Vizitator Ludmila

Stabilirea copilului in străinătate

Postări Recomandate

Vizitator Ludmila

Buna ziua, 

As fi dorit să aflu o astfel die informație de la Dvs:

Eu sunt divorțată și am copil minor care învață la școală aici în Republica Moldova. Eu la momentul de față m-am stabilit în străinătate și aș fi dorit să iau copilul cu mine. Tatăl copilului nu este împotriva. Pt a face acest lucru am auzit că trebuie înainte de a finisa anul școlar sa plec la școală să depun cerere precum că vreau sa iau copilul și apoi să plec la minister sau nu știu în ce instanța să depun o cerere precum că vreau sa iau copilul din țară, sa prezint adresa unde sunt înscrisă acolo și contractul de muncă și nu mai știu ce acte. Și acest lucru trebuie sa fie făcut nemijlocit de către părinte nu de altcineva.Intrebarea mea suna in felul următor:

Daca acest fapt este adevărat? Și dacă da, in ce instituție trebuie sa ne adresăm? 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
5 часов назад, Гость Ludmila сказал:

Buna ziua, 

As fi dorit să aflu o astfel die informație de la Dvs:

Eu sunt divorțată și am copil minor care învață la școală aici în Republica Moldova. Eu la momentul de față m-am stabilit în străinătate și aș fi dorit să iau copilul cu mine. Tatăl copilului nu este împotriva. Pt a face acest lucru am auzit că trebuie înainte de a finisa anul școlar sa plec la școală să depun cerere precum că vreau sa iau copilul și apoi să plec la minister sau nu știu în ce instanța să depun o cerere precum că vreau sa iau copilul din țară, sa prezint adresa unde sunt înscrisă acolo și contractul de muncă și nu mai știu ce acte. Și acest lucru trebuie sa fie făcut nemijlocit de către părinte nu de altcineva.Intrebarea mea suna in felul următor:

Daca acest fapt este adevărat? Și dacă da, in ce instituție trebuie sa ne adresăm? 

Nu este necesar. Este destul acordul tatalui pentru plecarea copilului cu domiciliu permanent in alta țară.

Partajează acest post

Link spre post
LudmillaM

Mulțumesc pentru raspunsul Dvs. Adică nu vor fi probleme că va veni cineva sa caute copilul de ce nu învață și unde este dupa ce o vom lua?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
14 часов назад, LudmillaM сказал:

Mulțumesc pentru raspunsul Dvs. Adică nu vor fi probleme că va veni cineva sa caute copilul de ce nu învață și unde este dupa ce o vom lua?

Nu

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum