Vizitator Ema

Ce trebuie sa poata face un copil la 4 ani?

Postări Recomandate

Vizitator Ema

Ma framinta o intrebare la o bucata de noapte... ce trebuie sa poata face un copil singur la 3-4 ani??? Adica se imbraca/se dezbraca singur, se incalta/descalta, merge singur la baie? Ne-am ciocnit cu problema data la gradinita, pe care o frecventam de putin timp. Inteleg ca educatoarea nu reuseste sa-i imbrace pe toti, dar daca copilul e nou venit la gradinita si nu se poate imbraca singur corect n-ar fi normal sa fie ajutat de educatoare? Problema e ca ieri am ramas putin socata de cum era imbracat copilul meu afara: cu scurta descheiata, pentru ca nu stie sa incheie nasturii la scurta, caciula pusa pe o parte, spatele gol( adica maioul ridicat in sus iar pantalonii si strampii nici nu erau trasi bine) si pe linga toate era transpirata pentru ca copiii 2 ore au alergat afara. E si logic de ce des raceste, 2-3 zile merge la gradinita si o saptamina stam bolnavi. Nu mai zic de felul cum era incaltata si ca avea gurita murdara. Inteleg ca tb sa o invat sa aiba singura grija de ea pentru ca mama n-o sa fie alaturi mereu si intradevar asta si fac. Dar spuneti-mi va rog, in timp ce copilul invata sa se descurce singur, el nu tb ajutat de educatoare?si deci daca nu se descurca singur atunci merge afara descheiat si cu spatele gol? 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fericire

Nu e neaparat ca educatoarea sa stearga gura copilului, dar  sa-i zica sa se spele pe gura/miini, sa-i atentioneze de cum e incaltat s.a. e functia ei. Daca copilul, dupa ceva incercari nu se descurca de unul singur, atunci ajuta educatorul/ajutorul. Doar asta e sensul gradinitei, nu? Copiii nu atrag atentia ca le este murdara gura, ca nu e incheiata scurta si multe altele. Adultii mereu trebuie sa le zica/sa le arate/sa-i ajute pina copiilor nu le intra in memorie.

Cite persoane adulte(educatori/ajutori) si citi copii is in clasa?

Eu nu-s la curent cum e acum in gradinitele din md, citi lucratori revin la o clasa si multe alte nuante.

Am avut ocazia doar aici sa vad cum lucreaza sistemul din interior (aici, ma refer la Ca). Dar nu cred ca e cazul sa scriu ceva.

Partajează acest post

Link spre post
liana

scurta,caciula ,strampi si pantaloni? ieri au fost aproape 30 grade

daca la tema,teoretic ar trebui sa stie a se imbraca,incalta merge la baie dar evident ca in practica nu e chiar asa. Antrenati-va acasa,explicati-i mai des ce si cum.  Eu as mai vorbi cu educatoarea,asa pe departe as intreba cum se descurca cu copiii,daca reuseste.

Partajează acest post

Link spre post
Jaborana
2 часа назад, liana сказал:

scurta,caciula ,strampi si pantaloni? ieri au fost aproape 30 grade

Я тоже обратила внимание на это, неудивительно, что часто болеет. Но каждая мама решает сама,  что лучше.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ema

La 7:30 dimineata, la fel ca si seara cind ne intoarcem acasa, nu sunt 30 grade. Da la ameaza chiar e mai cald, dar copiiii dorm deobicei la ora asta. Nu stiu cite grade sunt la Chisinau dar la noi e mult mai rece si vint, ieri n-au fost mai mult de 20 grade

Partajează acest post

Link spre post
Diras

Stiti de ce m-am ciocnit cand am dus prima data copilul la gradinita/cresa? de faptul ca noi in Moldova suntem  supraprotectori cu copiii nostri. ii facem dependenti de noi. eu nu stau in Md, si a trebuit sa imi schimb atitudinea. a lasa copilul sa faca singur lucruri, sa experimenteze, sa invete si sa se afirme nu inseamna ca il abandonam si nicidecum ca nu-l iubim. grija si dragoste se poate reflecta si prin a-l lasa pe copil sa ¨maturizeze¨ anumite deprinderi.

Draga mamica, incercati sa cumparati incaltamintea si imbracamintea fara complicatii, nasturi, sireturi, etc. practicati acasa, lasati-l sa greseasca, dati-i autonomie

sper sa se rezolve cat mai curand. o imbratisare

Partajează acest post

Link spre post
olya

Când a mers fata mea la grădiniță, din start ni s-a spus - fără nasturi dar cu fermuar, fără șireturi dar cu scai etc. Ca să se poată copilul îmbrăca-dezbrăca singur.
Nu se dădăcesc cu fiecare și ies la plimbare și pe ploaie, și pe ninsoare. Ca rezultat - a răcit mult mai rar decât în Md și a devenit mai independentă de adulți.

Partajează acest post

Link spre post
fania

Copila mea tot nu poate sa se imbrace singura, o ajuta educatorii (eu am rugat), imbracamintea /fatza murdara nu ma deranjeaza; la mine scaldatul in baltoace ii la ordinea zilei.

Cineva tot imi povesteau ca la 3 anisori mai ca harvardul nu au terminat,aha pe urma am vazut cu ochii mei ca nui chiar asa. Copii is diferiti si la 3-4ani ii posibil sa nu se poata imbraca/imbraca corect

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Faptul ca pe copii ii invata sa fie independenti e minunat. Dar cine ii invata sa fie desinestatatori? Corect, educatorii si, evident, parintii.  Ma  uit si aici, nu se dadacesc cu fiecare in parte, dar li se mentioneaza inainte de masa si dupa sa-si spele miinile, fata, pe gura. Copiii mereu sunt dirijati, li se explica ce sa faca, cum sa faca, ce urmeaza in citeva minute, cind ies afara s.a.

Daca haina nu este comoda si educatorul vede asta, de ce sa nu-i zica mamei? Mama are un copil si, deseori, tremura asupra odorului, dar de ce cei mai experimentati, care au de afacere zilnic cu multi copii, nu pot sa dea niste sfaturi utile parintilor? Chiar e asa de greu?

Aici sunt parinti de prin toate colturile lumii. Am vazut in luna iulie copiliul incaltat in cizme de iarna, pe cind mama era in sandale. Mai pe scurt, am vazut tare multe lucruri stranii si ma gindeam ca ceva nu e in regula cu acei parinti. Dar am vazut ca educatoarele tare repede reactionau. Foarte delicat le ziceau la parinti ce si cum sa faca, in ce sa imbrace copilul si multe alte sfaturi in dependenta de situatie.

Aici copiii is amestecati, de la virsta de 3 pina la 5 is in aceeasi grupa. Clar ca cei de 3 ani nu toti stiu toate nuantele, regulile si nu se ispravesc atit de bine ca si cei mai mari. Dar eu mereu vad ca sunt ajutati. I se spune copilului ce sa faca, apoi este lasat sa incerce singur, daca educatorul vede ca acela nu se ispraveste, copilul e ajutat. Dar cum altfel? Uite asa de citeva ori si apoi copilul singur se invata sa faca toate lucrurile.

Partajează acest post

Link spre post
fania

Consecventa ajuta mult in educare. @Fericire nu toti accepta critica, sincer,am avut asa caz si ii foarte greu sa lucrezi cu cineva care ii indaratnic.

Autor,daruiti o cutie de ciocolata,sau ceva placut,din inima si rugati sa va ajute copilul la iesirea la plimbare

Partajează acest post

Link spre post
Fericire
2 минуты назад, fania сказал:

Consecventa ajuta mult in educare. @Fericire nu toti accepta critica, sincer,am avut asa caz si ii foarte greu sa lucrezi cu cineva care ii indaratnic.

Autor,daruiti o cutie de ciocolata,sau ceva placut,din inima si rugati sa va ajute copilul la iesirea la plimbare

Nu stiu, poate aici cumva ii vrajesc pe parinti si astia nu se supara)))

E una sa critici si alta sa dai sfaturi delicat.

Vara asta am fost sa ajut la gradinita, erau multi in concediu. Pai, intr-o zi, dimineata zdrehuria de frig, la amiaza te topeai de caldura. Cit eram in incapere, nu simteam, credeam ca e racoare. Le-am zis copiilor sa-si imbrace jachetele si ce mai aveau ei acolo, cind am iesit, am realizat ca mori de caldura. Puteam si noi sa stam si sa ne uitam la nori, cit is de albi si frumosi, dar cind am vazut cit e de cald, le-am zis copiilor sa dezbrace haina exterioara, sa nu transpire aiurea. Si invers, erau zile cind era cald, dar pe urma se racorea si nu toti aveau haina exterioara si atunci cautam prin dulapior ceva extra, sa dam la copii sa nu le fie frig.

Ce trebuia de facut ? Sa lasam copilul sa inghete? Sau sa-l trimitem in clasa fiindca nu are jacheta?

Sunt situatii cind educatorul decide, sa imbrace copilul scurta sau nu, in dependenta de timp.

La ce bun mai lucrezi cu copiii? Numai sa cinti cu ei cintece si sa bati din palme?

Nu zic, sunt si exemplari din astia mai nodurosi, vesnic lor nu le convine ceva, dar regulile sunt reguli si trebuiesc respectate.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Dar, autor, ce tot sa umblam pe ici-cole, mai bine e sa discutati cu educatoarea ce va deranjeaza intr-o maniera mai delicata si sa clarificati toate nuantele.

Partajează acest post

Link spre post
Fericire

Sa stiti ca aici nu le este super dulce la educatori, salariul nu e mare, e ca si cel din md (daca e sa compar), dar isi fac lucrurl onest, nu stau toata ziua la taifas crezind ca salariul lor mic e pentru asta poredestinat si copiii nu merita mare atentie. Nu.

Am fost martor la multe situatii neplacute, cum scria Fania mai sus, de cei mai incapatinati.

Veneau parinti cu pretentii ca haina copilului e murdara (asta dupa desenat cu vopseli). Desi, inca de la bun inceput parintii sunt preveniti sa nu imbrace copiii de parca-i duc la parada, totuna nu toti inteleg. Plus la asta, se folosesc doar vopseli care se spala. Deci, dupa spalare, hainele sunt curate.

Intr-o zi a venit o mamica, dupa ce si-a luat fata, s-au intors inapoi, ca fata si-a pierdut cercelul foarte scump din aur cu diamante. Crushka-masii, doar ti s-a spus sa nu popotezi copilul. Asta e copil, nafiga il impodobesti cu cercei scumpi in asa loc unde ei se zbintuie toata ziua?

Desi nu se permit margele, curele si tot felul de agatatori, totuna unii copii vin cu diferite aiureli aninate pe ei. In asa caz, este o cutiuta speciala, daca educatorul considera ca acel obiect agatat pe copil poate dauna, el este rugat sa puna lucrurl in cutiuta ceea si cind pleaca acasa si-l ia. Chiar daca sunt ceva scirtiieli sau bocete la inceput, in scurt timp copiii memorizeaza ca sunt reguli.

Un alt parinte convingea educatoarea sa-i dea voie copilului ei sa umble descult prin clasa. Chestia asta e categoric interzisa. Deseori copiii se descalta, dar mereu li se spune sa  se incalte imediat din motive de securitate.

Eiii... Cite ciudatenii si variante au mai fost, dar sunt reguli si dupa citeva antrenari si explicari, copiii, dar si parintii, inteleg ca nu au incotro decit sa respecte regula.

Partajează acest post

Link spre post
fania

De obicei,dupa copii mei vad,acasa isi permit minzi, la gradinita-nu; ai mei respecta regulile (eu ma mir ), la noi se permite margele, haine cu nasturi, sireturi la incaltaminte, de pe o parte ei isi dezvolta motorica; deseori copii au incaltaminte inversata sau haine pe dos / pierd jucarii- nimeni nu mia zis nimic; sa incep eu a niornai dece asa ,atunci credca as primi raspunsul care trebuie. Mie mio ajuns educatia de acasa: acolo nu se poate , nu fa asa,nu pe dincolo. Acum eu permit copiilor mei sa zburde cum doresc si ei is asa fericiti;  De la imigrantii moldoveni tot aud : nu te baga,nu se poate, amus iti dau la fund, nu murdari minutzele,da sati sterg gurita(astea toate deodata ,intro propozitie )

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Ema

Problema e ca timp de 3 luni, cit fregventam gradinita, nu mi-a spus nimeni cum sa-mi imbrac/incalt copilul si nici ca ar tb sa invete sa o faca singur. De asta am ramas shocata cind mi-a raspuns educatoarea ca fetita are haina descheiata pt ca nu stie sa incheie nasturii. Sincer eram atit de furioasa in momentul acela ca am evitat sa continuu discutia sa nu ajungem la conflict.Clar ca nimeni nu este dator sa-i poarte de grija copilului meu, inteleg ca a fost greseala mea ca n-am invatat-o sa fie de sine statatoare pina a merge la gradinita. Si totusi nu mi se pare normal ca persoana care e responsabila de copii, cit timp se afla la gradinita, sa se atirne cu atita indiferenta... ca totusi merge vb de sanatatea copiilor, iar copilul meu nu e unicul din grupa care raceste des. Nu-mi ramine decit sa-mi invat fetita sa fie mai independenta si sa o rog pe dmn educatoare sa o ajute cel putin cind merg la plimbare

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Adaugi comentarii ca vizitator. Dacă ai un cont, te rog autentifică-te.
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.