Vizitator Oleg

Impartirea apartamentului

Postări Recomandate

Vizitator Oleg

Buna ziua, va rog sa ma consultati.
Asa o situatie, este un apartament in Chisinau, detinut de 3 membri din 4 (a unei familiei)
Tatal meu- cota parte 1/3 , (locuia impreuna cu parintii in acest apartament)
bunelul -cota parte 1/3
bunica - cota parte 1/3
fratele tatalui care nu detinea nimic din acest apartement.si nu locuieste in el

Si acum istoria :) 
In august 2006 moare bunica si lasa testament in care "tot ce are lasa fratelui tatalui meu" 
deci avem :
Tatal meu- cota parte 1/3 ,
bunelul -cota parte 1/3
fratele tatalui - cota parte 1/3
La citeva luni dupa decesul bunicii ...bunelul scrie testamet in care indica ca lasa toata averea sa indifirent care va fi "tatalui meu"
(este unicul testament si nu a fost modificat sau anulat , procedura de mostenire deja am inceput)
Bunelul a decedat acum la inceput de februarie 2021.
deci avem :
Tatal meu- cota parte 2/3 ,
fratele tatalui -cota parte 1/3 (care aproximativ din 2013 sa mutat cu trai permanent in Russia)

si aici incepe DAR ..bunelul in 2011(la 5 ani dupa decesul bunicii) a deschis un depozit cu o suma "x"
toti acesti ani el facea depuneri in acest cont + il capitaliza ,suma care era depusa initial a crescut cam de 5 ori 
Acum dupa decesul bunelului apare fratele tatalui cu pretentii fata de acest cont (ceea ce e absurd si practic nu cred ca poate fi contestat si demontrat in instanta)
dar el il santajaza pe tatal meu cu cota parte in apartament , adica cere o suma mult mai mare (cam dublu ) decit pretul de piata
spunind ca in caz contrar o vinde , citat "la tigani :)))"  ceea ce tot e absurd dar ma rog, stiu ca obligat sa o vinda tatalui 
Intrebarile mele sunt urmatoare :
1) poate el sa puna un pret dublu fata de cel de piata?
2) In toti acesti ani el nu a achitat serviciile comunale pe cind logic cel putin caldura deservirea blocului si restul de asa gen ar trebui sa fie 1/3 achitate de el
3) Putem noi fortat sa vindem apartamentul, dupa care sa-i dam partea lui?

Deci ce vreu sa fac in final ....daca nu vrea cu binisorul sa isi ia cota si sa plece...pentru ca din cont el sigura nu va avea nimic
vreau sa :
1. recalculam si cerem in instata compensarea servisiilor comunale
2. Vindem apartamentul cu acordul lui sau nu  (adica prin instanta) aici apropo cam cit in mediu dureaza asa procese?
3. Dupa vinzarea imobilului si compensarea serviciilor comunale si dupa caz cheltuielilor pe judecata, ii dam ce ramine din cota lui parte.

P.S.: ca  cititorilor acestui post sa nu para ca suntem porci ca procedam asa cu fratele tatalui ...
noi lu-i iam propus 1/3 din pretul apartamentului dupa vinzare + 3000euro din acel cont "asa ca cadou de la frate" fara nici vorba de compensarea comunalelor pe 15 ani.
La care am primit un categoric " NU ,eu vreau suma "X" sau am sa vind partea mea "la tigani"  , dupa cum si am spus mai sus suma e dubla fata de cea de pe piata.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
В 22.02.2021 в 20:11, Гость Oleg сказал:

Buna ziua, va rog sa ma consultati.
Asa o situatie, este un apartament in Chisinau, detinut de 3 membri din 4 (a unei familiei)
Tatal meu- cota parte 1/3 , (locuia impreuna cu parintii in acest apartament)
bunelul -cota parte 1/3
bunica - cota parte 1/3
fratele tatalui care nu detinea nimic din acest apartement.si nu locuieste in el

Si acum istoria :) 
In august 2006 moare bunica si lasa testament in care "tot ce are lasa fratelui tatalui meu" 
deci avem :
Tatal meu- cota parte 1/3 ,
bunelul -cota parte 1/3
fratele tatalui - cota parte 1/3
La citeva luni dupa decesul bunicii ...bunelul scrie testamet in care indica ca lasa toata averea sa indifirent care va fi "tatalui meu"
(este unicul testament si nu a fost modificat sau anulat , procedura de mostenire deja am inceput)
Bunelul a decedat acum la inceput de februarie 2021.
deci avem :
Tatal meu- cota parte 2/3 ,
fratele tatalui -cota parte 1/3 (care aproximativ din 2013 sa mutat cu trai permanent in Russia)

si aici incepe DAR ..bunelul in 2011(la 5 ani dupa decesul bunicii) a deschis un depozit cu o suma "x"
toti acesti ani el facea depuneri in acest cont + il capitaliza ,suma care era depusa initial a crescut cam de 5 ori 
Acum dupa decesul bunelului apare fratele tatalui cu pretentii fata de acest cont (ceea ce e absurd si practic nu cred ca poate fi contestat si demontrat in instanta)
dar el il santajaza pe tatal meu cu cota parte in apartament , adica cere o suma mult mai mare (cam dublu ) decit pretul de piata
spunind ca in caz contrar o vinde , citat "la tigani :)))"  ceea ce tot e absurd dar ma rog, stiu ca obligat sa o vinda tatalui 
Intrebarile mele sunt urmatoare :
1) poate el sa puna un pret dublu fata de cel de piata?
2) In toti acesti ani el nu a achitat serviciile comunale pe cind logic cel putin caldura deservirea blocului si restul de asa gen ar trebui sa fie 1/3 achitate de el
3) Putem noi fortat sa vindem apartamentul, dupa care sa-i dam partea lui?

Deci ce vreu sa fac in final ....daca nu vrea cu binisorul sa isi ia cota si sa plece...pentru ca din cont el sigura nu va avea nimic
vreau sa :
1. recalculam si cerem in instata compensarea servisiilor comunale
2. Vindem apartamentul cu acordul lui sau nu  (adica prin instanta) aici apropo cam cit in mediu dureaza asa procese?
3. Dupa vinzarea imobilului si compensarea serviciilor comunale si dupa caz cheltuielilor pe judecata, ii dam ce ramine din cota lui parte.

P.S.: ca  cititorilor acestui post sa nu para ca suntem porci ca procedam asa cu fratele tatalui ...
noi lu-i iam propus 1/3 din pretul apartamentului dupa vinzare + 3000euro din acel cont "asa ca cadou de la frate" fara nici vorba de compensarea comunalelor pe 15 ani.
La care am primit un categoric " NU ,eu vreau suma "X" sau am sa vind partea mea "la tigani"  , dupa cum si am spus mai sus suma e dubla fata de cea de pe piata.

3 минуты назад, GrigorePopa сказал:

Buna ziua,

1. El poate să propună orice preț îî vine în cap (însă acest fapt nu înseamnă că sunteți obligați să acceptați)

2. Da, aveți dreptate, doar că aplicînd termenul de prescripție de 3 ani puteți cere de la el doar plățile efectuate pentru el în ultimii 3 ani.

3.  În cazul în care nu ajungeți la un numitor comun referitor la modull de partajare a apartamentului, unica cale este adresarea în instanță cu o acțiune de partajare a aparatamentului prin metoda vinzării la licitatie (la prețul de piață) fiecare obținînd cota în bani proporțional cotei deținute ( un astfel de proces poate dura în mediu 2 ani).

3. Ca să vîndă la terți cota sa el mai întîi este obligat să vă facă dvs. o ofertă (dvs. avînd dreptul de preemțiune)  iar dacă refuzați el nu are dreptul să vîndă persoanelor terțe cota sa la un preț mai mic decît propus dvs. sau ar putea să facă o donație cuiva fără că să vă facă dvs. careva oferte.

4. Compensarea cheltuielilor comunale și partajarea urmează să fie examinate (judecate) în 2 proceduri separate.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum