MultiColor

Lupta Pentru Curatenie

Postări Recomandate

MultiColor

Nu stiu poate numai la mine e problema aceasta, dar si cu cea mare si acum si cu cel mic e mare zarva cand incepem curatirea urechiusilor, nasucului. Mare batalie e si cu taierea unghiilor :rolleyes: Biancuta accepta sa-i tai unghiile numai la maini si nu intotdeauna, la picioare i le tai numai cand doarme :) altfel nu pot! Pe cel mic il mai pacalesc cum pot, dar oricum - tipa, se zmulge din brate, imi impinge mainile, etc :wacko:

Cum voi va descurcati cu astfel de probleme legate de igiena???!!!!

Daca ati mai discutat aceasta tema - spuneti-mi unde e, caci parca n-am gasit.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anna

Eu ii tai unghiile numai cind doarme :) De mic in general ii cresteau in carne si era complicat de taiat - i le lasam mai lungi, sa nu mai creasca aiurea. Acum e bine deja. Oricum nu ma lasa sa ii fac nimic :) Astept sa adoarma si il "prelucrez".

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Eu ii tai unghiile numai cind doarme :) De mic in general ii cresteau in carne si era complicat de taiat - i le lasam mai lungi, sa nu mai creasca aiurea. Acum e bine deja. Oricum nu ma lasa sa ii fac nimic :) Astept sa adoarma si il "prelucrez".

O, chiar imi pare bine intr-un fel sa aud ca nu numai ai mei urasc procedurile acestea :D Deci, tot cand doarme ii faci toate necesare. Apropo de crestere in carne - la mine la baietel unghiile de la degetele mari de la picoare aveau aceeasi problema :( Unul deja e bine, la celalat picior e inca putin cu probleme. Ai facut ceva special ca sa creasca normal?!

Partajează acest post

Link spre post
Anna
Unul deja e bine, la celalat picior e inca putin cu probleme. Ai facut ceva special ca sa creasca normal?!

La mine problema era doar la miini, din cauza ca prima data la spital i-au taiat aiurea unghiile :(

Nu am facut nimic special, doar le lasam mai lungi, niciodata nu le-am taiat scurt. Acum ca tot e bine, le tai scurt. Stiu ca la picioare unghiile se taie drept, iar la miini rotunjit.

Partajează acest post

Link spre post
Cosmica

Cind incep sa-i tai unghiile de la miini, ne ashezam in fata televizorului(adica 2-3 metri) ii arat foarfecele, ii spun ca acus a sa facem minutele frumoase(miinele lui si ale mele). Vorbesc, ii povestesc ceva, comentez ceea ce se petrece la televizor...cam asa. mai greu e la picioare, dar ma inarmez cu mai multa rabdare si incerc sa nu o fac cu forta sau in graba. Cu urechiusele e mai usor, ii place procedura de curatare :))

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Era greu sa taiem unghiile. De fiecare data Ianis incerca sa-mi ieie foarfeca din miine. Acum taiem 1-2 unghii, atita are rabdare, apoi imi ia din miine foarfecuta si se face ca isi taie singur unghiile, dupa ce din nou iau eu foarfeca si mai tai 1-2 unghii. Asta e la miini.

La picioare e mai greu. Nici decum nu pot taia cu foarfeca pentru copii, unghiile se invirt si parca intra in piele. De aceia o facem cind sta in baie cu foarfeca obisnuita pentru maturi. El e preocupat cu joaca cu apa si eu incerc atent sa-i tai unghiile. Dupa procedura asta ma dor enorm ochii fiind ca ma incordez tare sa vad unghiutele acestea mici care se afla aproape sub apa, plus la toate el mai misca din picioare.

:D :D :D

Am observat ca la picioare unghiile cresc mai incet decit la minute. Defapt la maturi e la fel.

Partajează acest post

Link spre post
Anna
Nici decum nu pot taia cu foarfeca pentru copii, unghiile se invirt si parca intra in piele. De aceia o facem cind sta in baie cu foarfeca obisnuita pentru maturi.

Eu am renuntat din prima saptamina la foarfeca pentru copii. La mine e Canpol, nu stiu, poate alte firme fac foarfece mai bune. Nu pot taia deloc cu ea... Folosesc "кусачки", nu stiu cum e in romina :) Nu imi ia mai mult de 2 minute sa tai unghiile la miini si picioare cind doarme.

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

In timpul somnului taiam cind era mic. Cind deja avea 6-7 luni era imposibil fiind ca se trezea de la asta.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Probleme cu unghiiile le-am avut de la inceput. Trebuia sa-i tin minuta strins pina tai unghiile, dar mai apoi a aparut problema unghiilor mamei :D Baieteii mei vroiau sa-mi taie si mie manichiura, nu numai ei sa FIE CU UNGHII SCURTE. LA CARE LE EXPLICAM ca mama e o fetita mare si fetitile mari au voie sa aiba unghii mari :D

Acum totul decurge fara probleme la ambii baieti

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

In sfarsit am revenit on-line, compul meu a cam luat-o razna si nu se conecta :( Merci mult tuturor pentru cele scrise. Vad ca, din pacate, nici pentru voi nu e chiar asa o procedura de usoara.

Черная Кошка chiar m-am amuzat cu procedurile voastra sub apa :D Nici nu-mi imchipui cum reusesti?! Al meu nu sta locului nici in baita. Uneori incerc si eu sa-l atrag cu TV dar nu pe mult.

Apropo, de foarfecute pentru copii - nici eu nu le mai folosesc - taie aiurea si nu-s comode. Sunt de la BabyOno, pare-mi-se e o firma poloneza (de altfel e o firma buna, caci avem mai multe produse de la ei).

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga

Сu foarfecele de copii e greu sa agati unghia care e atit de subtirica si sta lipita de piele de degetel. Dar la minute ne-am deprins, la picioare nu.

Partajează acest post

Link spre post
@niri

я подбираю момент. когда ребенок расслабленый после ванны, включаю музыкальный канал и потихоньку стригу и чищу. Ножницы тоже покупали от Канпол, но ими еще хуже можно сделать, стригу ногти простыми маникюрными ножницами, которые держу только для ребенка.

Partajează acest post

Link spre post
Снежинка

Моя доча в какое-то время стала бояться чистить ушки.Потом со временем успокоилась.А вот стричь ногти на ногах - это просто тихий ужас.Сейчас уже поспокойнее,а раньше такой ор стоял,просто ужас.

Partajează acest post

Link spre post
inx

eu unghiile de la miini le tai cind doarme,deja de 3 ori am facut-o,pe cele de la picioare - niciodata pt.ca is prea mici,urechiusele imi vine greu sa le curat...mie frica, dar cu nasul chiar e o problema,...voi cum il curatati?cu betisoarele? am inteles ca este un fel de aspirator?

Partajează acest post

Link spre post
MumofChubby

Daca nu are probleme cu nasul, adica nu are secretii mucoase nu e nevoie sa-l cureti.Atunci cind e putin racit poti folosi aspiratorul nazal, dar foarte atent, pentru ca interiorul nasucului e foarte gingas.Misiunea se mai complica si din cauza ca mai niciodata pustiul nu te lasa sa o faci...Foarte neplacuta procedura,cel putin pentru al meu...Ca sa-ti fie mai usor poti sa torni putin Salin in nasuc si apoi aspiri.

Noi privim foarte atent cum ni se taie unghiile de la miini,si asteapta cu mare rabdare pina termin de taiat,la fel e si cu urechiusle...nici nu se misca...de parca ar sti :laught: ...Mai rau e cu unghiile de la picioare,dar il amagesc cu ceva deobicei...ii dau ceva in miina sa-l captivez si eu mai tai cite una pe ici cole :cry:

Partajează acest post

Link spre post
inx
Daca nu are probleme cu nasul, adica nu are secretii mucoase nu e nevoie sa-l cureti.

nu are probleme...

dar pt. igiena...am cumparat ''Salin''

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Noi privim foarte atent cum ni se taie unghiile de la miini,si asteapta cu mare rabdare pina termin de taiat,la fel e si cu urechiusle...nici nu se misca...de parca ar sti :wink2:

Fantastic! Chiar e bravo pustiul tau! Way to Go, Daniel! Ai mei ambii protesteaza si acum, poate mai putin fetita caci a crescut nitel :4tivo: la picioare accepta sa i le taie numai taticu, pe mine ma refuza de-odata :wink:

Nati, noi n-am folosit aspiratorul, numai cu betisoare. Sa nu-ti fie frica! Fa-o incet si nu introdu tare betisorul si totul o sa fie o.k. Adevarata veselie cu curatitul inca te mai asteapta :4tivo:

Partajează acest post

Link spre post
inx
Adevarata veselie cu curatitul inca te mai asteapta :4tivo:

ok...am in vedere :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Urekiusele, nasucul (kear singur sufla)si la maini sta iar la picioare- numai kind doarme.

Partajează acest post

Link spre post
julik

Моя Улька обажает когда я ей чищу ушки, она замирает и не шивелится, это надо видеть, такой кайфарик :girl_devil:

Ногти по настроению, но всегда под мультики,иногда даже не замечает, а иногда папе приходится станцевать :da1::crazy:

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

мамУля, как папа ваш всё ещё танцует? :wink:

Au mai crescut puii mei dar totuna nu le place sa le tai unghiile :wink: Fetiţei la maini i le taie soţul căci aşa doreşte ea, dar la picioare nu ne lasă nici pe unul :raduga: Aşa că tot le tai cand dorm :raduga: In schimb urechiuşile la ambii le curăţ fără probleme! :wink:

La voi cum e? Ceva schimbări?! :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Celena

Lui Cristian ii tai unghiile cind se trezeste, e mai linistit atunci si in acest timp privim TV, parca se primeste. Cu urechiusele tot nu avem probleme, ii place si sta nemiscat. Nustiu ce va face cind va fi mai mare :smoke:

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

shi noi la urechiushi cind vine rindul suntef foarte cumintzele, dar iata cu taiatul unghiilor mai greu... eu fac shi ca ciinele shi ca mitza....ne ia foarte mult timp pina ne vedem cu "manikiura" facuta ...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum