mamusika

Indemnizatie lunara si schimbarea locului de munca

Postări Recomandate

mamusika

buna seara!

la momentul actual sunt in concediu de maternitate, intentionez sa schimb locul de munca si sa pastrez indemnizatia.

iata un extras din lege:

Concomitent, următorul aliniat al art. 18 din aceiaşi Lege prevede că în cazul în care beneficiarul de indemnizaţie pentru creşterea copilului îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau se angajează la o altă unitate, indemnizaţia stabilită se suspendă.

Adica angajarea la alta intreprindere suspenda plata, insa daca dupa angajare ies la noul loc de munca in concediu, apoi pe 7 ore se reia plata?

Adica de exemplu concediere - 20.10.18

Angajare - 21.10.18

Iesire in concediu de maternitate - 22.10.18

Iesire la munca cu norma nedeplina 7 ore - 23.10.18

apoi prezint info la cnas (ce info?) e ok asa? si apoi dupa analiza lor se reia plata?

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
18 часов назад, mamusika сказал:

buna seara!

la momentul actual sunt in concediu de maternitate, intentionez sa schimb locul de munca si sa pastrez indemnizatia.

iata un extras din lege:

Concomitent, următorul aliniat al art. 18 din aceiaşi Lege prevede că în cazul în care beneficiarul de indemnizaţie pentru creşterea copilului îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau se angajează la o altă unitate, indemnizaţia stabilită se suspendă.

Adica angajarea la alta intreprindere suspenda plata, insa daca dupa angajare ies la noul loc de munca in concediu, apoi pe 7 ore se reia plata?

Angajare - 21.10.18

apoi prezint info la cnas (ce info?) e ok asa? si apoi dupa analiza lor se reia plata?

Multumesc!

Da, e corect asa:

Angajare - 21.10.18

Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
mamusika

Buna seara!

Inca niste aspecte as dori sa concretizez: daca voi lucra in alta entitate decit in cea in care am iesit in concediu de maternitate pe baza de contract de prestare servicii, plata indemnizatiei lunare nu se va suspenda? daca se indica acolo 8 ore de lucru/zi nu poate fi tratat ca un contract de munca si nu prestare de servicii cu caracter periodic si va duce la stoparea platilor lunare?

merci

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
21 час назад, mamusika сказал:

Buna seara!

Inca niste aspecte as dori sa concretizez: daca voi lucra in alta entitate decit in cea in care am iesit in concediu de maternitate pe baza de contract de prestare servicii, plata indemnizatiei lunare nu se va suspenda? daca se indica acolo 8 ore de lucru/zi nu poate fi tratat ca un contract de munca si nu prestare de servicii cu caracter periodic si va duce la stoparea platilor lunare?

merci

Contractele de prestari servicii cu persoanele fizice sunt tratate ca contracte individuale de munca. Prin urmare, vi se va aplica aceleași reguli ca si angajarea la o altă întreprindere.

Partajează acest post

Link spre post
mamusika
1 час назад, GrigorePopa сказал:

Contractele de prestari servicii cu persoanele fizice sunt tratate ca contracte individuale de munca. Prin urmare, vi se va aplica aceleași reguli ca si angajarea la o altă întreprindere.

CNAS-ul va trebui de informat despre angajare 8 ore pe zi? sau la primele plati din salariu la CNAS ei vor stopa platile indemnizatiei?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 30.10.2018 в 16:50, mamusika сказал:

CNAS-ul va trebui de informat despre angajare 8 ore pe zi? sau la primele plati din salariu la CNAS ei vor stopa platile indemnizatiei?

CTAS-ul trebuie de informat despre angajare si reluarea muncii cu regim parțial.

Partajează acest post

Link spre post
079812353

buna ziua, domnul Grigore spunetimi va rog cum sa pastrez indemnizatia lunara pe copil, daca cind am esit in concediu nu am fost asigurata, acum peste un an mam angajat si doresc sa dau extras cu ordinul ca lucrez pina la 7 ore pe zi la cnas, dar de la serviciu mi sa spus ca sunt ceva schimbari ca nu pot face asta ca mi se va refuza cererea la cnas

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
9 часов назад, 079812353 сказал:

buna ziua, domnul Grigore spunetimi va rog cum sa pastrez indemnizatia lunara pe copil, daca cind am esit in concediu nu am fost asigurata, acum peste un an mam angajat si doresc sa dau extras cu ordinul ca lucrez pina la 7 ore pe zi la cnas, dar de la serviciu mi sa spus ca sunt ceva schimbari ca nu pot face asta ca mi se va refuza cererea la cnas

Nu este adevarat:

În cazul în care mama sau tata (beneficiar de indemnizaţie lunară pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 1,5/2 ani) se angajează cu program parţial de muncă, indemnizaţia lunară pentru îngrijirea copilului nu se suspendă.

Partajează acest post

Link spre post
079812353

buna ziua, pot afla adresa sau si nr de contact sa fac o programare, pentru o consultatie...

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum