Сластёна

Присыпка | Talc (Pudra)

Postări Recomandate

Olina

dar de ce solutii cosmetice este nevoie pentru nou nascut?

Este nevoie de pudra(prisipca), ulei pu masaj si gel pentru baie?

Eu nu am folosit deloc pudra, totusi acum sunt pampersi si pudra daca se uda apoi pastreaza umezeala, dar pampersul doar e facut ca sa o absoarba si sa pastreze pielea beblushului uscata. Nu vad rostul. Cind copilul face iritatii, eu folosesc bepanten sau am crema cu zinc de la bubchen, de asemenea se poate folosi unguent pe baza de zinc (цинковая мазь).  Ca ulei pentru masaj cel mai bine folositi uleiul de masline sterilizat, la el sigur bebelushul nu va face alergie. Pentru nou-nascut eu m-am temut sa folosesc geluri pentru baie, l-am spalat primele luni doar cu sapun ptr copii (fara miros si fara culoare sa fie) 1-max 2 ori pe sapt., restul bai cu plante. Am inceput a folosi gelul de dus abia dupa primul an al copilului. Sanatate multa!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tinaa

Eu nu am folosit deloc pudra, totusi acum sunt pampersi si pudra daca se uda apoi pastreaza umezeala, dar pampersul doar e facut ca sa o absoarba si sa pastreze pielea beblushului uscata. Nu vad rostul. Cind copilul face iritatii, eu folosesc bepanten sau am crema cu zinc de la bubchen, de asemenea se poate folosi unguent pe baza de zinc (цинковая мазь).  Ca ulei pentru masaj cel mai bine folositi uleiul de masline sterilizat, la el sigur bebelushul nu va face alergie. Pentru nou-nascut eu m-am temut sa folosesc geluri pentru baie, l-am spalat primele luni doar cu sapun ptr copii (fara miros si fara culoare sa fie) 1-max 2 ori pe sapt., restul bai cu plante. Am inceput a folosi gelul de dus abia dupa primul an al copilului. Sanatate multa!

Multumesc mult pentru raspuns..de bai cu plante mi-au zis mai multi. Cred ca cel mai dificil e la inceput cind inca nu prea stii ce si cum chiar daca am citit zeci de articole despre ingrijirea bebelusilor...oricum sunt de acord ca cel mai bine sa folosim cit mai putine solutii cosmetice..totusi mi-am luat doar  3 sol. cosmetice de la Chicco- pudra, lotiunea de baie si ulei de masaj..dar cred ca ar trebui sa i-au si crema cu zinc de la bubchen...pentru orice eventualitate...

Partajează acest post

Link spre post
Olina

Multumesc mult pentru raspuns..de bai cu plante mi-au zis mai multi. Cred ca cel mai dificil e la inceput cind inca nu prea stii ce si cum chiar daca am citit zeci de articole despre ingrijirea bebelusilor...oricum sunt de acord ca cel mai bine sa folosim cit mai putine solutii cosmetice..totusi mi-am luat doar  3 sol. cosmetice de la Chicco- pudra, lotiunea de baie si ulei de masaj..dar cred ca ar trebui sa i-au si crema cu zinc de la bubchen...pentru orice eventualitate...

Tina, totul vei invata pe parcurs, sa nu-ti fie teama. Tu ca mamica vei sti intuitiv si vei simti ce sa faci ca bebelushului sa-i fie bine. La primul copil eu am mers la cursurile care se organizeaza pentru insarcinate la Dalila, mi-am facut notite si anume aceste notite mi-au ajutat cel mai mult, caci pediatrul ne-a explicat tot de-a-fir-a-par cum sa ingrijim de nou-nascut. Si sa nu-ti faci griji ca nu ai cumparat tot ce crezi ca ar trebui, cind apare vreo problema oricum mai cumperi cite ceva, eu spre ex. aveam crema cu zinc de la bubchen cumparata din timp, dar la un moment mi s-a parut ca pielea copilului nu reactioneaza asa de bine si am cumparat bepanten, adica pina la urma cumparaturile care le-ai facut nu sunt finale. :girl_impossible: Si inca cite cumparaturi te asteapta, offf... Da, apropo, eu la ambii copii nu am folosit deloc pudra, desi o aveam cumparata in dulap, ca si uleiul de masaj. Dar fiecare copil e individual si poate voua va vor fi de folos. Sarcina si nastere usoara! :bye:

Partajează acest post

Link spre post
Tinaa

Tina, totul vei invata pe parcurs, sa nu-ti fie teama. Tu ca mamica vei sti intuitiv si vei simti ce sa faci ca bebelushului sa-i fie bine. La primul copil eu am mers la cursurile care se organizeaza pentru insarcinate la Dalila, mi-am facut notite si anume aceste notite mi-au ajutat cel mai mult, caci pediatrul ne-a explicat tot de-a-fir-a-par cum sa ingrijim de nou-nascut. Si sa nu-ti faci griji ca nu ai cumparat tot ce crezi ca ar trebui, cind apare vreo problema oricum mai cumperi cite ceva, eu spre ex. aveam crema cu zinc de la bubchen cumparata din timp, dar la un moment mi s-a parut ca pielea copilului nu reactioneaza asa de bine si am cumparat bepanten, adica pina la urma cumparaturile care le-ai facut nu sunt finale. :girl_impossible: Si inca cite cumparaturi te asteapta, offf... Da, apropo, eu la ambii copii nu am folosit deloc pudra, desi o aveam cumparata in dulap, ca si uleiul de masaj. Dar fiecare copil e individual si poate voua va vor fi de folos. Sarcina si nastere usoara! :bye:

Olina,multumesc mult!!! Stiu ca nu sunt cumparaturile finale desi oricum incerc sa cumpar din timp ca sa am la indemina ..)))

Partajează acest post

Link spre post
Pufulets

Noi folosim de la Fissan albastru, talc si crema pu fundulet si sunt f multumita

Partajează acest post

Link spre post
Dharma

Eu am luat de la Bubchen dar nu o folosim . I-l dau cu crema pentru scutec de la acelasi producator .

Partajează acest post

Link spre post
KATII89

johnson's baby pudra - o folosim de la nastere , sunt multamita (drept ca o comand peste hotare ,de la noi nu am luat niciodata)

Partajează acest post

Link spre post
oxanika

de la "Наша Мама" cu romanita, din Green Hills(Velmart)Plaza

Partajează acest post

Link spre post
Roca

cea mai buna e crocmalul de cartofi ;-b

Partajează acest post

Link spre post
davidut

Eu tot am avut de la Nasa Mama cu romanita. Mi-a placut.

Partajează acest post

Link spre post
catrina

У нас с рождения был Johnson's baby. Сейчас используем иногда, по мере необходимости.

Partajează acest post

Link spre post
GNadejda

Eu am vazut ca multe mame se plang ca copii fac alergii de la Johnson Baby....pt ca produselor lor nu sunt predestinate pentru noi nascuti. Numai dupa 6 luni

Partajează acest post

Link spre post
Natulecka

у нас с рождения Johnson's baby.я довольна,аллергии не было,нежная.

Partajează acest post

Link spre post
Эвиза

самая простая, стоила около11 лей

30db84c6c564.png

Partajează acest post

Link spre post
danilisium

30db84c6c564.png

am incercat asa ceva e buna dar totusi de la johnsons baby e mai buna si la pret nu difera mult

Partajează acest post

Link spre post
vsedetyammd

Мы тоже с рождения пользуемся присыпкой Johnson's baby. Нам подходит идеально. Правда иногда по мере необходимости чередуем с облепиховым маслом. Правда пачкает вещи, но эффект налицо!

Partajează acest post

Link spre post
Ilonka

Я всегда брала от sanosan и вообще у нас их косметика. Очень нравится!

Partajează acest post

Link spre post
mizevic

Пользовались джонсон беби очень приятная,нивея последние время

Partajează acest post

Link spre post
katerina90

Ne folosim de talc de la nivea ...foarte multumita

Partajează acest post

Link spre post
Alenkaa

нам только наша молд присыпка подошла,в аптеках продается

Partajează acest post

Link spre post
ROSSI

Am folosit pudra de la Bubchen,dar nu prea mi-a plecat,acum folosesc crema pentru scutec de la Usastii niani,sunt foarte multumita...

Partajează acest post

Link spre post
Viky85

Нам нравятся присыпки Sadosan или Карапуз с травами он подешевле,но мы не очень часто пользуемся присыпками.

Partajează acest post

Link spre post
squaw

С первым пользовалась от чикко и орифлейм. Чикко получше, конечно) 

Сейчас у нас бюбхен, со своей задачей справляется хорошо, нареканий, в принципе, нет, но как по мне, так текстура немного грубоватая. А больше всего понравилась вот эта 

IMG_20180326_203352_HDR.jpg

Partajează acest post

Link spre post
squaw

Недавно попробовала присыпку Саносан. Как ни странно, очень понравилась. Справилась с нашими покраснениями на попе реально на раз. Очень довольна 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum