Vizitator Alea

Indemnizatie

Postări Recomandate

Vizitator Alea

Buna ziua, am nevoie de ajutor in urmatoarea situatie: concediul de maternitate s-a finisat pe 11.09.17, ordinul pt acordarea indemnizatiei lunare elaborat de institutia unde am activat incepe din 12.09.17, am fost nevoita sa imi reiau activitatea din 15.09.17 cu program partial, astea de la CNAS mi-au zis ca pot depune cerere in decurs de un an dupa expirarea concediului de maternitate, iar acum imi zic ca nu pot beneficia de indemnizatie pt ca am venit. Cum as putea rezolva ? va multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
4 часа назад, Гость Alea сказал:

Buna ziua, am nevoie de ajutor in urmatoarea situatie: concediul de maternitate s-a finisat pe 11.09.17, ordinul pt acordarea indemnizatiei lunare elaborat de institutia unde am activat incepe din 12.09.17, am fost nevoita sa imi reiau activitatea din 15.09.17 cu program partial, astea de la CNAS mi-au zis ca pot depune cerere in decurs de un an dupa expirarea concediului de maternitate, iar acum imi zic ca nu pot beneficia de indemnizatie pt ca am venit. Cum as putea rezolva ? va multumesc anticipat.

Trebuie sa ieșiți din nou in concediu de ingrijire a copilui si sa nu reveniti la munca pina cind nu va fi luata decizia de a va acorda indemnizatia lunara 

Partajează acest post

Link spre post
Naska

Buna ziua, va rog sa ma consultati, am nascut un copil fara casatorie , acum copilul are 10 ani, pe tata copilului nu l-am scris in certificatul de nastere. Eram de 7 ani impreuna pina am aflat ca vom fi parinti. Cind eram in luna a sasea insarcinata tatal copilului a plecat la Moscova la munca, dupa care si sa inceput neintelegeri, a venit de la Moldova dupa ce am nascut ( si mi-a spus ca nu va fi cu mine) respectiv eu nu l-am inregistrat in cert. de nastere ca tata, timp de 8 ani a lucrat la Moscova, noi ajutor din partea lui nu am primit, acum timp de doi ani este in Moldova, ajutor din partea lui zero, nici nu suna. Pot apela cu o chemare in judecata pentru a primi o indemnizatie lunara? Pentru perioada precedenta? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
8 часов назад, Naska сказал:

Buna ziua, va rog sa ma consultati, am nascut un copil fara casatorie , acum copilul are 10 ani, pe tata copilului nu l-am scris in certificatul de nastere. Eram de 7 ani impreuna pina am aflat ca vom fi parinti. Cind eram in luna a sasea insarcinata tatal copilului a plecat la Moscova la munca, dupa care si sa inceput neintelegeri, a venit de la Moldova dupa ce am nascut ( si mi-a spus ca nu va fi cu mine) respectiv eu nu l-am inregistrat in cert. de nastere ca tata, timp de 8 ani a lucrat la Moscova, noi ajutor din partea lui nu am primit, acum timp de doi ani este in Moldova, ajutor din partea lui zero, nici nu suna. Pot apela cu o chemare in judecata pentru a primi o indemnizatie lunara? Pentru perioada precedenta? 

Mai întîi trebuie stabilita paternitatea copilului (prin judecata)

Partajează acest post

Link spre post
Naska

cu toate ca el recunoaste copilul? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
10 часов назад, Naska сказал:

cu toate ca el recunoaste copilul? 

trebuie sa fie indicat in certificatul de naștere

Partajează acest post

Link spre post
ElenaBMV

Buna seara!

Va rog frumos sa imi oferiti careva detalii/concretizari.

Sunt studenta, dar de un anisor si trei luni am devenit mama-solitara. Traim in doua, primim doar 540 lei (indemnizatie) de la stat, am datorii mari fata de parintii mei, deoarece ei imi achita toate facturile de la serviciile comunale si nu numai. Din 1 martie m-am angajat la servicu, din motive:

- ca nu mai pot trai cu asa datorii mari fata de parinti;

- imi este deja rusine sa cer ajutor din partea lor;

- si din motivul ca din luna iunie nu voi mai primi indemnizatie.

Salariul de la locul de munca va fi +-1880 lei

Intrebarea mea consta in aceea daca mai pot sa mai beneficiez de ceva ajutor din partea statului pentru perioada precedenta, adica din momentul nasterii piciului?

Daca da!

De la cine? Unde sa ma apropii?

si alte detalii

Multumesc frumos pentru atentie!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
11 часов назад, ElenaBMV сказал:

Buna seara!

Va rog frumos sa imi oferiti careva detalii/concretizari.

Sunt studenta, dar de un anisor si trei luni am devenit mama-solitara. Traim in doua, primim doar 540 lei (indemnizatie) de la stat, am datorii mari fata de parintii mei, deoarece ei imi achita toate facturile de la serviciile comunale si nu numai. Din 1 martie m-am angajat la servicu, din motive:

- ca nu mai pot trai cu asa datorii mari fata de parinti;

- imi este deja rusine sa cer ajutor din partea lor;

- si din motivul ca din luna iunie nu voi mai primi indemnizatie.

Salariul de la locul de munca va fi +-1880 lei

Intrebarea mea consta in aceea daca mai pot sa mai beneficiez de ceva ajutor din partea statului pentru perioada precedenta, adica din momentul nasterii piciului?

Daca da!

De la cine? Unde sa ma apropii?

si alte detalii

Multumesc frumos pentru atentie!

Dvs. Ve-ti beneficia de 540 lei/luna pina copilul va implini 2 ani cu conditia va ve-ti lucra cu regim de munca partial.

Pentru perioada precedenta nu mai puteti beneficia dee careva plati din partea statului

Partajează acest post

Link spre post
ElenaBMV

nici de ajutorul social nu pot beneficia? 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
3 минуты назад, ElenaBMV сказал:

nici de ajutorul social nu pot beneficia? 

de ajutor social puteți dar nu pentru perioada precedenta( vă adresați la direcția de asistență sociala după locul de trai)

Partajează acest post

Link spre post
ElenaBMV

ok

merci mult, pentru timpul acordat!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum