masha

Покупки К Школе | Ne Pregatim De Scoala

Postări Recomandate

Снежинка

Я в течение этого года понемногу покупала канцтовары и рюкзак купила дорогой, чтобы потом не выкладывать сразу большую сумму.

Туфельки дочке мы купили на Тираспольском рынке за 130 лей из кажзама с кожей внутри. Такие же потом на Центральном рынке за 100 лей видели.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oxana_E

На ярмарке ничего не понравилось,

на центральном рынке купила костюм польский хорошее качество 450 лей.

Туфли кожанные взяла в " Мире Обуви" на жд. вокзале 350 лей.

Рюкзак 400 лей.

Концтовары на 350 лей. ( все взяла на цент.рынке, кстати цены намного дешевле чем на ярмарке)

Спортивный костюм и майки носки, ищё присматриваюсь.

Ну вот примерно больше 2000 лей, обойдутся нам покупки к школе.

Partajează acest post

Link spre post
Ada

Из моего опыта скажу что хоть эти ярмарки и позиционируются как школьные, и все время подчеркивается что товары продаются по ценам ниже магазинных, на самом деле там все гораздо дороже чем на рынке. Канцтовары дороже даже чем в Грин Хриллзе.

Очередной лохотрон.

Partajează acest post

Link spre post
oxi

мамочки,кто уже отправлял дочек в первый класс,подскажите - что нужно купить (одежда,канцтовары и т.д) интересуют любые подробности

Partajează acest post

Link spre post
CosmoStar

Форму, если в школе нет единой

Спортивный костюм и обувь

Канцтовары - ручки, карандаши, фломастеры, цвет.карандаши, линейки (простая, угол, транспортир), циркуль.

Альбом для рисования, тетради 12 листов, цвет бумага, клей ПВА, ножницы.

Краски (лучше дождаться какие скажет учитель)

Пластелин

Конструктор (тоже учитель должен сказать).

Partajează acest post

Link spre post
Safali

угол, транспортир), циркуль.

В первом классе?

Конструктор

Зачем?

Лучше у учительницы спрашивать. Больше половины из того что купила заранее было не то. Ручки у нас только перьевые можно, картон только матовый, пластилин и краски у нас в первом не использовались, тетради были так называемого евро-формата (их закупили организованно), обложки соответственно тоже не подошли те что купила.

Вообще не очень много именно канцтоваров понадобилось.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

А разве не дадут список того что нужно?

Partajează acest post

Link spre post
Sandra

1.Forma scolara in 2-3 exemplare,

-pentru baieti poate fi 2-3 perechi de pantaloni + sacou +pulover clasic si/sau jilet si 5-6 camasi (din care cel putin una alba);

pentru baiatul meu in cl1 de ex. am avut sacou + jilet+pantaloni, sacou+pantaloni, +3 perechi de pantaloni (o pereche de iarna) care se asortau cu sacourile. Pana in primavara 1 pantaloni- rupti in genunchi, 2- mici adica stramti, asa ca pentru ultimul sunet am mai cumparat 1 pantalon. 5 camasi pentru fiecare zi din saptamana +1 alba de sarbatori. Camasile vor ramane si pentru clasa 2. Iarna in loc de jilet purtam pulover tip V la guler de culoare ecru si gri deschis, sub sacou abea se observau. Alte mame au optat pentru pulovere mai groase albastre care se purtau in loc de sacou.

- fetitele - ele la fel au 3 seturi de forma , adica pantalon, fusta, rochie, sacou, jilet si bluzite. Oricum, chiar daca uniforma e una, va trebuie cel putin 2 exemplare.

Orientati-va dupa cat de ingrijit este copilul Dstra, de obicei se c-am murdaresc. Un factor important este mancarea, daca copilul Dtra nu mananca la scoala, nu sta la program, atunci aveti sanse uniforma sa stea curata mai multe zile.

2. Incaltaminte comoda. Pantofi de exemplu. + incaltaminte de schimb.

3. Costum sportiv si adidasi.

4. Ruxac comod + sac pentru costumul sportiv.

5. Penal de tesatura sau plastic, numai nu metalic. Copii primesc observatii pentru galagie, iar cele metalice sunt teroarea invatatorilor :mega_shok:

6. Obiectele de calcelarie- diverse de la clasa la clasa. Mai bine sa va consultati cu invatatorul. Unele clase cumpara organizat caiete.

Totusi invelitoare pentru carti si caiete, agenda, pix, creion, radiera, rigla mica, album de desen, creioane colorate, ascutitoare,hartie si carton colorat - sunt cel mai des solicitate. Pentru educatia tehnologica (clei, paiete, ac/ata, carioce etc ) s-ar putea sa se cumpere organizat sau veti fi anuntati in septembrie.

Carton rar se gaseste bun, colorat pe 2 parti si mat (se incleie mai usor), de aceea eu cumpar din magazinile de papetarie carton la bucata formand setul respertiv.

Nu uitati ca creioanele colorate trebuie saptamanal ascutite si probabil dupa anul nou va trebui sa schimbati setul. Albumul de desen tot se termina, cartonul e mai mult solicitat de culoarea rosie verde si albastra, va trebui completat, la fel pentru hartia colorata. De obicei sambata verificam tot in ruxac si ascuteam creioanele, adaugam ceea ce s-a terminat sau pierdut si vedeam ce trebuie de cumparat. Nu credeti ca odata cumparate cu asta- basta, consumabilele mai bine cate putin si regulat de completat.

Partajează acest post

Link spre post
lily7

Astazi am facut o buna parte din cumparaturile pt scoala. Mergem in clasa I. Ne-am emotionat foarte mult cu sotul cand l-am vazut pe baiatul nostru in costum sau in alte piese de vestimentatie pe care de obicei la gradinita nu le imbraca copiii. Am realizat cat de mult a crescut.

Partajează acest post

Link spre post
Ксёмпа

Подскажите,где ещё кроме рынка продают интересные рюкзаки?А то не знаем от куда начинать смотреть.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Daaa, fetelor, într-adevăr deja e timpul pentru pregătirile de şcoală!! Repede trece vara! Noi încă nici nu am început a cumpăra ceva din lista cu rechizite recomandate.

Ghiozdan am cumpărat anul trecut de la iarmaroc, de calitate bună, german, la fel şi penarul completat cu de toate, de aceeaşi firmă. După un an de uz, e ca şi nou.

Uniforma încă îi vine foarte bine, rămâne de făcut cumpărături minore.

Uhhhh, iarăşi şoala.

Partajează acest post

Link spre post
lily7

Daaa, fetelor, într-adevăr deja e timpul pentru pregătirile de şcoală!! Repede trece vara! Noi încă nici nu am început a cumpăra ceva din lista cu rechizite recomandate.

Ghiozdan am cumpărat anul trecut de la iarmaroc, de calitate bună, german, la fel şi penarul completat cu de toate, de aceeaşi firmă. După un an de uz, e ca şi nou.

Uniforma încă îi vine foarte bine, rămâne de făcut cumpărături minore.

Uhhhh, iarăşi şoala.

Spuneti-mi, va rog, de la ce firma ati cumparat ghiozdanul?

Partajează acest post

Link spre post
Sandrina

Noi tot avem nevoie de sfaturi in privinta ghiozdanelor, nu stiu de care sa-i iau, cem mare merge in cl.1 cu costumul si rechizite ma lamuresc ,dar ghiozdanul :girl_wacko: sunt diverse ca model si ca pret, daca dispuneti de mai multa info si aveti experienta, rog sa o impartiti cu noi, multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Nu stiu cum alti parinti, insa pentru mine ghiozdanul nu a fost o problema. Noi deja mergem in clasa 2, si vom merge cu acelasi ca si in clasa 1.

In primul rind as atrage atentia la greutatea ghiozdanului si volumul lui. La noi in clasa erau vreo 2 copii cu ghiozdanele pina la pamint de greutate si ca marime, da se vedeau ca sunt din alea scumpe. Nu stiu merita sau nu?

In al 2-lea rind depinde cum va merge copilul la scoala. La mine baiatul se duce dimineata cu masina cu sotul, dupa masa il iau eu de la scoala si luam g. eu. baiatul, ghiozdanul practic nu-l pune in spate. Deci nu am optat pentru unul ortopedic sau cum li se mai spune. In primele clase nu aveti multe carti, e doar matematica si L. romana.+ dictionar + caietele. Nu am vazut nevoia unui ghiozdan tare incapator.

In fiecare an se organizeaza iarmaroace scolare cam de la 10-15 august. Anul trecut cind ne-am pregatit de scoala totul am procurat de acolo, o alegere mare erau si de ghiozdane la preturi diferite, am vazut si de 900 de lei si de 50 de lei pentru gustul si buzunarul fiecaruia.

Anul acesta avem de procurat penar pentru creioane, ca la acel din anul trecut i s-a stricat fermoarul. Penarul pentru pixuri e in stare foarte buna bine pastrat. Si mai completam invelitori, caietele nu cred ca tare ne cheltuim anul asta.

Anul trecut am cheltuit in jur de 3500 de lei pentru scoala.

Partajează acest post

Link spre post
olya

Spuneti-mi, va rog, de la ce firma ati cumparat ghiozdanul?

de acest tip, dar de culoare bordo, vedeţi în josul paginii. Foarte comod. Recomand!

Editat de olya

Partajează acest post

Link spre post
olya

Noi tot avem nevoie de sfaturi in privinta ghiozdanelor, nu stiu de care sa-i iau, cem mare merge in cl.1 cu costumul si rechizite ma lamuresc ,dar ghiozdanul :girl_wacko: sunt diverse ca model si ca pret, daca dispuneti de mai multa info si aveti experienta, rog sa o impartiti cu noi, multumesc anticipat.

Sandrina, dacă copilul va purta ghiozdanul în spate, fii atentă la mai multe detalii - să fie uşurel, spatele cu pernuţe moi, ghiozdanul să nu coboare pe poponeaţa copilului, adică să fie la linia taliei sau un piculeţ mai jos. Înăuntru să încapă mai multe piese de format A4 şi să aibă mult spaţiu. Şi, desigur, pe placul piciului, neapărat!!!! da, noi am ales ca baza ghiozdanului să fie dură şi impermeabilă.

Partajează acest post

Link spre post
gts

de acest tip, dar de culoare bordo, vedeţi în josul paginii. Foarte comod. Recomand!

а где купили и сколько стоит???

Partajează acest post

Link spre post
lily7

va multumesc mult, asteptam iarmarocul, sa vedem care va fi oferta de anul acesta.

Partajează acest post

Link spre post
Sandrina

Multumesc Irinka si olya pentru sfaturi, voi atrage atentie la detalii, baietelul meu e foarte activ si trebuie sa-i cumpar un ghiozdan calitativ, bun si trainic la un pret nu prea exagerat, voi astepta iarmarocul sa cumparam ghiozdanul perfect.. :smile: fiului i-au placut modelele germane, sper sa-l gasim repejor ca avem multe de cumparat.Cele bune!

Partajează acest post

Link spre post
olya

а где купили и сколько стоит???

La iarmarocul de anul trecut, la o tarabă cu produse germane. A costat, dacă nu greşesc, 630 de lei. Penarul de aceeaşi firmă, completat cu de toate, 90 de lei.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY

noi deja de un an procurăm rechizite de această firmă care are publicitate pe saitul nostru sus...

iată adresa lor...

http://www.office-expert.md/

au preţuri foarte democratice...

şi plus la toate şi discont de 5% dau...

de examplu acum dau discont la procurarea produselor în sumă de 150 de lei....

dar doar acum cîteva zile, după este nevoie de procurat în sumă de 250 de lei...

noi ieri am procurat toate mărunţuşuri de 150 de lei...li creianele, penalul,ghiozdanul am procurat cu discont...

Partajează acest post

Link spre post
FrenchWoman

Foarte simpatic ghiozdan, Olya, şi se vede că e comod, şi nu prea mare.

Fetelor, unde are loc acest iarmaroc despre care vorbiţi şi cînd trebuie să se înceapă?

Am şi eu băiat de clasa-ntîi anul acesta şi mă stresez!

:)

Partajează acest post

Link spre post
Natusic

Noi anul acesta mergem deja in clasa 2,si vom fi mai pretentiosi la procurarea ghiozdanului,deoarece anul trecut ne-am bazat pe frumussetea acestuia,anul acesta ma voi baza pe calitate si comoditate,in primul rind fundul ghiozdanului sa fie tare,ca anul trecut tare am mai botit coltisoarele cartilor si numaidecit sa fie cu doua despartituri ,si nu in ultimul rind sa fie bine fixat pe spatele copilului.Succes fetelor si multa rabdare, ca luna aceasta vom scoate buni bani din buzunare pentru a trimite odorasii nostri la scoala,dar cred ca ei merita.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Buna, fetelor! Anul acesta voi avea şi eu şcolăriţă :girl_in_love: Deja totul i-am luat :girl_dance: Am cheltuit vreo 300$. Cea mai multă bătaie de cap am avuto cu alegerea rucsacului :rolleyes: În lipsa de experienţă - am cutreierat mult pănă ne-am decis :girl_wacko: Să fi intrat mai degrabă pe aici - avea să-mi fie mai uşor :whistle3:

Iată rucsacul nostru. E cu pernuţe în spate şi fund tare. Am dat 250 lei. De la "Five Club" sunt mai multe modele dar noi, adică, eu şi viitoarea şcolăriţă l-am ales pe ăsta. Aplicaţia aia cu Winx pentru ea era extrem de importantă :spiteful:

67401eaa2ed2t.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum