inx

Nasterea cu Epidurala

Postări Recomandate

inx

ma intereseaza acest subiect pt.ca curind voi naste, am auzit si bune si rele despre epidurala...

este cineva care a nascut sub o astfel de anestezie, impartasita-va cu parerea...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tolstopuz
ma intereseaza acest subiect pt.ca curind voi naste, am auzit si bune si rele despre epidurala...

este cineva care a nascut sub o astfel de anestezie, impartasita-va cu parerea...

мне делали эпидуралку, схватки начались в 12часов дня и медленно шло раскрытие, в 7 вечера прокололи пузырь и тут началось.....

в 9 предложили анестезию, но сразу предупредили что она платная, платили 250 лей сделали , в спинной мозг делают укол и вставляют катетер, если еще надо будет добавить анестезии, мне не добавляли главное лежать на боку и не шевелиться, во избежание всяких последствий, а это так приятно лежать и не шевелиться во время схватки зато минут через 10 такой кайф лежишь улыбаешься, болтаешь, как будто и не рожаешь совсем, только по животу было видно когда схватка и монитор фиксировал, так где-то к 12 начало отпускать, появилась чувствительность и шейка после эпидуралки легко начала раскрываться и сразу пошли потуги и в 12.30 я родила

кстати теряется чувствительность всей нижней половины туловища, так что вставать категорически нельзя

есть один маленький минус сама не можешь ходить по маленькому как будто хочется, а не можешь ставят катетор (такая особенность)у меня когда появилась чувствительность я попробовала но увы

Partajează acest post

Link spre post
ikotka

А отходные являения от эпидуралки были? какие?

Partajează acest post

Link spre post
tolstopuz
А отходные являения от эпидуралки были? какие?

у меня никаких отходных яылений не было, ну это как анестизия у стоматолога, тоже же нет никаких отходняков, самое главное чтоб укололи куда надо и не промазали, вот тогда я думаю последствия будут 100% :(

Partajează acest post

Link spre post
ikotka
у меня никаких отходных яылений не было,

Тогда просто прекрасно рожать с анастезией. А где делали и почем обошлось удовольствие?

Partajează acest post

Link spre post
tolstopuz
Тогда просто прекрасно рожать с анастезией. А где делали и почем обошлось удовольствие?

ага :) если до эпидуралки я кричала что рожать больше нииии, <_< то как укололи сказала плиз хоть 10 раз, :D вообще ничего не чувствуешь, просто лежишь и все хочешь спи, хочешь книжку читай, я разговаривала с мужем и врачом причем мы еше и смеялись, веселились как могли :)

делали в центре матери и ребенка, обошлось в 250 лей

Partajează acest post

Link spre post
julik

Мне делали по показаниям, бесплатно

Как же все удивились, когда две дозы меня не взяли :rolleyes:

Partajează acest post

Link spre post
ikotka

Как вам повезло, девочки. А я так просила чтоб меня обезболили- врач моя сказал -ни зззя .. сама родишь. А у тебя Юля тоже не было отходняка?

Partajează acest post

Link spre post
julik
Как вам повезло, девочки. А я так просила чтоб меня обезболили- врач моя сказал -ни зззя .. сама родишь. А у тебя Юля тоже не было отходняка?

Меня вообще наркоз не взял, вводили два раза :P

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

я тоже хочу епидуралку тогда....зачем мучатся если можно и не мучатся...

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Ни женщинам, ни специалистам нельзя забывать, что этот метод является МЕДИЦИНСКИМ ВМЕШАТЕЛЬСТВОМ, и как таковое имеет показания, противопоказания и осложнения. Трудность заключается в том, что анестезиолог должен уменьшить или снять боль, не замедлив при этом роды и не нанеся вред матери и ребенку.

Положительные стороны эпидуральной анестезии.

Отрицательные стороны эпидуральной анестезии со стороны мамы

Отрицательные стороны эпидуральной анестезии для ребенка:

можно прочитать тут

Partajează acest post

Link spre post
julik

Я думаю, что много из того что пишут сильно преувеличено врачами, для подстраховки

Сколько слышала мнений от рожавших с эпидуралкой (интересовалась в свое время), только положительные отзывы

Единственое что встречается, так это боли в спине, но и без эпидуральной анестезии они часто встречаются после родов

Это лично мое мнение, и каждый решает сам, врачам это конечно выгодно, ведь они это продают и за хорошие деньги, обычно это стоит 50 $, как писала Толстопуз 250 леев за один укол, а обычно их требуется 2

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Mia,

eu de exemplu mi-am spus ca vreu o nastere pe cit se poate nemedicalizata, dar...daca o sa patesc cum a patit o cunostinta, adica dupa multe ore deja era lipsita de orice putere, vomita si pierdea cunostinta, atunci la sigur o voi cere. Dar la spital de obicei intreaba daca vrei o nastere naturala sau cu anestezie.

A propos, aceasta cunostinta mi-a spus ca dupa asta undeva jumatate de an a avut parte de cefalee, adica dureri de cap. Ceea ce nu s-ar spune-dar ramine a fi o interventie chirurgicala si din cite stiu orice interventie are efectele ei nedorite.

Parerea mea e ca pina a aparea peridurala-nasteau si asa, adica mamele si bunicile noastre. Si vad ca au trecut si peste asta.

Am mai citit ca trebuie sa te mentalizezi la ideea ca durerea e trecatoare si ca este ceva absolut normal si fiziologic. Trebuie sa nu uiti de respiratie si sa incerci sa ai in minte numai momente frumoase si pozitive.

Curaj fetelor, vom trece noi si peste asta.

Partajează acest post

Link spre post
Мама Даньки

мне делали кесарево под эпидуральной анестезией

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia
Mia,

eu de exemplu mi-am spus ca vreu o nastere pe cit se poate nemedicalizata, dar...daca o sa patesc cum a patit o cunostinta, adica dupa multe ore deja era lipsita de orice putere, vomita si pierdea cunostinta, atunci la sigur o voi cere. Dar la spital de obicei intreaba daca vrei o nastere naturala sau cu anestezie.

A propos, aceasta cunostinta mi-a spus ca dupa asta undeva jumatate de an a avut parte de cefalee, adica dureri de cap. Ceea ce nu s-ar spune-dar ramine a fi o interventie chirurgicala si din cite stiu orice interventie are efectele ei nedorite.

Parerea mea e ca pina a aparea peridurala-nasteau si asa, adica mamele si bunicile noastre. Si vad ca au trecut si peste asta.

Am mai citit ca trebuie sa te mentalizezi la ideea ca durerea e trecatoare si ca este ceva absolut normal si fiziologic. Trebuie sa nu uiti de respiratie si sa incerci sa ai in minte numai momente frumoase si pozitive.

Curaj fetelor, vom trece noi si peste asta.

eu cred ca in situatia cunostintei tale medicii trebuiau sa administreze vreun medicament inainte ca ea sa ajunga in asa hal.

Si eu vreu o nastere cit mai naturala, dar de toate se pot intimpla, cred ca oricum decizia va fi luata de medic, in care eu am incredere.

Partajează acest post

Link spre post
Beta-n

я просила анестезию, мне сказали: обойдешься! здоровая, сильная, сама родишь. а потом, девочка по палате говорила, что ее родственице сделали эпид-ку и ее порализовало ниже пояса на пол года (1 род/дом).

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Beta-n,

asta deja nu-i gluma. Asa anestezisti trebuiesc lichidati si neadmisi la posturile lor de munca.

Am auzit si eu asa cazuri, dar nu chiar paralizare pe jumate de an.

Acum am ramas cu o frica si mai mare de epidurala.

De fapt ma tem mai tare de epidurala decit de nastere.

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia
Beta-n,

asta deja nu-i gluma. Asa anestezisti trebuiesc lichidati si neadmisi la posturile lor de munca.

Am auzit si eu asa cazuri, dar nu chiar paralizare pe jumate de an.

Acum am ramas cu o frica si mai mare de epidurala.

De fapt ma tem mai tare de epidurala decit de nastere.

Olguta, nu mai cauta si tu motive de frica. Este doar un timp destul de scurt in comparatie cu 9 luni si va aparea pe lume cel mai iubit copil din lume pentru tine. Oare asta nu merita? Frica este cea mai mare greseala, invers trebuie sa incerci sa te relaxezi.

Partajează acest post

Link spre post
Moly

Mia,

merci pentru incurajari. Asa parca simt ca vreu sa vina mai repede momentul, dar atunci cind simt o durere care pare a fi contractie-incep sa tremur:)

Dar asta e, 9 luni am rabdat, mai trebuie de rabdat inca citeva ore de neplaceri pentru ca rezultatul final sa fie cel mai, cel mai.

Partajează acest post

Link spre post
Stylish

мне кажется что рожать с эпидуралкой надо по показаниям,если нет показаний,нечего себя и ребека лишний раз травить,можно и потерпеть...

Partajează acest post

Link spre post
ikotka
мне кажется что рожать с эпидуралкой надо по показаниям,если нет показаний,нечего себя и ребека лишний раз травить,можно и потерпеть...

А какие показания у эпидуралки могут быть при естественнных родах кроме обезболивания?*

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Tatal meu e anesteziolog si cind am discutat pe aceata tema,el a raspuns doar,ca nu recomanda la nimeni asa tip de anestezie si ca cea mai buna metoda e nasterea fara anestezie,dupa aceasta organizmul isi revine mai rapid.

Partajează acest post

Link spre post
atitasiki
А какие показания у эпидуралки могут быть при естественнных родах кроме обезболивания?*

Если родовой процесс затягивается, то в этом случае ставят эпидурал, чтобы ускорить.

И кстати, врачи обязаны сделать какую-то анестезию если боли слишком сильные, по тому что слишком сильная боль приводит к гипоксии ребенка (недостатку кислорода). У каждой мамы свой порог чувствительности. То что одна выдержит, другая может просто не вынести. А это последствия для ребенка.

Эпидурал вообще двух видов бывает.

1.Ставится на протяжении всех родов. Как схвати начинаются, так и начинают колоть. Начинают с маленькой дозы и все больше и больше.

2. Ставят во второй период. Тогда ставится одна доза часа за 2-3 до полного открытия.

Проблемы могут возникнуть в двух случаях:

Во первых если открытие произойдет до прошествия 1,5 часа, после введения эпидурала то могут возникнут проблемы.

А во вторых если вам попадется халатный врач, и не будет следить за схватками после, независимо от того если вернулась к вам чувствительность, или нет.

А последствия могут быть очень страшными.

мой Вам совет. Не надо на эпидурал идти ни при каких обстоятельствах.

Partajează acest post

Link spre post
iraida

Salut.

Vre-au sami scriu opinia mea despre epidurala.

Nu am inca nascut,dar daca dumnezeu mia da aceasta fericire enorma,atunci eu voi opta pentru anestezia epidurala.

Aici in Italia fac pasi inainte pentru a asigura epidurala 24 ore pe 24 in toate spitalele.Pentru orice persoana care va vrea.Desigur ca inca e nevoie de timp ca aceasta sa fie possibil.

De ce,daca e posibil de nascut cu mai putina durere si ne este data aceasta posibilitate,sa nu ne folosim.

Inteleg ca mamele si bunicile noastre au nascut fara,dar timpurile se schimba.Fiecare e liber sasi aleaga ce vre-a.

Conseguinza epiduralei poate fi durerea di cap,la careva persoane care au facut aceasta procedura.

Desigur ca vorbim despre medici-medici,si nu medici care vin la lucru cu alcool in cap si in mini,de medici care nu-s qualificati sa faca asa proceduri.

In asa medici nici eu nu as avea incredere.

Partajează acest post

Link spre post
Инна

Я тоже рожала с эпидуральной анестезией и осталась в восторге! Рожала 2 года назад в центре матери и ребенка и стоило это тогда 20 долларов. У меня история похажа с Толстопузом. Схватки длились две сутки, а шейка матки не раскрывалась. В конце концов мне поставили капельницу с препаратом который помогает раскрытию шейки матки и вот тут началась боль которую у меня не было никаких физических сил терпеть. Эпидуралка меня спасла! Каждый конечно сам пусть делает выбор как рожать, но я однозначно знаю что второй раз рожать буду только с этим супер чудом Эпидуральной анестезией!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum