cefera

Desene Animate Pentru Copii

Postări Recomandate

cefera

Copilul meu are deja 2 anisori si ii place sa se uite la desene animate, pe piata sunt doar desene in limba rusa dar am gasit si desene traduse in limba romana, sunt povesti clasice din literatura mondiala in animatie, eu am cumparat COLT ALB cu animalute si MICA SIRENA si daca am nevoie de putina liniste in casa pun un desen in DVD si copilul meu pe 50 min are ocupatie si eu ma pot odihni sau sa-mi cat de treaba prin casa plus la asta copilul invata sa vorbeasca corect romana si vreau sa mai cumpar inca citeva desene ca sa completez colectia, e un lucru foarte bun pentru micuti si va recomand si voua, bafta

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NataCris

Cristi adora TV. Are emisiuni, desene animate si videoclipuri preferate. Deocamdata nu are rabdare sa priveasca desene animate clasice, dar urmareste MiniMax. Ii place in special desenele cu animalute. Videoclipurile cel mai iubite de Cristi la moment sunt "Umbrella".

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Si Biancutei mele ii plac unele desene animate si video-clipurile. cefera daca zici tu ca copilasul tau sta 50 min. si se uita la TV, atunci chiar ca esti o norocoasa :) A mea daca face 15 min, atunci e bine :D

La moment ambii adora clipurile "Buna dimineata" si "Calling you". La primul danseaza, iar la celalat stau uluiti si privesc clipul :D :D

Partajează acest post

Link spre post
cefera

Pai deocamdata sta ca e foarte pasionat plus la asat ma gindesc ca mai invata si copilul cite ceva din literartura clasica mondiala, ieri am cumparat un DVD cu Ali baba si cei 40 de hoti si puiu meu e foarte pasionat, tin minte ci nd eu eram mica priveam la televizor despre ali baba, la minimax nu prea ii dau voie sa stea ca sunt unele desene foarte violente si strasnice si fara sens las sa mai creasca putin,

Partajează acest post

Link spre post
NataCris

La moment ambii adora clipurile "Buna dimineata" si "Calling you". La primul danseaza, iar la celalat stau uluiti si privesc clipul :D :D

Au ceva ascuns videoclipurile in voga pentru ca plac la toti copiii. Cristi sta neclintit cind asculta "Calling you" si zimbeste cochet la piesele "Buna dimineata" si "Unu, doi, trei" (Cleopatra Stratan)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Fiului meu ii plac in generla desenele animate,le priveste uc atentie in orsice limba.Pentru ai stimula cunostintele de romana,am cumaprat dn romania mai multe DVd-uri romane pe care le priveste cu interes cite 20-30 minute:)

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
"Unu, doi, trei" (Cleopatra Stratan)

Oh, da si a mea e fanata lui Cleo. Priveste si danseaza, in special la "Ghita" cu o satisfactie deosebita.

Da, din pacate si la noi e problema cu desenele animate in romana si chiar cu cartuliile pu copii :( Noi am reusit sa cumparam mai multe cartulii de la Iasi si chiar cateva am gasit si la noi la piata!

Partajează acest post

Link spre post
cefera
Oh, da si a mea e fanata lui Cleo. Priveste si danseaza, in special la "Ghita" cu o satisfactie deosebita.

Da, din pacate si la noi e problema cu desenele animate in romana si chiar cu cartuliile pu copii :( Noi am reusit sa cumparam mai multe cartulii de la Iasi si chiar cateva am gasit si la noi la piata!

Nu va inteleg, de ce sa cumparati din romania? daca si la noi pe piata cei din romania au extins produsele lor adica desene animate in LIMBA ROMANA se vorbeste romaneste ;) , daca doriti pot sa va spun unde puteti gasi desenele:

Metro 1-2.

Jumbo

elat

Alina electronic

Gemene si mi se pare ca si la san sity,

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Nu va inteleg, de ce sa cumparati din romania? daca si la noi pe piata cei din romania au extins produsele lor adica desene animate in LIMBA ROMANA se vorbeste romaneste ;) , daca doriti pot sa va spun unde puteti gasi desenele:

Metro 1-2.

Jumbo

elat

Alina electronic

Gemene si mi se pare ca si la san sity,

Ei, sa nu crezi ca plecam special la Iasi ca sa cumparam carti - asa, cine e in trecere tot ii rugam sa ne bucure cu ceva nou :)

Mersi pentru sfaturi, dar noi suntem din Balti si multe din cele enumerate - noi nu le avem :( . Da, de Metro stiu (este si la Balti), de altfel am luat nu demult 4 cartulii de acolo. Este si Alina Elect. si uite ca nu prea tin minte sa fi fost d.a. in romana acolo, poate n-am gasit eu...

Partajează acest post

Link spre post
NataCris

Cartile si DVD-urile romine sunt la noi si foarte multe, din pacate sunt dublu mai scumpe decit cele in rusa. La moment Cristi are mai multe cartulii in rusa, pentru ca la moment nu stie sa citeasca. Si apoi, desenele (animalele in special) sunt mult mai clare si mai viu colorate in cartile ruse.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Cartile si DVD-urile romine sunt la noi si foarte multe, din pacate sunt dublu mai scumpe decit cele in rusa. La moment Cristi are mai multe cartulii in rusa, pentru ca la moment nu stie sa citeasca. Si apoi, desenele (animalele in special) sunt mult mai clare si mai viu colorate in cartile ruse.

Posibil, nu prea stiu caci chiar n-am avut nevoie sa iau nimic in rusa. Cu timpul probabil le voi cumpara caci oricum trebuie sa vorbeasca si ruseste. Da sa stii ca nu sunt de acrod ca spui ca sunt mai vii. Pacat ca nu putem sa va aratam colectia noastra :) Sunt foarte vii, frumoase cu hartie de calitate inalta si nu cedeaza absolut nimic celor rusesti. In privinta preturilor sunt de acord - sunt foarte scumpe!

Alta chestie e ca oricum le vor rupe, chiar si cele de carton :D asa ca poate intr'adevar e mai bine sa cumparam ceva mai ieftin.

Partajează acest post

Link spre post
cefera

Sunt sigura ca si la metro balti si la alina electronic balti sunt 100 %, referitor lapret intradevar sunt cam scumpe DVD-urile dar am vorbit cu un prieten de familie si mi-a spus ca ii cunoaste f.bine pe cei care aduc desene din romania si ca pretul lor este foarte mic da adaosul comercial al comerciantilor este in jur de 40-50% de aia sunt asa de scumpe. Anul trecut la tirgul de craciun , in decembrie, o cunoscuta mi-a zis ca a procurat de la expozitie direct de la firma citeva desene pe DVD doar la pretul de 80 lei mdl. si imi pare foarte rau ca nu am apucat si eu vremea aceasta.

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

noroc, Ioana mea care are 19 luni ii place sa priveasca desenele animate. locuim acm in londra si deci toate sunt in egnleza, dar e fericita diminetile cind merg la majoritatea canalelor Peppa Pig, locomnotiva Thomas Fifi si prietenii sai :P . Nana i-a adus un dvd care l-a primit cadou la cumpararea televizorului unde sunt 5 serii de desene animate cu jucariile din Fisher price si Ioana priveste cite 3 ori la rind CD-ul toate 5 serii, sunt personaje foarte simple si desenele sunt simple, cu multa muzicuta imi dai seama ca intelege cite ceva si in engleza :) Despre muzica: am luat cu noi muzicuta romaneasca pt. copii Clopotelul magic 1,2 si de craciu. si mai avem ceva din Cutiuta muzicala. dar cel mult ii place cind ii cint eu cintece si nu calculatorul.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

pufulet bine ati venit pe forum! :angry:

Noi la fel privim desene animate in engleza, avem antena de la satelit si prindem Baby TV. Fetitei mele ii place foarte mult caci desenele animate sunt la fel simple si mai sunt si jocuri, arata si cadre reale cu animale, natura etc. Pare-mi-se ca e un canal britanic?! Ai auzit de el?

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

noroc, imi pare bine ca asa de repede ai raspuns :) aici prindem doar 5 canale gratuite, insa [rin ele baby tv nu este, de aceea imi pare rau, insa eu priveam cind eram in Moldova la socrii care au si ei antena satelit si imi placea mult ca erau multe activitati si am vazut emisiunea cu animale care inca era devreme de privit pentru noi, caci Ioana avea 6 luni atunci, insa imi placea mult emisiunea. dar aici la canalele pe care le avem tot sunt multe emisiuni, cu cifre, animale, figuri geometrice, culori si printre ele privim desene animate :). http://www.bbc.co.uk/cbeebies/ - este un sait care reprezinta canalul bbc2 emisiunile pt. copii., aici poti gasi multe activitati, personaje din desene animate (alb/negru) si emisiuni, poate privite si in moldova :)..., daca aveti antena satelit , sau unele desene animate arata chiar la minimax , am mai gasit si un site a baby tv poate despre asta vorbeai anterior: http://babyfirstchannel.co.

uk/ aici pare mi se tot sunt jocuri online, acum nu am timp sa privesc caci ies la plimbare

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Mersi, pentru site-uri. Chiar acum le deschid, dar cam greu merge loading. Vedem noi maine dimineata cand viteza la internet e mai buna. Si baby TV au site of course - www.babytvchannel.co

m dar n-am intrat niciodata caci il avem la TV :)

Apropo, ati imigrat in UK sau sunteti temporar?

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

La mine se deschid usor aici viteza la internet e foarte buna, dar si siturile sunt facute in flash si de aceea frineaza poate. iti multumesc si tie de adresa baby tv nii deja am intrat si ne-am jucat putin :) in UK suntem temporar , cit sotul are de lucru, pina cind poriectul e pina la sfirsitul anului. am vazut ca si pe baby tv sunt desene alb/negru care poti sa le tiparesti si sa colorezi.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Am avut si noi putina rabdare si am asteptat loading acela. Ne-am jucat si noi, numai ca amea nu prea are rabdare - e toata in treburi si dupa vreo cateva minute m-a lasat sa ma joc singura :D

Voi ce mai puteti face? A mea numara pana la 5 si tot nu cand vreau eu ci cand vrea ea :unsure: :D

La fel ii plac poeziile si multe le stie sa le recite cu ajutorul meu. Ei, voi sunteti putin mai mici dar nu cu mult, sunteti din 2005?!

Cum ti se pare Londra? Nu vi-i dor de casa? :P

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

Pe situl de la cbeebies ne place sa ne jucam in joaca cu pinguinii, si mai este domino cu pinguini; Da Ioana e din 2005 decembrie. Rosteste multe cuvinte, cel mai lung e manana, adica banana. deosebeste culoarea de obiect si de o saptamina isi da seama ca mai sunt si cifre. adica totul ce vede mai mult ca unul zice ca is TEI, poate trei dar poate ca-s mai multe :) stie culorea rosie si verde, in altele se mai incurca. Ii plac jocuri sortere adica cu diverse figuri geometrice, ii place sa deseneze cu creioane, acuarele, carioce urma carora se spala cu apa simpla, facem din aluat sarat color diverse animale, obiecte. citeodata stringe jucariile dupa ea, dar citeodata imprastie ceea ce string eu. primele luni in Londra te deprinzi cu conditiile cu atitudinea normala catre tine etc. Insa peste 2 luni ma palise un dor de casa.... acum duminica venim in Moldova pe 2 saptamini, sper sa-mi fie mai usor dupa asta :)

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Aha, deci din decembrie 2005 sunteti. Bianca mea e la fel din 2005 numai ca din aprilie.

Voi chiar sunteti bravo, asa multe le stiti si le faceti! Noua tot ne place sa desenam, dar acuarelele i le dau rar caci murdareste totul in jur si deseori o face intentionat, mai ales cand vede ca eu nu ma uit ce face ea :rolleyes: :D Apropo, voi cand priviti desene animate tu comentezi sau ea sta si se uita ce spune acolo? A mea vroia de la inceput comentarii, acum insa de o vreme se uita in treaba ei la favoritul BabyTV :)

Oh, acum inseamna ca esti acasa? Poate sunteti si voi din Balti? :P

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

Si eu stateam ca o gaina de la inceput linga ea cind avea vre-o carioca in mina sau acuarela, si tot ii spuneam acolo nu desena aici nu, si acum nu prea murdareste peretii sau mobila, dar jos ii astern o coala mare de hirtie si daca iese putin de pe ea nu o mai cert. Cu acuarelele sotul deseneaza. El a cumparat 2 figurine albe din gips cu personaje din desene animate cu fifi si bumble, daca le cunosti de pe canalele cu minimax. si noi serile coloram figurinele iar Ioana are un caiet cu imagini, in care trebuie doar cu periuta umeda sa dai peste ea si culorile singure apar, drept ca culorile nu sunt tare aprinse, dar ea vede ca se coloreaza desenul si ii place sa vada desenul finisat. deci se primeste ca nu murdareste deloc ci doar umezeste in caz ca iese din caiet. Daca o pui la masuta ei sa deseneze atunci de ce iti faci griji ca muradreste masa? iar daca pe jos e bine sa asterni de jur imprejur ziare sau un tapet vechi, si ii intinzi foi peste ziar, mie imi placea sa -i dau sa deseneze pe versul la postere sau calendare de dpe perete si hirtia era lucioasa si desenul se primeste mai viu :) La desen animate nu-mi cere sa comentez insa uneori o fac ca sa inteleaga cine si ce face. Nu am auns inca acasa, duminica pe 5 august si nu suntem din Balti :( de la sud suntem: Cantemir, Vulcanesti.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

O, tocmai din Cantemir sunteti!!, iar eu speram ca poate ceva mai aproape decat Chisinaul, caci aici pe forum am inteles ca majoritatea sunt din capitala.

Bianca se murdareste m mult atunci cand e singura, poate vopsi tapetele, covorul, apa neaparat o varsa, de maini si fata nici nu mai vorbesc :D Ei oricum acum o face mai rari caci crestem mai marisori si prindem la minte :)

Partajează acest post

Link spre post
pufulet

Noai ca atare suntem locuitori ai Chisinaului, dar venim pe perioada scurta si majoritatea timpului vom sta pe la parinti. De Bianca nu-ti fa griji, ea e deja fata mare si va invata sa fie mai grijulie cu vopselele, insa tu oricum trebuie sa-i dai voie sa deseneze mai mult. Eu astept ca in Moldova la bunei in ograda sa-i dau Ioanei creta colorata si sa deseneze zile insir :) desi e imposibil aceasta. Sa-ti povestesc ca am fost azi intr-un parc foarte mare, in Moldova nici nu sunt asa parcuri :) si azi 1 august era ziua cind tot parcul s-a prefacut untr-un teren mare de joc pentru copii, erau multe mamici cu copiii, peste tot scrincioburi, tobogane, casute, tot felul de distractii pentru copii, totul e gratis. Ioana azi prima data a facut cunostinta cu nisipul. Caci aici nisipul se vinde in magazine, dar nici nu am de gind sa cumpar, caci nu-mi inchipui in casa nisip... dar pe terenuri unde deseori ne jucam tot sunt diferite scrincioburi insa nisip nu am vazut. Mi-a placut mult odihna in parc, am vazut cum mamicele vin si se joaca cu copiii cu mingea, farfurii, bumeranguri etc. zburatoare , si aici fiecare weekend lumea asa isi petrece timpul. Deci asa se odihnesc cu toata familia si asa se apropie foarte mult de copii. Si noi cu Ioana toata ziua am stat in parc si pofta de mincare e mai buna si e mai interesant sa maninci la natura, apoi cind vezi iazurile pline de peste si rate si lebede negre si albe, stai si le admiri si te odihnesti de minune :) Imi pare rau ca in Moldova deloc nu e asa. situatia e altfel cu parcurile cu amenajarea si cu folosirea lor. Caci de cite ori ieseam in parc in Chisinau, de atitea ori ma impiedicam de reguli ca aceea nu se poate si asta nu se poate :(

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Chiar vroiam sa ma duc sa ma culc cand am vazut ca si tu esti on line. Intr'adevar la noi parcurile sunt foarte departe de cele din Europa :( Da, parcul in care ati fost voi asa si va ramane amenajat p-u odihna sau asa se preface el numai la week-enduri?! Oricum, imi inchipui ce bucurie a fost pu Ioana sa vada totul!

A, deci totusi la Chisinau locuiti?! Ma gandeam eu ca cum poate sotul tau de la serviciul din Cantemir sa fie trimis in Londra :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Lia

Liuţa priveşte desenele animate de la MINIMAX, dfrept că nu pe mult timp. IAr оnainte de somnul de la amiază priveşte şi adoarme cu MINIMAXUL.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum