almas

Covid-19. Обсуждение, тестирование, опыт.

Postări Recomandate

Perfect_Angel

Fetelor salutare, la mine parintii asteapta ca sa vina lucratori medicali sa le ia testul covid acasa pentru a vedea daca e negativ (ar trebui deja sa fie negativ daca au trecut 2 saptamini). Medicul de familie a zis ca nu stie cind va fi posibil asta pentru ca lista de asteptare e lunga, posibil ca sa nu mai dea testul si dupa 4 saptamini de stat acasa sa iasa din izolare.

Referitor la tratament daca e scump si daca e acoperit de stat, ca am vazut mai sus ca s-a discutat despre asta, deci doar pe medicamente parintii mei au platit 2600 lei pt ambii (pliculete viusid, 2 tipuri antibiotice, spay-uri nazale, vitamine). Testele la InVitro 800 lei de persoana. Daca te tratezi acasa, chiar daca ai polita de asigurare nimeni nu i-a facut reducere la medicamente, cu toate ca mama a transmis poza medicului de familie cu rezultatul testelor pozitive la covid. In fine, clar ca nu sunt bani pentru toti si probabil ca au prioritate acei bolnavi de covid care au o stare mai grava si trebuie spitalizati. Noi ne bucuram ca la parinti nu a fost o forma grava si s-a putut trata acasa.

Merci voua de sustinere si sanatate tuturor!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Him

Вообще-то это был выбор ваших родителей лечиться дома.

А вот если бы вызвали сразу 112, то и тестировали их бесплатно и скорее всего госпитализировали, потому что возраст.

Вирус сохраняется в организме как правило больше 2 недель, в среднем 3-4 недели.

Здоровья родителям!

Partajează acest post

Link spre post
Fericire
35 минут назад, Him сказал:

Вообще-то это был выбор ваших родителей лечиться дома.

А вот если бы вызвали сразу 112, то и тестировали их бесплатно и скорее всего госпитализировали, потому что возраст.

Nu s-au schimbat recent regulile?  Posibil parintii lui Perfect Angel nu au fost considerati "gravi" dupa protocolul nou.

Partajează acest post

Link spre post
Him
4 часа назад, Fericire сказал:

Nu s-au schimbat recent regulile?  Posibil parintii lui Perfect Angel nu au fost considerati "gravi" dupa protocolul nou.

Я перечитала сообщения девушки, как она колебалась вызывать или нет 112, как семейный врач говорила, что зачем, если будут в больнице лечить теми же лекарствами и так далее. То есть никто не запрещал это сделать в случае чего.

Когда появилась возможность лечиться на дому, то с лёгкой формой все равно брали в больницу хроников, детей, старше 63. 

Не знаю сколько родителям девушки, может им по 50) 

А вообще, учитывая что больницы уже переполнены, ничему не удивляюсь. И итальянскому сценарию, когда будут выбирать уже кому помогать, а кому нет. 

С таким тотальным отрицанием никаких ресурсов не хватит.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Chiar daca s-au tratat acasa , asigurarea ar trebui sa acopere o parte sau total costul cheltuielol . La urma urmei aceste medicamente au fost prescrise de un medic , nu a fost un autotratament .  Daca aveti facturile poate se pot adesa la astea cu polita , poate se restituie ceva . Nu stiu cum e in Md procedura , aici in anumite situatii se restituie . 

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

Я офигеваю с семейных врачей.

И все больше убеждаюсь что они вообще некомпетентны в вопросе ковид,а многие до сих пор не хотят ничего делать без мзды.

Для тестирования на ковид не обязательно ждать 4 дня.Со мной в палате лежала женщина из Апэ-канал так она сразу же позвонила в скорую как появилась температура и сильная боль в груди.И вроде бы легкая форма,но без аб и капельниц не обошлось,лежала столько же сколько и я со средней тяжестью.

У нас народ жутко боится больниц и готов сам оплачивать тесты и медикаменты.Увы наша медицина за много лет зарекомендовала себя с этой нехорошей стороны.

Я сама неделю занималась дома самолечением лишь бы не ехать в больницу.Но когда почувствовала что ситуация совсем плохая то вызвала скорую и готова была ехать в любую больницу хоть в бараки лишь бы лечили

Partajează acest post

Link spre post
Him

LouLou, как ваше здоровье?

Может есть смысл обратиться в администрацию вашей поликлиники, если от семейного толку нет?

P.S. мне тест показал позитив на третьи сутки от начала симптомов.

Partajează acest post

Link spre post
Perfect_Angel

Fetelor totul e bine, eu am vrut doar sa accentuez ca nu e atit de ieftin tratamentul acasa (costa mii lei) avind in vedere salariul mediu din Moldova. Parintii au facut asa cum medicul de familie a zis, daca nu sunt simptome grave nu sunati la spital. In toate tarile spitalele sunt pline si lucratorii medicali epuizati la maximum, se acorda prioritate persoanelor in stare grava. Bine ca a fost o forma nu grava la parinti, insa oricum imi fac griji cind tata va iesi la lucru sa nu se infecteze iarasi cu covid si sa fie o forma grava. Din pacate la virusul asta nu obtii imunitate chiar daca l-ai avut. Parintii mei au sub 63 ani, poate fi si asta un motiv ca nu a fost necesara spitalizarea.

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
В 28.06.2020 в 22:25, Moretta сказал:

Poti sa faci vacanta si in tara unde stai

Daca nu mai are Germ, Fr, It, Spania, Grecia frumusetele lor de admirat pe timp de vacanta- ap’ nu stiu dar)

Noi raminem pe loc (It), multi de la mine de la serviciu tot au hotarit sa ramina in tara.... doar unul avem care si-a luat 2 sapt in august la New York... acum se gindeste s-o anuleze. Mai draga sanatatea de cit calatoriile prin lume.

Natalia, in MD e mai greu cu locurile de visitat......

Dar, oricum cred că se poate de găsit locuri frumoase

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
В 29.06.2020 в 00:43, Fericire сказал:

Am vazut la "Internetu' graieste" ca baietii vorbeau despre careva statiuni de odihna din Moldova, ar fi bine sa fie mai mult promovat turismul local si la un pret cit de cit accesibil. Clar ca asta nu e marea Mediterana sau Adriatica, dar totusi, citeva zile la natura nu strica.

Problema în MD este că costul turismului local este exagerat de scump.....

O zi cu doar dejun poate costa cât o zi all inclusive în BG, de exemplu.....

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

In md in genere,la toate sunt exagerate preturile. Sincer,eu as boicota oleaca mai multe domeniinecumparind nimic si le-ar veni poate ceva in cap si la cei ce vind terfe ,tehnica etc. Cind cine vorba de amenzi cu virusu striga toti ca salariile is mici,in rest,is mari salariile in md ,de costa cit pe naiba o rochie de ex,am vazut ,as purta-o zi de zi -12800 lei. Oare cine le cumpara ca cel ce are bani precis nu se imbraca in md(daca mai are si minte)) ).

Partajează acest post

Link spre post
Fericire
1 час назад, Ленуля сказал:

Problema în MD este că costul turismului local este exagerat de scump.....

O zi cu doar dejun poate costa cât o zi all inclusive în BG, de exemplu.....

Da, asa mi-au zis azi si parintii, s-au interesat la o statiune de linga Lalova si au zis ca prea scump iese si doar micul dejun inclus. Pacat ca e asa.

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

La noi lumea boicoteaza asa prteuri , pretul la sezlonguri a crescut si in general multi profita de moment ( nu zic cheltuieli extra sunt , lira a cauzt mult ) . Anul acesta la noi este foarte popular campingul si plajele salbatice . Pe plajele primariei si cele private putina lume . 
 La toata pandemia asta , de o luna avem epidemie de capusi in mai multe regiuni ale tarii si invazii de serpi . 

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Cei care stua la tara sau la casa pe pamint , le-ar Fi mai ieftin sa puie o masa in pridvor  , o piscina gonflabila si un barbeque . Nici nu iti mai trebuie sa iesi de acasa ...

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
В 29.06.2020 в 11:58, Dharma сказал:

La cat ajutor a primit Moldova din partea UE , Romania , Turcia , China, etc.. ar fi foarte obraznic sa dai bani pe tratament . Ma bucur ca ceva bun se face in tara . 
Sunt cazuri si cazuri . 

Pai atunci era tor nout in md , cred ca inca nu functiona bine sistemul si multi medici nu stiau care e procedura .

Cred că nu e chiar corect - ajutoare majore MD nu a primit. Și multe ce a primit e sub formă de produse și aparate pt spitale

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
19 часов назад, Perfect_Angel сказал:

Fetelor totul e bine, eu am vrut doar sa accentuez ca nu e atit de ieftin tratamentul acasa (costa mii lei) avind in vedere salariul mediu din Moldova. Parintii au facut asa cum medicul de familie a zis, daca nu sunt simptome grave nu sunati la spital. In toate tarile spitalele sunt pline si lucratorii medicali epuizati la maximum, se acorda prioritate persoanelor in stare grava. Bine ca a fost o forma nu grava la parinti, insa oricum imi fac griji cind tata va iesi la lucru sa nu se infecteze iarasi cu covid si sa fie o forma grava. Din pacate la virusul asta nu obtii imunitate chiar daca l-ai avut. Parintii mei au sub 63 ani, poate fi si asta un motiv ca nu a fost necesara spitalizarea.

Mă bucur pt ei!

Partajează acest post

Link spre post
Dharma
Acum 49 minute, Ленуля a spus:

Cred că nu e chiar corect - ajutoare majore MD nu a primit. Și multe ce a primit e sub formă de produse și aparate pt spitale

Vezi pagina http://parlament.md/Portals/0/DIA/Fin Observatorul european mai 2020.pdf

Si asta :https://moldova.europalibera.org/a/dragoș-tudorache-(renew-europe)-r-moldova-indiferent-de-ce-guvern-are-sau-nu-are-repere-clare-în-relația-cu-ue-/30626367.html

https://deschide.md/ro/stiri/social/63603/(DOC)-R-Moldova-va-beneficia-de-ajutor-financiar-din-partea-Uniunii-Europene-în-lupta-cu-COVID-19.htm

Verifica presa din ultimele 3 luni . Asta e ce mi-a iesit acum pe google . Citisem la stiri mai inaninte desore ajutor , dar nu imi amintesc exact sursele .

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Plus presedintele tarii in timoul pandemiei a semnat un imprumut din partea Russiei , pe care tot cetatenii o sa il restituie in timp . 

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля
17 минут назад, Dharma сказал:

Plus presedintele tarii in timoul pandemiei a semnat un imprumut din partea Russiei , pe care tot cetatenii o sa il restituie in timp . 

Nu a fost aprobat acest imprumut

Partajează acest post

Link spre post
Ленуля

Păi marea parte a avestor ajutoate e sub formă de echipamente, Dharma.

Iat creditul cela mare de la UE se discută deja de câțiva ani....... Nu e ceva nou sub soare....

Partajează acest post

Link spre post
mariuka
17 минут назад, Dharma сказал:

а можно предметно сколько дали именно деньгами и кто, по сравнению с прошлыми периодами и другим странами. А то сплошное бла-бла-бла. "Собираются дать раду стран, нную сумму. и Литва помогла, да. Посольство американское, Румыния. местами суммы по десяткам тышш евро аж.

Не поленилась, поискала. Пока я не вижу ничего прямо экстраординарного и выходящего за рамки. Если взять сколько дали компании, работающие на территори то выйдет не меньше. 10 млн лей оранж, молдселл закупил не менее комплектов индивидуальной защиты чем некоторые европейские страны нам подарили. Кауфланд, пуркарь-по 2 млн лей. Кругом-бегом не менее 1 млн евро только то что вышло крупными суммами. И бОльшая часть выражается опять же - стредства защиты, от оператов беспланые услуги связи, но никак не деньгами кому  то в руки.  А сколько малой помощи от предприятий!

Может перестать уже возводить в святость и абсолют то что пишут в новостных заголовках. И немного прикинуть хоть как быстро разойдутся те же пару десятков тысяч комплектов средств защиты если медик будет раз в день менять его. Стоматологи приобретают за свои деньги и меняются после каждого пациента! Частные точно. Хочется надеяться что и в государственных не носят неделями.

Я не говорю, что помощь не должна оцениваться, наоборот. Но и говорить о том, что все просто ужас как плохо и нет бесплатного лечения тоже уж слишком преувеличено.

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Eu am vazut cindva o tabela cu toate ajutoarele din ce tara citi bani etc. Cineva a facut structurat un raport. Acum nu mai stiu pe al cui site am vazut. 

Partajează acest post

Link spre post
lenok123456

я тоже больше слышала о денежной помощи от местных фирм

А от Румынии,Польши,Турции и Китая только маски и перчатки.Аппараты ИВЛ и то куплены,а не подарены...

Partajează acest post

Link spre post
mariuka
58 минут назад, Ingrid сказал:

Eu am vazut cindva o tabela cu toate ajutoarele din ce tara citi bani etc. Cineva a facut structurat un raport. Acum nu mai stiu pe al cui site am vazut. 

поискала более настойчиво) нашла только ссылки на сайт министерства здравоохранения. Не знаю, на кой оно мне все это сдалось.  Там порылась и таки да, отчет подробнейший есть. По внешним источникам не так уж и много фигурантов в списке. Справедливаости ради, румынская помощь в денежном эквиваленте 66,6 млн лей. Только спирта медицинского на 2.5 млн).   PNUD-3.3 млн лей. УЕ больше особо не нашла.

Поигралась посчитала, сколько вышло из внутренних донаций-около 24 млн лей распределенных лекарств, средств защиты и тд. Официально зарегистрированные суммы и купленные на эти деньги мед товары. Начиная от бахил, перчаток и заканчивая аппаратами ИВЛ. Эт кому интересно :)

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Turcia , in timpul pandemiei dr doua ori a trimis inventar , la fel a trimis ajutor Tika si Kizilay , a fost trimis si ajutor umanitor de doua ori ( colete cu produse alimentare ) .

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum