Vicky

Bali, Indonesia

Postări Recomandate

Vicky

TRyapochki ehto napodobie celofana,kogda veter izdaet strashnyi zvuk:)i pugaet obezyan,kak nam gid skazal oni ochen' lyubyat molodoi ris:)

Deci am fcaut excurise de 10 zile in Bali,Indonesia,deoar

ece am avut tranzit cu zborul in Malysia,am stat 2 zile is in Kuala Lumpur,stiam ca e oras frumos si bogat,dar a intrecut toate asteptarile noastre.

Clima e deosebit de favorabila,am plecta in luna iulie si desi ne-au prognosticat ploi,numai intr-o zi a burezat vreo 5 minute,si imidait dupa a iesit soarele.Service-ul e la nivel,bastinasii sunt oamnei foarte simpli si satisfac dorintile turistilor in ce priveste odihna de neuitat.Erau multe cupluri in luna de miere,chiar am asistat la o nunta ogranizata pe plaja hotelului,ambii americani,au facut un fel de arca gen altar si un rpeot i-a casatorit sub zgomotul valurilor marii,foarte romantic si unci zic eu.Sunt foarte multe fructe diverse si foaaaarte ieftene.am facut doar o excursie in templul HINDU cel mai mare din zona,pe drum am fazut mai toate animalele tropicale: maimute de diferit soi,hamelioni etc.

Noua ne-a placut mult si speram sa mai revenim peste vreo citiva ani.Daca aeti ceva intrebari va raspund cu placere.

Mi-am amintit referitor la Bali: daca cumva ajungeti pe acolo va sfatui sa nu gustati peanut souse(sos de arahide),e foarte des folosit in bucataria locala,dar pentru majoritatea europenior are un gust oribil :air_kiss: nici nu e de comparata cu untu de arahide,contine si mirodenii locale,si toate luate la un loc... :kiss4:

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
LIUDASHKA

Salut Vicky,

demult nu s-a vorbit la aceasta tema, dar eu as vrea sa-ti pun cateva intrebari daca nu te superi. In primul rand, ai cateva sfaturi practice pentru turistii moldoveni? de tip, daca vrei sa mergi in excursie, poti sa o faci de sinestatator, sau trebuie sa cumperi un pachet acolo pe loc, cum de facut mai ieftin? despre mancare: presupun ca cel mai scump e sa te alimentez in incinta hotelului la care esti cazat...dar care ar fi preturile in restaurantele din imprejurimi? (la agentia de turism ni s-a spus ca e circa 5 - 10$ de persoana sa mananci undeva, e adevarat oare?)...

de asemenea, as vrea sa stiu si cate ceva despre procedurile spa? sunt accesibile (asta asa ca pt moldoveni :D)...si poti sa le faci doar la hotel (unde ca intotdeauna e mai scump) sau sunt si alte posibilitati?

multumesc anticipat pentru raspunsuri...sper sa fie utile pentru mai multi utilizatori ;)

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Salut Vicky,

Salut,Liudashka.

Sa mergi in excursie singur nu cred ca e psoibil, caci insula e djunglie :) doar unde si une cite un satuc sau orasel, chiar si cu harta mi se pare dificil sa te orientezi,drumurile sunt ca de tara,neasfaltate.Plu

s ca nu este transport public. Noi am facut mai mult excursii una la templele cele mai renumite de pe insula-acolo merg toti tursitii ,merita de vazut e ceva rar, am vazut pe drum si teatru national.Apoi am fost prin localitatile unde traiesc bastinasii si prin djunglii,am vazut animalele exotice la ei acasa,plantatii de orez si viata de zi cu zi a bastinasilor,am trecut si la o fabrica unde se sculpteaza manual in lemn statuiete, frumusete rara si alegi si lemnul dorit, noi am luat un elefant micut din lemn de sandal la pret cam 150 dolari.

Probabil mai ieften iese sa o cumperi de pe loc decit dinainte prin agentia turistica , banuiesc ca astfel are un % si agentia din tranzactie.

Nu stiu cum stau lucrurile acum, noi am fost 5 ani in urma, atunci nu asi fi riscat sa maninc in restaurantele de linga hotel... E Asia, foarte cald, si igiena in ele lasa de dorit. Desi e mai scump cu multin hotel, dar nu am facut nici o disfunctie intestinala . Pe noi ne-au preintimpinat de la hotel sa nu luam nici inghetata pe drum , doar apa inbuteliata .

Deaceia din pacate nu iti pot spune care sunt preturile la alte restaurante.

Cred ca poti merge la proceduri SPA si la hotelurile din imprejurime cu o programare prealabila. Pe linga SPa se vind si produse hand made , la preturi destul de accesibile si bune , sunt si uleiuri esentiale superbe, masti praf care le dezolvi cu apa, scruburi etc.

Procedurile SPA sunt la cel mai inalt nivel, cel putin in hotelul Melia Bali unde am stat , nu imi amintesc pretul la toate dar un masaj de 45 min pentru un cuplu concomitent costa in jur de 120-150 dolari , dupa care te lasa inca jumate de ora in camera cu jacuzzi savurind un suc proaspat stors si *ссылка* . Reflexoterapia picioarelor in jur de 50 , curatirea fetei + masaj facial si cranian + masti in jur de 75 .

Baia Cleopatrei - recomand!! e baie in lapte cu petale de hibiscus si orhidei , dupa care te maseaza cu scrub din trestie de zahar , e ceva de nedescris asta era cel mai scump cam 180-200 dolari de cuplu .

Am mai fact si masti pentru intarirea si vitalitatea parului cu uleiuri esentiale fierbinti, hot stone massaje etc nu tin minte preturile nici paroximative la acestea.

Voi in ce luna planuiti sa plecati ? si la ce hotel ?

Noi am facut mai mult excursii una la templele cele mai renumite de pe insula-acolo merg toti tursitii ,merita de vazut e ceva rar, am vazut pe drum si teatru national...

Vreau sa adaug ca aceste excursii se vind separat sau la pachet :) iti iese mai ieften, le poti face timp de o zi de dimineata pina seara tirzu sau le imparti pentru mai multe ore in diferiet zile. Noi am luat pachetul intreg .

Din cite imi amintesc ofereau si excursii pe alte insule, in capitala, pescuit etc.

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post
LIUDASHKA

Vai Vicky, tu ca intotdeauna esti super prompta in raspunsuri (nu am gresit ca te-am contactat :D) , iti multumesc mult!

Eu studiez aceasta optiune pentru o eventuala plecare la sfarsitul acestei luni...m-am uitat la hotelul Grand Hyatt (5 stele) in Nusa Dua (acum este o oferta interesanta), dar acum ma gandesc sa analizez si vreo oferta de 4 stele (ca sa economisesc bani pentru spa proceduri ;))

Spune-mi te rog, sunt si magazine, pieti? Sa zicem unde ai putea cumpara apa, iaurturi, fructe, legume? Sau poate haine (sau e prea scump in comparatie cu MD sau Europa?)?

Si de asemenea, daca mai tsin minte, recomanda ceva din mancaruri! ce ai recomanda sa gustam neaparat, sau din bauturi?

multumesc inca o data :D

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Foarte frumoase poze. Mi-a zis cineva ca fructele acolo au un gust deosebit si sint mult mai dulci.

Da asa e referitor la fructe, si sunt foarte si foarte variate !

Spune-mi te rog, sunt si magazine, pieti? Sa zicem unde ai putea cumpara apa, iaurturi, fructe, legume? Sau poate haine (sau e prea scump in comparatie cu MD sau Europa?)?

Si de asemenea, daca mai tsin minte, recomanda ceva din mancaruri! ce ai recomanda sa gustam neaparat, sau din bauturi?

Da in Nusa Dua este un centru comercial mare cu pavelioane a diferitor firme , sunt haine deluxe si firme mai ieftene . Daca comparam cu europa e mai ieften acolo , recomand shopping-ul ;) toti turstii merg intr-acolo.

Sunt si pieti de fructe la aer liber, tot recomand e foaret ieften si variat .

Tot in Nusa Dua este i sun supermarket mare cu de toate, recomand sa iai de acolo bauturile sunt cu mult mai ieftene ca in hotel.

Chicken satay recomand sunt un fel de BBQ din gaina cu mirodenii traditionale . Crevete cu legume in sos de lapte de cocos nu tin minte denumriea exafta dar era mentionat ca e Indonesian style - recomand, am cumparat receta de la ei hehehe si gatesc si acasa , e foarte bun !

nu recomand indonesian Peanute sause , ceva mai gretos nici ca exista pentru mine.

Editat de Натка

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum