Postări Recomandate

Him

Продолжаем обсуждение здесь!

От себя желаю всем большой удачи!

upl_1499283335_190953.jpg

Editat de Him

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lina

Inna

De ce nu FIV?

Partajează acest post

Link spre post
cristalyna

Him, mulțumim mult de tema noua !!!

Fie ca in tema noua sa vina barza cit mai des iar viitoarelor mămici bebei sănătoși și burduhoși :D 

Partajează acest post

Link spre post
Delfinka
3 часа назад, lina сказал:

Inna

De ce nu FIV?

это мне вопрос? если да, то Диана сказала, что с такой маткой не возьмет в эко. Это и правильно, с таким Э на 200% эко будет провальным. 

Нужно привести в порядок базальный слой, рецепторы эндометрия не реагируют ни на что, на эстрогены тоже. Пойду в феврале на узи, посмотрю, есть ли изменения после физиопроцедур. 

Partajează acest post

Link spre post
Foxa

Девочки отписываюсь) Была на консультации 16.01. Диана такая хорошая! Она мне очень понравилась) Назначила сдачу анализов, оттуда уже будет решать дальше. Завтра иду сдавать) 
 Девочки у кого получилось, я вас от всей души поздравляю!) Почитала, прослезилась) Ведь ваши победы, это и наши победы) Благодаря вам, наши надежды крепче) Будьте здоровы!)))

Partajează acest post

Link spre post
Maseanea1983

Была и  я на приеме после неудачного раза.... обсудили дальнейшие действия, схемы, как и что будет менять во второй раз. Очень чутко и понимающе выслушал мои вопросы и ответила на них.. У меня мнение о Диане нисколько не поменялось, решили что повторный будет в апреле!!!

Partajează acest post

Link spre post
irinelaC

Девочки не бойтесь двойни. Да тяжело вынести но сразу говорю, Господь не дает двойню слабым женщинам. Нужен стойкий характер. Для меня даже нет в фантазий как бы было имея только одного. Это чудо котороя бегает уже и бормочит на "китайском". Нам ужн год и 2.

П.с. это не эко, эко был провальным. 

Partajează acest post

Link spre post
lidia84

Eu nu ma tem de gemeni, invers, sunt foarte bucuroasa și sper sa ajung și eu sa ma bucur de ai mei. Nu a fost ușor, 3 încercări au fost grele, dar cata bucurie am simțit eri! Sint foarte recunoscătoare, fac un lucru mare. Mulțumesc de susținere, sa va crească copii sănătoși. 

Partajează acest post

Link spre post
irinelaC
17 часов назад, lidia84 сказал:

Eu nu ma tem de gemeni, invers, sunt foarte bucuroasa și sper sa ajung și eu sa ma bucur de ai mei. Nu a fost ușor, 3 încercări au fost grele, dar cata bucurie am simțit eri! Sint foarte recunoscătoare, fac un lucru mare. Mulțumesc de susținere, sa va crească copii sănătoși. 

Mersi. Doar as vrea sa va dau un sfat. Gasiti un medic competent care va va supraveghea sarcina. Pe care sal puteti suna si la miez de noapte. Daca ceva, nu va genati si scrieti-mi. Sanatate si nu uitati счастье любит тишину. 

Partajează acest post

Link spre post
lidia84
Acum 5 ore, irinelaC a spus:

Mersi. Doar as vrea sa va dau un sfat. Gasiti un medic competent care va va supraveghea sarcina. Pe care sal puteti suna si la miez de noapte. Daca ceva, nu va genati si scrieti-mi. Sanatate si nu uitati счастье любит тишину. 

Mulțumesc, ma gindesc. Acum sarcina e mica, am stabilit ca merg la control peste o săptămână, pe urma vad ce fac

Partajează acest post

Link spre post
lina

Lidia, primiti ceva medicamente de sustinere?

Partajează acest post

Link spre post
lidia84
1 oră în urmă, lina a spus:

Lidia, primiti ceva medicamente de sustinere?

Da, Utrogestan vaginal și plasturi Climara, acid folic.

Partajează acest post

Link spre post
ruleasya

La aproape 12 saptamani, medicul de familie a zis sa incetez acid folic si sa iau Elevit 1, pana la 16 saptamani. Dl Calaras a zis ca nu am nevoie de nimic, nici de Elevit. Am rarit Utrogestanul si in curand sper sa renunt la el. 

Voi ce administrati? 

Partajează acest post

Link spre post
kotiyonoc

Fetelor stiu ca nu e la tema ,dar poate sunt pe aici fete cu transfer cu embrioni congelati ? Ca la tema data cam putin se discuta.

Partajează acest post

Link spre post
lina
1 час назад, ruleasya сказал:

La aproape 12 saptamani, medicul de familie a zis sa incetez acid folic si sa iau Elevit 1, pana la 16 saptamani. Dl Calaras a zis ca nu am nevoie de nimic, nici de Elevit. Am rarit Utrogestanul si in curand sper sa renunt la el. 

Voi ce administrati? 

asa devreme?

El nu se opreste brusc

Partajează acest post

Link spre post
ruleasya
Acum 3 ore, lina a spus:

asa devreme?

El nu se opreste brusc

Acidul folic mi-a zis ca la 12 saptamani il anulez.  Utrogestanul de la 600/zi am ajums acum la 400/zi si de la 13 saptamani la 200/zi, apoi cate 200 peste o zi. 

Intrebarea mea era de fapt la Elevit sau alte suplimente. De ce terapeutul zice sa iau Elevit 1 pana la 16 saptamani(ele de fapt vin indicate pana la 12 saptamani), iar ginecologul zice ca nu am mevoie de ele (a vazut analizele). 

Partajează acest post

Link spre post
lina

utrogestan- pina la 30,s cite 600, pina 35-400/  si pina  37- 200

elevitul pina la nastere, insa acolo deja singur te orientezi dupa saptamini, dupa instructiune

asa au fost deacord toti medicii

+ din grupa aspirinei

Partajează acest post

Link spre post
Elennka

Utrogestan pina la 12 saptamini 600* pe zi ... Peurma saptamina 13-14 cite 400* pe zi ... Dupa 14 medicul i-mi spune sa raminem cu cite un utrogestan pe zi pina la 20 saptamini !!! 

Analizele sunt super bune , dar oricum elevit1 am luat pina la saptamina 13,,, acum am inceput elevit 2 ...

Nu toti medicii sunt adeptii la suplimente de vitamine insa am vorbit cu alti medici care i-mi lamuresc ca cu cantitatea de vitamine pe iarna si primavara e tare dificil ... Si ca la copil nu o sa se reflecte in mare masura daca voi primi sau nu vitamine .... Insa organizmul meu va fi stors si epuizat ....asa ca iau regulat eleviturile :) .... 

Principalul aceste preparate sa fie elaborate si testate anume pentru femeile gravide !!! 

Eu pun si clexan injectii in burta in fiecare seara , asa mi-a prescris d-na Diana ( ea a prescris pina la nastere sa pun clexan , insa atunci sa constatat sarcina gemelara, peurma unul sa oprit in evolutie ) genecoligul , tot de la medpark , Natalia Sclifos spune ca pina la 16 saptamini punem regulat clexan si peurma dupa analize, triplu test , usg .... Posibil sa punem peste o zi :) 

Cam asa sustinere a sarcinii am cu medicamente . 

Partajează acest post

Link spre post
lidia84

Azi iar am fost la Diana la UZi, amindoi au crescut și am văzut bătăile de inima. Chiar dacă încă mai am eliminări cu singe, a spus totul merge bine. Sper sa crească gemenii și mai departe. Peste O săptămână iar ma va vedea. Soțul meu chiar a lăcrimat, a fost cu mine și cind a văzut inimile lor cum se bat.... E tare! 

Partajează acest post

Link spre post
lidia84

Eu primesc tot ceea ca și pina acumUtrogestan  vaginal și Climara și acid folic., a adăugat și Clexan. 

Editat de lidia84

Partajează acest post

Link spre post
Elennka
32 минуты назад, lidia84 сказал:

Azi iar am fost la Diana la UZi, amindoi au crescut și am văzut bătăile de inima. Chiar dacă încă mai am eliminări cu singe, a spus totul merge bine. Sper sa crească gemenii și mai departe. Peste O săptămână iar ma va vedea. Soțul meu chiar a lăcrimat, a fost cu mine și cind a văzut inimile lor cum se bat.... E tare! 

Suuuuper,,, felicitari ;) sa cresteti mari, sarcina usoara si nastere la timp !!! 

Da,,, eu cred ca traiesc de la un usg la altul .... Cind i-mi vad la monitor fetita , simt ca sunt cea mai fericita , la fel si sotul !!! Si sa vedeti ce repede creste copilasul , se dezvolta, la 10 saptamini i-mi dadea din miini si picioare , fantastic !!! 

Acum suntem mai maricele , avem 15 saptamini si jumatate , simt deja ceva in burtica, cum se intoarce .... Nu am rabdare sa merg la urmatorul usg de la 16 saptamini jumate !!! 

Partajează acest post

Link spre post
lidia84
Acum 10 ore, Elennka a spus:

Suuuuper,,, felicitari ;) sa cresteti mari, sarcina usoara si nastere la timp !!! 

Da,,, eu cred ca traiesc de la un usg la altul .... Cind i-mi vad la monitor fetita , simt ca sunt cea mai fericita , la fel si sotul !!! Si sa vedeti ce repede creste copilasul , se dezvolta, la 10 saptamini i-mi dadea din miini si picioare , fantastic !!! 

Acum suntem mai maricele , avem 15 saptamini si jumatate , simt deja ceva in burtica, cum se intoarce .... Nu am rabdare sa merg la urmatorul usg de la 16 saptamini jumate !!! 

Sinteti mari deja!))) Eu tot am devenit dependenta, aștept UZi cu nerăbdare. 

Partajează acest post

Link spre post
lidia84

CostevaL, ce mai faci? Ești bine? 

Partajează acest post

Link spre post
CostevaL
В 25.01.2019 в 19:15, lidia84 сказал:

CostevaL, ce mai faci? Ești bine? 

Девочки всем привет. 25 января была на узи. Всё хорошо, сердечко бьётся. 24 января утром у меня пошла кровь... не буду описывать вам те чувства которые я пережила. Спасибо Диане, она меня приняла, сделала узи, выслушала.. тогда 24 числа впервые увидела сердечко... Диана сказала что кровь может быть и от раздражения шейки, привет утрожестану три раза в день... а может это второй эмбриончик вышел((( хотя в пять недель четко видели одного малыша... 

ну и 25 я уже с мужем пошла на узи. 132 удара в минуту, 4,1 мм размер эмбриончику, 3,8 мм желточный мешочек. Срок сейчас 7 недель. Чувствую себя хорошо. В поддержке 600 утрика  1 дюфастон. 4 прогиновы и 6 доз лензетто. Жду уже чтоб нам было 8 недель и буду потихоньку отменять эстрогены. Ну а прогик мне сказала диага принимать до 12 недель. 

Честно пришла в поликлинику и конечно в шоке от бюрократии, миллиона кабинетов, анализов... решила сдавать уже на следующей неделе все для того чтоб встать на учёт. Очень хотела бы вести беременность в медпарке но с финансами пока тяжело.. клесан колю.. он дорогой, другие лекарства... вот думаю может просто пойти на консультацию в медпарк к хорошему врачу с анализами , пообщаться и так далее. Кого порекомендуете?  В целом чувствую себя хорошо, больше не было крови, не тошнит.. конечно состояние не самое приятное в целом, но думаю второй триместр пройдёт легче! Всем удачи и спасибо что не забываете!

5352AAED-E244-4566-BD79-F9CAFB72F405.jpeg

52470FB3-F5EA-4E46-AE1F-10416B644AB8.jpeg

Partajează acest post

Link spre post
Elennka

Salut, la noi tot bine , am inceput 16 saptamini , fetita creste , eu o simt citeodata cum se intoarce ,,, mai ales seara :) ... Senzatii denedescris !!! Poimiine ma duc iarasi la control , triplu test , usg :) 

Peste 2 saptamini vom fi la mare in Egipt , medicii ne dau voie .... Astept cu nerabdare !!! 

Burtica creste , nu-mi mai vin pantalonii , toxicoza i-mi trece doar odata pe saptamina cam mii greata ... De la 13-14 saptamini am multa energie , pofta sa fac ceva, sa merg undeva desi pina la 13 saptamini mereu plingeam si dormeam ;) 

Referitor la medici !!! 

Recomand pe Sclifos Natalia de la medpark !!! Calaras Maxim e un medic e bun dar prea deja ridicat in slavi,,  are niste rinduri ca la mouzoleu :(  

Eu cred ca nu e numaidecit de luat evidenta de sarcina cu 9900 lei la medpark ... Se poate de dus citeodata la medicul genecolog care il alegeti ,,, consultatia 450 lei ( ea face si usg , la consultatie) si desigur recomand usg de baza la 12,16,20,28 etc saptamini sa le treceti la un aparat bun , de exemplu tot la medpark , ls Uncuta Irina , totul explica, totul se vede !!! 

Eu am luat pachet de evidenta a sarcinei insa cred ca e posibil si fara tot pachetul ,,, analize la policlinica , medic genecolog si dublu test la medpark !!! 

Procedura fiv nu costa nici ea doi bani ,,, si dupa atitea bani , nervi, sanatate , timp consumat la fiv .... Si avind rezultat pozitiv.... Trebuie pastrat si dus cu cap !!! 

Va doresc sarcina usoara , nastere la timp !

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum