Igna

Cadou La Nanasi

Postări Recomandate

Igna

Vad ca pe aici se vorbeste mai mult pe tema mirilor dar sa nu uitam si de nanasi. Avem noi un obicei ca la masa mare sa se inchine cadoul la nanasi, de obicei el se cere de catre nanasi cu ceva timp inante de nunta. Ce vi s-a cerut, ce ve-ti da sau ati dat la nunta ca cadou si cam cite % din suma care au pus nanasii pe masa a constituit cadoul?

Incep eu prima

Am dat aspirator cu filtru de apa si a constituit undeva 30% din suma ce s-a pus pe masa.

Eu urmeaza sa cer acum ceva pe "Colaci" si nu am idee ce sa cer asa ca ideile sunt binevenite. Ce ati cere voi?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SuperMama

si eu sunt cam in aceeasi situatie... o sa fiu nanshika la toamna si m-au intrebat parintii miresei ce vreau, dar eu habar nu am ce sa vreau. ei mi-au propus ca varianta fata de masa si cred ca o sa accept, pt chiar nu am una. dar la procente nu m-am gandit sa calculez, oricum imi pare ca gestul cu colacii la nanashi este mai mult simbolic

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Din cite stiu se da cadou si ceva cu ce se vor acoperi colacii, cel putin asa s-a facut la noi.

Partajează acest post

Link spre post
SuperMama

aaaa, adica pe langa colaci acoperiti cu ceva (fata de masa, lenjerie de pat sau altceva), se mai da si cadou???

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
aaaa, adica pe langa colaci acoperiti cu ceva (fata de masa, lenjerie de pat sau altceva), se mai da si cadou???

De obicei da, trebuie sa le dai si un indiciu ce ai dori sau le spui ca am nevoie de........

Partajează acest post

Link spre post
irishkkka

buna tema...chia eri am vorbit cu nasa despre asta!!! vreau sa+i luam ceva ce intradevar ar nevoie...si nu ceva ce ar sta arunkat, si intrebarea ar fi CE sa+i luam...din citw stiu eu cadoul ca deobicei constituie 50% din suma...ei da aici cum te intelegi!

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Noi nuntă n-am făcut şi naşii au fost pur simbolic, ca un fel de martori :smoke: dar am fost singuri naşi pentru prima dată în noiembrie 07 şi am refuzat categoric cadouri de la tineri! Aşa ne-am gandit noi că e mai bine :smoke:

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Cind am fost nasa am cerut o suma de bani si am cumparat ceea ce i-mi place.

Ca sa ma intelegeti voi spune cum am facut. La nunta se face un schimb de cadouri intre nanasi si fini. Nasul da cadourile dimineata, finii la masa mare.

Suma de care am cumparat la fini cadourile, am si cerut-o pn cadoul de la masa mare. Aici nu se includ si cheltuielile de la biserica, banii de la masa mare...... care le suporta nanasii.

Iata asa

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik

Problema e actuala si la noi, pentru la toamna. Nici nu stiu cum sa procedam. Trebuie de dicutat si cu tinerii si parintii acestora si de luat o decizie. Cred ca depinde mult si de tipul nuntii, traditionala, contemporana, mica, mare, simbolica. La nunta noastra am dat ca cadou la nanasi un set de vesela de 12 pers., set tacimuri berghoff 12 pers., plapuma, fata de masa. Echivaletul la 50 % din suma daruita de nanasi. Totul a fost coordonat intre noi. Ei au spus ce au dorit, noi la fel. Deja in cazul nostru ca nanasi o sa procedam un pic altfel, o sa vedem. Va tin la curent dupa marea discutie.

Partajează acest post

Link spre post
Diana

Nasii pun conditiile la nunta :smoke: si spun ce si cum trebuie de facut. :smoke:

Partajează acest post

Link spre post
Mariancik
Nasii pun conditiile la nunta :smoke: si spun ce si cum trebuie de facut. :smoke:

Da eu ma gindeam sa fiu mai blinda, sa nu fiu o nasa rea si care comanda. Caroce, trebuie sa-mi pun mainele in briu si sa fac ordine atunci :smoke:

Partajează acest post

Link spre post
Igna

Noi astazi ne ducem la "raspuns", ma gindeam sa cer un combain de bucatarie bosh si inca ceva de acoperit colacii.

Mai vedem inca ma gindesc, cred ca azi nu le spun sigur ce vreau.

Partajează acest post

Link spre post
KRISTY
Vad ca pe aici se vorbeste mai mult pe tema mirilor dar sa nu uitam si de nanasi. Avem noi un obicei ca la masa mare sa se inchine cadoul la nanasi, de obicei el se cere de catre nanasi cu ceva timp inante de nunta. Ce vi s-a cerut, ce ve-ti da sau ati dat la nunta ca cadou si cam cite % din suma care au pus nanasii pe masa a constituit cadoul?

Incep eu prima

Am dat aspirator cu filtru de apa si a constituit undeva 30% din suma ce s-a pus pe masa.

Eu urmeaza sa cer acum ceva pe "Colaci" si nu am idee ce sa cer asa ca ideile sunt binevenite. Ce ati cere voi?

am fost naşă de două ori!!! prima dată ne+am înţeles să-mi pună pe colaci cuptor cu microunde destul de scump, colacii au acoperit cu 2 ştergare mari de calitate bună pe care le folosesc şi pînă în ziua de azi ca bune, chiar dacă au trecut 3 ani.

la al doilea fini deoarece nunta a fost cu mult mai bogată şi în casă practic aveam de toate ( la suma pe care noi ne+am înţeles)- am convenit că la suma pe care ei ne-o dau, adăugăm şi noi ceva şi am luat un dormitor (la comandă) pe colaci s+a pus set pentru acest dormitor. totul am ales noi, finii doar ne+au dat banii.

Partajează acest post

Link spre post
TES

eu am si nasi si am fost si nasa.

La nasi am dat colt, canapea.Am mers impreuna la Salon si s-au dat comanda, noi am platit.LA nunta s-a jucat doar pashaportul de la mobila si deja un set pentru dormitor.

Cind am fost nasa, mi-au dat bani si noi am mai adaugat si mi-am luat mobila. :rolleyes:La nunta la fel mi-au juct doar pashaportul si un set de albituri.

Dar cred ca depinde si de nasi. :lol::lol:

Partajează acest post

Link spre post
AnnaZ

In genere cum au mai zis cei de sus, ca in dependentza de suma pusa pe masa se pune ceva pe colaci in jur la 50% din suma pusa, si to cine si cum se intzeege, la situatzi e mai diferita, nunta va fi acum vinerea, si noi am gasit nasii ese cu 2 saptamini inaintea nuntii, deoarece ei nu erau pregatitzi financiar de asta, am ales sai punem un set de pus pe mobila moale, alt ceva ei nu au cerut, dar ca sa ridice masa le vom da ceva bani, alta solutie nu am vazut, noi suntem multumitzi cu atita, principal ca vom avea nasi, altfel trebuia sa luam martori, si nu e aceeas.......

Ei la dezbracat mireasa mi-au luat o bluza, mirelui o camasa, 2 parfumuiri pieptene, un set pentru dormitor, si vor pue bani pentru torta....

Partajează acest post

Link spre post
irishkkka

problema mea ca nasii vin din Italia..si un dormitor nu e actual deloc :(

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Noua viitorii nasi ne-au cerut set din portelan pentru 12 persoane.

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

iar noi la nashii noshti am facut cadou un pat din "covanaia jelezo" la comanda, am mers impreuna shi am ales modelul, plus la asta am facut initzialele lor frumos pe speteaza patului, a ieshit suuuper!!!

Nu ne-am intzeles preventiv de %... aceasta cred ca depinde de obiceie...

Partajează acest post

Link spre post
amalica
iar noi la nashii noshti am facut cadou un pat din "covanaia jelezo" la comanda, am mers impreuna shi am ales modelul, plus la asta am facut initzialele lor frumos pe speteaza patului, a ieshit suuuper!!!

Cam scump cadou s-a primit, daca nu e secret cat va costat ?

Partajează acest post

Link spre post
irishkkka

oi credca foarte frumos sa primit

Partajează acest post

Link spre post
AnnaZ

In genere eu cred ca intremiri si nanasi trebuie sa fie o intzelegere reciproca, si nu exagerata....ca sa nu fie ca dupa nunta sa te instrainezi de ei sau ei de miri,......fiecare alege cadou si pune pe masa dupa buzunar....

Partajează acest post

Link spre post
licka_m

Noi la nasii nostri am facut cadou doar o fata de masa frumoasa si un set de dormitor, pe cind ei ne-au facut mutle cadouri scumpe, chiar ma simteam incomod dupa aceasta. Fiind nasa prima data ni s-a facut cadou lantisoare de aur, iar a doua oara am cerut combain de bucatarie. Fiind si mireasa si nasa am constatat ca e mai bine sa fie deschisi si nasii si mirii pentru a putea discuta pe aceste teme pentru ca pe urma sa nu fie suparari. Ca noua ne era incomod sa discutam cu nasii si cred ca si lor le era si de aceea poate le-am dat prea putin in comparatie cu cit au pus pe masa. Dar oricum conteaza nu atit cadourile si banii cit faptul cum te intelegi dupa nunta, deoarece trebuie sa fie o legatura strinsa si respect

Partajează acest post

Link spre post
inga_k

Si noi duminica ne intalnim cu viitorii nasi sa discutam despre toate detaliile. Nasii nostri au de toate si nu prea vor sa ne puna pe noi la mari cheltuieli, mai ales ca ei nu cunosc obiceiul moldovenilor (nasii sunt romani).

Partajează acest post

Link spre post
murzilka

Am fost acasa saptamana trecuta si am primit si colaci de nanasi , nunta la toamna ,dar nu ne-am hotarat si noi ce cadou si in ce suma sa fie.

la romani nuntile sunt fara cadouri si nici nasii nu primesc nici un cadou

Partajează acest post

Link spre post
AnnaZ

La noi sa primit cadourile receproce puc simbolice, si totusi sunt multumita ca am nanas, mai ales ca am stiut ca vom avea nanasi cu 2 saptamini inaintea nuntii, si stiu cit e de greu sa te rogi la fiecare sa-ti fie nasi, sunt bucuroasa ca am nasi, si sunt persoane bune, cumsecade, cu se zice la moldoveni-gospodari in toata legea, cred ca aceasta conteaza....sper sa nu le dezamagim....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum