KsiuKS

Пицца

Postări Recomandate

Pantherca

Вот не знаю почему,но у меня вкусное тесто для пицы получается через раз,хотя рецепт один и тот же....Парадокс...Муж всегда говорит чтоб я заказывала пиццу,по цене почти так же,но мороки меньше...мне обидно иногда :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pocahontas

eu am o reteta de aluat pentru pizza care la mine e universal, il folosesc si pentru placinte si pentru pateuri

doar ca atunci il pregatesc si nu astept sa creasca

400 g faina

250 ml apa calduta

30 g drojdie proaspata

2 linguri de ulei

1 lingurita de sare

1 lingurita de zahar

toate ingredientele se amesteca se lasa pentru 30 de minute si se trece la treaba

daca doresc un blat mai crocant atunci aluatul il intind mai subtire

eu de obicei fac 2 tavi, 1 cu blat gros si alta cu blat subtire

ca asa sunt cerintele

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka

fetelor, cineva stie unde in Chisinau se poate de mincat PIZZA COAPTA PE VATRA??? Adica in cuptor special? Nicidecum electric, dar cu lemne...

Partajează acest post

Link spre post
Sebamama

fetelor, cineva stie unde in Chisinau se poate de mincat PIZZA COAPTA PE VATRA??? Adica in cuptor special? Nicidecum electric, dar cu lemne...

Imi pare ca la Danielle la Buiucani au asa ceva daca nu gresesc. Mie tare imi place pizza lor, dar e cam scumpa, in jur de 70 lei.

Partajează acest post

Link spre post
olnat-ka

Imi pare ca la Danielle la Buiucani au asa ceva daca nu gresesc. Mie tare imi place pizza lor, dar e cam scumpa, in jur de 70 lei.

ei.. 70 lei nu e scump, daca pizza e facuta cu ingrediente bune, cum ar fi aceeasi mozzarella. Dar la sigur e in cuptor cu lemne??? Se vede cuptorul?

Partajează acest post

Link spre post
sungirl89

я тоже тесто делаю дрожжевое, а иногда покупаю

Partajează acest post

Link spre post
Alida

Cand nu am timp, mi-i lene sa ies in oras, dar am pofta de pizza, cumpar un lavas gruzinesc, pun pe el tot ce am in frigider, rad cascaval deasupra, o dau la cuptor pe 10 min !!! PIZZA e gata ! Pofta buna !

Partajează acest post

Link spre post
YaKa

Девочки, а может кто готовил дома пиццу с морепродуктами и поделиться опытом? С обычным набором продуктов я делаю и довольно часто, и вот захотелось сделать с морепродуктами, но не знаю какой соус подойдёт для такой пиццы? Тоже из томатов?

Partajează acest post

Link spre post
sungirl89

Девочки, а может кто готовил дома пиццу с морепродуктами и поделиться опытом? С обычным набором продуктов я делаю и довольно часто, и вот захотелось сделать с морепродуктами, но не знаю какой соус подойдёт для такой пиццы? Тоже из томатов?

вот тут наткнулась на рецепт пиццы http://pis4a.ru/pitstsa-iz-moreproduktov-prostoi-retsept-prigotovleniya-s-foto правд я я бы сыр натерла и зелень бы добавила(лук, петрушку+орегано) и какие нибудь овощи, кстати, да, тут тоже томат. паста...

Partajează acest post

Link spre post
micaela

Cand nu am timp, mi-i lene sa ies in oras, dar am pofta de pizza, cumpar un lavas gruzinesc, pun pe el tot ce am in frigider, rad cascaval deasupra, o dau la cuptor pe 10 min !!! PIZZA e gata ! Pofta buna !

aha, :girl_haha: eu cu placintele fac la fel cind mie lene sa plamadesc

privind pizza- pentru blat apa calda o amestec in doua cu laptele nefiert, faina o iau cit mai proaspata (deobicei zateinita) iar aluatul dospit tre sa fie cit mai putin dat prin faina

eu il pun intre doua folii din polietilena alimentara cu ff putina faina sau ulei si il intind asa, astfel turta e puhava, marginea crocanta,iar la talpa nu se usuca asa tare

temperatura de coacere e vreo 250 grade 10-15 min

in loc de tomat din comert imi place mai mult sucul de rosi din borcanele pregatite pentru iarna el l noi e destul de gros si e mai dulce

Partajează acest post

Link spre post
elenka

aluatul clasic pentru adevarata pizza italiana se face din apa, sare, drojdie, faina si ulei de masline

Partajează acest post

Link spre post
micaela

aluatul clasic pentru adevarata pizza italiana se face din apa, sare, drojdie, faina si ulei de masline

deacord

asta e o varianta - la mine cu lapte se primeste mai puhav, depinde si de gusturile familiei ;)

Partajează acest post

Link spre post
elenka

deacord

asta e o varianta - la mine cu lapte se primeste mai puhav, depinde si de gusturile familiei ;)

aici ai dreptate. Eu prefer crocant si sotul la fel, daca i-as da puhav, mi-ar arunca reprosuri ca-i dau aluat si nu pizza

Partajează acest post

Link spre post
krystynka

eu o fac asa:)

250ml lapte cald

7 gr de drojdie uscata

3 linguriti de zahar

le las pe 15 min.....apoi adaug 5 linguri mari de ulei

2 oua

faina 500gr

sare

si mai las totul 30 min

undeva diametrul e de 30 cm ,pe 30 min la 180 grade

Se primeste tare puhava .....pina ce asta e receta care ne place

trebuie sa incerc si dupa recetele voastre crocante,ca mie imi place foarte mult aluatul ccrocant

Partajează acest post

Link spre post
KsiuKS

МОЯ ЛЮБИМАЯ ПИЦЦА

ТЕСТО:

1 ст.л. сахара

2/3 стакана теплого молока

1 ст.л. сухих дрожжей

2 стакана муки

1/4 ч.л. соли

3 ст.л. растительного масла

Смешать молоко , дрожжи и сахар и дать немного постоять. Добавить остальные продукты и хорошо вымесить тесто. Поставить в теплое место, примерно на 1 час (если очень спешите, то на 30 минут)

СОУС:

3 средних помидора

болгарский перец

ОМ

1 ч.л. базилика и

орегано

луковица

2 зубчика чеснока

немного соли

Помидоры, перец, лук мелко режем и тушим на ОМ, примерно 10 минут. Затем добавляем чеснок(пропущенный через пресс) и травы, соль. Тушим еще 5 минут.

Соус готов.

Раскатываем тесто в форме для пиццы. Выкладываем остывший соус и дальше начинаем фантазировать

Сделала тесто и соус по Рецепту Ленки,ооооочень вкусная пицца получилась))))))))

Partajează acest post

Link spre post
mamikutza

Pizza :

Aluatul:

15 g de drojdie .

200 ml de apa , abia calduta.

300 gr de faina ( faina fina, speciala pentru copturi)

1 lingurita *pentru cafea* de sare.

Totul se framinta foarte, foarte bine si se lasa sa se odihneasca timp de 1.5 -2 ore.

Se intinde alunatul cu melesteul, apoi se pune in forma rotunda, si cu degetele se intinde dupa marimea formei . Turta de aluat, se unge cu ulei de masline(sau cu unt topit) , apoi se unge cu sosul de tomat condimentat/facut dupa placul si gustul gospodinei si doar apoi se adauga si celelalte ingrediente dorite * carnita, ciuperci, creveti, masline, ananas, ...etc,etc* si se pune la copt. Cascavalul se adauga doar putin-putin, inainte de a pune pizza in cuptor, iar cu 5 minute inainte de a scoate pizza din cuptor , o acoperiti din nou cu cascaval * mult*.

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Нашла этот рецепт на другом сайте. Конечно это не настоящая пицца, но как экспресс-вариант не плохо

тесто должно быть примерно таким :

вот из этих ингредиентов, тесто получается?

4 ст.л. сметаны

4 ст.л. майонеза

2 яйца

9 ст.л. муки(без горки, в ущерб)

Editat de Lori2016

Partajează acest post

Link spre post
Настенька

вот из этих ингредиентов, тесто получается?

4 ст.л. сметаны

4 ст.л. майонеза

2 яйца

9 ст.л. муки(без горки, в ущерб)

да, вкусно получается, как быстрый вариант часто используем

Partajează acest post

Link spre post
LoredanaSP

Пицца "Минутка" удалась855f752805d49f3c1da645a39b0547e4.gif e710dabd9aa9052b10d9297760cc1edc.gif

81fc6b09365c.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Надя

раньше делала тесто сама,а сейчас покупаю готовые коржи для пиццы.

Конечно,домашнюю пиццу не сравнить с покупной.

Partajează acest post

Link spre post
Nikusi4ka83

да, вкусно получается, как быстрый вариант часто используем

отличный вариант!

заказная вкуснее не намного, а дороже ого

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

Я всегда все измеряю глазом))сейчас попыталась втиснуть это в цифры,и вот мой рецепт пиццы..

для теста:

1,5 стакана муки

1/2 чайн.ложки соли

1 чайн.ложка сахара

1-2 столовые ложки оливкового или растительного масла

1 ст.ложка сухих дрожжей

1/2-1 стакана воды

для начинки:

оливк.масло

1 стакан томатного сока

1 чайн.ложка орегано

1 чайн.ложка сушеного базилика

щепотка соли

щепотка сахара

сыр моцарелла

ветчина

замесить тесто,оставить на 30минут-час.

тем временем приготовить соус:

на сковороду немного оливкового масла+томатного сока+соль+сахар+орегано+базилик,жарить до загустения.снять с огня,остудить.

раскатать очень тонкий корж,как для плацынды из дрожжевого теста,примерно 0,5 в высоту...

смазать томатным соусом,добавить ветчину нарезанную очень тоненько,сверху посыпать сыром моцарелла(который заранее нужно протереть через крупную терку)сыра лучше не жалеть..

от предпочтений начинка может варьировать,вот только томатный соус не заменять кетчупом и майонезом.

одно очень важно правило..не переусердствовать с ингредиентами,я раньше добавляла и маслины и грибы и кукурузу разом,настоящая итальянская пицца не готовится так.эта пицца ни в коем случае не претендует на итальянскую,но нам она очень нравится :eda:

DBz9SCG8.jpg

Editat de Kometa

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

еще,я упустила очень важный момент,выпекать нужно на максимальной температуре,на какую способна ваша духовка,я выпекала при 350градусах,около 3-4 минут

Partajează acest post

Link spre post
Liubi

еще,я упустила очень важный момент,выпекать нужно на максимальной температуре,на какую способна ваша духовка,я выпекала при 350градусах,около 3-4 минут

dupa sarbatori o incerc si eu ca arata foaaarte apetisant

dar parca ma tem sa incerc sa o coc la 350°))), oricum ma voi increde in autor:)

Partajează acest post

Link spre post
Kometa

sper sa reushiti!)daka e posibil la mai multe grade,la 500 ka exemplu incerkati asha!asta e mai bine!

numai fiti atenta,s'o "evakuati" din kuptor la timp!la asha temperatura totul se skimba foooarte repede)

Editat de Kometa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum