manolia95

Colici sau intoleranta?

Postări Recomandate

manolia95

Buna seara,de 5 luni am devenid mamica unui baietel.Chiar din a doua zi dupa nastere ne-am confruntat cu colicii.Acum avem 5 luni si inca suntem cu probleme la burtica.Nu par a fi colici,are gaze multe si dureroase,este agitat mai ales timp de noapte cind da drumul la gaze,apoi se linisteste,si iar o ia de la capat.Eu nu inteleg de unde atitea gaze are.Avem 5 luni de nopti nedormite practic deloc.Ziua la fel nu doarme.Scaunul este de fiece data diferit,cind normal,cind prea apos.Este alaptat exclusiv la sin.Am schimbat 3 pediatri deja,toti imi spun ca totul e in regula,unul mi-a prescris enterofuril si fermenti Kreon 1000,dar totul e fara schimbari,deja nu mai am puteri.Am cumparat toata farmacia impotriva la colici,nimic nu ajuta((( .Deja ma.gindesc ca poate fi o intoleranta la ceva.Dar eu nu maninc ceva care sa ii provoace gaze.Nu mai stiu unde sa apelez.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MPetru

Buna seara.

Si eu o sa va spun la fel ca aveti copil sanatos la general, sunt probleme de varsta, de alimentatie dar ele sunt functionale si dispar in timp. Este bine ca voi familia sa va linistiti, sa fiti calmi si in dispozitie permanent. Aveti griga de toate: odaia bine aerisita si curata, temperatura de confort in jur de 20 grade, baite seara la ore fixe cu toate completarile (masaj-baie-masaj-alaptare si la somn toti), plimbare in fiecare zi afara la aer, masaj-jimnastica pe tot parcursul zilei inclusiv burtica. Alimantatia hipoalergica a mamei. Si cam atit. Anticolici obisnuite Simeticon si sau Bebinos. Vitamina D profilactic. La necesitate sunt la Institutul Mamei si Copil, 069646496. Succese.

Partajează acest post

Link spre post
manolia95

@MPetru multumesc pentru raspuns,facem si masaj practic toata ziua,ma stradui si la aer sa iesim cit mai des.Ultima speranta ar fi diversificarea dupa ce vom incepe.)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum