Alice33

Soacra mea nu stie sa faca curat!!!

Postări Recomandate

Alice33

Buna fetele, poate istoria mea o sa va para o chestie de nimic  si o sa ziceti ca nu am alte probleme, dar pur si simplu mi-i interesant cum ar proceda altele in locul meu , ca cica eu prea multe vreau .Deci sunt casatorita de 3 ani , cu un baiat a carui parinti sunt din sat , noi locuim in oras..parintii find mama-profesoara de pian, tata lucreaza administrator la o ferma de prelucrare a carnii din sat, si pe linga casa mai au si o bucata buna de pamint , si pe linga casa au rate, gaini si iepuri ( si o capra de care tot zic ca se lasa de ea) .Dar in fine ideea este ca atunci cind mergem la ei e un miros in casa , si murdarie de parca acolo nu stiu de aspirator , si mirosul se datoreaza la aceea ca fac mincare pentru ciine in casa , podelele vesnic sunt murdare .Cind eram in prag de nunta am fost inainte e pasti sa ii ajutam sa faca curat eu si sotul ( asta de fapt eu amm insistat sa mergem sa ii ajutam ca ei se exprima nu reusesc) deci pur si simplu mi-am pus miinile in cap ce am vazut in procesul de lucru, praf peste tot , miros de mucegai, covoare murdare, toata mobila murdara de se ia lip de pe ia, de peredele calcate nici nu sa auzit in casa ceea ca cica tot nu e timp pentru asta , ca pina a urma seara am rabufnit si chiar am zis da nu se poate chiar un pic de pastrat si a iesit scandal, ca cic a ce drept am eu , da sunt de acord nu am dreptul dar eu nu inteleg cum poti sa traiesti asa ...ok.a trecut nunta , ma duceam asa inghitind noduri , desi pe noapte nu mai ramineam .Vara trecuta au facut un pic de reparatie , si au vrut sa mearga socrii la mare si ne-au rugat sa venim sa stam 10 zile in sat sa avem grija de casa ,ok noi deja atunci aveam o fetita de fix un an ...si cind a venit propunerea nu am indraznit sa zic sa faceti curat ininte de a pleca , ca de sunt educata, deci nu va imaginati ce am vazut  acolo ...fetita abia de se invata sa mearga si va dati seama umbla peste tot si peste tot era mizerie , cum au facut reparatia am impresia ca au spalat podeaua o data de 2 ori , deci se lipea tot de picioare , usi murdare de grasime , in baie la fel , nu te puteai baga si ei ne-au chemat acolo pe 10 zile cu copil mic , deci primele 2 zile am zis ca ma string si plec inapoi , desi mie atit de mult imi place l atara, sa dau la urma urmei mincare la pui si rate , dar cind e totul aranjat cit de cit , dar la ei si ograda e hat in hat cu doamne fereste , ca acolo pina dai mincare la tot tre sa treaca o ora ca stau toate [e unde apuca , deci am facut curat no i2 zile , am spalat si cvoarele ca e vara cald , apa in ograda au , de o draga sa lucrezi la aer curat.(ah da cit au stat acolo nu au sunat m nici scris nici o data , ca cica nu au avut net ) .Au venit ei inapoisi soacramea intra mai zice ce mai zice si se uita asa in jur si :"Vaaaaai ce e curat in casa (ea fiind de nationalitate rusa vorbeste stilcit romina, citeodata chiar nu o inteleg ce zice) si se plimba asa si se tot mira , da eu am izbucnit si zic:""Da mama , cam asa am sperat ca o sa gasim si noi cind venim aici , trebuia eu spatele meu bolnav sa stau cu fetita in brate ca sa nu se murdareasca peste , cit sotul facea curat , cit dormea faceam si eu , dar oricum...si in fine a iesit un scandal, mi-a zis ca sunt prea exigenta si ca nu a dreptul sa le zic asa , stiu ca nu am dar daca ar face macar de dragul fetitei noatre , care e prima nepoata in familie , si e fetita asa cum soacra fete nu are ....a mai trecut un an de atunci nu s-a schimbat nimic , miros de mincre de ciine in casam ceaune peste tot cu mincare la fiecare colt ,ce ramine sa dea la catei, vesela o spala in lighean ca sa nu cheltuie apa de la robinet, dar vesela ceea permanent e sura ca parca e spalata in zoi , un stergar cuat nu gasesti in bucataria ceea...si dupa o ra de stat in casa ciorapii se fac negri la cit is de curate covoarele...sotul cind incearaa sa vbeasca cu ei zic ca nu au timp, ca asa e viata l atara, ca au si de lucru in gradina si bla, bla, bla....ea fiind profesoara de pian miinele deloc nu o reprezinta, nu e ingrijita deloc, de multe ori  venim la ei duminica dimineata si ei atunci fac baie ca tipa sa fie curati cind venim noi ...tin sa mentionez ca  parintii mei tot sunt din sat , verile le stateam toate in sat , am fost si cu vaca cu rindul , si la pui si gaini am dat mincare , si pe la stina cu tica am fost , dar in viata mea asa mizerie nu am vazut ...ma scuzati de postarea lunga , dar am incercat sa reau cit mai bine situatia, spuneti-mi cum ar trebui sa a port caci cu asa ceva la sigur nu o sa ma conformez , eu pur si simplu ma sufoc cind merg acolo , dar de tre sa vii ca lii doar de nepoata !!!
Si da mie sincer imi  pare ait de rau, eu mereu am visat sa am o relatie frumoasa cu soacra, si la inceput credeam ca poate or sa mai vina pe la noi si macar de rusine o sa mai faca macar cit e putin , dar cind le zici se supara si cam iese ca nu am ce inavata de la ea..

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Autor, nu ai dreptate, atita timp cit toata mizeria e la ea in casa si tot ea o savureaza.

Daca iti era asa de greata si nu suportai bardacul de acolo, trebuia sa lasi sotul sa stea la sat cit erau ei plecati la mare, iar tu cu fata unde e curat si bine, sau sa te duci la parintii tai daca ai vrut sa stai  la aer curat. 

Acum pune-te in locul ei, ca ea vine la tine si aranjeaza tot cum vrea ea si inca iti spune in fata ca esti o purcica care traieste in gojineata. O sa iti fie placut?

Lasa balta toata treaba asta cu perfectionizmul si nu strica relatia cu parintii lui. Crede-ma, mizeria in casa e fignea pe linga alte aiureli care ti le pot face socrii))

Tu tre sa faci asa cum iti place la tine acasa, soacra ta face asa cum ii este ei mai comod si mai bine la ea acasa. Fiecare traieste cum ii place. De ce lumii noastre ii place atit de mult sa isi vire nasul unde nu-i fierbe oala? 

Mai usurel, mai usurel... Nu merita situatia asta atita atentie. Soacra ta inca e tare draguta ca nu ti-a aratat cu degetul la usa))

Editat de Fericire

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Dar eu inteleg autoarea, la noi cam e  aceeasi situatie.  Si e tare gretos si neplăcut. Si nu o cred pe soacra autoarei "draguta", dar chiar o lenesa si неряха. Sfaturi nu pot să dau, chiar e complicat, sa mergi, sa fii bună si sa suport chiar si 2 zile mizeria.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Mie mi se pare straniu cind cineva incearca sa faca mare oedine in casa altcuiva si sa ii spuna in fata pretentiile.

Lenes e cel ce nu are nimic de facut si e taraboi peste tot. Din cite inteleg, socrii autoarei au pamint si muncesc.

Bunica mea prefera toata ziua sa lucreze pe deal decit sa faca curat si mincare.  Eu cu mama mereu faceam asta, dar nu am indraznit sa ii zic cum sa traiasca in casa la ea. 

Faptul ca nu este placut cuiva, e clar, dar asta oricum nu ne da dreptul sa ii invatam pe altii cum sa traiasca. Pina la urma, daca e asa de mizerie, se poate nu de dus la ei in ospetie, ci de-i invitat pe ei la voi. 

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Si de ce o persoana lenesa si неряха nu poate fi draguta? Nu vad legatura))

Poti fi tare curatel si ingrijitel, dar in suflet un purcel)) 

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana

Pentru ca de dus trebuie.. ca sunt parinti...dar vorba ceea - сытый голодного не поймет. Nu vad rost in contraziceri, fiecare cu a lui...

Partajează acest post

Link spre post
liana

Din cite se vede, asa sunt ei, asa au trăit o viață și nu-i deranjează ca se lipesc picioarele de covoare. Nu o sa puteți schimba obișnuitele și modul de viață, degeaba va enervați. Aș sugera sa mergeți mai rar și sa răbdati citeva ore, atit. Luați cu dmv șervețele umede, gel dezinfectant pu miini, dacă mergeți cu copilul.

Poate o varianta ar fi, dacă exista posibilitate desigur, sa amenajați o cameră pu dmv și copil, unde sa faceți reparație și sa se tina curată și închisă. 

Partajează acest post

Link spre post
Nusya

Autoarea e foarte tanara, probabil. Va doresc sa fie asta cea mai mare problema in relatia Dvs de familie si cu socrii. Ziceti multumesc ca nu vine la Dvs sa va invete cum sa traiti. Un lucru e 'common knowledge' - fiecare traieste asa cum considera necesar, fiecare matur raspunde pentru actiunile sale. Doar cineva lipsit de tact totalmente si-ar permite sa invete pe cineva cum sa traiasca/cum sa mentina ordinea la el/ea acasa.

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 24 minute, liana a spus:

Din cite se vede, asa sunt ei, asa au trăit o viață și nu-i deranjează ca se lipesc picioarele de covoare. Nu o sa puteți schimba obișnuitele și modul de viață, degeaba va enervați. Aș sugera sa mergeți mai rar și sa răbdati citeva ore, atit. Luați cu dmv șervețele umede, gel dezinfectant pu miini, dacă mergeți cu copilul.

Poate o varianta ar fi, dacă exista posibilitate desigur, sa amenajați o cameră pu dmv și copil, unde sa faceți reparație și sa se tina curată și închisă. 

Nu exista asa posibilitate, casa e veche si facuta replanificare si totul merge dintr-o camera in alta, din pacate..

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 7 minute, Nusya a spus:

Autoarea e foarte tanara, probabil. Va doresc sa fie asta cea mai mare problema in relatia Dvs de familie si cu socrii. Ziceti multumesc ca nu vine la Dvs sa va invete cum sa traiti. Un lucru e 'common knowledge' - fiecare traieste asa cum considera necesar, fiecare matur raspunde pentru actiunile sale. Doar cineva lipsit de tact totalmente si-ar permite sa invete pe cineva cum sa traiasca/cum sa mentina ordinea la el/ea acasa.

Multumesc de raspuns, nu sint atit de tinara cum credeti, am putin peste 30, una mai tinara cred ca nici atita nu ar fi suportat la cum sunt tinerelele in ziua de azi, nu ma tin desteapta, dar am trait si la camin si pe la diferita gazde si cunosc un pic lumea..

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 1 oră, Jaborana a spus:

Pentru ca de dus trebuie.. ca sunt parinti...dar vorba ceea - сытый голодного не поймет. Nu vad rost in contraziceri, fiecare cu a lui...

Asta e si problema..ca tre sa iti fie drag ceva ce nu ai avut la suflet toata viata..iți mulțumesc de ințelegere..<3

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 10 ore, Fericire a spus:

Mie mi se pare straniu cind cineva incearca sa faca mare oedine in casa altcuiva si sa ii spuna in fata pretentiile.

Lenes e cel ce nu are nimic de facut si e taraboi peste tot. Din cite inteleg, socrii autoarei au pamint si muncesc.

Bunica mea prefera toata ziua sa lucreze pe deal decit sa faca curat si mincare.  Eu cu mama mereu faceam asta, dar nu am indraznit sa ii zic cum sa traiasca in casa la ea. 

Faptul ca nu este placut cuiva, e clar, dar asta oricum nu ne da dreptul sa ii invatam pe altii cum sa traiasca. Pina la urma, daca e asa de mizerie, se poate nu de dus la ei in ospetie, ci de-i invitat pe ei la voi. 

Asa si ne straduim sa facem, desi maica-sa deja nu mai zice sa venim ada cum inainte, probabil mai intelege ceva , dar cu greu..si nu au ei paminturi pe dealuri, au o bucata de pamint acasa, care practic e nelucrata, doar porumb pun pentru iepuri, in rest ca la toti rosii, castraveti, poama, etc...si oricum cind te uiti si ei zic ca lucreaza mult in gradina nici acolo nu poti sa zici ca e ordine, morcovi si la deal si la vale..nu vreau sa fiu inteleasa gresit, eu nu ma duc acolo si ii gestionez de fiece data ce si cum sa faca, pur si simplu eu cred ca si maturii ar trebui sa aiba un pic de rusine, ca anumite lucruri nu trebuie sa le vada toti, si sa analizeze ca o persoana te indrageste pentru ceea ce esti si faci..dar ea nu prea are asa preocupare..

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 14 ore, Fericire a spus:

Autor, nu ai dreptate, atita timp cit toata mizeria e la ea in casa si tot ea o savureaza.

Daca iti era asa de greata si nu suportai bardacul de acolo, trebuia sa lasi sotul sa stea la sat cit erau ei plecati la mare, iar tu cu fata unde e curat si bine, sau sa te duci la parintii tai daca ai vrut sa stai  la aer curat. 

Acum pune-te in locul ei, ca ea vine la tine si aranjeaza tot cum vrea ea si inca iti spune in fata ca esti o purcica care traieste in gojineata. O sa iti fie placut?

Lasa balta toata treaba asta cu perfectionizmul si nu strica relatia cu parintii lui. Crede-ma, mizeria in casa e fignea pe linga alte aiureli care ti le pot face socrii))

Tu tre sa faci asa cum iti place la tine acasa, soacra ta face asa cum ii este ei mai comod si mai bine la ea acasa. Fiecare traieste cum ii place. De ce lumii noastre ii place atit de mult sa isi vire nasul unde nu-i fierbe oala? 

Mai usurel, mai usurel... Nu merita situatia asta atita atentie. Soacra ta inca e tare draguta ca nu ti-a aratat cu degetul la usa))

Sunt de acord cu ceea ce spuneti ca nu e corect sa ii spun, dar eu nu o fac asta de fiecare data, pe mine ma mira indrazneala si ambitia pe care o au cind se justifica ca asa traiesc TOTI, ca asa se traieste la sat ..bunicii mei toata viata u trait la sat si au avut o gospodarie si mai mare , dar in casa eu asa ceva nu am vazut.Eu cred ca in cazul dat ar putea sa fie o cale de mijloc, sa analizeze un pic daca tot e profesoara si are treaba cu lume diferita in ifece zi ..
Eu nu incerc sa schimb acolo ceva definitiv , dar mie mi se pare ca atunci cind te gindesti ca fiul tau se casatoreste e posibil in familie/casa de facut ceva schimbari ca sa fie cit de cit bine la toti ...si daca tot probleme erau putine de rezolvat acum si-au luat si o pisica care cica e de rasa si trebuie tinuta in casa , si va dati seama toata casa e in par de pisica, si nu numai o data am luat mincare de pe masa  cu par de la ea, apoi asta vi se pare normal???chiar nu e posibil de gindit intii un pic?!unde mai pui ca fetita la noi e destul de alergica si are si dermatita atopica si medicii la orice pas ne recomanda sa avem grija la tot!
pe linga faptul ca farfuriile celea sunt cu pete de ggrasime si paharele tot, cind dau sa aranjez masa intii treb sa sterg tot cu prosopul (care si acelea is vechi si nu le gasesti curate mai mereu) ca de, totusi mii rusien sa ma duc sa le spal de fata ei , dar si mii greata sa maninc asa din ele , si acum chiar mii interesant ai face la fel cum spui, ai tacea si nu ai zice nimic ?si la copil tot asa ai da din acea vesela doar ca sa nu o superi?! 
in fine 

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 10 ore, Fericire a spus:

Si de ce o persoana lenesa si неряха nu poate fi draguta? Nu vad legatura))

Poti fi tare curatel si ingrijitel, dar in suflet un purcel)) 

:lol:Chiar nu stiu cum sa iti raspund, probabil din cauza asa am fost educata ca un om frumos e cel ingrijit, nu cel impopotonat, dar pe ea dese ori o gasesc ca miroase a transpiratie , da de aici ii vopsita, desi unghiile de  la miini niciodata nu i le-amm vazut curate si ea e mai tinara decit mamica mea cu 10 , dar arata la fel poate chiar mai in virsta
Dar recent a fost asa un caz , au avut o nunta si ea imi povesteste ca au ramas sa doarma la niste cumatri si au venit cu totii pe la 5 dimineata,si au mai cinstit cite 50 de grame :ohmy:...pai fetelor chiar serios , vi se pare normal eu fiindu-i nora sa imi povesteasca asa ceva???
eu cred ca asta undeva e si problema ca avem viziuni TOTAL diferite asupra vietii, la mine in familie de pe cind traia bunica , nu se vorbea asa ceva ca femeile sa cinsteasca , dar aici toate is la pachet:girl_impossible: ...

Editat de Alice33

Partajează acest post

Link spre post
Winter
Acum 7 ore, Alice33 a spus:

...fetita la noi e destul de alergica si are si dermatita atopica si medicii la orice pas ne recomanda sa avem grija la tot!...

Iata si motivul sa nu va mai duceti acolo cu copilul. Cautati motive sa nu va duceti acolo unde nu va place. Daca e obligatoriu - doar p/u cateva ore si mancati de acasa. Si de ce va descaltati acolo? Luati-va niste ciupici de schimb, daca altfel nu se poate...

Dar pe o persoana asa de in virsta nu o sa o schimbati. Asa e ea. Ii spuneti sau nu, are oaspeti sau nu. Nu are rost nici sa va mai ganditi la asta, o acceptati asa cum este si evitati sa mergeti la ei...

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Autor, o sa te mir daca o sa iti zic ca am niste cunostinte care tare au grija de manichiura-pedichiura si aranjarea parului, haine de brand, dar in casa poti stringe lip cu lopata? Si, o, Doamne, eu ma duc uneori la ei in ospetie si beau ceai de care uneori e lipit ceva par de pisica. Eu scot parul si beau ceaiul. Si eu nu-i socot mizerabili si vai de ei.

Pe linga pafosul asta de curatenie si sindromul gospodinei, tre sa mai vedem si oamenii din cei ce ne inconjoara. Eu am fost si in ospetie la super gospodine cu 15 feluri de mincare si care iti scot ochii de fiecare bucatica. Sincer, mie mi-i mai comod sa beau o ceasca de ceai in apartament lipos, decit 15 feluri de mincare in curatenie ideala si cu inginfare.

La bunica, daca tare ma deranja vesela, eu spalam totul frumusel. La sarbatori gen Pasti, Craciun, luam vesela de unica folosinta ca sa nu avem mult de spalat. Da, eu am acceptat ca sunt asa persoane si bunica mea nu mi-a devenit mai straina sau mai neplacuta din cauza asta. Exact ca si unele cunostinte. Eu nu ma de gind sa stric relatia cu ei din cauza curateniei, epntru mine conteaza mutl ai mult alte momente.

Cum am mentionat mai sus, daca e atit de insuportabil pentru tine, discuta cu sotul si intilniti-va o data in pasti undeva sau chemati-i la voi.

Scopul meu nu a fost sa te jignesc sau sa te invat viata. Am vrut doar sa iti zic ca totul e relativ. Si da, soacra ta e asa cum este si nu o vei schimba si ce rcezi tu ca e ok pentru tine, nu e ok pentru ea si invers. Asta e normal si tre sa ne invatam sa acceptam cite ceva, dar nu sa traim doar dupa sablonul cunoscut de pina acum.

Daca sincer, tu imi dai senzatia de soacra))) De obicei soacrele nu sunt multumite de cum fac nurorile curat si cum au grija de gospodarie si incearca in fel si chip sa le invete)) Lasa sa aiba ea doar o gaina la gospodarie si doar un metru patrat de pamint, e gospodaria ei si se descurca asa cum o duce capul. Nimeni nu este ideal.

Partajează acest post

Link spre post
petoxy

In cazul de fata fiecare are dreptatea lui si nu are rost 

noi cind mergem la cimitir nu mâncam acolo dar venim acasă la o ruda si facem masa cu tot ceea au adus toți pai eu da sunt minzoasă si mănânc numai ce aduc eu... însă acești oamenii sunt foarte muncitori si  afara si in grădina este mai curat ca in casa, deci fără comentarii

alta situație nu sunt de acord ca numai la omul leneș e murdar in casa 

si aici o tema mai dureroasa pentru mine

draga autoare este foarte bine ca mămica dumneavoastră este in plină sănătate si putere si le reușește pe toate, va doresc așa sa fie si in continuare.

eu am trăit toată viața in curățenie ideală dar cind mămica mea s-a îmbolnăvit pai atunci s-a terminat totul...  eu in casa părintească unde am crescut, unde era întotdeauna o curățenie ideală nu am mai mâncat nimic, veneam cu mâncarea gata sau nu mâncam nimic si cu albiturile mele. 

Așa ca va sfătui Take it easy!

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
La 11.06.2019 la 18:31, Winter a spus:

Iata si motivul sa nu va mai duceti acolo cu copilul. Cautati motive sa nu va duceti acolo unde nu va place. Daca e obligatoriu - doar p/u cateva ore si mancati de acasa. Si de ce va descaltati acolo? Luati-va niste ciupici de schimb, daca altfel nu se poate...

Dar pe o persoana asa de in virsta nu o sa o schimbati. Asa e ea. Ii spuneti sau nu, are oaspeti sau nu. Nu are rost nici sa va mai ganditi la asta, o acceptati asa cum este si evitati sa mergeti la ei...

Sunt de acord cu ceea ce zici , si de multe ori asa  si facem ,dar cum ramine cu faptul ca ei sunt parinti si te gindesti ca ar trebui parca sa faca ceva ca sa iti fie placut sa te duci acolo , chiar e asa de greu ? mamica mea sa schimbat radical de cind au aparut nepotii, si de fiece data cind  trebuia sa vina sotul la mine , inca pe cind eram necasatoriti pai stringeam totul din cale, dar mai ales lucrurile elementare ca albiturile curate si vesela curata tot timpul au fost la ordinea zilei , eu pur si simplu nu stiu cum sa inteleg ca poti sa traiesti asa , mai ales cind ai imprejur oameni de la care sa inveti ca se poate de facut mai bine dar acolo e capetul daca le zici frumusel sa isi spele miinele cind vin din gradina si iau copilul in brate , apoi ti-l da inapoi si zice na tine-o tu , daca crezi ca sunt cu miinele murdare , apoi asta e normal, chiar serios ... 

Editat de Alice33

Partajează acest post

Link spre post
Winter
Acum 2 minute, Alice33 a spus:

...dar cum ramine cu faptul ca ei sunt parinti si te gindesti ca ar trebui parca sa faca ceva ...

Nu trebuie comparati oamenii. Ei sunt asa cum sunt. Fiecare traieste cum ii place, e deprins, ii convine. De ce sa-ti faci singe rau? Sa compar eu socrul meu, care nu i-a pasat niciodata de nepot, nu a sunat/trecut sa-l vada si parintii mei, care pana la  3 ani m-au ajutat enorm? De ce? Sa stea el (socrul) acolo unde sta si sa-i fie de bine. Am viata mea si am de ce sa-mi face griji...  

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
La 11.06.2019 la 23:36, petoxy a spus:

In cazul de fata fiecare are dreptatea lui si nu are rost 

noi cind mergem la cimitir nu mâncam acolo dar venim acasă la o ruda si facem masa cu tot ceea au adus toți pai eu da sunt minzoasă si mănânc numai ce aduc eu... însă acești oamenii sunt foarte muncitori si  afara si in grădina este mai curat ca in casa, deci fără comentarii

alta situație nu sunt de acord ca numai la omul leneș e murdar in casa 

si aici o tema mai dureroasa pentru mine

draga autoare este foarte bine ca mămica dumneavoastră este in plină sănătate si putere si le reușește pe toate, va doresc așa sa fie si in continuare.

eu am trăit toată viața in curățenie ideală dar cind mămica mea s-a îmbolnăvit pai atunci s-a terminat totul...  eu in casa părintească unde am crescut, unde era întotdeauna o curățenie ideală nu am mai mâncat nimic, veneam cu mâncarea gata sau nu mâncam nimic si cu albiturile mele. 

Așa ca va sfătui Take it easy!

Imi pare rau pentru situatia ta , si e clar ca e Doamne Fereste de asa ceva  , dar te asigur ca aici nici pe departe nu e situatia ta, eu chiar de multe ori ma gindesc ca daca ei acum asa traiesc apoi doamne fereste de o boala , atunci in general o sa fie sa nu zic cum ...mamica mea nu e cea mai sanatoasa , are si ea destule ca si orice om la pensie , insa e a stie ca curatenia e mama sanatatii ...eu tot stiu ca trebuie de luat lucrurile altfel , dar e una sa zici si e alta cind te duci acolo si intri din nou in toata situatia ceea , e tare scirbos si neplacut, mai ales ca mai ai si un copil care se baga peste tot ..

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
Acum 3 minute, Winter a spus:

Nu trebuie comparati oamenii. Ei sunt asa cum sunt. Fiecare traieste cum ii place, e deprins, ii convine. De ce sa-ti faci singe rau? Sa compar eu socrul meu, care nu i-a pasat niciodata de nepot, nu a sunat/trecut sa-l vada si parintii mei, care pana la  3 ani m-au ajutat enorm? De ce? Sa stea el (socrul) acolo unde sta si sa-i fie de bine. Am viata mea si am de ce sa-mi face griji...  

Corect , sunt de acord, dar tare enerveaza atunci cind pretind ca totul e bine si frumos si hai sa veniti la bunei , la zmeura, la cirese , sa se suie copilu prin copac , cum sa te sui cind prin prejurul casei vezi ce vrei , si cuie pe jos si tot felul de cabluri , si lemne ....uoooof , in fine , tare ii bine cind o perioada nu ma duc , dar permanent parca stau cu gindul ca amus zic ca iaka la ai tai te duci mai des..normal ca iti vine  sa te duci caci acolo te asteapta si cu mincare si cu miros a casa parinteasca ..

Partajează acest post

Link spre post
Alice33
La 11.06.2019 la 18:49, Fericire a spus:

Autor, o sa te mir daca o sa iti zic ca am niste cunostinte care tare au grija de manichiura-pedichiura si aranjarea parului, haine de brand, dar in casa poti stringe lip cu lopata? Si, o, Doamne, eu ma duc uneori la ei in ospetie si beau ceai de care uneori e lipit ceva par de pisica. Eu scot parul si beau ceaiul. Si eu nu-i socot mizerabili si vai de ei.

Pe linga pafosul asta de curatenie si sindromul gospodinei, tre sa mai vedem si oamenii din cei ce ne inconjoara. Eu am fost si in ospetie la super gospodine cu 15 feluri de mincare si care iti scot ochii de fiecare bucatica. Sincer, mie mi-i mai comod sa beau o ceasca de ceai in apartament lipos, decit 15 feluri de mincare in curatenie ideala si cu inginfare.

La bunica, daca tare ma deranja vesela, eu spalam totul frumusel. La sarbatori gen Pasti, Craciun, luam vesela de unica folosinta ca sa nu avem mult de spalat. Da, eu am acceptat ca sunt asa persoane si bunica mea nu mi-a devenit mai straina sau mai neplacuta din cauza asta. Exact ca si unele cunostinte. Eu nu ma de gind sa stric relatia cu ei din cauza curateniei, epntru mine conteaza mutl ai mult alte momente.

Cum am mentionat mai sus, daca e atit de insuportabil pentru tine, discuta cu sotul si intilniti-va o data in pasti undeva sau chemati-i la voi.

Scopul meu nu a fost sa te jignesc sau sa te invat viata. Am vrut doar sa iti zic ca totul e relativ. Si da, soacra ta e asa cum este si nu o vei schimba si ce rcezi tu ca e ok pentru tine, nu e ok pentru ea si invers. Asta e normal si tre sa ne invatam sa acceptam cite ceva, dar nu sa traim doar dupa sablonul cunoscut de pina acum.

Daca sincer, tu imi dai senzatia de soacra))) De obicei soacrele nu sunt multumite de cum fac nurorile curat si cum au grija de gospodarie si incearca in fel si chip sa le invete)) Lasa sa aiba ea doar o gaina la gospodarie si doar un metru patrat de pamint, e gospodaria ei si se descurca asa cum o duce capul. Nimeni nu este ideal.

Stiu ca dau asa senzatie , dar asta da e doar o senzatie , nici pe departe nu sunt cea mai alintata si avuta , am stiut sa ma descurc cu ce am avut , mai mereu si nici in studentie nu mi-a fost totul miere , dar e una sa iti fie neam si sa stii ca asa a fost o viata intreaga, si alta e sa intri in asa ceva si sa ti se ofere toata asta ca pe ceva normal , si daca sincer tare le mai place sa se jaluie , ca nu dovedin si nu dovedim , pe cind vara mamica sotului are 2 luni libere cind nu lucreaza apoi sa ma scuzati chiar , asta nu e nu dovedim dar e bine cum este , si o doare in cot ca eu imi fac o parere rea despre ea, comfortul ei psihologic e mai presus ca cel al copiilor , o data la nervi chiar a zis-o :nu va place nu veniti!!! Mi se pare prea indiferent sa poti sa zici asa lucruri copiilor si nepotilor. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum