Daianna

Un pas pana la divort...

Postări Recomandate

Daianna

Buna ziua.

Suntem o tanara familie cu copil de 2 ani. Ne certam foarte des, certuri destul de urate.

Eu provin dintr-o familie unde certurile erau o norma. Sotul total invers. Parintii i-au pazit de asa ceva. 

Respectiv, eu repet ceea ce am vazut, proiectez modelul familiei mele(nu pot sa ma opresc, desi tare mi-as dori).

Sotul invers, fuge de certuri. De obicei, pleaca. Ma lasa infuriata. Nu ii plac strigatele.

Acum a plecat din familie ca nu mai suporta certurile.

Eu nu vreau ca copilul sa creasca intr-o familie nesanatoasa, dar nu stiu ce sa fac. 

Avem asteptari, probabil, obisnuite unul fata de altul, ca orice cuplu. Dar nu putem sa le comunicam. Eu imi pot exprima dorintele cu voce ridicata. El automat se inhiba.

Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Cum sa comunicam? Cum sa nu ne mai invinuim reciproc. 

Va multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Him

Только специалист(ы) форума может (могут) отвечать на вопросы, групповое обсуждение вопроса другими участниками форума запрещено. Если вы хотите что то добавить или дополнить, делайте это посредством ЛС (личное сообщение) непосредственно тому кто задал вопрос. Даже если вам кажется что ваша ситуация похожа на раннеe описанную кем то другим и вы хотите получить консультацию, создайте свою вопрос-тему.

Partajează acest post

Link spre post
LarisaD

Здравствуйте, Диана.

Для этого необходимо обратиться к своей личной истории и поисследовать - как строились взаимоотношения в Вашей семье. В отношениях - проваливаетесь в какую-то детскую часть своей жизни. Учиться это делать по-другому. Для начала, необходимо научиться справляться со своими эмоциями (посмотрите в интернете о способах саморегуляции), осознавая их истинные причины. А дальше - говорить с супругом, обсуждать, что беспокоит ( для лучшей коммуникации, посмотрите "я-сообщение", "активное слушание") и договариваться - как дальше.

Рекомендую:

Partajează acest post

Link spre post
Daianna

Va multumesc mult pentru raspuns. 

Am fost oarecum marcata de relatia parintilor mei. Constiintizez faptul ca nu procedez corect, ca repet un model care nu l-am agreat. Dar, totusi, e uneori mai presus de puterile mele sa ma controlez. 

Demoni cu care trebuie sa lupt.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum