Diana

Biblia Pentru Copii

Postări Recomandate

Diana

Stiu ca multi aici pe site sunt ateisti, dar totusi cum credeti e bine ca copilul de mic sa stie ca cineva sus are grija de el.

Eu incerc sa-mi invat copii asa. Asta nu inseamna ca fregventam des biserica, dimpotriva cred ca sunt prea mici sa inteleaga ce se cinta acolo si apoi copilasii mei sunt cam neastimparati :)

Ii inmvat rugaciuni si as vrea sa cumpar o biblie pentru copii, din pacate inca nu o gasesc :(

Prin aceasta as dori sa-i invat sa fie buni la suflet, sa iubeasca incepind de la parinti si terminind cu natura. Din pacate religiile in ziua de azi cam fac bussiness. Dar scopul crestinismului este de a face o lume mai buna, de a intelege lucrurile fara a judeca (ceea ce e foarte greu)....

Sunt idealista putin :)

Voi ce credeti?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BabaYaga

Eu asi vrea copiii mei sa mearga la scoala Duminicala. Dar preventiv eu asi controla (asi asista la citeva lectii) sa vad in ce mod se invata acolo. Eu vreau ca copiii mei sa cunoasca biblia si nu neaparat sa fie credinciosi.

Eu consider ca e corect si logic si normal cind copilul (si maturul tot) sa stie detaliat despre sarbatorile precum Paste, Craciun? despre botez si cununia, despre biserica in general. Foarte des observ ca oameni maturi care se considera credinciosi nu pot explica macar 2 propoziitii corecte despre ce e Paste, ce semnalizeaza, cum a aparut. Mai mult decit ca e sarbatoare mare cind a inviat Hristos si se termina postul nu pot zice nimic.

Multi pun accent pe obiceiuri, dar nu pe semnificatia si idia.

Eu vreau copiii mei sa stie Biblia bine! Si sa fiu sincera asi vrea sa stie bine toate religiile.

Partajează acest post

Link spre post
Cream

Si eu sunt pentru aceea ca sa cunoasca Biblia(cu toata rusinea eu cunosc nu prea multe din aceasta Carte).

Incerc sa fiu cit mai explicita cu copiii mei (mai mult cu Marius ca e mai constient) care e rostul nostru in viata si la ce bun este credinta.Marius cunoaste Tatal Nostru si cind se roaga mai adauga ceva de la el gen:Doamne te rog sa-mi cumpere mama revista Scooby-doo,etc :)

Noi in casa avem citeva icoane nu prea mari(de la cununie si de la ambele botezuri si inca una de la Ierusalim si copii ambii cind trec pe linga ele le saruta.Chiar daca nu este chiar inteles oricum e un inceput...

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Iata rugaciunea care Grigoras o spune seara inainte de culcare

Inger ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu,

Totdeauna fii cu mine si ma invata sa fac bine.

Eu sunt mic, tu fa-ma mare,

Eu sunt slab, tu fa-ma tare,

Totdeauna ma insoteste si de rele ma pazeste.

Amin

Dupa asta impreuna spunem Tatal Nostru (si Nicusor repeta in soapta dupa noi rugaciunea), si asa ne culcam.

Pacat ca nu gasesc sa cumpar Biblia pentru copii. Cind am fost copil am avuto,dar din pacate nu mai stiu pe unde este :(

Partajează acest post

Link spre post
LISSI
Pacat ca nu gasesc sa cumpar Biblia pentru copii. Cind am fost copil am avuto,dar din pacate nu mai stiu pe unde este :(

Если еще хотите, я вам могу подарить детскую библию!

Editat de Кисюня

Partajează acest post

Link spre post
tancik75

в Италии дети религию изучают в школах и детсадах :dash1:

в Италии дети религию изучают в школах и детсадах :dash1:

извините, забыла добавить- это если детсад от церкви (есть и такие)

Partajează acest post

Link spre post
Iza

In multe librarii se vinde "Biblia pentru copii" sau mergeti la Biserica ortodoxa, acolo ea tot se vinde.

Partajează acest post

Link spre post
Alyonushka

Я сама верю в Бога. Мое мнение - детская библия пока должна быть просто книжкой с рассказами. Можно говорить ребенку, что это не сказка, это истории реальных людей и т.д. Но мне кажется навязывать в детстве, как это делают некоторые, не стоит. Не стоит заставлять его молиться, ведь пока ему может это и интересно, но когда он подрастет, он будет стесняться. И хотя рассказывать о своих убеждениях можно, пусть он сам выберет, во что верить.

Partajează acest post

Link spre post
Sonya

E o intrebare foarte buna..demult ash fi vrut sa incep sa-i fac cunoshtintza baiatului nostru cu povestiri biblice...dar nu am cartzi care sa-l intereseze shi pictural...caci are doar 3 anishori shi ii vine greu sa stea pe un loc 5 minute))))

Partajează acest post

Link spre post
krestik

девочки , где можно купить Библию ? с картинками, на русском. спасибо.

Partajează acest post

Link spre post
Фыцка

девочки , где можно купить Библию ? с картинками, на русском. спасибо.

Тоже задумывалась крестникам своим купить, думаю в церковных магазинах должны быть. Перед кафедральным собором есть приличненький магазинчик, нужно будет зайти.

Partajează acest post

Link spre post
krestik

спасибо , посмотрю . я в либрариусе одну видела , но картинки мелкие , много текста, мой не выдержит :) помню с детства у нас была голубая такая с картинками большими, наподобие такой хочу.

Partajează acest post

Link spre post
fluturash

Candva am avut de asta.. cand eram mica.. nu stiu daca se mai editeaza, dar e exact buna pentru copii, sant pildele si momentele "de baza", putin scris si imagini mari la fiecare foaie si colorate frumos.. eu mai mult o percepeam ca pe o caret cu povesti...

uVRTnpY.jpg

era si in rusa, exact asa.

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Candva am avut de asta.. cand eram mica.. nu stiu daca se mai editeaza, dar e exact buna pentru copii, sant pildele si momentele "de baza", putin scris si imagini mari la fiecare foaie si colorate frumos.. eu mai mult o percepeam ca pe o caret cu povesti...

uVRTnpY.jpg

era si in rusa, exact asa.

Cartea aceasta ' Biblia pentru copii' ca in imagine...incercati sa o cautati la biblioteca, acolo cu siguranta ea este ( cel putin , eu stiu ca era, ...) ...

Partajează acest post

Link spre post
vikulea

Fetita mea de 5 ani spune seara rugaciunea "Ingerasul meu", iar apoi, impreuna cu fratiorul de 2.5 ani,  dau pupic la iconite si se culca linistiti.

Des mergem la biserica si se impartasesc regulat.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum