Postări Recomandate

LouLou

buna ziua , s-a facut inscriere permanenta in camin studentesc in mai 2015.
In 2016 septembrie au fost impusi toti locatarii caminului sa semneze un contract de locatiune pe un termen de 2 ani. 
care act cintareste mai mult din punct de vedere judiciar , inscrierea permanta din buletin sau contractul de locatiune ?

are dreptul univeersitatea sa initieze procedura de evacuare cind expira contractul de locatiune , chiar daca este facuta inscrierea permanenta ?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
В 07.09.2017 в 21:20, LouLou сказал:

buna ziua , s-a facut inscriere permanenta in camin studentesc in mai 2015.
In 2016 septembrie au fost impusi toti locatarii caminului sa semneze un contract de locatiune pe un termen de 2 ani. 
care act cintareste mai mult din punct de vedere judiciar , inscrierea permanta din buletin sau contractul de locatiune ?

are dreptul univeersitatea sa initieze procedura de evacuare cind expira contractul de locatiune , chiar daca este facuta inscrierea permanenta ?

Сontractul de locatiune are prioritate,viza de domiciliu nu acorda dreptul de a folosi bunul imobil

Partajează acest post

Link spre post
LouLou

va multumesc din suflet pt receptvitate ! dar mai contunui intrebarea data ...
daca persoanei care are viza de resedinta permanenta in camin mai are si contract de locatiune care expira in 2018 ,i se va cere sa elibereze camera  din camin, aceasta ar avea careva sanse sa poata ramine in camin ? daca imediat dupa studii ar fi ramas sa activeze in universitate, neavind un loc de trai in alta parte. (nici chiar casa parinteasca nu a avut).

cineva mi-a zis ca este o lege prin care cei care au facut viza pina in 2015 sunt cumva aparati , deoarece au ramas la universitate nu pt salarii care erau si au ramas mizere , dar pt un loc de trai, astfel ei beneficiind de camin.

daca acum i-ar da afara universitatea , reiese ca oamenii au pierdut cei mai frumosi ani lucrind pt salarii mici atitia ani , dupa care pur si simplu sa fie dati afara de la lucru si camin ? drepturile omului poate ne zice ceva ? va rog, dati-ne macar un sfat unde sa ne adresam in caz de ceva ?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 10/09/2017 в 11:56, LouLou сказал:

va multumesc din suflet pt receptvitate ! dar mai contunui intrebarea data ...
daca persoanei care are viza de resedinta permanenta in camin mai are si contract de locatiune care expira in 2018 ,i se va cere sa elibereze camera  din camin, aceasta ar avea careva sanse sa poata ramine in camin ? daca imediat dupa studii ar fi ramas sa activeze in universitate, neavind un loc de trai in alta parte. (nici chiar casa parinteasca nu a avut).

cineva mi-a zis ca este o lege prin care cei care au facut viza pina in 2015 sunt cumva aparati , deoarece au ramas la universitate nu pt salarii care erau si au ramas mizere , dar pt un loc de trai, astfel ei beneficiind de camin.

daca acum i-ar da afara universitatea , reiese ca oamenii au pierdut cei mai frumosi ani lucrind pt salarii mici atitia ani , dupa care pur si simplu sa fie dati afara de la lucru si camin ? drepturile omului poate ne zice ceva ? va rog, dati-ne macar un sfat unde sa ne adresam in caz de ceva ?

Dacă universitatea nu va prelungi contractul, într-adevăr va trebui sa eliberați odaia din camin, cu atit mai mult daca nu ve-ti mai fi angajata la Universitate.

LEGE Nr. 75 
din  30.04.2015
cu privire la locuinţe

cămin – clădire destinată domicilierii persoanelor în perioada muncii sau a studiilor; 

Articolul 25. Folosirea căminelor 
    (1) În perioada studiilor şi activităţii de muncă, persoanele au dreptul să beneficieze de spaţiu locativ în cămine, în limita spaţiilor disponibile, în temeiul contractului de locaţiune încheiat în condiţiile cap. VIII. 
    (2) Căminele pot fi amenajate cu mobilier şi cu alte obiecte necesare pentru trai şi odihnă din contul locatorilor/locatarilor. 
    (3) Căminele aparţin persoanelor juridice de drept public şi privat şi nu pot fi înstrăinate în cazul în care au fost construite sau procurate din sursele bugetului de stat sau ale bugetelor locale. Proprietarul sau autoritatea în administrarea cărora se află aceste cămine decide asupra categoriilor de persoane care au dreptul de locuire în ele. 
    (4) Modul de evidenţă a persoanelor care necesită acordarea spaţiului locativ în cămine şi modul de folosire şi administrare a căminelor sînt stabilite în regulamentul aprobat de către Guvern. 

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
10 минут назад, GrigorePopa сказал:

Dacă universitatea nu va prelungi contractul, într-adevăr va trebui sa eliberați odaia din camin, cu atit mai mult daca nu ve-ti mai fi angajata la Universitate.

LEGE Nr. 75 
din  30.04.2015
cu privire la locuinţe

cămin – clădire destinată domicilierii persoanelor în perioada muncii sau a studiilor; 

Articolul 25. Folosirea căminelor 
    (1) În perioada studiilor şi activităţii de muncă, persoanele au dreptul să beneficieze de spaţiu locativ în cămine, în limita spaţiilor disponibile, în temeiul contractului de locaţiune încheiat în condiţiile cap. VIII. 
    (2) Căminele pot fi amenajate cu mobilier şi cu alte obiecte necesare pentru trai şi odihnă din contul locatorilor/locatarilor. 
    (3) Căminele aparţin persoanelor juridice de drept public şi privat şi nu pot fi înstrăinate în cazul în care au fost construite sau procurate din sursele bugetului de stat sau ale bugetelor locale. Proprietarul sau autoritatea în administrarea cărora se află aceste cămine decide asupra categoriilor de persoane care au dreptul de locuire în ele. 
    (4) Modul de evidenţă a persoanelor care necesită acordarea spaţiului locativ în cămine şi modul de folosire şi administrare a căminelor sînt stabilite în regulamentul aprobat de către Guvern. 

GUVERNUL
HOTĂRÎRE Nr. 1055 
din  15.09.2016
pentru aprobarea Regulamentului  cu privire la modul de 
evidenţă a persoanelor care necesită acordarea spaţiului 
locativ în cămine şi modul de folosire şi administrare a
căminelor

Partajează acest post

Link spre post
LouLou

da...
si totusi la citeva din familii le reuseste sa lupte cu univ, deoarece ei nu activeaza de 10 ani , dar locuiesc in camin . Universitatea pierde toate judecatile... ce motiv ar invoca ?

Partajează acest post

Link spre post
Aria_

Buna ziua,situatia la noi e altfel: am incheiat contract de incheriere cu Colegiul de Arte plastice,deci locuiam in camin studentesc,peste un timp a fost tranferat la Academia de muzica,deci ei au refuzat sa incheie contract .In scurt timp au cerut sa achitam banii si sa eliberam casa,sigur ca am incetat sa platim.Ei au actionat in judecata,hotarirea a fost sa platim o suma x,insa,n-am vazut niciodata Hotarirea judecatii si nici n-am fost preintimpinata de acest proces.
Judecata a avut loc in anul 2009,insa am primit instiintare doar in 2016 de la executorul judecatoresc si in decurs de 2 zile am achitat toata suma.In decembrie 2017 primesc preintimpinare (repetata,insa este prima care o vad),sint obligata sa achit penalitate la suma achitata care este mult mai mare decit suma achitata pe perioada din 2009 pina-n decembrie 2016.
Avertizarea(scrisoarea comandata) am primit-o la data de 30(am gasit-o in cutia postala),la posta era scris pe aviz data de 27,insa hotarirea de-a plati penalitatea este data de 20.Deci,n-am reusit sa contestez decizia lor in termen de 10 zile.
Copia hotarii judecatii care n-am vazut-o pot s-o primesc numai in termen de 2 saptamini deoarece Judecatoria centru si-a schimbat adresa.
Acum,cum sa procedez?ce sa fac?cum sa rezolv toata situatia asta?Este posibil sa contestez decizia?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum