Lullaby

Fotodermita - Alergie De La Soare | Фотодермит - Аллергия На Солнце

Postări Recomandate

Lullaby

Ce antihistaminice sunt cel mai bune pentru alergia de la soare?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@niri
Ce antihistaminice sunt cel mai bune pentru alergia de la soare?

а вы у врача были? может причина в другом?

Partajează acest post

Link spre post
Five
а вы у врача были? может причина в другом?

+1 Stii sigur ca de la soare? Si daca da, atunci medicul nu ti-a prescris? :party:

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

e sigur de la soare, pentru ca apare doar dupa vreo 5 zile la mare. La consultatie a fost o singura data la mare in ucraina si i-a prescris telfast, dar nu l-a ajutat repede, ci in cateva zile. Iar la noi (in chisinau) nu a aparut alergia niciodata.

Partajează acest post

Link spre post
Five
e sigur de la soare, pentru ca apare doar dupa vreo 5 zile la mare. La consultatie a fost o singura data la mare in ucraina si i-a prescris telfast, dar nu l-a ajutat repede, ci in cateva zile. Iar la noi (in chisinau) nu a aparut alergia niciodata.

Dar prin ce se manifesta alergia? Pete, rosatza, mancarimi etc. ? Poate fi si de la apa!

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Dar prin ce se manifesta alergia? Pete, rosatza, mancarimi etc. ? Poate fi si de la apa!

Se manifesta prin rosatza, si bubite, si anume pe zonele cel mai tare expuse la soare, adica umerii si spatele. nu cred ca e de la apa, ca anul trecut parca era totul bine si in ultimile 2 zile, sotului (el e cu alergia) i s-a parut ca nu prea s-a bronzat si a umblat mai mult fara maiou ca de obicei si bineinteles in ultima zi i-a aparut alergia.

Partajează acest post

Link spre post
Five
Se manifesta prin rosatza, si bubite, si anume pe zonele cel mai tare expuse la soare, adica umerii si spatele. nu cred ca e de la apa, ca anul trecut parca era totul bine si in ultimile 2 zile, sotului (el e cu alergia) i s-a parut ca nu prea s-a bronzat si a umblat mai mult fara maiou ca de obicei si bineinteles in ultima zi i-a aparut alergia.

Poate e arsura de la soare si s-a transformat in infectie, ca s-a dat cu ceva ce nu era cazul??? :sad:

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
Poate e arsura de la soare si s-a transformat in infectie, ca s-a dat cu ceva ce nu era cazul??? :sad:

Chiar daca se repeta acelasi lucru, in fiecare an?

Partajează acest post

Link spre post
Five
Chiar daca se repeta acelasi lucru, in fiecare an?

deci se repeta zici aceeasi... dar reactia asta cu bubite cat timp dureaza?

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
deci se repeta zici aceeasi... dar reactia asta cu bubite cat timp dureaza?

cateva zile,dar pana acum n=mergeam la mare doar pe o sapt si aparea alergia in ultimile 1-2 zile, dar acum mergem pe 2 sapt si vreau cumva sa o evitam. Statul mult la soare bineinteles ca o sa excludem, dar oricum nu poti sa stai doar la umbra la mare.

Partajează acest post

Link spre post
Five

Da, inseamna ca pt a preveni, tre sa ia maiouri cu maneca mai lunga, ochelari si palarie obligatoriu, inclusiv o crema/spray/gel de protectie de soare (30 si mai mult UVA). Dar preparate deja medicul tre sa spuna, eu nu-mi asum responsabilitatea! :(

Partajează acest post

Link spre post
Pink

Если это аллергия, а не что-то другое, то хороший препарат Зиртек.

Partajează acest post

Link spre post
Istina

У меня та же ситуация: на 4-5 день появляется аллергия на солнце. Это даже не зависит от того, правильно загораешь или нет. Я уже ходила с утра до 10.30 и после обеда с 16.00. Все бесполезно. Причем сначала вылезает в зоне декольте, потом, если прикрываешься, идет постепенно по всему телу. Проходит очень быстро, достаточно день посидеть дома, но чтобы опять выйти на пляж, надо сделать перерыв 2-3 дня. Я уже лет 8 мучаюсь. В последние годы еду не больше чем на 5 дней. Сейчас хотим с ребенком на 2 недели ехать. Не знаю как быть. Все эти средства для того, чтобы аллергия прошла, но нет ничего, чтобы ее остановить и дальше загорать. Говорят, это уровень накопленной радиации так проявляется. Советую попробовать 2 дня загорать + 1 день перерыв, потом заново. Я так попробую, наверное...

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

Am scris pe un forum unde raspund medicii si iata ce mi-a scris alergol-imunologul:

Крем с высоким фактором защиты и не выхдить на солнце. Если есть фотосенсибилизация, то лучше не играть с судьбой и не загорать. В противном случая могут быть спровоцированы серьезные заболевания

Nu prea incurajator raspuns :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Five
Am scris pe un forum unde raspund medicii si iata ce mi-a scris alergol-imunologul:

Крем с высоким фактором защиты и не выхдить на солнце. Если есть фотосенсибилизация, то лучше не играть с судьбой и не загорать. В противном случая могут быть спровоцированы серьезные заболевания

Nu prea incurajator raspuns :unsure:

hehe, cum am zis si eu, nu?

anyway, sa stii ca asta nu e o boala si sa nu ai ce face, orice nu ai bea!!! de aia doar EXTERN se poate de prevenit!

Partajează acest post

Link spre post
nuigreu

Va recomand sa folosi-ti extern , crema pe care o folosesc si eu, pe baza de aloe vera cu factor inalt de protectie impotriva razelor solare se numeste "SUNSCREEN", personal sunt multumita si nu as schimba pe nimic altceva .

Este o crema pentru protecţie solară, cu formulă rezistentă la apă şi efect hidratant. Posedă factor de protecţie solară 30.

detalii aici https://distrib.foreverlivin

g.com/cms/downl...unscreen_11.

pdf://https://distrib.foreverlivin

g.com/...nscreen_11.

pdf://https://distrib.foreverlivin

g.com/...nscreen_11.

pdf

Cu respect pentru sanatatea ta !!!

Olesea

Partajează acest post

Link spre post
Tatiashka

И у меня такая же гадость! :smile: Уже 14 лет мучаюсь! Сначала пробовала пить антигистаминные препараты, перепробовала большое колличество-НИЧЕГО НЕ помагает, только ходишь сонная целый день!!! :smile: Только в этом году обнаружила, что если сидеть в море высыпания на коже не такие сильные, даже можно сказать их практически нет! Но если уж пошло раздражение, я использую мазь Псилобальзам, очень снимает зуд и красноту. А еще в этом году я обнаружила крем от загара фирмы URIAGE для кожи склонной к фотодерматитам-это и есть аллергия на солнце, правда стоит он 380 леев -50 мл. на себе еще не пробовала. Если кто-то пользовался-поделитесь результатами.

Partajează acest post

Link spre post
Ellyna

De mai multi ani am si eu aceeasi problema, dupa cateva zile de expunere la soare apar pete rosii si inflamatii in zona decolteului si apoi se extinde. Am incercat tot felul de creme de protectie solara cu factor mare dar nimic nu m-a ajutat. Anul acesta in sfarsit am gasit o crema care a redus semnificativ eruptiile de pe piele. Nu stiu daca e de gasit la noi in Chisinau (eu, cel putin, nu am dat de ea, se vinde de regula in farmacii), mie mi-a trimis-o o prietena din strainatate, se numeste Eucerin, este o crema-gel cu factor de protectie 25 cu filtru UVA-UVB special pentru piele alergica la soare.

Partajează acest post

Link spre post
Tibberoon

heh...am avut si eu aceeasi problema...de 2 ani ma odihnesc in crimeea si mereu aveam alergie..in special pe fata...si era foarte urit...nici la discoteca nu puteam merge..in fine...anul trecut miam kumparat din farmacii crema..destinata special fetei si zonei decolteului de la ISISPHARMA cu UVB+40...costa in jur de 150 lei.Am ramas foarte multumita de ea...Un neajuns ar fi faptul ca te bronzezi mai lent dar mai important e sa fii sanatoasa si frumoasa.

Partajează acest post

Link spre post
Xrizantema
heh...am avut si eu aceeasi problema...de 2 ani ma odihnesc in crimeea si mereu aveam alergie..in special pe fata...si era foarte urit...nici la discoteca nu puteam merge..in fine...anul trecut miam kumparat din farmacii crema..destinata special fetei si zonei decolteului de la ISISPHARMA cu UVB+40...costa in jur de 150 lei.Am ramas foarte multumita de ea...Un neajuns ar fi faptul ca te bronzezi mai lent dar mai important e sa fii sanatoasa si frumoasa.

у меня тоже эта же проблема, загораю только в тени....

Читала где то что проблема внутри, а т.е необходимо проверить печень, почки и надпочечники + иммуную систему поднимать. и кончено соблюдать режимы загара с утра до 10:00 а потом в тень.... и + использовать кремы типа Isipharm лечебные специально для такой кожи..... тогда думаю может не будет беспокоить.

Это мой план на этот год борьбы с аллергией, но думаю что нужно каждой сходить к врачу..а кстати была у врача он мне тоже самое сказал........

Partajează acest post

Link spre post
Dinok

Девочки, пришла пора отпусков, поездок на моря, а вместе с этими удовольствиями приходит одна неприятность - аллергия на солнце. Я сталкиваюсь с этим второй год подряд - в прошлом году, отдыхая в Болгарии, через 2 дня, появилась аллергия, в виде мелкой сыпи, сопровождаемая диким зудом... Проходила очень долго, от солнца пришлось прятаться до конца отпуска. В этом году такая аллергия появилась у дочки, она бедненькая все косяки ловит и спинку о них чешет. Вчера обложили ее огурцами свежими, вроде бы сняло зуд.

Вот нашли некоторую информацию, по этому вопросу...

http://ladydiary.ru/content/view/2012/18/

А вы с этим сталкивались??

Partajează acest post

Link spre post
riska_555
Девочки, пришла пора отпусков, поездок на моря, а вместе с этими удовольствиями приходит одна неприятность - аллергия на солнце. Я сталкиваюсь с этим второй год подряд - в прошлом году, отдыхая в Болгарии, через 2 дня, появилась аллергия, в виде мелкой сыпи, сопровождаемая диким зудом... Проходила очень долго, от солнца пришлось прятаться до конца отпуска. В этом году такая аллергия появилась у дочки, она бедненькая все косяки ловит и спинку о них чешет. Вчера обложили ее огурцами свежими, вроде бы сняло зуд.

у мужа были похожие симптомы на солнце долго находится не может покрывается мелкой (крапивницей), которая чешеться, врачи сказали что это солнечный дерматит (вообще дерматологи говорят ,что эта бяка лечится), в прошлом году он спасался солнцезащитным кремом с очень сильным spf (отличный уриаж spf 50+, правда дорогой), ну и обязательно в дорогу брали супрастин или похожие мед-ты от аллергии, а еще всегда пантенол...лучше конечно обратиться к дерматологу , он назначит правильное лечение...

Editat de riska_555

Partajează acest post

Link spre post
Dinok

то понятно, обратиться нужно, конечно, но если аллергия застала вас прямо на море - есть какие-то средства народные, которые вы использовали?

Partajează acest post

Link spre post
Alpina

Даа... Последний абзац статьи особо не утешителен!

Лет с 16 проявляется аллергия на солнце, каждый год летом. Мучалась и злилась, вынуждена была всех бросать на пляже и быстро бежать в тенек пока не заметила, что чем выше защитный фактор в креме для загара, тем дольше получается просидеть на солнышке. Теперь без SPF 30 минимум, даже не выхожу из номера отеля! Причем наносить его лучше за 10-15 мин. до выхода. Ну и, естественно, режим до 11 утра и после 17 вечера.)

И сказать, что я теперь имею возможность преобрести загар шоколадного оттенка или сижу на открытом солнце дольше 1,5 часа... Нет, даже близко. Так чуть-чуть, для проформы.)

Да, еще заметила, что когда подолгу сижу в море, аллергия тоже никак себя не проявляет.)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum