platit pe loc toti banii si mi-am luat de o grija, mai ales stiu ca nunti sunt multe simbata, dar bisericile nu cununa,

Dar de ce 600 :dash1: ? noi am platit 500 lei si tot singuri vom fi. poate pt toamna preturile sunt mai mari :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya
Dar de ce 600 :mosking: ? noi am platit 500 lei si tot singuri vom fi. poate pt toamna preturile sunt mai mari :girl_crazy:

nustiu, ei asa au cerut...oricum sunt multumita ca am reusit sa ma inscriu la ei...

Partajează acest post

Link spre post
Laura
Cum vine atunci: vineri nu se poate de cununat? Bisericile noastre anume miercuri, vineri si duminica cununa

Asa se pare, daca miercurea si vinerea e zi de post. :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
inga_k

Noi tot 600 lei am platiti ca sa fim singuri la cununie la SF. TEODORA

Partajează acest post

Link spre post
Фиалка

Только что прочитала - не совершаются бракосочетания накануне среды и пятницы всего года - то есть во вторник и четверг.

Partajează acest post

Link spre post
Amanda
Noi tot 600 lei am platiti ca sa fim singuri la cununie la SF. TEODORA

мне кажется что в последнее время из венчаний церковь ух какой бизнесс делает...

может я не права?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum