KsiuKS

Рецепты Маринада Для Шашлыка

Postări Recomandate

leu

всегда мариную только в томатном соке, плюс кольца лука и специи!!!!! ням-ням получается

Я тоже попробовала вчера Ваш рецепт, мясо получилась обол денное!

Сделала сок из свежих помидор + кольца лука, и посолила за час до приготовления

Спасибо за идею

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
olga82

я лично мариную просто, минералка,лук,перец и соль-обьедение получается

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

mie imi place din carne de porc de la ghit. Carnea o taii bucati 50-70 grame sarez, specii dupa gust, chisez ceapa multata (inmoaie carnea si da gust deosebit) in carne si adaug otet in proportie o lingura la jumate de chilogram, dar nu mai mult.....se poate mai putin...si totul ameste, si las pe o ora doua (otetul in modul pe care l-am descris nu intareste carnea si la fel influienteaza mult gustul carnii, in plus otetul dezinfectează carnea), apoi i-au vin alb de casa (se poate si negru, numai ca el coloreaza carnea si pina la coacere nu arata asa de apitisant, dar gustul este la fel) adaug in el sare si amestec ca ea sa se dezolve (sarea face ca vinul sa nu deie gust exagerat la carne, dar face ca vinul sa se simta intro proporti placuta dind un gust deosebit carnii) şi il torn in carne, nu trebiu sa acopere complet carnea, periodic doar amestecati carnea (citeva ori in decurs de o zi), vasul cu carne il puneti in frigider si adoua zi imbracati pe sapururi.....

P.S. eu prefer sal marinez doua zile, este si mai gustos, dar si o zi este suficient, dar sa nu uitati sa puneti sare in vin, la fel vinul se poate de inlocuit cu bere, la fel se poate de facut totul cum am descris dar fara vin sau bere....are un alt gust la fel de interesant...

Partajează acest post

Link spre post
milaea

Муж маринует всегда только в минералке и луке на 30, 40 минут ну и плюс специи, мясо получаеться вкуснятина, прибывпли и в пиве и в вине, в минералке все равнт мне больше нравится

Partajează acest post

Link spre post
Nina777

Девочки я хочу замариновать куриное филе. Хочу сделать на шпажках и потом поставить на газ- гриль.Но не знаю как замариновать . Не подскажите как?

taiati fileu în bucati 50-60 de grame sarati si adaugati maioneza si lasati pe 2-3 ore apoi le imbracati pe sampururi mici  din lemn, apoi pe grili......20 de minute pe foc incet si este gata.....intre bucatile de carne puteti pune sampinioane, sau ciapa taiate in circulete....se mai poate de invelit bucatile de carne cu bicon, atunci va fi foarte moale acrnea....dar in acest caz de copt cu aproximativ 10 zile mai mult.....

Partajează acest post

Link spre post
lilianocika

Я мариную так слой мяса промазываю тонким слоем горчицы затем приправа лук ,помидоры кружочками, картошка кружочками и дальше повторять слой затем наливаю немного минералки все тщательно перемешиваю и потом заливаю минералкой до краев ставлю тарелочке дном вверх чтоб мясо не всплывало и в холодильник лучше всего на сутки.

Partajează acest post

Link spre post
mare

я лично мариную просто: соль +перец чёрный +растительное масло+горчица сделанная мною заранее из сухого порошка( дешего и сердито)+соевый соус . в маринаде 1-2 дня .. а главное не  покупаю импортное мясо а только на базаре от местного производителя у проверенного продавца.

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

Я ем только курицу и мариную ее по-разному :).

1) Соевый соус, хлебный квас, лук кольцами, соль, молотый перец. 

2) Классический несладкий йогурт, лук кольцами, хлопья чеснока, любая приправа для готовки (типа "Манго"). 

Мариную недолго. Хватает 3-4 часов. 

Partajează acest post

Link spre post
Satynn

Я мариную с пивом или томатным соком. Но мой шурин, который работает гратарщиком в одном армянском ресторане, говорит что правильный маринад это душа и любови приправленные большим количеством лука, и совсем немного соли. Все остальные приправы должны быть на столе отдельно, и к армянскому шашлыку обязательно свежую кинзу поддавать надо, и овощи! Вот))

Partajează acest post

Link spre post
bmama

La noi tot sotul are grija de carnea pentru frigarui. O marineaza simplu: multa ceapa, sare, piper negru macinat si vin alb (de casa).

Mmm.... pofta mare!

Partajează acest post

Link spre post
Vitalika

если курицу , то мариную в яйце со специями. Взбиваю одно яйцо , туда паприку , кориандр , соль . Если ещё есть специи , то и их добавлю , и в эту смесь кусочки мяса кидаю ,руками перемешиваю и часов на 10-12 в холодильник.

Partajează acest post

Link spre post
Lexandra

К мясу хороши сухие приправы, лук, горчица великолепно мягчит

Partajează acest post

Link spre post
Zlata_

маринуем в красном полусухом вине уже много лет + лук и специи - вкуснее не пробовала!)

Partajează acest post

Link spre post
Алая Буква

Мы сейчас птицу только так маринуем: соевый соус, сок свежевыжатого лимона, имбирь и чеснок. Очень вкусно получается. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum