ATI

Elvetia / Switzerland

Postări Recomandate

ATI
ATI,

imi spusesei mai demult ca mergeti tocmai la Carefour pentru lapte Emi-preferatul vostru,de ceva timp Emi Bio lapte se vinde si la Denner,vezi poate si a voi Dennerul il vinde.e foarte bun intr-adevar!

Merci, dar Carrefour nu este departe de noi, si oricum mergem la Bienne simbat, asa ca trecem si pe la Carrefour. Dar acum cumpar laptele bio de la Coop.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vicky
Merci, dar Carrefour nu este departe de noi, si oricum mergem la Bienne simbat, asa ca trecem si pe la Carrefour. Dar acum cumpar laptele bio de la Coop.

a noi Denner e chiar sub noi.

Partajează acest post

Link spre post
@niri

нашла хорошую новость!

Швейцария может присоединиться к Единому центру выдачи виз в Кишиневе

Швейцария может присоединиться к Единому центру выдачи виз в Кишиневе после того, как с 1 ноября станет членом шенгенской зоны. Об этом говорилось в ходе молдо-швейцарских консультаций, которые состоялись в Кишиневе.

Как передает министерство иностранных дел и европейской интеграции, молдавскую делегацию возглавлял замминистра Валерий Осталеп, швейцарскую - государственный секретарь, начальник политического директората департамента по внешним связям Мишель Амбюл.

Мишель Амбюл сообщил, что Швейцария заинтересована в деятельности Единого центра по выдаче виз в Кишиневе.

"Федеральный департамент внешних связей Швейцарии изучит возможность присоединения к центру", - сказал он.

Швейцарский дипломат подтвердил позицию своей страны в отношении проблемы сохранения территориальной целостности Молдовы.

Собеседники обсудили вопросы освоения экономического потенциала двух стран, отметив тенденцию роста торгово-экономического обмена и различные аспекты двустороннего сотрудничества, а также политического диалога.

Лидия ТКАЧ, KP.MD

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

ar fi comod teritorial, dar imi imaginez ca v-or fi rinduri nebune daca sunt reprezentante mai multe tari :smile:

Partajează acest post

Link spre post
TES

stiti, foarte interesant.

Am sa fiu sincera, citind cu atentie mesajele, temele de pe forum, am impresia ca ne cunastem de ani de zile, desi suntem la capete diferite ale lumii. E foarte placut.

Astfel aflam multe interesante, nu doar despre regiune, populatie, dar si despre noi, intr-o noua postura, cea de ascultator, cercetator. :off01:

iar pozele sunt promitatoare.BRAVO, cred ca aici se ascund si talente. :off01:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
stiti, foarte interesant.

Am sa fiu sincera, citind cu atentie mesajele, temele de pe forum, am impresia ca ne cunastem de ani de zile, desi suntem la capete diferite ale lumii. E foarte placut.

Astfel aflam multe interesante, nu doar despre regiune, populatie, dar si despre noi, intr-o noua postura, cea de ascultator, cercetator. :clapping:

iar pozele sunt promitatoare.BRAVO, cred ca aici se ascund si talente. :clapping:

:clapping: Sper sa ne cunoastem si real cit de curind posibil :val09:

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Dar vreau sa va comunic ca am niste oferte de munca la cipru,daca este interesat cineva.

Stimata oaspete, mesajul tau poti sa-l publici la tema data: http://mama.md/index.php?showforum=113

In tema data sa dicuta despre Elvetia, asa ca mesajul tau va fi sters.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость

Привет всем.Я рожала в швейцарии.Да....нам до этого всго конечно еще лет 100 думаю тюкать..Я конечно об условиях..А врачи у нас тоже много хороших. Как и там))

Partajează acest post

Link spre post
Natachika

Fetelor cochetelor, m-am mutat si eu in Elvetia. De 2 zile deja si sper ca pe un an cel putin :) Sunt in Basel, daca sunteti pe aici - welcome pe Eidgenossenweg 14a - World Peace Academy :) Despre noi deja au scris si in ziare :-P http://www.20min.ch/news/basel/story/30375640.

Intre timp, o intrebare, sunt cumva microbuze care sa mearga in MD? As transmite cate ceva acasa, ca nu am reusit sa o fac inainte de a veni aici. Merci anticipat si va astept cu drag in ospetie :)

Editat de Natachika

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Natachika,

ma bucur pentru tine,

poate cu fetele din Elvetia reusesti sa te intalnesti.

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Eeee, nu-i cinstit, ai fugit de noi!

Acomodare usoara si succese mari! Arati bine pe poza!

Partajează acest post

Link spre post
Natachika

heh, fetelor. Austria va ramane always in my heart :) si de fapt am de gand sa vin in vizita prin Noiembrie-Decembrie, si nu scapam atunci de pasidelka noastra basarabeana Wiener style :)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Trimite-mi numarul mobil in privat si te sun cind am drum pe acolo poate ne vedem :girl_haha:

Editat de vicky

Partajează acest post

Link spre post
ATI

In week-end am fost la Piata BIO, un iarmaroc organizat in fiecare an. Se vind doar produse Bio:

3c1f40178076.jpg

c73274e18c13.jpg

54c55c174fc5.jpg

Erau prezentate si careva animale:

d122fe352913.jpg

O mica parada:

5ba200d60f31.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Natachika
Erau prezentate si careva animale:

d122fe352913.jpg

:)) Iaca asta vacutsa adevarata bio :)

Mie imi place ca aici se fca piete agricole si poti cumpara legume/fructe proaspete direct de la producatori, sau prin un lant mai scurt de comercianti. In Austria nu se prea practica, cel putin nu in regiunea in care stateam.

Update de la mine: Eu mi-am gasit de inchiriat un apartament foarte frumos si la pret bun in comparatie cu altele de aici, insa cand am dat de regulile de permis de sedere m-am cam intristat rau de tot :( trebuie o sumedenie de acte si se pare ca sederea mea ma va costa ceva banuti :((( Sper sa gasesc solutii, tare nu as vrea sa renunt la apartamentul ce l-am gasit.

Apropo, in Zurich vineri va fi Research Night, se pare ca vi ceva foarte interesant si pt copii: http://www.nachtderforschun

g.ch/en/index.php

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Update de la mine: Eu mi-am gasit de inchiriat un apartament foarte frumos si la pret bun in comparatie cu altele de aici, insa cand am dat de regulile de permis de sedere m-am cam intristat rau de tot :( trebuie o sumedenie de acte si se pare ca sederea mea ma va costa ceva banuti :((( Sper sa gasesc solutii, tare nu as vrea sa renunt la apartamentul ce l-am gasit.

Natalia, in Elvetia TOTUL este destul de scump (nu stiu cum in Austria), de ex. comparativ cu Germania sau Franta. Permisul de sedere costa, asigurarea medicala costa, un simplu formular costa, chiria costa si nu putin mail ales in orase mari.

Oricum, succese la inchiriere!

Editat de ATI

Partajează acest post

Link spre post
lambordgini

Девченки, кто живет в Щвейцарии, подскажите пож-та! Какими интернет ресурсами можно воспользоваться, что бы подыскать себе жилье в аренду?

Partajează acest post

Link spre post
ROSSI

Am o vecina care a trait si a lucrat 10 ani in Elvetia,nu stiu ce serviciu avea,spune ca a avut grija de batrini,facea curatenie,si-a luat 3 apartamente aici,dintre care unul in bloc nou,reparatie la nivel,masina aici,masina acolo,a nascut 2 copii acolo,spune ca indemnizatiile sunt banuti pentru copii (dar nu o cred,fiindca are cetatenie),se duce la vaccine acolo,controlul copiilor tot acolo,produsele alimentare,tot ce tine de casa si ingrijire copil tot de acolo le procura,plus o multime de jucarii tot procurate de acolo,,care nu costa putin...vacante in fiecare an...sotul e strain si nu lucreaza,a stat ceva timp pe spatele ei...Se poate asa ceva? Cu toate ca nu cred ca e mai ieftin ca la noi...

Partajează acest post

Link spre post
Лелик

Девочки, привет. Я недавно на форуме. Живу около Бадена. Сама с Приднестровья. Есть ли кто тут с Приднестровья.?. Пишите на olgavo74mail.ru.  Ольга.

Partajează acest post

Link spre post
Ianioglo

Cine lucreaza in Elvetia...sfatuiti va rog prin ce firma ati ajuns sa lucrati acolo? Sau daca stiti cine angajeaza....ma multumesc multttt ...astept un raspuns

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum