Postări Recomandate

fania

In airport obtii viza daca esti sub 35 de ani?sunt restrictii daca pasaportul expira in 60 zile?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Padma
1 час назад, fania сказал:

In airport obtii viza daca esti sub 35 de ani?sunt restrictii daca pasaportul expira in 60 zile?

Точно не в аэропорту. У меня так знакомая не улетела на отдых. Сроки получения визы у нее не совпали с датой вылета.

Partajează acest post

Link spre post
fania
6 минут назад, Padma сказал:

Точно не в аэропорту. У меня так знакомая не улетела на отдых. Сроки получения визы у нее не совпали с датой вылета.

((( спасибо за ответ

Я всегда на горячую руку делаю всё ( пока повезло). Нашла больше инфы для туристов и паспорт должен быть ещё годен до 6 месяцев.

Partajează acest post

Link spre post
Koral
В 02.07.2018 в 13:32, fania сказал:

((( спасибо за ответ

Я всегда на горячую руку делаю всё ( пока повезло). Нашла больше инфы для туристов и паспорт должен быть ещё годен до 6 месяцев.

Exact, pasaportul trebuie sa fie valabil cel putin 6luni pina la plecare...fetitei mele i-am perfectat pasaportul chiar daca era valabil inca 4 luni si nu avea nevoie de viza.

Viza se face la Bucuresti in decurs de 12-14 zile

Partajează acest post

Link spre post
fania
1 час назад, Koral сказал:

Exact, pasaportul trebuie sa fie valabil cel putin 6luni pina la plecare...fetitei mele i-am perfectat pasaportul chiar daca era valabil inca 4 luni si nu avea nevoie de viza.

Viza se face la Bucuresti in decurs de 12-14 zile

Multumesc de raspuns. Ieri am sunat socrii(germani), in aprilie au zburat si pe loc  au facut viza in aeroportul Hughada. 

Deja nu mai cumpar acum foaie. Am o cunoscuta , a zburat din Chisinau, tur fierbinte, trebuie sa o intreb cum a procedat.

Partajează acest post

Link spre post
Paraskevka

Hurgada la sosire 25 dolari viza

Sham el Sheikh alegeti -la sosire 25 dolari viza / sau GRATIS stampila ONLY SINAI

viza prealabila- pentru femei 15-35 ani -cet moldova (80 eur la Bucuresti 7-10 zile)

Partajează acest post

Link spre post
fania
15 минут назад, Paraskevka сказал:

Hurgada la sosire 25 dolari viza

Sham el Sheikh alegeti -la sosire 25 dolari viza / sau GRATIS stampila ONLY SINAI

viza prealabila- pentru femei 15-35 ani -cet moldova (80 eur la Bucuresti 7-10 zile)

Teoretic zburam in Hurgada. Eu(31 ani) cu mama (51), ambele cu pasaport MD; atunci avem nevoie de perfectat viza la ambasada ori in aeroport? 

Eu numaidecit voi suna la ambasada Egiptului, atitia nuante ca tocmai ma razgindesc. Inca si socrii miau povestit strasnicii ca au avut diaree( nu iam intrebat ce fel de apa au folosit), si mincarea nu lia placut, miau zis numai ca hotel de 5* , apartament lux; miau aratat fotografiile , insa acolo nici de pe parte lux( cred eu ca iau dus de nas la compania de turism).

Partajează acest post

Link spre post
Paraskevka
2 минуты назад, fania сказал:

Teoretic zburam in Hurgada. Eu(31 ani) cu mama (51), ambele cu pasaport MD; atunci avem nevoie de perfectat viza la ambasada ori in aeroport? 

Eu numaidecit voi suna la ambasada Egiptului, atitia nuante ca tocmai ma razgindesc. Inca si socrii miau povestit strasnicii ca au avut diaree( nu iam intrebat ce fel de apa au folosit), si mincarea nu lia placut, miau zis numai ca hotel de 5* , apartament lux; miau aratat fotografiile , insa acolo nici de pe parte lux( cred eu ca iau dus de nas la compania de turism).

mama -la aeroport, Dvs - ambasada-prealabil

Partajează acest post

Link spre post
alinenok
2 часа назад, fania сказал:

Что за тур фирма? Название отеля не помните? Я была в Египте пару раз . Египетская пятерка и европейская-это разные условия) Не сравнивайте. Египет-это чисто море,подводный мир. Интересно тем,кто умеет плавать.Есть и другие экскурсии. Пустыня мне понравилась. Луксор.  А для пассивного отдыха не подойдёт. И еда,действительно ,на любителя. У них свои приправы и предпочтения. Мне тоже не очень понравилось. Голодными не будете,но не прямо  вкусно и разнообразно . Это в 5*, а мои знакомые отдыхали в 3*,говорят вообще однообразно было .Мясо везде дают по кусочку . Экономят. Зато фрукты и финики вкусные Салфетки тоже экономят. С древесиной проблемы,поэтому каждая салфеточка на счету. Но это плюс с одной стороны. Они рационально используют бумагу. Уборку делают тоже так себе. Пол моют,но пыли слой. Мы сами вытирали. Но вцелом ,Египет я люблю! Экзотика -это мое.Я наслаждаюсь не условиями,а именно страной,морем

Partajează acest post

Link spre post
fania

@alinenok, спасибо за отзыв.  Отель был и в правду 5*( тур купили в Германии, так как мы тут живем)- Grand Resort Hughanda, 7 дней-1000€. 

У нас не получится пока, у меня паспорт истекает и ещё у меня дети маленькие и 1 грудничек(не все прививки пока). Отпуск у меня с 15 октября ; хочется дешево, тепло и KinderDisco

Partajează acest post

Link spre post
Sonflower

Собираюсь в Египет, интересно, что там можно посетить интересного и необычного. Может круиз по Нилу? Что безопасно и интересно? Поделитесь мнением, кто был.

Partajează acest post

Link spre post
alinenok
2 часа назад, Sonflower сказал:

Собираюсь в Египет, интересно, что там можно посетить интересного и необычного. Может круиз по Нилу? Что безопасно и интересно? Поделитесь мнением, кто был.

Нил очень грязная река. Не советую. Но это мое мнение, а Вы как посчитаете нужным. Лучше бухты,лагуны,где очень разнообразный подводный мир и коралловые рифы. Вода там чистейшая

Partajează acest post

Link spre post
Paraskevka
Acum 20 ore, Sonflower a spus:

заповедник РасМухамед+белый остров

ÐаÑÑинки по запÑоÑÑ ÑÐ°Ñ Ð¼ÑÑамед белÑй оÑÑÑовÐоÑожее изобÑажениеÐоÑожее изобÑажение47176687_267398697292443_1170751034839007232_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fkiv1-1.fna&oh=b6f792a99fd26577ebb891177d0a89ee&oe=5C94E70347352458_1099569740238314_3143809670037110784_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fkiv1-1.fna&oh=ca6213873393eaaf3b69a90038f04327&oe=5CB24AFF

Partajează acest post

Link spre post
Winter
La 03.07.2018 la 16:01, fania a spus:

...nca si socrii miau povestit strasnicii ca au avut diaree( nu iam intrebat ce fel de apa au folosit), si mincarea nu lia placut, miau zis numai ca hotel de 5* , apartament lux; miau aratat fotografiile , insa acolo nici de pe parte lux...

Tare depinde de hotel. Cu cat mai scump - cu atit e mai real sa fie bun. 5* care costa 500E si cel de 2000E tare difera... Noi am fost la Rixos - si camera, si mancarea, si curatenia, si service-ul totul e la nivel. Tare mult am ales din hotelurile 5* din Sharm pana totusi am decis sa nu risc si sa merg acolo unde sunt sigura de calitate, macar ca era al 2-a dupa scumpetie... Am stat cu o hartie liniata, cu denumirile de hotel, si sus am scris criterii si am studiat fiecare...

Editat de Winter

Partajează acest post

Link spre post
Sonflower

А какой куррорт лучше выбрать Хургаду или Шарм, чтобы рядом было много достопримечательностей?

Partajează acest post

Link spre post
alinenok
В 14.12.2018 в 14:55, Sonflower сказал:

А какой куррорт лучше выбрать Хургаду или Шарм, чтобы рядом было много достопримечательностей?

Шарм. Это курортный город. Его построил бывший президент специально для этого. Местные здесь работают,а не живут. Все для туристов. В Хургаде более спокойный отдых. Семейный.Достопримечательности есть везде,но нет такого понятия,что прямо все рядом. Надо либо доплыть,либо доехать,либо даже долететь в соседний город. Смотря что именно предпочитаете. Водный мир либо что-то посмотреть. Я была несколько раз в Египте. Всегда на разные экскурсии ходим. И ещё хочу . За один раз невозможно и отдохнуть,и все успеть посмотреть. 

Partajează acest post

Link spre post
Him

Девочки, есть ли в Египте манго зимой и какие ещё фрукты вкусные можно там найти в это время года?

Partajează acest post

Link spre post
alinenok
1 час назад, Him сказал:

Девочки, есть ли в Египте манго зимой и какие ещё фрукты вкусные можно там найти в это время года?

Есть. У них  практически все фрукты очень сладкие и вкусные. Арбузы,дыни и гранат имеют там даже какой-то немного другой привкус. Всё-таки фрукты любят солнце. А его там предостаточно. Многие обжираются финиками. Они там большие. Я не особо любитель. Хоть и полезно.Так что уверена,что вы там найдете что-то по своему вкусу.

Partajează acest post

Link spre post
Asusena

И что, в этом году никто в Египет не собирается? Кому ж тогда агенства продают туры?))

Partajează acest post

Link spre post
lilicikkka

В 18.10.2020 в 08:59, Asusena сказал:

И что, в этом году никто в Египет не собирается? Кому ж тогда агенства продают туры?))

Buna ziua, noi zburam pe 31,10,20 spre Sham el Sheikh

pentru prima data la odihna in Egipt, asa ca daca cineva are recomandari aferent careva excursii ce trebuie vizitate in primul rind va rog sa -mi recomnadati,  

cred ca doar la una ne limitam, dorim mai mult la plaja si mare sa lenevim, 

Editat de lilicikkka

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum