IuliaBlajenschi

Calculare concediu de maternitate

Postări Recomandate

IuliaBlajenschi

Buna ziua.Am si eu o intrebare: la calcularea concediului de maternitate sa iau in calcul toate veniturile realizate de la mai multe locuri de munca sau numai locul de munca de baza?Eu lucrez acum la 2 posturi de munca oficial,dar contractul la un loc de munca se incheie cu doua luni inainte ee a iesi in concediu de maternitate...venitul realizat acolo se va lua in calcul sau nu??si as vrea sa imi mai spuneti daca xa baza de calcul se ia salariul total de pina la scoaterea impozitelor sau deja cel care il primesc la mina???

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
В 16/04/2018 в 14:31, IuliaBlajenschi сказал:

Buna ziua.Am si eu o intrebare: la calcularea concediului de maternitate sa iau in calcul toate veniturile realizate de la mai multe locuri de munca sau numai locul de munca de baza?Eu lucrez acum la 2 posturi de munca oficial,dar contractul la un loc de munca se incheie cu doua luni inainte ee a iesi in concediu de maternitate...venitul realizat acolo se va lua in calcul sau nu??si as vrea sa imi mai spuneti daca xa baza de calcul se ia salariul total de pina la scoaterea impozitelor sau deja cel care il primesc la mina???

Se ia în calul venitul brut obținut de la toate locurile de munca(inclusiv precedente sau prin cumul) obținut în ultimile 12 luni premărgătoare concediului

gguvern.gif

H O T Ă R Î R E

privind aprobarea Regulamentului cu privire la condiţiile de stabilire,

modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate

temporară de muncă 

69. Venitul asigurat din perioada ultimelor 12 luni calendaristice premergătoare, obţinut la unitatea angajării anterioare se confirmă prin certificat/certificate eliberat de angajatorul precedent, conform modelului menţionat la pct.68 al prezentului Regulament, iar în cazul imposibilităţii obţinerii certificatului de la locul precedent de lucru, venitul asigurat obţinut la unitatea anterioară se confirmă prin extrasul din contul persoanei asigurate, eliberat de Casa teritorială de asigurări sociale. În cazul neprezentării certificatului despre venitul asigurat de la unitatea precedentă de lucru, lunile respective se vor include în calcul fără venit asigurat.

Editat de GrigorePopa

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum