Dalma

Vecinul de jos şi-a scos evacuarea de la hotă direct în canalul de aerisire din WC

Postări Recomandate

Dalma

Bună tuturor,

Poate cineva deja a trecut prin asta şi ştie deja soluţia, aş fi recunoscătoare pentru orice sfat. Deci, noi locuim la etajul 4 şi deja de ceva timp în WC cîteodată apare un miros neplăcut, fie a ceapă prăjită, cotlete ş.a.m.d în acel moment practic nu vrei să mai întri în WC, este foarte deranjant şi pentru sănătate nu cred că e foarte bine mai ales că avem și copii mici. Cu siguranță cineva din vecinii de la etajele 1, 2 sau 3 au scos evacuarea de la hotă direct în canalul de aerisire comun din viceu, un lucru din cîte ştiu eu interzis nu doar prin careva legi ce ține de fondul locativ dar şi de bunul simţ. Zilele astea vreau să vorbesc cu toţi vecinii şi sper prin cale amiabilă să modifice evacuarea dar pînă atunci vreau să mă informez ce căi legale pot apela, ce instituții ale statului pot interveni și să-i oblige în caz că ei nu vor înțelege. Președintele asociației a fost anunțat, el deja știe că mai mulți locatari au făcut în așa mod, fie în canalul de la WC fie cel de la bucătărie, la adunări a zis că este interzis dar nu poate să facă mai mult.

Care ar fi pașii de urmat în acest caz? Mulțumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
svetiksvetikova4@gmail.com
7 часов назад, Dalma сказал:

Bună tuturor,

Poate cineva deja a trecut prin asta şi ştie deja soluţia, aş fi recunoscătoare pentru orice sfat. Deci, noi locuim la etajul 4 şi deja de ceva timp în WC cîteodată apare un miros neplăcut, fie a ceapă prăjită, cotlete ş.a.m.d în acel moment practic nu vrei să mai întri în WC, este foarte deranjant şi pentru sănătate nu cred că e foarte bine mai ales că avem și copii mici. Cu siguranță cineva din vecinii de la etajele 1, 2 sau 3 au scos evacuarea de la hotă direct în canalul de aerisire comun din viceu, un lucru din cîte ştiu eu interzis nu doar prin careva legi ce ține de fondul locativ dar şi de bunul simţ. Zilele astea vreau să vorbesc cu toţi vecinii şi sper prin cale amiabilă să modifice evacuarea dar pînă atunci vreau să mă informez ce căi legale pot apela, ce instituții ale statului pot interveni și să-i oblige în caz că ei nu vor înțelege. Președintele asociației a fost anunțat, el deja știe că mai mulți locatari au făcut în așa mod, fie în canalul de la WC fie cel de la bucătărie, la adunări a zis că este interzis dar nu poate să facă mai mult.

Care ar fi pașii de urmat în acest caz? Mulțumesc.

La noi e aceeasi poveste, numai ca noi locuim la etajul 8 si vecinii respectiv la al 7... Ei si-au facut bucataria, unde la toti este dormitorul si se primeste ca tot mirosul vine la noi. Pe langa aceasta ei mereu se jaluie pe noi ca noi facem galagie, ca ei au copil mic si noi incurcam, asta in timpul zilei, chiar si in noaptea de revelion au avut la noi pretentii... Mai in scurt, eu tot astept sfat daca cineva s-a confruntat cu asa gen de probleme... 

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid

Exista Inspectia in Constructii. Mai ales cei cu bucataria nu au dreptul sa o faca sub sau peste o odaie de locuit. (

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki

Сходите в газовую контору, там где приходишь инструктаж, я недавно была там, так там рассказали к чему могут привести такие хитрые подключения и запах это не самое страшное, я в шоке была. Даже не думала, что такое может быть,думаю они вам подскажут куда надо идти, если вы не знаете с чего начать.

Partajează acest post

Link spre post
Winter

У нас "индивидуальная планировка", т.е. под нашей большой квартирой 2 маленькие. Точнее  1-7 этаж по 4 кв, а 8-10 по 2 на этаже. Естественно что вытяжки будут непонятно как выведены. И у нас 2 туалета (т.к. под нами 2 кв в которых по 1-му). И в обоих туалетах периодически то еду готовят, то курят...  И когда соседи снизу готовят что-то пахучее, типа жарят картошку с луком/чесноком - тоже у меня кухня вся воняет... Понятно что это с вытяжными шахтами кто-то, причём не 1, что-то нахимичил. 
Не думаю что можно что-то сделать. С газовыми трубами это никак не связано...

Partajează acest post

Link spre post
Winter
La 1/5/2018 la 21:45, Ingrid a spus:

Exista Inspectia in Constructii. Mai ales cei cu bucataria nu au dreptul sa o faca sub sau peste o odaie de locuit. (

Si daca mirosul din bucataria de jos vine in bucataria de sus? Ei doar au spart teava de aerisire straina si s-au conectat la ea. In proiect dupa regula fiecare apartament trebuie sa aiba teava proprie de jos in sus. Nu cred ca chiar daca e posibil de dovedit asa incalcare, exista lege sa poata obliga corectarea situatiei...

Partajează acest post

Link spre post
МамаLeki
2 часа назад, Winter сказал:

У нас "индивидуальная планировка", т.е. под нашей большой квартирой 2 маленькие. Точнее  1-7 этаж по 4 кв, а 8-10 по 2 на этаже. Естественно что вытяжки будут непонятно как выведены. И у нас 2 туалета (т.к. под нами 2 кв в которых по 1-му). И в обоих туалетах периодически то еду готовят, то курят...  И когда соседи снизу готовят что-то пахучее, типа жарят картошку с луком/чесноком - тоже у меня кухня вся воняет... Понятно что это с вытяжными шахтами кто-то, причём не 1, что-то нахимичил. 
Не думаю что можно что-то сделать. С газовыми трубами это никак не связано...

Причем здесь газовые трубы? Вы наверно не в курсе, что без правильной  вентиляцией вам даже  не начнут ту же  газовую трубу  проводить. Не дай бог утечка у соседей по той же самой хитрой и неправильной вентиляции он может просочиться и к вам. Я это имела в виду.

Partajează acest post

Link spre post
Winter
Acum 8 ore, МамаLeki a spus:

...Вы наверно не в курсе, что без правильной  вентиляцией вам даже  не начнут ту же  газовую трубу  проводить. ...

Я в курсе что можно решить всё совсем другим путём... К сожалению. Дом сдан давно (около 10 лет). Трубы газовые проведены давно. Даже если предположить что вентиляция была в порядке по проекту, сейчас после ремонтов  квартир, она вся не правильная, иначе мне из всех 3-х отверстий не шли бы чужие запахи. Вы думаете кто-то будет заниматься этим? Безвоздмезно? Придут из газа, предположим, и все 20+ квартир будут дома, откроют, позволят снять решётки для проверки тяги (это если предположить что как-то так проверяется). 
У меня мама архитектор, а папа прораб, ни один из них мне не предложил куда-то жаловаться, когда я говорила о своей проблеме. Единственное что я сделала - заклеила эти отверстия целофаном изнутри в туалетах, а в кухне, когда начинает идти чужой запах - включаем вытяжку и он уходит...
Кстати, мне недавно снимали счётчик газовый. Никого не интересовала тяга...

Может кто-то из этой темы отпишется о том чего добился... 

Partajează acest post

Link spre post
Winter

Для тех кто не в курсе. В вентиляционной шахте, по архитектурным/строительным стандартам, у каждой квартиры должна быть СВОЯ индивидуальная труба. Если вам идут чужие запахи - к вам присоединились, пробив вашу трубу. Ещё одна идея, кроме заклейки пластиком своего отверстия и лишения себя вытяжки, это заблокировать эту трубу снизу внутри, чуть ниже своего oтверстия, так чтоб она начиналась от вас и шла в верх. В идеях это было пенкой, которая увеличивается, но не пробовала, т.к. одно время в туалетах курить перестали, сейчас опять начали, может воплочу в жизнь...

Editat de Winter

Partajează acest post

Link spre post
Ingrid
16 часов назад, Winter сказал:

Si daca mirosul din bucataria de jos vine in bucataria de sus? Ei doar au spart teava de aerisire straina si s-au conectat la ea. In proiect dupa regula fiecare apartament trebuie sa aiba teava proprie de jos in sus. Nu cred ca chiar daca e posibil de dovedit asa incalcare, exista lege sa poata obliga corectarea situatiei...

Ei depinde ,stiu cazuri cind au verificat toata casa au adus televiziunea.Mare taraboi. Pin la urma au impus sa aduca totul la starea initiala.

Partajează acest post

Link spre post
September

Eu stiu ca cei de serviciul pompieri pun amenzi usturatoare in astfel de cazuri, incercati sa apelati la ei.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum