KsiuKS

Пицца

Postări Recomandate

Koral

Irina dar in final blatul de la pizza (turta) e moale sau uscata?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Kometa

la mine s'a primit in exterior uscata iar inauntru moale,intelegi?))

sincer din tot ce am gustat,e cel mai aproape de ceia ce mi'a plakut

ma refer la pizza fakuta in konditii kasnice

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

Я всегда все измеряю глазом))сейчас попыталась втиснуть это в цифры,и вот мой рецепт пиццы..

для теста:

1,5 стакана муки

1/2 чайн.ложки соли

1 чайн.ложка сахара

1-2 столовые ложки оливкового или растительного масла

1 ст.ложка сухих дрожжей

1/2-1 стакана воды

для начинки:

оливк.масло

1 стакан томатного сока

1 чайн.ложка орегано

1 чайн.ложка сушеного базилика

щепотка соли

щепотка сахара

сыр моцарелла

ветчина

замесить тесто,оставить на 30минут-час.

тем временем приготовить соус:

на сковороду немного оливкового масла+томатного сока+соль+сахар+орегано+базилик,жарить до загустения.снять с огня,остудить.

раскатать очень тонкий корж,как для плацынды из дрожжевого теста,примерно 0,5 в высоту...

смазать томатным соусом,добавить ветчину нарезанную очень тоненько,сверху посыпать сыром моцарелла(который заранее нужно протереть через крупную терку)сыра лучше не жалеть..

от предпочтений начинка может варьировать,вот только томатный соус не заменять кетчупом и майонезом.

одно очень важно правило..не переусердствовать с ингредиентами,я раньше добавляла и маслины и грибы и кукурузу разом,настоящая итальянская пицца не готовится так.эта пицца ни в коем случае не претендует на итальянскую,но нам она очень нравится :eda:

сегодня готовила пиццу,вношу поправку в рецепт,на случай если кто-то решит готовить,из теста указанного в изначальном рецепте у меня выходят 2 пиццы диаметром примерно 23 см.

и сахара в тесто лучше не добавлять,если добавляете в соус.

извините если что,я неправильно расчитала..

Partajează acest post

Link spre post
Alima

сегодня готовила пиццу,вношу поправку в рецепт,на случай если кто-то решит готовить,из теста указанного в изначальном рецепте у меня выходят 2 пиццы диаметром примерно 23 см.

и сахара в тесто лучше не добавлять,если добавляете в соус.

извините если что,я неправильно расчитала..

спасибо за рецепт, делала на днях и всем моим очень понравилось. я не любитель возиться с дрожжевым тестом, но этот ваш рецепт - очень удачный!!!

Вы пишите про сахар в тесте, что можно не добавлять, чтоб не переборщить, а у меня так получилось с солью. только я сама виновата - томатный сок, из которого я делала соус уже был соленый...

Но все равно получилось очень вкусно и, слава Богу, совсем не похоже на пицце-подобные пироги, которые у меня до сих пор получались!!

У меня из этого количества продуктов получилась 1, но очень большая пицца - на весь противень!

Еще раз спасибо за то, что поделились рецептом

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

И вам спасибо!я очень рада)

Partajează acest post

Link spre post
mamaNat

Ингредиенты из расчета на 1 порцию
Мука пшеничная 165 г
Масло оливковое 1 столовая ложка
Дрожжи сухие 1 чайная ложка
Вода 115 мл.
Соль по вкусу

Порядок готовки)

1.
Соединить муку, соль и дрожжи в кухонном комбайне. Соединить в кувшине масло и воду. Не выключая комбайн, влить жидкость и замесить однородное тесто. Переложить на стол, посыпанный мукой и месить тесто 2-3 мин.

2.
Переложить тесто в миску и смазать снаружи оливковым маслом. Накрыть миску пищевой пленкой и поставить в теплое место на 40 мин, пока тесто не увеличится в 2 раза.

3.
Снова месить тесто 1-2 мин. Раскатать тесто в круг 30 см и положить на противень. Сдавить 2 см от края, чтобы получилась корочка и наполнить начинкой на ваш выбор

Editat de mamaNat

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

Fetelor, a folosit cineva pentru pizza produs de cascaval in loc de cascaval ? cum se primeste? Sau nu face de riscat?

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Imi place sa gatesc, dar cind ajunge vorba de aluat, parca imi da cu sare in ochi:))) Mai ales de cel cu drojdie...

Eu nu ma complic si  blatul pizzei mele il inlocuiesc cu pita. Fac un amestec de ingrediete: Un pic de maioneza, o rosie rasa (nu fac sos special), apoi tai sunca sau salam, rad niste cascaval, olive taiate, mestec bine si insir frumusel pe pita, de-asupra mai pun si un pic de ceapa rosie proaspata si la 230grade pun in rola si in 15 min e gata super-pizza.

Sotul a zis ca numai asa pizza sa-i prepar, tare ii place:))

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Imi place sa gatesc, dar cind ajunge vorba de aluat, parca imi da cu sare in ochi:))) Mai ales de cel cu drojdie...

... o-o-o... nu cumva te numesti -Olga- ? ...exact-exact asa *cu sare in ochi* simt  cind trebuie eu sa fac aluatul.

P.S. : de-aceea la noi in casa, cu aluatul , se joaca (nu doar , dar aproape...) numai sotul.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

... o-o-o... nu cumva te numesti -Olga- ? ...exact-exact asa *cu sare in ochi* simt  cind trebuie eu sa fac aluatul.

P.S. : de-aceea la noi in casa, cu aluatul , se joaca (nu doar , dar aproape...) numai sotul.

Olga sunt botezata:)))

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Olga sunt botezata:)))

:ok1: ...

...curios ...

... am sa-i zic sotului ca Eu -Olga- nu e lenoasa... -Olga- e un mister :wink2:

Partajează acest post

Link spre post
Бусиринка

У меня вечно какоето не такое тесто для пиццы получается, не воздушное чтоли....а хочется как в пиццериях чтоб...подскажите проверенный рецепт вкусной пиццы,ну и начинки.

(если тема про пиццу есть подскажите плиз, а то я не нашла)

Partajează acest post

Link spre post
unikorn

http://www.lacucinaitaliana.ru/testo-for-pizzy я тесто так делаю,только соли ставлю меньше и сахар ложкой мёда заменяю если есть,мне больше с мёдом нравится тесто получается вкусное и пышное. на 2 средних пиццы такой порции хватает.

а начинку мы любим грибы тонко тонко нарезать сырые(ШАМПИНЬОНЫ) чем тоньше тем лучше,перец сладкий,маслины,ветчину,брынзу солёную,баклажаны запечёные летом поджареные, лук красный,филе куриное мелко порезаное и чуть поджареное,в общем кто что любит, соус обычно летом сама делаю,натираю помидоры на тёрке и через ситечко от семян пропускаю и чуть их на сковороде жарю чтобы густенький соус получился,в него добавляю орегано и чуть соли,чеснок если хочу, и этим смазываю корж,потом выкладываю начинку и в духовку а сыр(моцарелла,чуть пармезана) за 3 минут до готовности пиццы,так он не пригорает и вкуснее,торлько плавится и всё,а и ещё мне нравится сверху когда достаю уже из духовки посыпать орегано,очень ароматная травка)пармезан тоже уже когда достану из духовки сыплю, вот написала и аж пиццы захотелось) не люблю в пицце колбасы как то портится вкус по моему..

Partajează acest post

Link spre post
rijulisss

Ирина, попробуйте.

http://www.say7.info/cook/recipe/223-Picca-Gavayskaya.html

всегда пеку именно это, очень нравится.

Ой, 50 гр живых дрожжей на стакан молока  и 500 гр муки... Это не ошибка в рецепте?  

Editat de rijulisss

Partajează acest post

Link spre post
sergheevna

Ой, 50 гр живых дрожжей на стакан молока  и 500 гр муки... Это не ошибка в рецепте?  

делаю всё по рецепту, тесто пышное и вкусное)

Partajează acest post

Link spre post
AnaNiky

am incercat mai multe variatii de aluat pentru pizza, si m-am oprit la acesta de baza, practic ca aluatul pentru piine:

500g faina, 5 linguri de ulei de masline, 1pachetel de drojdie uscata dr. oetker, undeva 250ml apa (se poate mai mult sau mai putin in dependenta de faina), 1lingurita de sare. 

Se lasa la crescut. apoi intind / formez aluatul cu mina destul de subtirel, si il las in forma sa se mai odihneasca/creasca vre-o 15min. Apoi ung cu sos de rosii+usturoi+verdeturi, pun ciuperci/ardei/brocoli/carne/brinza/ cascaval (dupa dorinta) , iar stropesc cu putin ulei si in rola  12-15min.

Alceva de pus in aluat mi se pare in plus, si nu se merita

la mine se coace in maxim 15 min la 200 C.

inainte facem cu apa calduta, dar citisem ca italienii fac pizza cu apa rece, ultima data am incercat cu rece, dar daca sincer diferenta nu am oservat.

Partajează acest post

Link spre post
larena

salut, VA SPUN SINCER ca ,de cand mi-am luat cartea aceasta "Delicii in bucatarie" Nr. PIZZA si FOCACCIA, nu am mai fost la vreo pizzarie.

Mai pe scurt reteta de acolo pe care am facut-o de nenumarate ori, ai mei ma considera o zeita a pizzei acum:

INGREDINTE pentru 500 g de aluat:

400 g de faina alba

200 ml. apa

1/2 cub de drojdie de bere (eu pun doar drojdie obisnuita in cuburi de la magazin)

3 linguri de ulei de masline extra virgin

1 lingurita de zahar 

sare.

ATENTIE!

se dizolva drojdia in apa calda+sare+zahar+uleiul, amestecam si turnam peste faina, framantam, bila de aluat o lasa 2 OR sa creasca (din observatiile mele pot sa va zic ca tot depinde de temperatura in camera, dar cel putin 1-1,5 ore obligatoriu o lasam sa creasca)

Pentru pizza SUBTIRE: aluatul obtinut dupa 2 ore il impartim in numarul de portii dorite, il modelam in forma de bila si il mai lasam inca 1 ORA  la crescut.

Pentru pizza PUFOASA: aluatul obtinut dupa 2 ore il intinzi si faci 1-2 foi (cate iti ies dupa marimea tavei) de 1/2 cm grosimea, il asezi aluatul in tava unsa cu ulei de dorit tot de masline sa fie (eu am uns si cu floarea soarelui), si o lasi sa creasca in tava inca 20-30 min.

INAINTE DE A PUNE TOPPINGUL ungem aluatul cu ulei DOAR de masline.

Eu de obicei am ingrediente de baza pentru topping: Ketchup - sa nu fie iute (eu il cumpar dar am facut si de casa), carne afumata - ori piept de porc ori sunca, si cascaval de 50%.

Desigur pun porumb uneori, castravete marinat, ciuperci si la sezon adaog rosii, aici tot e individual.

Despre COACERE: cuptorul il incalzesc la 180-200 grade, bag pizza la cuptor cu toate ingredientele in afara de cascaval, o tin acolo 15 minute, aveti GRIJA la fiecare cuptorul e diferit, controlati procesul, apoi o scot pun cascavalul si o mai tin maxim 5 minute la cuptor.

POFTA MARE!

P.S. Am facut si varianta de post cu ketchup, ciuperci, porum si gogosari marinati, am mai pus la baza si ciapa calita, a fost buna si in varianta aceasta dar nu asa cu e cea cu cascaval.

Partajează acest post

Link spre post
shamorik

тесто для пицы делаю по рецепту SHARM, очень мне нравится!!!! 

Partajează acest post

Link spre post
OliMioli

И все же, из живых дрожжей тесто получается вкуснее, чем из сухих. ИМХО.

Надя, а каков ваш рецепт пиццы? )

я тоже только за живые дрожжи 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum