Vicky

Egypt/египет 2009-2010

Postări Recomandate

Vicky

Rasaritul soarelui12d7718f27c8.jpg

28d01e676bd0.jpg

dd70829f21fc.jpg

1fda035ae51c.jpg

edfbd5e93e9d.jpg

46cefc422831.jpg

b76aa874d603.jpg

Manastirea sfinta Ecaterina09e0ee594a16.jpg

f1811b231a40.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
domnicadi

foarte frumos... dar oare cit costa sa vizitezi asa o frumusete..????????

Partajează acest post

Link spre post
Crystal

очень красивые фото!

мы только вчера из Шарма вернулись, ощущения от отпуска смутные...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
очень красивые фото!

:blush1: te inteleg, povesteste mai amanuntit, poate si foto ai? cu sanatatea a fost tot ok?

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
:ok: te inteleg, povesteste mai amanuntit, poate si foto ai? cu sanatatea a fost tot ok?

foto sigur ca am facut, am sa le pun mai tirziu un pic.

cu sanatatea pot sa spun una - acolo mam simtit de 100 ori mai bine, decit aici - nu stiu de ce :val14:

Partajează acest post

Link spre post
kasandra
очень красивые фото!

Я бы тоже не отказалась от такого отдыха :girl_hospital: Не скромный вопрос: сколько стоит такое удовольствие?

Partajează acest post

Link spre post
Crystal

Hotel GRAND PLAZA 5* Sharm

951e02ff77d9t.jpg

0f5b0fa5b328t.jpg

5d023a44e546t.jpg

765f377610fct.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Elena ,

frumos arata . Ati fost si la diving ? si in careva excursii ?

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
Elena ,

frumos arata . Ati fost si la diving ? si in careva excursii ?

Vicky buna gluma referitor la diving si excursii :big_boss:

noi am fost cu burtica de 7 luni si jumatate si nu am riscat sa plecam departe de hotel, diving am facut singuri la reeful hotelului nostru - am vazut sute de pesti colorate si am ramas foarte impresionata...

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
Я бы тоже не отказалась от такого отдыха :girl_impossible: Не скромный вопрос: сколько стоит такое удовольствие?

Cred ca depinde de perioada anului cind pelcati , de regiunea turistica si de nivelul hotelului . Cel mai bine de sunat agentiilor turistice are ofera Egipt-ul si de intrebat sau poate este pretul si pe site-uri .

Partajează acest post

Link spre post
Lori

Si noi am fost in Sharm-el-Sheikh, cu copil de 2 ani, sper sa fie cuiva utila informatia de mai jos.

Am plecat prin agentia Trapeza-Tur, pe 7 zile (25.04-02.05), cu avionul Odessa- Sharm-el-Sheikh (zbor 3 ore), pana la Odessa cu mini-bus organizat de agentie (4 ore). Am ales sistemul „all inclusive”, hotel „Oriental Resort” de 5* din linia 1 (aproape de mare). Inainte de a pleca m-am documentat mult pe internet, inclusiv de pe site-ul nostru (multumesc fetelor).

Am fost bucuroasa sa constat ca temerile mai mari nu s-au adeverit:

- la aeroportul egiptean la vama nu m-au retinut deloc, a trecut aproape neobservabil

- intoxicatii alimentare nu au fost, desi am gustat absolut totul (si copilul la fel)

Personalul hotelului si vanzatorii poseda limbile engleza si/sau rusa. Timpul a fost minunat, temperatura aerului 29 grade, apei 24. Cu copilul am stat mai mult in bazinul pentru copii, dar am fost si de cateva ori la mare (adancimea apei era pana la genunchi). Am ramas multumita de vacanta, de hotel, de deservire, de organizarea transferului. Nu m-a deranjat insistenta si atentia marita a localnicilor, deoarece eram pregatita :spiteful: (thanks, Vicky). In schimb copilului i-a placut foarte mult ca toti ii acordau atentie sporita.

Cateva poze:

Primele impresii despre Egipt, in drum de la aeroport spre hotel

res_IMG_7622.jpg

Marea rosie, apusul soarelui

res_IMG_7648.jpg

Un colt al camerei

res_IMG_7658.jpg

Iesire din camera la bazin

res_IMG_7659.jpg

Parcul de langa hotel

res_IMG_7723.jpg

res_IMG_7724.jpg

Plaja:

res_IMG_7736.jpg

res_IMG_7739.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Lori, ¨$ma bucur ca v-a mers cu hotelul si cu deservirea si ca ati petrecut o vacanta frumoasa ! Erau multi turisti in hotel in perioada sejurului vostru ?

Partajează acest post

Link spre post
Lori
Lori, ¨$ma bucur ca v-a mers cu hotelul si cu deservirea si ca ati petrecut o vacanta frumoasa ! Erau multi turisti in hotel in perioada sejurului vostru ?

Mi-a parut ca hotelul era plin (si e mare). Nu am gasit turisti moldoveni, doar o familie de romani, in schimb multi vorbitori de rusa desigur, precum si turisti anglofoni si vorbitori de germana (m-a mirat ca erau foarte multi in varsta).

Noi din start am negociat la receptie un numar mai bun (incepand de la 70 USD pentru asa serviciu si platind in rezultat 40), cu vedere si iesire la bazin.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Lori ,

ati facut si careva excursii ? Sau cu copil nu v-ati incumetat ?

Partajează acest post

Link spre post
Lori
Lori ,

ati facut si careva excursii ? Sau cu copil nu v-ati incumetat ?

Ai ghicit, cu copil ne-a fost de-ajuns hotelul si imprejurarile, insa egiptenii ne-au tentat mult si ne-am dat cuvantul sa ne intoarcem la anul sau mai tarziu sa incercam si ceva distractii extra

Partajează acest post

Link spre post
rolya

хочу поднять тему про египет.

кто отдыхал в Египте зимой( или есть информация из доставерных источников)?перерыла инет, инфа противоречивая и , в основном, не объективная.

в основном интересует, можно ли зимой купать ребёнка в море и не слишком ли холодно по вечерам. ещё пишут, чвто есть не малый шанс попасть на ветреную и дождливую погоду.

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya

кто отдыхал в Египте зимой( или есть информация из доставерных источников)?перерыла инет, инфа противоречивая и , в основном, не объективная.

в основном интересует, можно ли зимой купать ребёнка в море и не слишком ли холодно по вечерам. ещё пишут, чвто есть не малый шанс попасть на ветреную и дождливую погоду.

pot sa va raspund in romina....

noi am fost in perioada 30 noiembrie-7 decembrie.......

primele 2 zile batea putin vintul, si nu prea ma scaldam in mare, doar in bazinul care se incalzeste......pe urma vintul s-a oprit, a fost un timp superrrrrr, vreo 28-29 grade, apa in mare foarte foarte calda, nici in luna iulie, august in alta parte nu m-am scaldat in asa apa calda , principal e sa nu fie vint, te bronzezi perfect, adica nu arzi,

unicul MINUS e ca acolo zilele sunt scurte ca si la noi, adica la ora 4 seara deja soarele nu mai era, la 6 se inopta, noi ne trezeam dimineata si toata ziua o petreceam la soare, fara nici o pauza, eu cred ca mai tirziu de 10 decembrie nu face de dus, e cald dar e sezonul vinturilor, egyptenii zic ca luna ianuarie e cea mai rece a anului, cred ca de la sfirsit de octombrie si luna noiembrie e super de odihnit, primavara cred ca face sa te duci martie-aprilie

Partajează acest post

Link spre post
rolya
pot sa va raspund in romina....

noi am fost in perioada 30 noiembrie-7 decembrie.......

primele 2 zile batea putin vintul, si nu prea ma scaldam in mare, doar in bazinul care se incalzeste......pe urma vintul s-a oprit, a fost un timp superrrrrr, vreo 28-29 grade, apa in mare foarte foarte calda, nici in luna iulie, august in alta parte nu m-am scaldat in asa apa calda , principal e sa nu fie vint, te bronzezi perfect, adica nu arzi,

unicul MINUS e ca acolo zilele sunt scurte ca si la noi, adica la ora 4 seara deja soarele nu mai era, la 6 se inopta, noi ne trezeam dimineata si toata ziua o petreceam la soare, fara nici o pauza, eu cred ca mai tirziu de 10 decembrie nu face de dus, e cald dar e sezonul vinturilor, egyptenii zic ca luna ianuarie e cea mai rece a anului, cred ca de la sfirsit de octombrie si luna noiembrie e super de odihnit, primavara cred ca face sa te duci martie-aprilie

va multumesk de raspuns. inteleg foarte bine.

dar in care hotel ati stat? si cit v-a costat ( daca se poate)?

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya
va multumesk de raspuns. inteleg foarte bine.

dar in care hotel ati stat? si cit v-a costat ( daca se poate)?

am stat in Regency Plaza Rezort 5*, am ramas multumiti de ei, anul trecut ne-a costat 1600 $ in doi, in afara de viza

Partajează acest post

Link spre post
Elegance

rolya fara probleme puteti sa plecati iarna, atunci apa e foarte calda, e si mai calda ca in turcia. Seara e racoare, chiar bate vintul, uneori mai tare, uneori mai incet, da nu e o problema, o hainuta cu minecuta imbracati deasupra si pantalonasi si atit, nu trebuiesc pulovere, cizme... :girl_in_love: . Ploi acolo n-o sa vedeti fiindca ele sunt foarte, foarte rare, si chiar de ploua, nu dureaza mult, temperatura aerului si a apei ramine constatnta.

Sper ca v-am raspuns la toate intrebarile. Succes!

Partajează acest post

Link spre post
rolya
rolya fara probleme puteti sa plecati iarna, atunci apa e foarte calda, e si mai calda ca in turcia. Seara e racoare, chiar bate vintul, uneori mai tare, uneori mai incet, da nu e o problema, o hainuta cu minecuta imbracati deasupra si pantalonasi si atit, nu trebuiesc pulovere, cizme... :val16: . Ploi acolo n-o sa vedeti fiindca ele sunt foarte, foarte rare, si chiar de ploua, nu dureaza mult, temperatura aerului si a apei ramine constatnta.

Sper ca v-am raspuns la toate intrebarile. Succes!

multumesk de raspuns.

ati fost in Egipt de mai multe ori? prin ce companie turistica? ati ramas multumiti de odihna? eu as vrea sa ne odihnim toamna in Turcia, dar sotul vrea in februarie in Egipt... :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
ihtus
спасибо, очень меня выручишь :girl_crazy:

Рассказываю

Спросила у родственницы, она говорит что ни она, ни ребёнок с ноября по апрель не купаются, слишком холодно.

В это время года они ходят в кофточках-ветровочках, то есть это не лето.

Некоторые мужчины купаются в этот сезон, но не все.

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya

Am hotarit si eu sa pun niste poze facute de noi la Egypt...

holul hoteluilui, desi am ajuns acolo pe 30 noiembrie, ei deja erau pregatiti de Craciun

a0057fca9f86.jpg

50153e147b2b.jpg

d724e86194b1.jpg

180b85e9c4ec.jpg

0813ac04ebdc.jpg

iaca asa era apa de limpede si curata

ec64cc075f5e.jpg

Editat de Sooper-girl

Partajează acest post

Link spre post
Akmaya

Riul NIL

bd1583949976.jpg

prima Piramida, este cea mai mare din toate

3a21143bcb86.jpg

a doua piramida

240cf6146b84.jpg

9c66dc63e41a.jpg

5f7a36e2bbdd.jpg

am si poze foarte piperate, daca vreti vi le arat, dar sunt sigura ca va veti schimba parerea despre Egypt :girl_in_love:

Partajează acest post

Link spre post
Червовая Дама

мы вот тоже собираемся в октябре махнут в Шарм))

мы там отдыхали 1,5 года назад в отеле Coral Beach Tirana - отель СУПЕР, единственное НО вход в море с понтона, что с маленьким ребенком не очень удобно...мой малый очень любит воду и сам в нее заходит/выходит, а в том отели не разрешали заходит в море, т.к. кораллы растут прямо у самого берега.

Девочки, отели в которых Вы отдыхали, какой был заход в море?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.