iulicica85

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului persoanelor asigurate

Postări Recomandate

iulicica85

Buna seara,

caut pe net informatii referitoare la indemnizatia lunara pentru cresterea copilului persoanelor asigurate si nu gasesc decat asta:

"Cuantumul indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului constituie 30% din venitul mediu lunar realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii naşterii copilului, venit din care au fost calculate contribuţii individuale de asigurări sociale, conform Legii bugetului asigurărilor sociale de stat, dar nu mai puţin de 540 de lei. Venitul mediu lunar asigurat se determină prin împărţirea la 12 a venitului asigurat realizat la toate unităţile în perioada de 12 luni calendaristice premergătoare lunii naşterii copilului, luni luate în calcul."

Intrebarea mea este: daca minimum care poate fi oferit este 540 lei, care este maximum? Sau nu exista o limita?

Multumesc.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
10 часов назад, iulicica85 сказал:

Buna seara,

caut pe net informatii referitoare la indemnizatia lunara pentru cresterea copilului persoanelor asigurate si nu gasesc decat asta:

"Cuantumul indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului constituie 30% din venitul mediu lunar realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii naşterii copilului, venit din care au fost calculate contribuţii individuale de asigurări sociale, conform Legii bugetului asigurărilor sociale de stat, dar nu mai puţin de 540 de lei. Venitul mediu lunar asigurat se determină prin împărţirea la 12 a venitului asigurat realizat la toate unităţile în perioada de 12 luni calendaristice premergătoare lunii naşterii copilului, luni luate în calcul."

Intrebarea mea este: daca minimum care poate fi oferit este 540 lei, care este maximum? Sau nu exista o limita?

Multumesc.

Maxim în prezent constituie 8400 lei lunar.

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85
Acum 6 minute, GrigorePopa a spus:

Maxim în prezent constituie 8400 lei lunar.

Mulțumesc. O zi bună!

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85

Apropo, domnule Grigore Popa, indemnizația de maternitate, cea de 126 zile, tot are o limita maxima? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
12 часов назад, iulicica85 сказал:

Apropo, domnule Grigore Popa, indemnizația de maternitate, cea de 126 zile, tot are o limita maxima? 

Da, este 117 600 lei( pentru 126 zile)

Partajează acest post

Link spre post
iulicica85

Vă mulțumesc. Undeva pe net, toate aceste detalii, le pot găsi? O lege, ceva...

Partajează acest post

Link spre post
elinschi

Bina ziua domnule Grogore ma puteti anuta si pe mi e cu un sfat?

Sunt studenta si sunt insarcinata 29 saptamini, sotul este somer. pot lua concediu de maternitate de pe tatal meu care este angajat oficial? Si ce acte imi trebuesc? Va multumesc frumos

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
9 часов назад, elinschi сказал:

Bina ziua domnule Grogore ma puteti anuta si pe mi e cu un sfat?

Sunt studenta si sunt insarcinata 29 saptamini, sotul este somer. pot lua concediu de maternitate de pe tatal meu care este angajat oficial? Si ce acte imi trebuesc? Va multumesc frumos

Nu, puteti. Doar in baza venitului dvs. Sau a sotului.

Partajează acest post

Link spre post
crisstinelle@gmail.com

Domnule Grigore , 

Buna seara!

o intrebare un pik mai diferita: aș putea cere medicului de familie sa-mi deschida concediu medical nu la 30 de saptamini dar la 33 ? Doamna medic mi-a dat de inteles ca imi va deschide concediul imediat la 30. AM eu dreptul la asha cerinte daca ma simt ok si analizele sunt ok?

Multumesc enorm.

Toate bune

Cristia 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
15 часов назад, crisstinelle@gmail.com сказал:

Domnule Grigore , 

Buna seara!

o intrebare un pik mai diferita: aș putea cere medicului de familie sa-mi deschida concediu medical nu la 30 de saptamini dar la 33 ? Doamna medic mi-a dat de inteles ca imi va deschide concediul imediat la 30. AM eu dreptul la asha cerinte daca ma simt ok si analizele sunt ok?

Multumesc enorm.

Toate bune

Cristia 

Nu aveți dreptul, certificatul de concediu medical se elibereaza la 30 saptamini. Dar asta nu înseamna că dvs. nu puteti continua sa munciti, doar ca perioada muncita dupa 30 saptamini nu va fi acoperita de indemnizația de maternitate.

Partajează acest post

Link spre post
crisstinelle@gmail.com

Buna Seara, 

Domnul Grigore,

vă rog mult să-mi ziceți: diurna și premiile(bonusurile) se iau în calcul la calcularea îndemnizațiilor unice la naștere și indemnizația de creștere a copilului?

Mulțumesc frumos,

Cu respect,

Cristina

Editat de crisstinelle@gmail.com

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 20/02/2018 в 18:19, crisstinelle@gmail.com сказал:

Buna Seara, 

Domnul Grigore,

vă rog mult să-mi ziceți: diurna și premiile(bonusurile) se iau în calcul la calcularea îndemnizațiilor unice la naștere și indemnizația de creștere a copilului?

Mulțumesc frumos,

Cu respect,

Cristina

Da se iau în calcul toate veniturile din care se se achită contribuții în fondul social

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum