ATI

Elvetia / Switzerland

Postări Recomandate

ATI

Salut la toti cei si cele din Moldova care sint stabiliti in Elvetia! :)

Cred ca era deja si timpul sa creez o tema aparte despre aceasta tara si pentru cei din moldova care locuiesc in Elvetia.

Aici putem discuta despre tara, despre noi, despre ce ne place si nu, despre cu ce ne ocupam etc. si mai ales ca sa ne cunoastem mai bine si sa organizam offlainuri moldovenesti in Elvetia. ;)

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vicky

Buna, Ati.

e o idee minunata :)

cine incepe? :da1:

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Pot sa incep si eu! ;)

Imi place mult Elvetia, de la inceput m-am simtit ca acasa, chiar si mai bine, din punctul de vedere al ordinii, securitatii si atitudinii oamenilor. M-am adaptat destul de repede, bine ca deja vorbeam franceza si locuiesc intr-o regiune franceza a cantonului Bern. Imi place orasul unde locuim, chiar daca nu e mare, dar e totul pe loc si nu trebuie sa merg departe la cumparaturi (COOP e chiar linga casa, Migros putin mai departe), gara e la vreo 10 min. pe jos. Asa ca e desul de repede pentru a face cumparaturi ;) .

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Incep cu intrebarile:) cum zburati in Moldova?din cite stiu nu sunt rute directe.Noi zburam innainte Zurich-Buhuresti-Chisinau si zurich-Budapesta-Chisinau.Acum zburma doar prin Viena,e mai comfortabil si mai e valabil si programul colect miles:)

Eu la fel m-am adaptat foarte repede,desigur ca infrastructura,curat

enia e la ordinul superlativ.Locuiesc in centurk orasului,chiar in blocul meu e Denner,la citiva metri Mogros si COOP.Locuiesc linga Zurich-see(lacul ),chiar ma si view la el.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator galla

Cum se comporta Elvetienii cu strainii , am auzit ca sunt fff rai si neprietenoshi

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

galla

de unde ati auzita asa ceva?:)

Cred ca nu doar elvetienii ci orisice om va fi rau si neprietenos daca cineva va incalca legiile,traditiile si linistea publica a tarii,nu credeti? :blink:

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Cum se comporta Elvetienii cu strainii , am auzit ca sunt fff rai si neprietenoshi

Nu sint de acord, dar desigur depinde de caz. daca strainul nu este de acord cu traditiile si legile din Elvetia si le incalaca, atunci sigur ca cei de pe loc nu-l vor accepta. Sint de acord cu Vicky.

Dar in rest depinde de fiecare persoana, daca te adaptezi si te integrezi, atunci nu sint probleme! :)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

ATI

nu veniti la noi pe 11 la Zuri-Parade? B)

Partajează acest post

Link spre post
ATI
ATI

nu veniti la noi pe 11 la Zuri-Parade? B)

Noi sintem toata saptamina aceasta in Franta!

Partajează acest post

Link spre post
ATI

У нас в городе в эти выходные будет проходить праздник La Braderie, в переводе как-бы ярмарка, но где можно хорошо и вкусно покушать. :ok1::eda:

В течении 3 дней, с пятницы до воскресенья все комерссанты города и соседних сел делают свои стенды, продают свою продукцию, а также готовят различную традиционную швейцарскую еду.

Для детей работают всякие аттракционы и карусели. В пятницу будет парад с персонажами Дисней, а также устраиваются различные конкурсы для детей.

Старая часть города закрыта для машин. Вечером обычно полно народу, так как ещё устраиваются всякие концерты и представления. :rolleyes::dans:

Этот праздник устраивается каждые 2 года.

Так что на выходные думаю будет чем заняться. ;) :P

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Salut,Olga.

Distratie placuta voua.

Noi am fost la voi in timpul la asa sarbatoare,foarte interesant!Cei drept Danid nu era atunci nascut,dar si noua adultilor ne-a placut.Fa foto daca poti si posteaza-le aici.Noi plecam miine in partea italiana.

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Salut,Olga.

Distratie placuta voua.

Noi plecam miine in partea italiana.

Merci, deja am vazut ca caruselurile se instaleaza si toti se pregatesc pentru deschidere pe vineri.

Voua tot va doresc sa aveti parte de un timp frumos in Tessin si sa va odihniti bine! B)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Olga,

ce facem luni?

Suna-ma azi-miine sa stabilim.:)

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Olga,

ce facem luni?

Suna-ma azi-miine sa stabilim.:)

Salut!

Am crezut ca inca mai ai oaspeti si ca trebuia sa te sun marti? :blush:

Oricum, luni nu se primeste, dar in restul zilelor sptaminii e ok.

Ce faceti acest week-end?

Noi stam pe acasa, iar mine vrem sa mergem seara la deschiderea FOIRE de CHANDON de la Reconviller. Este o sarbatoare-iarmaroc (vinzare de animale domestice si de tehnica pentru agricultura) care se incepe mine printr-o defilare a tuturor intreprinderilor prezente, iar luni e insasi piata. :zastrel:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Salut!

Am crezut ca inca mai ai oaspeti si ca trebuia sa te sun marti? :huh:

Oricum, luni nu se primeste, dar in restul zilelor sptaminii e ok.

Ce faceti acest week-end?

Noi stam pe acasa, iar mine vrem sa mergem seara la deschiderea FOIRE de CHANDON de la Reconviller. Este o sarbatoare-iarmaroc (vinzare de animale domestice si de tehnica pentru agricultura) care se incepe mine printr-o defilare a tuturor intreprinderilor prezente, iar luni e insasi piata. :smile:

Ne intelesesem luni ori marti ca ne intilnim,hai deci marti,astept confirmarea in privat,ora si locul :)

Noi azi am impachetat bagajul tatei toata ziua,miine are avion spre Chisinau da dimineata,il chiama la serviciu,iar mama mai are posibilitate sa mai ramina.PArintii tai cum mai petrec timpul aici?

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

ATI,

salut!

A venit frigul si la voi?Noi am inceput sa incalzim deja apartamentul,e destul de racoare noaptea.Voi ce mai faceti?

Partajează acest post

Link spre post
ATI

Iata citeva informatii despre capitala Elvetiei, orasul Bern.

Apropo, eu si cu Vicky ne-am intilnit saptamina trecuta in Bern (ca sa ne facem cunostinta, dar fara copii). Deci a fost primul nostru offline din Elvetia!!! :unsure:

Берн

Берн - доехать просто, покинуть трудно …

«Швейцария - это рай», - сказала королева Великобритании Елизавета II во время своего визита в Берн. Звучит восторженно, и, похоже, это высказывание не далеко от истины.

Столица Швейцарии - это один из самых старых и очаровательных городов в Европе. Название «Берн» происходит от немецкого эквивалента слова «медведь». Происхождение Берна датируется XII столетием. В 1353 г. город присоединился к Швейцарской конфедерации. В 1848 г. Берн вместо Цюриха стал резиденцией федерального правительства.

Исторический центр Берна расположен на полуострове, образованном изгибом реки Аары, через которую во все стороны переброшены высокие и красивые мосты. На протяжении веков облик города несильно изменялся, и сегодня многие здания из песчаника, исторические башни и уникальные фонтаны Берна являются одним из лучших примеров средневековой архитектуры Европы. В 1983 г. организация ЮНЕСКО объявила Берн достоянием Всемирного культурного Наследия.

Небольшой город привлекает обилием достопримечательност

ей, среди которых вольеры «Медвежьи Ямы», где можно увидеть настоящих медведей, позднеготический собор Св. Винцента, Здание парламента, барочная церковь Святого духа, Ботанический сад, фонтан Киндерфрессербруннен

.

Самая большая знаменитость Берна - Цитглоггетурм - Часовая башня XII века. Часы работы Каспара Брукнера (1527-1530 гг.) показывают время, день недели, месяц, знак зодиака и фазы Луны. За четыре минуты до каждого часа поет петух, дефилируют фигуры медведей и сказочных существ.

03e597b72fb7.jpg

В Берне находится 17 музеев, среди которых Дом-музей Альберта Эйнштейна, Швейцарский альпийский музей и Музей изобразительных искусств с самой большой в мире коллекцией работ знаменитого живописца Пауля Клее.

Шесть километров исторических аркад превратили Берн в самую длинную крытую торговую зону современной Европы с множеством магазинов, кафе и ресторанов.

6c40eca373a9.jpg

По утрам во вторник и субботу прямо перед зданием Парламента устраивается пестрый рынок. А раз в году - Рождественский, Луковичный рынок и Рынок герани.

Будучи столицей Швейцарии, Берн является важным городом дипломатии и местом нахождения многих международных организаций. Здесь также ежегодно проходит свыше 100 выставок и конгрессов: в Берне одна из самых больших выставочных площадей в Швейцарии.

Берн - университетский город и одновременно центр телекоммуникаций и медицины.

Многочисленных туристов в Берн влечет масса интереснейших событий: концерты на горе Гуртен, джазовый фестиваль, конкурсы бальных танцев, национальные женские соревнования по бегу, Гран При по автогонкам и третий по значению Карнавал в Швейцарии.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Apropo, eu si cu Vicky ne-am intilnit saptamina trecuta in Bern (ca sa ne facem cunostinta, dar fara copii). Deci a fost primul nostru offline din Elvetia!!! :unsure:

Da si mi-a facut placere sa ne vedem :)Sper ca nu e ultimul offline :blum:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

ORasul Bernd44de369a409.jpg

b1f62ff267f3.jpg

3f8e8aef174a.jpg

ALPII

5e2ca594515f.jpg

fb96371675c3.jpg

Partea italiana (de sud) a Elvetiei,orasul Locarno,cantonul Ticcino.

76896a38b525.jpg

Lago Magiore,malul celalalt e deja Italia.

4fbdb5be3a44.jpg

04495fa60eb9.jpg

23b7420e78d9.jpg

8be0931b9689.jpg

2c2e97d4d5a9.jpg

Isole di Bresagolo

3d3b8790ff1c.jpg

Ascona-orasul milionarilor :unsure: cantonul Ticcino.

d412761e1a73.jpg

74bf94497a8e.jpg

58518ddb4e8a.jpg

Ca sa continuam pun si eu ceva info despre orasul meu Zürich

Цюрих – несомненно один из красивейших городов во всей Европе, даже сегодня сохранил очарование 19 века. Это не только самый крупнонаселенный, но и самый большой финансово-экономический, промышленный и культурный центр всей страны. Благодаря своим многочисленным банковским учреждениям, Цюрих сегодня – кошелек мира. Деньги здесь не только хранятся в подземных бункерах под улицами и площадями... но и тратятся на поверхности, причем не просто так, а со вкусом. Гулять вдоль витрин на набережных Лиммата или на знаменитой Банхофстрассе, главной магистрали города, любимый способ времяпрепровождения нуворишей, местных жителей и приезжих туристов.

Но этот город знаменит не только дорогими магазинами. Вас приглашает на прогулку правобережная часть города. Здесь одна большая пешеходная зона. На небольших площадках выступают музыканты, показывают свое мастерство артисты разных жанров... Здесь находятся винотеки и множество баров, а в магазинчиках в подвалах живописных средневековых домов продают самую модную одежду, здесь можно сделать даже татуировки!

Цюрих соединяет в себе черты современного, развитого города XXI века с уютом и тишиной поселка в сельской местности.

http://www.swisshouse.ru/cities/15

Zürich vazut de mine :)1d9efef3596f.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Bradul impodobit cu crstale Swarowski din incinta garii centrale(anul trecut)

52c98d7300ca.jpg

f4f05a6ccc5c.jpg

f4f05a6ccc5c.jpg

8d1f19ee1fc9.jpg

8d1f19ee1fc9.jpg

4feb14c36238.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Dairish

Apropo, eu si cu Vicky ne-am intilnit saptamina trecuta in Bern (ca sa ne facem cunostinta, dar fara copii). Deci a fost primul nostru offline din Elvetia!!! :girl_crazy:

Ma bucur ca v-ati intalnit !! Bravo. Data viitoare sa faceti un offline si cu baietii vostri.

Apropo, mi-a placut pozele si cum ai povestit despre Bern.

Sa vedem, poate reusesc sa conving sotul si facem o vizita, mai ales ca nu ne trebuie viza (pe baza ca aveam resedinta permanenta aici). El deja are alte planuri de a lui, dar stii tu cum e - o fi barbatul capul familiei dar femeia-i gatul... pe unde se intorce - acolo se duce :hysteric::preved:

Bradul impodobit cu crstale Swarowski din incinta garii centrale(anul trecut)

Vicky, bradul e superb!!!!

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Darish,de vii in Elvetia,trebuie sa treci neaparat si pe la noi in Zurich!!! :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Dairish
Darish,de vii in Elvetia,trebuie sa treci neaparat si pe la noi in Zurich!!! :girl_crazy:

Pai daca venim vom inchiria o masina si sigur ca trecem si pe la voi! :hysteric:

cum crezi, cam cate zile ne trebuie sa vizitam tara? mai mult ne intereseaza natura, Alpii, Bern si Zurich, nu suntem dependenti de shopping...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Pai daca venim vom inchiria o masina si sigur ca trecem si pe la voi! :preved:

cum crezi, cam cate zile ne trebuie sa vizitam tara? mai mult ne intereseaza natura, Alpii, Bern si Zurich, nu suntem dependenti de shopping...

Depidne daca vreti sa vedeti doar partea germana ori si franceza si italiana.Sunt total diferite,cum se vede si pe foto,la nord debociei e frig si ploua in mare aparte a anului,iar la sud cresc palmieri si kiwi :hysteric:

Cred ca minim 5-7 zile ar trebui pentur a vizita cele mai turistice locuri.

PS: foto asa si nu am primit :girl_crazy:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

:unknw: Iata niste foto recente a Zurich-ului,toamna e in toi

3ee0380b1c77.jpg

f10586e4b313.jpg

0794518ccda1.jpg

51b1ed14335f.jpg

9d242b6e4f3b.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum