Postări Recomandate

Grigore51223

Buna ziua,
Ma numesc Grigore, am 24 ani, 89 kg la moment, inaltime 1.85 cm.
Din august 2018 am inceput sa slabesc extrem, 20 kg am slabit. Am mers la medic, mia pus diagnosticul hipertiroidism autoimun, cu nodul in lobul drept, si administrez thyrozol deja de 2 ani. Mia spus ca ma pregateste pentru operatie si ca nu este nici o sansa ca sa ma tratez fara sa elimin glanda tiroida. Mam tratat la ea jumatate de an, si am mers dupa asta la alt medic, o doamna in varsta care lucreaza de 50 de ani in acest domeniu. Mia spus ca de operatie nu este nevoie, si ca ma trateaza pana nu vedem succes. Cu ceva timp in urma a decis sa oprim tratamentul cu thyrozol si sa vedem ce se intampla, peste 2 saptamani iar mia crescut toate cifrele din analize, am urmat iarasi tratament cu thyrozol ceva timp, pana nu am scazut prea tare toate cifrele, am inceput sa intru in hipotiroidism, asta este din spusele dumneaei, si am administrat l thyroxin 1 luna,  am readus inapoi in hipertirodism, si iarasi am administrat thyrozol 30 zile,  Acuma 1 luna in urma iarasi a decis sa oprim tratamentul si sa vedem cum reactioneaza organismul si daca nu o sa fie nevoie de pastile. 

Am doar un USG facut la data de 13 decembrie 2018.
Lob drept: 20x24x64 mm
Lob stang: 20x26x65 mm 

Primele analize, 5 iulie, 2018.
TSH - 0.004 (norma 0.27 - 4.20)
T3 - 35.3 (norma 2.76 - 6.45)
T4 - 77.2 (norma 11.5 - 22.7)
Anti TPO - 990 (norma 0 - 34)

(Aceste analize le-am dat la Medpark)

Iar cele mai recente analize la hormoni 10 octombrie 2019.
Testosteron - 25 (norma 9.9 - 27.8)
TSH - 0.012 (norma 0.27 - 4.2)
T3 - 23.7 (norma 3.4 - 6.8)
T4 - 71 (norma 10.6 - 22.7)
Anti TPO - 90 (norma <34)

(Aceste analize le-am dat analizele la Synevo)

La moment nu slabesc, mentin aceasi greutate, in curand merg sa dau analizele. Dvs. ce opinie aveti? Ce imi recomandati? Ce credeti despre situatia mea?
Va multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum