Vizitator Elena

Indemnizatia lunara

Postări Recomandate

Vizitator Elena

Buna zaiu domnul avocat. Am o intrebare. In cazul colaboratilor de politie care se afla in concediu de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani, ce lege se aplica 320 din 05.03.2013 sau 289 din 22.04.2004? Ambele sunt legi organice dar este divergenta in calcularea indemnizatie lunare (pentru aprilie2016), legea 320 prevedea calcularea in baza la 6 luni de activitate, iar 289 in baza la 12 luni de activitate. Cum in fine se calculeaza, dupa care lege?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ashka

Buna ziua!

Eu si sotul suntem angajati. Acum eu sunt in concediu de maternitate. Sotul propune ca indemnizatia pentru ingrijirea copilului sa fie oformata pe dinsul, dar el va lucra 7 ore in loc de 8. Salariul lui e mai mare, adica  chiar 30%  - va fi diferenta. Dar eu osa stau acasa cu copilul, adica nu voi lucra o perioada de timp.

1) E posibil asa ceva?

2) Daca eu voi intoarce la lucru peste 1-1,5 ani cu regim redus - sotul nu va pierde indemnizatia?

3) Daca eu voi intoarce la lucru cu regim deplin mai devreme de 3 ani - se pierde indemnizatia?

Va nultumesc!!!!!

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
La 25/08/2017 la 14:45, Vizitator Elena a spus:

Buna zaiu domnul avocat. Am o intrebare. In cazul colaboratilor de politie care se afla in concediu de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani, ce lege se aplica 320 din 05.03.2013 sau 289 din 22.04.2004? Ambele sunt legi organice dar este divergenta in calcularea indemnizatie lunare (pentru aprilie2016), legea 320 prevedea calcularea in baza la 6 luni de activitate, iar 289 in baza la 12 luni de activitate. Cum in fine se calculeaza, dupa care lege?

Conform legii nr. 289 din 22.04.2004

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
La 30/08/2017 la 14:20, Ashka a spus:

Buna ziua!

Eu si sotul suntem angajati. Acum eu sunt in concediu de maternitate. Sotul propune ca indemnizatia pentru ingrijirea copilului sa fie oformata pe dinsul, dar el va lucra 7 ore in loc de 8. Salariul lui e mai mare, adica  chiar 30%  - va fi diferenta. Dar eu osa stau acasa cu copilul, adica nu voi lucra o perioada de timp.

1) E posibil asa ceva?

2) Daca eu voi intoarce la lucru peste 1-1,5 ani cu regim redus - sotul nu va pierde indemnizatia?

3) Daca eu voi intoarce la lucru cu regim deplin mai devreme de 3 ani - se pierde indemnizatia?

Va nultumesc!!!!!

1. Da, e posibil daca va luati si dvs. Concediu de ingrijire a copil pina la 3 ani doar ca nu ve-ti avea dreptul sa solicitati indemnizatia ( fiindva sotul dvs. O va primi)

2. Avind copil minor aveti dreptul oricind sa reveniti la munca cu regim de munca partial.

3. Nu se va pierde.

Partajează acest post

Link spre post
VitaliSavga

Buna ziua -vreau sa ma indrumati cu concediul de maternitate pe sot in cazul cind sotia nu e angajata.

1.Daca e posibil de solicitat concediul de materniate pe sot(adica calculat din venitul sotului) cele 126 de zile, daca da atunci sotul aceste 126 z le lucreaza?

2. Indemnizatia pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani automat trebuie solicitata pe sot? In caz ca concediul de maternitate sa calculat pe sot.

3. Daca indemnizatia e pe sot pina la 3 ani -sotul va fi nevoit sa activeze in timp redus pentru a nu pierde indemnizatia lunara pina la 3 ani?

Partajează acest post

Link spre post
Ashka
5 часов назад, GrigorePopa сказал:

1. Da, e posibil daca va luati si dvs. Concediu de ingrijire a copil pina la 3 ani doar ca nu ve-ti avea dreptul sa solicitati indemnizatia ( fiindva sotul dvs. O va primi)

2. Avind copil minor aveti dreptul oricind sa reveniti la munca cu regim de munca partial.

3. Nu se va pierde.

Multumesc!

DAr in aceasta situatie eu nu voi pierde stagiul de munca si de cotizatii (daca indemnizatie va primi sotul)?

Partajează acest post

Link spre post
GrigorePopa
В 05.09.2017 в 16:00, Ashka сказал:

Multumesc!

DAr in aceasta situatie eu nu voi pierde stagiul de munca si de cotizatii (daca indemnizatie va primi sotul)?

Nu, daca ve-ti fi in concediu

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum