Фыцка

Сколько и что ставят на куматрии

Postări Recomandate

sungirl89

Spuneti-mi va rog ce se cere din partea mea cind vin sa-mi propuna sa fiu nana la copil, adica cind vin cu colacii acasa? este normal sa ma pregatesc si eu cu citeva feluri de mincare si sa stam la masa? sau asa nu se face? mersi.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
xeanca

De ce ar depinde?

Nu planifici de acasă o sumă și cadourile?

S-a avut in vedere cadoul care il pun parintii pe colaci pentru cumatri.

Nu intotdeauna nanii stiu ce au cumparat parintii copilului cadouri pe colaci.

Desi eu consider ca fiecare pune cit poate si nu se uita dupa cit pun nasii sau altii.

Partajează acest post

Link spre post
killkillpusycat

Spuneti-mi va rog ce se cere din partea mea cind vin sa-mi propuna sa fiu nana la copil, adica cind vin cu colacii acasa? este normal sa ma pregatesc si eu cu citeva feluri de mincare si sa stam la masa? sau asa nu se face? mersi.

La noi toti cumetrii si nasii au gatit cate ceva si clar si noi nu am venit doar cu colaci, ne-au primit foarte frumos si am stat la masa.

Partajează acest post

Link spre post
leticia

100-150 euro max, acum euro e aproape 23 lei, nu cum inainte 14-15 lei..si plus mai cumperi ceva hainute..Eu singura am intrebarea asta, dar cred ca ajunge, si parintii la copil daca platesc locul 500-700 lei, oricum le mai ramine. Cine are mai mult las' sa puna mai mult...eu consider ca e normal asa.

Partajează acest post

Link spre post
soricel

100-150 euro max, acum euro e aproape 23 lei, nu cum inainte 14-15 lei..si plus mai cumperi ceva hainute..Eu singura am intrebarea asta, dar cred ca ajunge, si parintii la copil daca platesc locul 500-700 lei, oricum le mai ramine. Cine are mai mult las' sa puna mai mult...eu consider ca e normal asa.

Dar in ce local anume la Drochia aveti cumetrie?Caci din cite am auzit au localuri foarte scumpe,si nicidecum nu achita 500-700lei de om.Singura am cumetrie in acest oras si mi-au zis ca pun pe masa de la 200euro in sus plus cadouri.

Partajează acest post

Link spre post
leticia

Localul nu il cunosc, cumatria va fi in noiembrie,pina atunci ne va spune...Nu stiu ce sa zic, dar 200 euro eu cred ca e exagerat (desigur pentru cursul valutar actual)...sunt 4500 lei + cheltuieli de drum+cadouri la copilas (plus haine pentru ceremonie)...te face sa te gindesti sa mergi sau sa nu mai mergi...Eu inteleg ca la nordul Moldovei toti se intrec sa nu ramina nimeni in urma si sa se faca totul cit mai pompos...Dar ma gindesc si la sotul meu care lucreaza la 2 locuri de munca de dimineata pina in noapte ca sa primeasca acesti 5000 lei..

Salariul in MD se achita in lei, si daca cu 2 ani in urma euro era 17,00...mai puteai pune pe masa 200E...acum insa lasa de gindit..

Editat de leticia

Partajează acest post

Link spre post
Tary
14 минут назад, Lena19121991 сказал:

Buna la toti,spuneti-mi va rog daca este botez la gemeni,de cite crasme are nevoie nana?una ori doua?

Doua, pt fiecare copilas

Crasma este o panza alba pe care nasa o tine pe maini pentru a primi de la preot copilul, dupa ce este cufundat in cristelnita. Ea simbolizeaza curatia sufletului pruncului celui nou botezat. Nasa infasoara copilul mai intai cu aceasta crasma, dupa ce i se face copilului si Taina Mirungerii. Copilul va ramane infasurat in aceasta panza pana cand i se face baie. 

Partajează acest post

Link spre post
Lena19121991

neaparat sa fie pinza?sau poate fi si un prosop sau plapuma sau pled?

Partajează acest post

Link spre post
Tary

Daca e sa va luati dupa regulile bisericesti, pai atunci e panza alba, dar acum se pierde sensul crasmelor, le tin doar in maina cu flori si lumanare.

Partajează acest post

Link spre post
LouLou

подскажите сколько ставят на сегодняшний день на кумэтрию, (фоишор) пригород.
интересует плата как за кумэтри так и за одного гостя - не как кумэтр.
никогда не была на кумэтрии...

Partajează acest post

Link spre post
TigriZZa

Скажите пожалуйста, что обычно ставят на калачи для кумовей, поделитесь пожалуйста идеями! 

Partajează acest post

Link spre post
livicutsa
2 часа назад, TigriZZa сказал:

Скажите пожалуйста, что обычно ставят на калачи для кумовей, поделитесь пожалуйста идеями! 

Сейчас в основном сертификаты в какой-нибудь магазин-Максимум, Бомба, Бергофф итд.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum