Lullaby

Acid Folic La Planificarea Sarcinii

Postări Recomandate

Lullaby

Fetelor, care e doza de acid folic pentru perioada de planificare a sarcinii?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Five

eu am baut cate o pastila pe zi, pt ca era primavara-vara si mancam si multe produse ce contin acid foloc.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

eu aparte nu beam. Luam vitaminele Prenatal şi acolo îmi părea că doza de acid folic e suficientă...

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g

O pastila pe zi, asa stiu eu :dance3: Dar ce in instructiune nu scrie? :mosking: Intreaba medicul de famile sau gincecologul

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby

La medic nu am fost ca nu stiu pe cine sa cred. Am auzit pareri de medici foarte variate: de la o jumate de pastila pana la 5-8 pastile pe zi. Intr-adevar lmulti se incurca cu transformarea gramelor in miligrame. Parca am citit ca doza e de 400 mkg(micrograme), atunci 400mkg=0,4 mg=0,0004gr. O pastila are de obicei 0.001gr, adica trebuie o jumate de pastila. Dar in multe locuri scrie ca 3 pastile pe zi.

Exact ca si cu prenatalul: unii zic ca e foarte mica doza de acid folic in prenatal, dar acolo e 800mkg, adica dublu fatza de norma obisnuita. Foarte incurcat totul.

Partajează acest post

Link spre post
ira

Я сама тоже запуталась в дозироаках. Свою фолиевую кислоту я покупала загранмцей, и там по инструкции было написано принимать по одной таблетке в день, а дозировка 0.4mg.

Partajează acest post

Link spre post
tanya_g
Я сама тоже запуталась в дозироаках. Свою фолиевую кислоту я покупала загранмцей, и там по инструкции было написано принимать по одной таблетке в день, а дозировка 0.4mg.

Si eu asa luam acidul folic :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

Eu beau o tableta pe zi.

Doktorul asa mia rekomandat.

İnsa se permite de 3 ori pe zi. Cel mai bine intreaba doktorul tau si vezi ce-ti spune.

Mult succes.

Editat de Masha28

Partajează acest post

Link spre post
amalica

Medicul mi-a prescris cate 2 pastile de acid folic pe zi pentru perioada de planificare.

Partajează acest post

Link spre post
Gerda

В Кишинёве есть 2 варианта фолиевой кислоты. Один вариант по 0.001 а второй по 0.05 таблеточки на вид одинаковые только вот первого варианта надо много, а второго варианта нужна 1 штука.

Partajează acest post

Link spre post
Lullaby
В Кишинёве есть 2 варианта фолиевой кислоты. Один вариант по 0.001 а второй по 0.05 таблеточки на вид одинаковые только вот первого варианта надо много, а второго варианта нужна 1 штука.

0.05 ce? grame, micrograme, miligrame

Partajează acest post

Link spre post
amalica

nici nu stiu, medicul mi-a prescris pur si simplu cate 2 pastile dar nu mi-a spus de 0.001 sau de 0.05. :rolleyes: Eu de fapt cand am dat reteta la farmacie ei mi-au dat pastile de 0.001 :mda:

Partajează acest post

Link spre post
dinaz

fetelor da cite luni inainte de sarcina trebuie baut acidul folic? eu intotdeauna eram sigura ca e vorba de cel putin 3 luni. Acum recent am fost la medic care sustinea ca e suficient o luna.... nu mai stiu atunci... daca beai mai mult timp nu e nimic rau, nu?

Partajează acest post

Link spre post
Sarah

Eu am luat 5 mg de acid folic/zi (o pastila mica) timp de 7 luni (pina am ramas insarcinata). am inteles de la medic ca chiar intr-o oarecare masura, acidul folic, iti sporeste sansele de a ramane insarcinata, iar in primele 3 luni te ajuta sa eviti pierderea sarcinii. Apoi, incepind cu luna mai, cind sarcina a fost confrmata, am luat timp de 12 saptamini vitamine PregVit + 5 mg. acid folic (asa se numeste medicamentul, acidul folic e in interior). acum iau PregVit cu 1 mg. de acid folic, tot la recomandarea medicului. Sunt destul de scumpe (43$/luna), dar au tot complexul de vitamine necesare mamei si fatului. Da, pe pachet e scris ca dupa 3 luni doza de acid folic nu trebuie sa depaseasca 5 mg. deoarece excesul poate fi toxic.

Editat de Sarah

Partajează acest post

Link spre post
Lullu

:girl_crazy: buna fetelor mie medica mi a zis cate 2 pastile pe zi de 0.001g si eu iau una dimineata si una la amiaza, din cate m am informat nu are cum sa dauneze bebeului pentru ca e recomandat sa l iei pana la cateva saptamani de sarcina , sa ne auzim mai repede cu burtici :da2:

:ok:

Partajează acest post

Link spre post
Танюсик

0,001 gr = 0,01 decigrame = 0,1 centigrame = 1,0 miligrame = 1000 mgk

Asa mi s-a lamurit mie

Undeva citisem ca doza e de 0,8 miligrame, asha ca o pastila de 0,001 gr = 1,0 mg indeplineshte aportul de acid folic zilnik.

Partajează acest post

Link spre post
Antina
:unsure: buna fetelor mie medica mi a zis cate 2 pastile pe zi de 0.001g si eu iau una dimineata si una la amiaza, din cate m am informat nu are cum sa dauneze bebeului pentru ca e recomandat sa l iei pana la cateva saptamani de sarcina , sa ne auzim mai repede cu burtici :unsure:

:wink2:

мы с мужем тоже так принимаем, врач сказала именно про эту дозу - 0,001г

Partajează acest post

Link spre post
m'amy

shi eu am bauit in perioada de planificare... shi in primele 18 saptamini... :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
barberry

salut

mie medicul, in perioada de planificare a sarcinii, mi-a zis sa beau: acid folic 2 pastile pe zi de 0.001g + 1 pastila de vitamina E :angel:

Partajează acest post

Link spre post
ira

А я вот принимаю контрацептив, а он не дает полностью раствориться фолиевой кислоте в организме. Читала, что при приеме контрацептивов рекомендуемая доза 800 мкг.

Partajează acest post

Link spre post
liudasik

а нам назначили "мультитабс В-комплекс" , в состав которого входит и фолиевая к-та, 200мкг. Пьем по 2 таб в день, т.е. получается суточная доза - 400 мкг.

Partajează acest post

Link spre post
ira

Я уже пью ФК по 400 мкг, но мне еще порекомендовали попринимать Теравит антистресс, там тоже есть 400 мкг ФК, так что в сумме как раз и выйдет 800.

Partajează acest post

Link spre post
liudasik

кстати, после того как закончу пить В-комплекс, мне назначили Пренатал, там фолиевой 800 мкг

Partajează acest post

Link spre post
Telepuzik

Eu am fost cu sotul la d-nul Stratila M. la centrul de planificare pentru ca sa ne consultam ce shi cu m trebuie de facut, ca sa raminem insarcinati in vreo 3 luni. am plecat la el anume cu gindul ca el imi va prescrie toate dozele exacte, ca avind 3 luni inainte de sarcina planificata, sa reushim totul la timp. Am ramas PROFUND uimita kind el nu mi-a spus nimic despre nici un fel de vitamine, iar la intrebarea mea directa referitoare la primirea vitaminelor, mi-a spus ca tre sa ma vin la el cu 2 saptamini inainte de ultimul ciclu din luna in care vreau sa ramin insarcivata, si el imi va spune atunci ce shi cum tre sa fac, shi ca in 2 saptamini am sa reushesc sa imi aduc totul in norma....

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum