Vizitator Юля

Хочу отдать ре в детдом.

Postări Recomandate

Vizitator Юля

Добрый день. Прошу не закидывать в меня тапками и говорить всякие гадости. На данный момент ситуация такая - я мама двух девочек, 5 лет и 2 года. Старшая у меня абсолютно здоровая и шустрая. Младшая умственно-отсталая, 2 месяца назад только начала ходить, до этого куда только не ходила с ней, по всем спец центрам, чтобы начала дочь ходить. Хорошо начала ходить, но не разговаривает , абсолютно, не различает формы, мяч, куб и т.д. Я очень сильно устала, морально и душевно, от младшей дочери, в то время со старшей я почти не занимаюсь. Всё это сказывается на отношения в семье. Ссоры, крики, нелюбовь к детям, секс с мужем  3 месяца не было. Я хочу отдать свою младшую дочь в интернат, с отказом от родительских прав, муж против, говорит надо потерпеть. Но сама вижу его отношения к младшей дочери, всё меньше её берёт на руки или общается с ней. Подскажите с чего начать, куда обратиться?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Алая Буква

Если это не развод, то я выступлю в роли моралфага и закидаю тапками. То есть из-за того, что ребенок не говорит и не различает формы, Вы готовы обречь его на жизнь сначала в доме ребенка, а потом и в доме инвалидов?.. Сильно...

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Мда...и после того как отдадите в детдом, секс будет каждый день?Ну если ради этого...пипец, куда катится мир. ...

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

Это точно какая-то провокация, потому что так не бывает :). Чего вообще можно требовать от двухлетнего ребенка?))) Любить его надо. 

Partajează acest post

Link spre post
molena

Предлагаю отдать обоих детей и стерилизоваться и тогда можно и с мужем каждый день и голова не болит и никто не мешает. Тут и заживете. 

Partajează acest post

Link spre post
molena

А диагноз умственно отсталая это ваше предположение или официально?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Albina

In primul rind, cred ca sunteti niste parinti speciali, caci la asa parinti Dumnezeu le da posibilitatea sa creasca ingerasi !

Nu refuzati aceasta, mai ales ca sotul va este alaturi !!!

„Va este foarte greu, sa va ajute bunul Dumnezeu, dar intelegeti ca, daca dumneavoastra , ca mama care are 2 copii este greu , atunci cum credeti ca se vor comporta cu ingerasul vostru altii straini, care au mai multi ingerei in grupa ?

Daca dumneavoastra, nu va ajung cele 2 miini sa aveti grija de 2 copii dintre care unul e sanatos, credeti ca educatorul de la casa de copii are mai multe miinii ca sa ofere mai mult ?

Daca dumneavoastra care cred ca sunteti epuizata, poate chiar disperata, ridicati miinile in sus, cine credeti ca va lupta pentru ingerasul vostru, ingerasul al intregii familii. Nu-l alungati din casa ...

Nu va faceti iluzii, fericirea nu se construieste avind drept temelie necazul cuiva.( in cazul dvs, e vorba de necazul copilului ) .

Ati obosit groaznic, aveti nevoie de ajutor, poate cautati careva centre unde pot sa va ajute, poate sunt organizate grupuri unde mamele cu copii speciali ar putea comunica si sa se ajute ..... Eu nu stiu, dar poate mai cautati informatie ...

Poate sunt grupuri, centre unde sa aveti un sprijin moral ....Nu cunosc informatia , concret nu pot zice nimic, dar uitati-va pe net, poate gasiti ceva.

Pe faceebook sunt grupuri de parinti, care au copilasi speciali, ei comunica intre ei, fac schimb de experienta....

NU va grabiti, fericirea nu se construieste pe lacrimile cuiva....

Va dau in link, aici sunt descrie multe istorii reale a mamelor cu copii speciali, e in rusa, veti citi, poate veti gasi suport si acele cuvinte de care aveti nevoie.

https://www.pravmir.ru/category/chelovek/invalidy/

http://neinvalid.ru/

Este forum, puteti comunica cu alte mamici din Rusia, ele pot sa va inteleaga poate mai bine si sa va ajute cu sfaturi.

Cit despre sot, ca nu vrea sa ia copilul in brate, intelegeti, adesea, sotii proiecteaza asupra copiilor atitudinea mamei .... in plus daca dati copilul, cu ce ochi se va uita el la dvs, credeti ca va va iubi mai mult ?

Pe linkurile de mai sus, am citit multe isotrii unde familiie , fiecare in felul se bucurau de viata, asa incit sa nu-ti fie rusine de Domnul la vremea cind ne vom intilni cu el....

In plus, copilul face progrese, MERGE, multa lumea s-ar bucura enorm pentru asa succese la copil, mergeti si dumneavoastra  inainte, nu-l lasati, asa copiii lasati printre straini pot sa degradeze si sa piarda deprinderele dobindite anterior.

Giiditi-va , e fetita, sa o lasi pe miini straine ..... numai ce nu se intimpla cind cresc ei  mititeii (violuri, batai, avorturi... :girl_cry2:, pe a cui constiinta le lasati? 

Credeti ca pe asa fon, va veti putea construi fericirea ? .....

Sper ca acest post l-ati scris intr-un moment de slabiciune si va veti razgindi.... va doresc, sa va sculati miine dimineata si sa cuprindeti ingerelul , astfel ca copilul sa stie ca mama sa este o luptatoare ....

Caci dragostea este limba pe care o intele toti si cei care nu vorbesc, si cei care nu vad, toti ....

Va doresc numai bune, sa va ajute si sa va binecuvinteze bunul Dumnezeu si Maica Lui.

Partajează acest post

Link spre post
alya

Тапками кидать не буду, но диагноз "умственно-отсталая" поставлен медиком или Вами? Если медиком, то у него же можно получить направление в специализированные центры. В фб есть группы поддержки родителей, детям которых поставлен тот или иной диагноз, там же дают советы по эффективным методткам развития особенных детей. Понятно, что Вы устали, но не стоит рубить с плеча. Обратитесь сами за помощью к психологу.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость_Катя

Я начала говорить в 3.5 года. Каких только диагнозов не услышала моя мама. Ей говорили что я не смогу учится в обычной школе и предлагали отказаться от меня.

Я сейчас человек с высшим образованием, моя работа напрямую связана с умственной деятельностью. 

Ищите врача дочери, она вырастит и скажет Вам спасибо! 

У нее отличные успехи, вы уже сделали для нее очень многое, у нее хороший прогресс. Ей просто нужно больше времени, а вам больше сил. НЕ ОСТАНАВЛИВАЙТЕСЬ!!

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator гость

мой второй ребенок заговорил к трем годам.тоже были проблемы с мужем.но мы справились и вы,даст Бог тоже справитесь. сейчас наши дети не разлей вода.Да,поднять детей нелегко,но раз вы стали родителями-это ваша задача,долг и обязанность.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.