alanis

Cum să le reușești pe toate cu trei copii

Postări Recomandate

alanis

Salutare, dragi mămici! 

Am nevoie de sfaturile dvs. privind organizarea corectă a timpului, sau cum sa le reușești pe toate cu 3 copii. 

Sunt mămica a 3 copii: 2 băieți de 12 și 10 ani și o prințesă de 6 luni. Nu reusesc nimic să fac, în casa mea e haos total. Să începem cu faptul că în familia mea se mănâncă bine și mult, doar gătit de casă. Dimineața pregătesc la copii dejunul, strâng după ei. Apoi gatesc felul întâi și felul doi și la fel cum vine un copil de la scoala, pune-i masa, strânge masa. Ambii au cursuri în fiecare zi după școală, așa că după mâncare fug la cursuri. Soțul vine seara de la serviciu, iarăși pune-i și strânge. Pentru fetiță gatesc separat, iarăși ia timp. O ora sau doua ne plimbam. Când copii se întorc de la cursuri, fac temele cu cel mai mare. Nu se descurcă singur, îl ajut la toate obiectele. Nu tot timpul inteleg, trebuie să citesc materialul, să ascult cum povestește, sa-l ajut la compuneri, s.a. Mă epuizez foarte mult, curat nu reusesc sa fac, totul este împrăștiat în casă. Soțul vine și el obosit de la serviciu, mă ajută cum poate, dar nu e suficient. Am uitat sa mentionez că mai și lucrez de acasă, fac traduceri. Vreau să știu cum se descurcă alte mămici, cum își organizează timpul ca să le reușească pe toate. Eu am ajuns la disperare, simt că lucrurile îmi scapă de sub control. 

Este binevenit orice sfat! 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mamusika

Baietii de 12 si 10 ani sunt destul de maricei pentru a ajuta, imi pare ca totul ati pus doar pe capul Dvs.

Baiatul de 12 ani trebuie sa se invete sa fie independent - la virsta asta lectiile ar trebui sa le faca singur. Nu poate, cu timpul se va invata. Fac curatenie dupa ei si nu numai. Ajutor cu cea mica - tot ei, de a schimba un scutec, de a-i tine de urit cit sunteti ocupata, afara la plimbare, etc

Sotul poate si singur sa manince, sa stringa dupa si sa spele si vesela. Nu poate, se va invata.

Cam asa vad eu cum poate aparea timpul liber. 

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator ABC

Sunt si eu de parerea ca ati pus toate pe umerii dvs. Copiii de 12 si 10 ani, fara probleme pot ajuta la curatenie, cel putin sa adune jucariile, sa spele dupa ei vesela...

Ce tine de sot, la fel, poate sa-si puna mincarea singur in farfurie, tot singurel poate sa spele vesela. Tot el tre sa va ajute la curatenie si la lectii cu copiii. De exemplu, dvs il verificati pe unul, el pe celalalt. El e obosit? Pai si dvs nu va odihniti. El daca mai are sansa sa se odihneasca dupa servicu, pai dvs nu. La dvs este schimbul 1, 2 si 3.

Tineti minte, nu sunteti dadaca. Invatati barbatii dvs sa fie desinestatatori. Implicati-i pe toti in activitatile casnice, in joaca, in orice. Nu fiti mama Tereza ca la nimic bun asta nu aduce, veti creste niste trintori (pardon).

Daca continuati sa luati totul in spinare, va pot spune ce va asteapta - nimic bun. Eu deja am vazut in ce s-a transformat o cunostinta de-a mea. Mereu il apara pe sot si ii intra in situatie ca e obosit, ca el lucreaza, iar ea se rupea in 10 ca sa reuseasca totul cu 3 copii, sa tina casa in ordine si sa isi intilneasca scumpul cu 5 feluri de mincare calda. Ea a devenit atit de nervoasa, mereu nemultumita, pretentioasa. Deja nu-i mai ticneste sotului nici acele 5 feluri de mincare gustoasa, se cearta mereu, el asa si n-o ajuta ca s-a obisnuit sa nu faca nimic acasa, iar ea altfel deja nu stie cum sa se comporte si tot isi arata nemultumirile, se plinge la toti cit e de necajita si ce derbedeu are pe capul ei.

Stiti, uneori, lasa mai bardac sa fie, dar toti fericiti si impliniti. De la citeva jucarii pe jos, nu mai e sfirsitul lumii. Si daca azi nu lucesc paharele de cristal, pai o sa luceasca in alta zi. Nimeni nu e perfect si toti se invata sa se adapteze la conditiile noi create. Important e sa faceti asta toti impreuna, sa fiti un intreg, dar nu unul tiriie carul, iar altul se cataie.

Numai bine!

Partajează acest post

Link spre post
fania

Cunosc o doamna care cu 1 copil nu se descurca , asa ca...

Eu inca nu am copii de scoala( inca ma "bucur"). Curat fac in fiece zi cite 20 min max, insa eu traiesc minimalist, lucrurile de care nu ne folosim -le arunc. Luna trecuta am aruncam 4 saci de jucarii( dc sincer nici nu tin minte ce am aruncat, copii au 2-3jucarii preferate). Spal podeaua de 2x in saptamina, dau cu aspiratorul de 3 si matur practic in toata ziua. Aspiratorul imi ia 25 min, spalatul podelei -25min. Am o matura super mare si lunga. Cirpe pt mobila, bucatarie, ferestre -sunt speciale din dif materiale.

Eu iubesc sa luceasca totul insa is foarte departe de asta. String jucariile in cutii, am si o cutie mare de plastic. Inainte de a face curat, am un cos in care pun lucrurile ce nu stau la locul lor , inclusiv un pachet in care arunc ce numi trebuie. Eu nu am covoare, nu calc haine, nu fac deserturi, coc ceva de" 2"xpe an. Am in ghetarie 2 feluri de semifabricate pt orice eventualitate. Am cutii de plastic in care aranjez lucrurile( optic da curatenie). Ma folosesc de app pt curatenie, un fel de "to do" lista, insa puteti scri pe foita de cite ori si in ce zile trebuie sa spalati de ex baia, praful etc . Folosesc app menu pt 2 saptamini inainte( scriu ce produse intra in menu si automat imi face lista pt cumparaturi). 

Desi fac aceste lucruri, oricum nui asa curat cum imi doresc mie, insa inteleg ca suntem multi si fiecare face mizerie. Cea mai murdara zona la mine ii bucataria, gatesc in medie 20 min( plita cu inductie) insa dupa mine ii ca dupa explozie( deobicei nu reusesc , sotul stringe). Cind eu lucrez/gatesc sau am nevoie de hobby atunci ii regula de aur -sotul iese cu copii afara sau se joaca in alta camera. 

Nu ma simpt ca robot, eu acum nu lucrez asa mult, aproape deloc. Reusesc multe: sa privesc seriale, sa impletesc , sa ma plimb. Cel mai principalu( eu) sa gasesc putin timp pt mine singura, in liniste sa beau o cafea, sa impletesc 2 rinduri macar, sa meditez. Pt mine somnul ii important. Copii ii culc la ora 20.20 , eu deja la la 21.30 ii gata sa adorm. Am o prietena, ea culca copii la 18.30 ( ea tot doreste liniste seara). 

Autor va sfatui sa scriti timp de o saptamina ce faceti, fiecare pas si scrieti cite minute si ce program aveti. Poate sunt lucruri pt care prea multa atentie dati si la lucrurile importante -prea putin timp. In copilarie pe noi mama nu ne punea la lucru, insa eu trebuia sa am grija de fratele mai mic( asta eu uram foarte mult) , eu is de parerea ca fiecare copil trebuie sa aiba grija de sine si nu de altii. 

Cind doresc oleaca de odihna ( de obicei cind sotul lucreaza in schimbul 2), atunci permit copiilor sa se balaceasca in dus. 

Disciplina zi de zi ajuta mult. Ps eu am intotdeauna telefonul inchis( nr importante mie-a sotului si a gradinitei sunt conectate numai); cind fac curetanie si internetil tot ii deconectat( cel mai de plins ca 2 zile nu am avut conexiune si am reusit o gramada). 

14 часов назад, Гость ABC сказал:

Stiti, uneori, lasa mai bardac sa fie, dar toti fericiti si impliniti. De la citeva jucarii pe jos, nu mai e sfirsitul lumii. Si daca azi nu lucesc paharele de cristal, pai o sa luceasca in alta zi. Nimeni nu e perfect si toti se invata sa se adapteze la conditiile noi create. Important e sa faceti asta toti impreuna, sa fiti un intreg, dar nu unul tiriie carul, iar altul se cataie.

Cuvinte de aur!

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85

Prea mult faceti pt copii. Dezobisnuitii sa mearga calare (suna urat, stiu, dar marea majoritate a barbatilor ajung maturi si lenesi in gospodarie pt ca asa au fost invatati de mici: mama le pune si le strange de pe masa, mama le face lectiile, mama ii imbraca, le duce ghiozdanul, etc. La spalat vase, taiat salata si prajit oua (da, oua se pot manca la orice ora din zi, si covrigi cu ceai la fel, nu neaparat 2 feluri+desert), la curatenie, lectii, aranjat haine si dat cu aspiratorul. Va vor spune mulumesc mai tarziu ca ii face sa fie independenti si responsabili. Fetita mica poate manca tot ce mancati dvs (in caz ca aveti alimentatie sanatoasa (cititi cartea aceasta ). Sunteti om, sunteti femeie si aveti nevoie de odihna si timp pt dvs. Apelati la o doamna (vecina, verisoara, o nepoata) care sa va plimbe fetita 2-3 ore dimineara (cat strangeti in casa sau gatiti), ori angajati o doamna sa va faca curat. De ce nu? 

sorry daca am fost cam dura ;)

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.