dinchyk

Pielonefrita

Postări Recomandate

dinchyk

Am dat analiza de urina si singe. Azi a trecut pe la noi sora medicala si mi-a spus ca analizele nu-s prea bune. :girl_crazy: Sint foarte stresata, a spus ca probabil e pielonefrita. Nici nu stiu ce sa fac... Vreau sa mai dau odata analizele. S-a intilnit cineva cu asa ceva?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lili

Poate nu-i atit de grav si poate nu sunt corecte-se intimpla.La copii nu stiu, insa, eu am dat analize de urina dupa Neciporenco si tot nu s-a depistat ca rinikii nu sunt in regula, desi simptomele spuneau- 3 zile la pat am stat acum in primavara.Am verificat cu IZOTOP si s-a stabilit, dar la copii cred ca-i contradictoriu.Sper sa fie incorecte analizele! Nu dispera!!!

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Lui Bogdan i-am facut Uzi si ne-a spus ca avem pielonefrita bilaterala. Analizele erau bune, simptome nu erau. Nefrologul l-a apasat la vizica urinara si a azis ca are pielonefrita. Ne-au lecuit vreo 2 sapt, dar eu parca nu prea vroiam sa-l leuiesc daca nu vad simptome (uzi e o chestie care depinde tare de medic, cat de corect vede). Asa ca am lasat tratamentrul si nu am mai mers la nefrologul cela. Cand e trebuit sa mergem la gradi, pediatra mi-a reprosat de ce nu am mai fost ,ca pielonefrita nu se lecuieste asa usor. Am mers la un urolog pediatru, care ne-a zis ca nu mai avem noi nici o pielonefrita.

Nu se pune diagnoza doar bazandu-se pe analize care poate sa difere una de alta din foarte multe cazuri. Un copil din ograda a avut pielonefrita si s-au lecuit cam vreun an. Stiu ca e foarte periculos sa steie asezat jos copilul, chiar pe covor, sa nu mearga pe sanie afara iarna, ci sa se miste, sa nu steie asezat afara pe nimic.

Partajează acest post

Link spre post
September

Repeta-ti analizele, rezultatul lor depinde in mare masura de faptul cum a fost colectata urina, in ce vas, etc. si sa recunoastem ca se mai intampla sa fie si greseala laboratorului. Nu disperati si sanatate multa!

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk

Fetelor, va multumesc mult pentru sustinre. :privet:

Luni ma duc sa dau din nou analiza. Sper ca prima data am colectat-o gresit. Dupa asta voi face USG la organele interne si pe urma revin cu detalii.

Medicul de familie m-a intrebat daca stiu alt laborator in care am incredere, ca ea nu crede in cel din policlinica. Eu nu stiu. Voi stiti laboratoare unde ma pot duce individual cu analizele?

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk

Am dat analiza repetat. M-a sunat azi mediul (oi, ieri) si mi-a spus ca rzezultatele is si mai rele. Cind m-a sunat, ma pregateam sa merg la USG. Am fost la Morosanu de la CMV (super om) si am facut USG la organele interne (inclusiv fontanela). Mi-a spus ca totul este bine si rinichii is asa cum trebuie si el nu vede nicio problema. M-a sfatuit sa dau analiza repetat, dar la alt laborator. Miine ma duc s-o dau la Modus Vivendi. Sa vedem ce rezultate vor fi si acolo.

Nici nu mai stiu ce sa cred... De doua ori am dat si de doua ori au gresit rezultatele?

Partajează acest post

Link spre post
Катюша

Нам тоже поставили диагноз пиелонефрит.В 8 месяцев мы принимали антибиотик и после этого анализы были не очень хорошие,хотя узи показало,что все в порядке.Нефролог выписала пить чай ортосифон и еще пару лекарств.После этого анализы пришли в норму,мы еще сдавали в диагностическом центре анализ мочи на посев,чтобы проверить есть ли инфекция,слава богу все в норме.Вот сейчас опять болеем и принимаем антибиотик,после чего опять обязательно сдадим анализ мочи и на консультацию к нефрологу.Я вам могу посоветовать сходить к хорошему нефрологу,примите курс лечения и обязательно все станет лучше,главное не запустить.

Partajează acest post

Link spre post
Zolga

У нас сейчас пиелонефрит - дала как говорит врач осложнение на почки ангина - а вообще почки наше больное место... Принимаем Фурагин, антибиотик Бактокс, субтил - нов ообще сейчас в комплексе принимаем лечение и от ангины тоже... А какого хорошего нефролога вы нам посоветуите???

Partajează acest post

Link spre post
Катюша
У нас сейчас пиелонефрит - дала как говорит врач осложнение на почки ангина - а вообще почки наше больное место... Принимаем Фурагин, антибиотик Бактокс, субтил - нов ообще сейчас в комплексе принимаем лечение и от ангины тоже... А какого хорошего нефролога вы нам посоветуите???

Мы тоже принимали этот антибиотик вместе с субтилом и сейчас принимаем т.к. заболели,вот это и дало осложнение на почки.Мы ходим в первую поликлинику,та что в центре,к нефрологу Чеботарь,я сама когда была маленькой у нее лечилась,она именно детский врач,я смотрю к ней с разных районов приезжают

Partajează acest post

Link spre post
Zolga
Мы тоже принимали этот антибиотик вместе с субтилом и сейчас принимаем т.к. заболели,вот это и дало осложнение на почки.Мы ходим в первую поликлинику,та что в центре,к нефрологу Чеботарь,я сама когда была маленькой у нее лечилась,она именно детский врач,я смотрю к ней с разных районов приезжают

Спасибо большое :) Надо будет мне к ней пойти - просто перед этим пойду сделаю ребенку УЗИ и повторный анализ после лечения. :) А к ней запись через регистратуру???? И сколько стоит консультация??? Заранее спасибо!!!

Partajează acest post

Link spre post
Катюша
Спасибо большое :) Надо будет мне к ней пойти - просто перед этим пойду сделаю ребенку УЗИ и повторный анализ после лечения. :) А к ней запись через регистратуру???? И сколько стоит консультация??? Заранее спасибо!!!

Да,запись через регистратуру.Консуль

тация стоит или 20 или 30 лей (точно сказать не могу мы ходим бесплатно,т.к. по месту жительства),но точно не дороже 30 лей.Кстати в первой поликлинике на первом этаже делают узи именно деткам(все говорят самое лучшее узи в городе),там мы ходим к Логиной Елене,узи стоит до 40 лей.

Partajează acest post

Link spre post
Zolga
Да,запись через регистратуру.Консуль

тация стоит или 20 или 30 лей (точно сказать не могу мы ходим бесплатно,т.к. по месту жительства),но точно не дороже 30 лей.Кстати в первой поликлинике на первом этаже делают узи именно деткам(все говорят самое лучшее узи в городе),там мы ходим к Логиной Елене,узи стоит до 40 лей.

Насчет Узи делаем с родждения только в 1 поликлинике - у Почумбан, Логинова мне не очень понравилась - хотя может нам просто не повезло.... И надо будет мне записаться туда на узи и сразу к нефрологу !!! Спасибо большое за информацию!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Катюша
Насчет Узи делаем с родждения только в 1 поликлинике - у Почумбан, Логинова мне не очень понравилась - хотя может нам просто не повезло.... И надо будет мне записаться туда на узи и сразу к нефрологу !!! Спасибо большое за информацию!!!!!

не за что

Partajează acest post

Link spre post
dinchyk

Fetelor, am o bucurie! Se pare ca nu avem nici o pielonefrita! Am fost mai devreme la un nefrolog (tare bun) cu rezultatele analizelor (leucocitele 14). Mi-a spus sa-i fac bebelusului cit mai multe bai de aer, fiindca ar putea fi din cauza scutecului. Dar, va reamintesc ca am dat deja de vreo 8 ori analizele. Atunci am hotarit sa n-o mai tin pe Cristi in scutec (exceptie era noapte si cind ieseam din casa). Peste 10 zile am dat analiza repetata si ..... o mimue - leucocitele 1-2. Ei, cum? De azi am hotarit ca si mai departe voi face tot asa. Stau si ma gindesc- mama cind ne-a nascut (mai am un frate) nu avea nici scutece, nici masina de spalat si spala totul manual. Eu am o groaza de-a imbracaminte + masina de spalat automata! Ce ma costa s-o tin pe Cristi fara scutec si pe urma sa spal toate hainele la programul de 30 min? Iar cind va sta pe popou, o sa icerc s-o invat cu oala. Chiar daca nu mi-a reusi, vezi ce am scris mai sus... Noi avem si chilotei din bumbac pe care ii purtam deja, de cind am renunta la scutec cind sintem acasa.

Iata asta-i concluzia pe care am facut-o! LIBERTATE POPOULUI!!! CIT MAI MULT AER POPOULUI!!!

Partajează acest post

Link spre post
inx

ma bucur ca sinteti bine

Partajează acest post

Link spre post
Lyusia
Iata asta-i concluzia pe care am facut-o! LIBERTATE POPOULUI!!! CIT MAI MULT AER POPOULUI!!!

de aceeasi parere :clapping:

Partajează acest post

Link spre post
Lucica

:mosking: la noi analiza de urina este rea saruri oxalati si urati,si proteina ne-a depistat 0,031,e grav?

piina ne vom duce la medicul de familie poate stie cineva sa interpreteze analiza

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

din cite stiu eu pielonefrita nu se trateaza definitiv .. revine deindata ce racesti piciorusele si poponeata

Partajează acest post

Link spre post
amelie85

Fetelor, poate nu e adresa corecta, dar eu tot am pielonefrita cronica bilaterala!!!! Am avut si eu asa ghinioane cu medicii, care incercau sa-mi deie nu stiu ce ierburi sa beau!!! Ajunsa acasa deodata am refuzat,nu beau ce nu stiu!!! Dupa tratament trebuia sa repet analizele!! Am urmat sfatul mamei, am baut o saptamina *ссылка* din macies!La analizele repetate, medica imi spune: Iata vezi,rezultatele sunt mai bune!!!! Eu rideam dupa consultatie, cum sunt medicii in ziua de azi!!!!

Asa ca va sfatui si pe voi: daca se intimpla ca copiii sa aiba probleme cu rinichii, datii putin *ссылка* de macies, nu mai mult de o saptamina(acesta distruge calciul din organism), si dupa fiece consum e necesar de spalat dintisorii, de altfel vor aparea probleme cu ei!!!!

Bafta si insanatosire la toti cei bolnaviori!!!!!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
olka

Всем приветт!Девочки у нас тоже нашли пеланифрит :friends:

анализ мочи сдавали 2 раза и оба плохи((

и сегодня ездили на узи и потвердилось(( хотя у нас нет температуры, малыш не вялый тьфу тьфу, все дело только в анализах они очень плохи((((((((( :wink2:

врач уролог с поликлиники направил нас в ЦМИР к детскому урологу посоветывал врача по фамилии Куражос!скажите кто то у него был?????или чтото о нем слышал?

ил может ктото знает хорошего детского уролога!

заранее спасибо :wink2:

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня
Всем приветт!Девочки у нас тоже нашли пеланифрит :friends:

анализ мочи сдавали 2 раза и оба плохи((

и сегодня ездили на узи и потвердилось(( хотя у нас нет температуры, малыш не вялый тьфу тьфу, все дело только в анализах они очень плохи((((((((( :wink2:

врач уролог с поликлиники направил нас в ЦМИР к детскому урологу посоветывал врача по фамилии Куражос!скажите кто то у него был?????или чтото о нем слышал?

ил может ктото знает хорошего детского уролога!

заранее спасибо :wink2:

Ну пиелонефрит это не супер страшно, главное что вы вовремя его обнаружили!! ( врача посоветовать не могу, так как я сама лечилась оч. давно, но живу с хроническим пиелонефритом всю жизнь ). Девочки посоветуют врача, полечитесь и все будет у вас хорошо!

А " анализы очень плохи" это сколько в единицах?

Partajează acest post

Link spre post
olka
Ну пиелонефрит это не супер страшно, главное что вы вовремя его обнаружили!! ( врача посоветовать не могу, так как я сама лечилась оч. давно, но живу с хроническим пиелонефритом всю жизнь ). Девочки посоветуют врача, полечитесь и все будет у вас хорошо!

А " анализы очень плохи" это сколько в единицах?

лейкоциты 40-41-42

почитала сейчас в нете оказываеться нам скорей всего нужен нефролог

Partajează acest post

Link spre post
Liusy

Ну кто вам точнее нужен выясните у врача, т.к. пиелонефрит м.б. из-за проблем в почках(тут нужен нефролог), и м.б. как следствие нарушений в мочевой системе(а вот здесь помогает уролог). Мы ходим к врачу урологу Захария Иван Георг. в ЦМиР. Он зав отделения урологии. Очень грамотный дядя. Не молодой, опытный. Мы у него уже полгода консультируемся, за это время он ни разу лишних лекарств не назначил, но следуя его указаниям мы нашему Масе почки восстановили. Про Куражоса слышали. Их вообще 2 есть, старший - профессор, и младший - сын его. Я думаю вам про старшего говорили. Тоже к нему сначала хотели попасть. Но в силу обстоятельств был выход на Захария. И не пожалели.

Partajează acest post

Link spre post
olka
Ну кто вам точнее нужен выясните у врача, т.к. пиелонефрит м.б. из-за проблем в почках(тут нужен нефролог), и м.б. как следствие нарушений в мочевой системе(а вот здесь помогает уролог). Мы ходим к врачу урологу Захария Иван Георг. в ЦМиР. Он зав отделения урологии. Очень грамотный дядя. Не молодой, опытный. Мы у него уже полгода консультируемся, за это время он ни разу лишних лекарств не назначил, но следуя его указаниям мы нашему Масе почки восстановили. Про Куражоса слышали. Их вообще 2 есть, старший - профессор, и младший - сын его. Я думаю вам про старшего говорили. Тоже к нему сначала хотели попасть. Но в силу обстоятельств был выход на Захария. И не пожалели.

так в этом вся и проблема, что наш уролог в поликлинике сморит на анализы и на узи и не знает что у нас грит идите к детскому!:unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Кисюня
лейкоциты 40-41-42

почитала сейчас в нете оказываеться нам скорей всего нужен нефролог

Да многовато, у меня в детстве писали все поле покрыто, но болей не было, так что по крайней мере знайте что малышке не больно. Но лечить обязательно. не лишним наверное будет и у уролога и у невролога проконсультироваться

.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum