Angelina

Летние детки 2018

Postări Recomandate

Angelina

Salut mamici sau viitoare mamici. Cine asteapta barza vara?

image.png.7b7eb50a90ba1adc725ccad04fae67c0.png

Editat de РИША

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Урсита

Salut! Eu aștept barza în august :)

Девочки, подтягиваемся! Я не первую неделю тему ждала, такое ощущение, что никто больше не будет больше рожать летом :)

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Salut, bine ai venit!!! Si eu la fel credeam ca doar eu voi naste vara!!! La fel data preconizata este 10 august! Cum va simtiti???? A inceput toxicoza???

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

La mine data e 1 august, data e pusa de mine cu ajutorul internetului. Da vad ca medicul de familie tot calculeaza saptaminile mele ca si internetul, deci, cred ca medicii tot o sa-mi spuna data aceasta.

De toxicoza ce pot spune... am greata toata ziua, dar nu am vomitat niciodata pina ce si pot minca ceea de ce am pofta. Sper ca toxicoza aceasta nu se va agrava. Apropo, mi-i foame la fiecare ora.

Am devenit mai sensibila la mirosuri. Azi mi s-a parut ca gemul de capsuni miroase a lapte.

Da la tine (se poate de adresat asa?) cum e cu sanatatea?

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Da se poate de adresat per tu nici o problema, eu inca nu am toxicoza, cu toate ca la 1 sarcina am avut o toxicoza nebuna.Insa am asa o senzatie in gura neplacuta, si mereu mii foame mai ales sete.Mincare mi se pare ciudata la gust, din aceasta cauza nu prea am dorinta de a mai minca ceva.La medic inca nu am fost, voi merge mai tirziu(am pozitia mea de ce...), in rest ma simt binisor.

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

Îmi pare bine că te simţi bine ) La USG unde mergi în timpul sarcinii şi cât de des?

Partajează acest post

Link spre post
Ilusion

Noi asteptam bebe-ul aproximativ pe 29 iunie :)

Foarte sensibili la mirosuri. Carne nu imi da voie sa maninc. Ne alintam cu fructe, cartofi si lactate.

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Salut, bine ai venit si sarcina usoara.Mamici ati facut uzi, eu am facut luni si nu e totul ok, mi-au dat tratament si regim de pat.

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

Ilusion, bine ai venit!

Angelina, eu am facut usg cind aveam 7 sapt.si 2 zile. Mi-au spus numai ca s-a prins normal in uter, au subliniat varianta "tonus marit", dar nici uzistul, nici ginecologul, nici medicul de familie nu mi-au spus nimic de asta. Oare am trebuit sa atrag eu atentia?.. Nu stiu sa ma duc iar la usg saptamina viitoare sau deja la 12 saptamini la mijlocul lui ianuarie?..

Ce fel de probleme s-au vazut la tine?

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Ursita, daca nu au zis medicii nimic, si te simti ok, de ce ar trebui sa faci iarasi uzi??? Nu trebuie sa exageram la acest capitol.

Partajează acest post

Link spre post
Garika

Salutare fetitele! Eu sint cu voi! Asteptam barza undeva prin iulie :)) O sa fie rac,ca mine :D Ne ducem la uzi pe 10 ianuarie,fix cind implinim 12 sapt. si 6 zile la dna Tatiana Revenco...uh,nu am rabdare sa auda si sotul inimioara ^_^ Prima sarcina a fost oprita in evolutie,de asta acum sintem tare "trivojiti". Dar subconstientul ne spune ca de data asta o sa fie bine :)

Arpopo,la voi cum cu analizele? La mine glucoza e 5,5,la policlinica spun ca e ridicata si trebuie sa dau aditional analize,sa nu fie "diabet gestational". Insa eu citesc pe net ca e ok la insarcinate sa fie asa,,,si nasa mea care are deja 3 copii,tot spune ca e normal,dar daca medicul zice...

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Salut fetele, Garika bine ai venit! Eu nu am dat inca nici o analiza, nici la medicul de sector nu am fost, astept si eu sapt.viitoare sa fac uziul dupa tratamentul primit, sper sa fie ok. Cum va simtiti, ce senzatii aveti, va chinuie toxicoza, eu  nu pot sa zic ca am parte de toxicoza dar am o senzatie aiurea si orice mincare are un gust insuportabil, imi pare ca am dat si kg.in jos.

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

La Mulți Ani, fetelor! Am fost azi la medic, hemoglobina e puțin scăzută - 113. Am să încerc să administrez Sorbifer, am să văd cum va merge. Trebuie să mă duc la USG la 12 săpt. pe la 19-20 ianuarie. Am întrebat de dublu test, mi-au spus că în orice caz, chiar cu indreptare de la medic, e contra plată. Oare e așa? Credeam că e gratis macar pentru acele gravide care au indicații. Medicul mi-a spus că eu indicații nu am.

Ce trebuie de mai administrat în afară de acid folic în primul trimestru? Ea mi-a spus numai de acid folic și eu când am întrebat-o de iod, ea a spus că da, ar fi bine. A spus și de Omega-3. Dar am uitat s-o întreb de Magne-b6. El de când se bea?

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Salut, bine ne-am gasit in noul an. Ursita eu iau la fel acid folic pin la 12 sapt.dupa am trecut la prenatal care continea toate vitaminele( asa a fost la 1 sarcina). Eu eri am facut uzi 8-9 sapt, totul este ok, dupa tratament, si a zis sa vin la 12-13 sapt. la dublu test, am fost la privat clar lucru. Azi voi merge sa ma pun la evidenta la med.de fam. Succese.

Partajează acest post

Link spre post
Garika

Ursita,mie medicul mi-a prescris Ogestan-are si iod,acid folic,omega 3,vitamina D3. Spune ca mai bine sa le iei intr-o pastila,decit separat.Si da, dublu test e cu plata:mda:ginecologul de la policlinica a spus ca la 12-13 sapt. sa fac dublu test la Synevo,asa varianta ca sa dau gratis la policlinica nici nu s-a propus))

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

Mie ginecologul mi-a spus tot de Ogestan, a spus sa procedez cum vreau - sa iau o pastila de Ogestan sau acid folic, iod, omega 3 aparte. Eu as prefera totul aparte, pentru ca de mai multe ori am citit pe internet ca nu toate vitaminele sunt compatibile intre ele daca le iei odata, mai bine e aparte cu interval de citeva ore.

Editat de Урсита

Partajează acest post

Link spre post
Garika

Ia asa cum simti ca e mai bine ;) Apropo,de omega 3,daca o iei separat,ele sint de 2 feluri,pentru insarcinate cel mai bun e "Omega3(DHA)".  

Partajează acest post

Link spre post
Lenusya

Buna, ma alatur si eu temei. Noi suntem in asteptarea celui de al doilea copil in august. Si eu deja am trecut pe la medicul de familie am dat analizele- sper sa fie bune. In comparatie cu prima sarcina aceasta o suport foarte greu. Am antipatie fata de aproape orice mincare, si fiecare miros puternik imi provoaca voma. 

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

Lenusya, bine ai venit! 

Garika, am citit ca DHA este un acid foarte benefic pentru vederea viitorului copil.

Editat de Урсита

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Salut Lenusya, bine ai venit. Fetele cum va simtiti, toxicoza a scazut din intensitate??? Eu vomit doar dimineata cind deschid frigiderul, in rest doar senzatie de greata. Incerc sa maninc de toate, cu toate ca mincarea are un gust oribil, daca nu ma alimentez in genere lesin. Cum e la voi?

Partajează acest post

Link spre post
Урсита

Cu toxicoza mi s-a făcut mai bine. Mă ucide numai mirosul peştelui, al odorizantului de viceu şi al parfumurilor tare "dulci". Mâncarea pentru mine nu are gust oribil, mănânc de obicei cu plăcere, dar dacă simt în prealabil că nu voi putea mânca careva produs - nu-l voi putea mânca. Intuiţia lucrează bine )

Deseori am o senzaţie de foame nebună. Chiar şi peste o oră după ce am mâncat. După asta uneori îmi este greu la pancreas. Cel mai greu e combinaţia a două senzaţii - greaţă+foame. Замкнутый круг.

Mă bucură că aşa şi nu am vomitat nici o dată (până când). În schimb a treia zi la rând mă doare capul tare. Durerea chiar iradiază în urechi. Oare tensiunea intracraniană s-a ridicat...

Partajează acest post

Link spre post
Lenusya

Am o colega de serviciu care in perioada toxicozei avea in fiecare seara dureri de cap. S-a finisat primul trimestru si am vazut-o si noi fericita.ii trecusera durerile. In schimb nu a avut nici o zi voma.

Partajează acest post

Link spre post
Angelina

Ursita, cum ai scris greata+foame, grea incercare. Eu la 1 copil vomitam des, dar inteleg ca acum e mai greu, dar cu rabdarea trecem marea. Fetele deja va-ti pus la evidenta, ati dat analize???

Partajează acest post

Link spre post
Lenusya

Eu nu pot minca nimik. Doar apa calduta sau ceai pot tolera.

La evidenta eu deja m-am pus, desi medicul zice ca eu am venit devreme.analizele le-am dat dar inka nu am rezultatele.

Partajează acest post

Link spre post
Garika

La evidenta ne-am pus,analizele am dat,ecografie la 13 saptamini facut! Am vazut acolo un zbintuit,tare activ))))) Numai ca am aninat o raceala:hysteric:Nu pot respira,nasul s-a blocat cu totul,nu stiti ceva remedii naturiste?

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.