Ecaterina97

Ajutor! Unde să găsim drepatea?

Postări Recomandate

Ecaterina97

Bună seara Domn Advocat! Vreau să îmi spuneți părerea dvs despre următorul caz. Tatăl meu a primit moștenire 1/3 din casă + terenul de lînă casă cu o anexă, terenul de lîngă casă fiind în proprietatea primăriei. Peste un timp vecinul a stricat anexa, cu pretextul că ia permis primăria, cei de la poliție au spus că dacă anteriorul stăpîn e decedat atunci nu poate nimic demonstra(cu toate că poliția a văzut anexa desființată aranjată lîngă casă), în așa mod vrea să preea terenul din jurul casei. Înainte de a se întîmpla acest caz noi am scris o cerere de privatizare a terenului de lîngă casă, aceasta fiind în procesare deja. Spuneține vă rog cum să procedăm și cu ce ne vom alege?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
19 часов назад, Ecaterina97 сказал:

Bună seara Domn Advocat! Vreau să îmi spuneți părerea dvs despre următorul caz. Tatăl meu a primit moștenire 1/3 din casă + terenul de lînă casă cu o anexă, terenul de lîngă casă fiind în proprietatea primăriei. Peste un timp vecinul a stricat anexa, cu pretextul că ia permis primăria, cei de la poliție au spus că dacă anteriorul stăpîn e decedat atunci nu poate nimic demonstra(cu toate că poliția a văzut anexa desființată aranjată lîngă casă), în așa mod vrea să preea terenul din jurul casei. Înainte de a se întîmpla acest caz noi am scris o cerere de privatizare a terenului de lîngă casă, aceasta fiind în procesare deja. Spuneține vă rog cum să procedăm și cu ce ne vom alege?

Dacă anexa este înregistrată la cadastru atunci acest lucru nu va influiența procesul de privatizare. Totuși demolarea  a anexei din partea vecinului este o acțiune pasibilă de răspundere penală (dacă valoarea anexei depăseste 138 000 lei) sau contravențională în cazul prejudiciului mai mic.

. Articolul 197 Cod Penal. Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor

(1) Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii mari,

se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 1350 unităţi convenţionale (67 500 lei) sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de 240 de ore.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum