BabaYaga

Вы собираетесь брать пустышку (соску) в РД?

Postări Recomandate

BabaYaga

В вашем багаже в РД была соска для ребеночка? Если да, какая, и как вы стали ее использовать, когда и почему?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SuperMama

eu am cumparat suzeta cand eram insarcinata, dar la materniate nu am luat-o si pe urma n-am folosit-o, desi soacra insista, zicea ca el regurgiteaza deoarece sta tot timpul cu tsitsa in gura si stomacul nu reuseste sa prelucreze atata mancare. actionam mai mult intuitiv, ii dadeam san oricand pitscaia. eu cred ca a da suzeta inseamna a mintsi si daca natura mi-a daruit doua suzete minunate, de ce sa-i dau ceva artificial? nu demult am dat de acest articol, care mi-a confirmat punctul de vedere http://ligamaterey.ru/content/view/461/44/

Partajează acest post

Link spre post
Five

ya ne brala, daje i ne podumala. uje cerez 2 nedeli zameila shto rebionok sosiot bolishoi paletz, i cupila latex crugluiu, emu ne nravilasi potom srezannie. esli ne sosal paletz do krasnogo, ne cupila bi. dumaiu shto v rodom ne budu brati vo vtroi raz, a cupliu predvoritelino.

Partajează acest post

Link spre post
Gia

Я не планирую брать, и вообще в будущем давать ее ребеночку, надеюсь мне удастся :smile:

Partajează acest post

Link spre post
shuster

с первой я не брала в роддом. и помню как среди ночи муж бегал по близлежащим аптекам в поисках пустышки и бутылочки. Дите нахлебалось вод , нам тут же прописали плантекс и еще кучу всяких лекарств, давать его из ложки не вышло, купили бутылочку с самой маленькой соской-дыркой. а пустышку искали потмоу, что молоко пришло только на четвертый день и дите перманентно жевало сосок. в конечном результате соску она бросила в семь месяцев.

с младшей, помня все это, я поехала в роддом экипированная. бутылка не пригодилась, соска выплевывалась. так и не признала она ее:)

Partajează acest post

Link spre post
Gatta_Bianca

Я не брала, а впервые дала соску в месяц.

Partajează acest post

Link spre post
Dairish
с первой я не брала в роддом. и помню как среди ночи муж бегал по близлежащим аптекам в поисках пустышки и бутылочки. Дите нахлебалось вод , нам тут же прописали плантекс и еще кучу всяких лекарств, давать его из ложки не вышло, купили бутылочку с самой маленькой соской-дыркой. а пустышку искали потмоу, что молоко пришло только на четвертый день и дите перманентно жевало сосок. в конечном результате соску она бросила в семь месяцев.

с младшей, помня все это, я поехала в роддом экипированная. бутылка не пригодилась, соска выплевывалась. так и не признала она ее:)

Один в один - наша история. Сейчас соску обязательно буду брать. Латех, срезом.

Но конечно и от ребёночка зависит - если ничего беспокоить не будет, или сам не захочет взять, конечно же давать не буду.

Partajează acest post

Link spre post
September

Я брала, но в роддоме не пригодилась, да и потом тоже, сын не признал ни пустышку, ни бутылочку.

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi

Eu am luat, pentru orice eventualitate. Daca sincer, chiar m-a salvat de plinsul neintrerupt al bebitzei... I-am dat-o chiar a 2-a zi dupa nastere, nu o puteam linisti decit cu suzeta. Suzeta i-am luat de la Chicco, de cauciuc ortodentica (adica taiata nu rotunda).

Acasa cind am venit nu mai vroia. Dar, deoarece plingea isteric zi si noapte tot incercam sa i-o dau, si o impingea, nu-i placea. Dupa care mai multi mi-au spus ca nici copiilor lor nu le placeau acestea taiate, i-am cumparat una rotunda de silicon, cam pe la o luna.... Pai cind i-am dat-o mai ca n-o inghitea, o sugea cu atita pofta. deci cea de la Chicco de 70 lei a fost inlocuita cu una de la Canpol babies de 20 lei, care s-a dovedit a fi mai buna!!!! :unsure:

De atunci nu ne mai despartim de dinsa, adica i le schimb periodic, cum se cere a data la 1,5 - 2 luni, dar iad aceeasi firma, aceeasi forma.

Sincer, acum regret ca am obisnuit-o cu suzeta. la inceput dormea bine, doar cu suzeta in gurita. Acum tot, nici nu adoarme fara ea, dar noaptea daca se intoarce, sau deschide gurita si suzeta cade, se trezeste si incepe a plinge, cautind cu gurita deschisa, si pina nu ii dau suzeta nu se linisteteste..... asa ma chinui toata noaptea, si de 3, si de 4 ori pe noapte ma trezesc sa-i dau suzeta....... asi vrea sa-o dezvat, dar nu pot, nu mai dorm daca nu i-o dau!

Partajează acest post

Link spre post
inx

in maternitate nu am luat

la 3 sapt. am cumparat una, dar asa si nu a acceptat-o

Partajează acest post

Link spre post
Irinka

Am luat in maternitate deoarece mi-a fost lectie de la primul copil. Dar nu am folosit-o. Acum luam de la Nuby, taiata. Fara ea nu adoarme.

Partajează acest post

Link spre post
inkeyes

eu tot nu am planificat sa iau suzeta nici la maternitate nici acasa ....acum citind parerele fetelor stau shi ma gindesc ...

O INTREBARE: Daca totushi va fi nevoie de suzeta pai care e mai mult acceptata de copil? am semnat deja de cea de la Canpol babies de 20 lei de care vorbea Mama Di , altele de care mai sunt shi cit costa????

Partajează acest post

Link spre post
cassandra
В вашем багаже в РД была соска для ребеночка? Если да, какая, и как вы стали ее использовать, когда и почему?

Dar cum ai procedat cu Ianis?

La prima nastere nu am avut suzeta, deoarece nu intentionam sa o folosesc, dar am inceput sa i-o dau de la 3-4 saptamani. Pe atunci citisem ca folosirea suzetei mai devreme de 3 sapt. impiedica lactatia. Motivul pentru care i-am dat-o - dupa ce se satura de lapte inca mai dorea sa suga, dar nu si sa manance.

De atunci si pana la 1,5 ani adormea numai cu ea :son3: si-mi era foarte usor sa o adorm.

De data ceasta tot nu voi lua suzeta la maternitate, dar pe parcurs vom vedea cum vor evolua lucrurile :da2:

Partajează acest post

Link spre post
Кощунда

Я не брала. И вообще купила ее после родов недели через 2. Но малявка совсем мало ее брала.

Partajează acest post

Link spre post
Счастливица

В род.дом не брала, хотя дома были 3 штуки (заботливая свекровь позаботилась).Попроб

овали месяца в 2,3, когда мои силы иссякли от неугомонного сосательного рефлекса малой, в 8 месяцев пустышка испортилась, другую не давала.

Пустышка вешь хорошая, если ее правильно применять, т.е. не ВМЕСТО сиси, а когда дитенок достаточно поел, и ему просто хочется пососать :secret: (любая мама это понимает со временем). Кстати, пустышка не помешала ГВ, до сих пор сисю кушаем :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
Dar cum ai procedat cu Ianis?

Я была против пустышек и ни дома ни в РД не было. В РД ребенок был золотым, спал долго, кушал много ))

А вот дома началась канитель. 2 недели не могла оторвать грудь от него. 24/24 он сосал грудь. только сосок вытащишь или сам выпадет во сне - крики, плачь. Сказать что болели соски это мало. Их не было, их съел Янис и продолжал активно сосать розовое молоко при каждом кормление.

Мы уже в 1 неделю купили соски, разных форм, размеров и составов. Всего было 12 шт. Ни одну не хотел сосать. Даже сцеженное молоко из бутылки не пил. Я 3 месяца из за этого не могла залечить грудь. Прервать ГВ не дало только то что из бутылки ребенок не ел. Пропускал кормления по 3-4 часа но не ел из соски. Я тогда поклялась что первое что сделаю в РД когда мне дадут ребенка - приучу его к соске.

Теперь конечно все прошло, я успокоилась :) Может не сразу но вообще планирую приучить к ней как можно скорей.

Partajează acest post

Link spre post
Lo-li-ta

в роддом взяла и бутылочку, и пустышку.

Пустышка пригодилась Сашке со второго дня жизни..... животик болел, а сося успокаивала)))

Partajează acest post

Link spre post
Crystal

я не планирую, но если почувствую что сисю эксплуатируют по полной - мигом пошлю мужа за авентом!

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
я не планирую, но если почувствую что сисю эксплуатируют по полной - мигом пошлю мужа за авентом!

Где авент у нас продают? помню была тема, но в кратце можешь сказать где видела и что за ассортимент уже есть?

Partajează acest post

Link spre post
Crystal
Где авент у нас продают? помню была тема, но в кратце можешь сказать где видела и что за ассортимент уже есть?

в Феличии напротив Пан-Кома на рышкановке, соски есть всякие-разные, есть крем для груди от трещин и бальзам для ребеночка от опрелостей, через неделю-две обещали еще что-то привезти...

Partajează acest post

Link spre post
BabaYaga
в Феличии напротив Пан-Кома на рышкановке, соски есть всякие-разные, есть крем для груди от трещин и бальзам для ребеночка от опрелостей, через неделю-две обещали еще что-то привезти...

Классно! Зайду туда. Крем с ланолином?

Я очень хочу соску без пластмасски, полностью каучуковую или силиконовую.

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Мы изначально решили не пользоваться соской, и сразу всех предупредили - соски не дарить. Столько наслушались!!

Были моменты, когда малая не слезала с сиси, но мне только легче было, с молоком был перебор. А врачи одни за, другие против.

Partajează acest post

Link spre post
Igna
Eu am luat, pentru orice eventualitate. Daca sincer, chiar m-a salvat de plinsul neintrerupt al bebitzei... I-am dat-o chiar a 2-a zi dupa nastere, nu o puteam linisti decit cu suzeta. Suzeta i-am luat de la Chicco, de cauciuc ortodentica (adica taiata nu rotunda).

Acasa cind am venit nu mai vroia. Dar, deoarece plingea isteric zi si noapte tot incercam sa i-o dau, si o impingea, nu-i placea. Dupa care mai multi mi-au spus ca nici copiilor lor nu le placeau acestea taiate, i-am cumparat una rotunda de silicon, cam pe la o luna.... Pai cind i-am dat-o mai ca n-o inghitea, o sugea cu atita pofta. deci cea de la Chicco de 70 lei a fost inlocuita cu una de la Canpol babies de 20 lei, care s-a dovedit a fi mai buna!!!! :rolleyes:

+1

Am cumparat diferite suzete, mai mici cu virful taiat, pentru a scarpina gingiile, avem undeva 4, pe nici una nu o recunoaste decit pe cea de la Canpol de 20 lei :wink2: . La somn nu avem probleme daca e satula poate sa o suga 20 minute pina adoarme dupa care o scuipa si doarme pina dimineata fara ea.

La maternitate ascundeam suzeta de doctor ca de fiecare data ma mustra si spunea ca o sa-mi lepede pieptul, pina cind totul e bine, sa nu fost suzeta cred ca muream de durerea pieptului.

Partajează acest post

Link spre post
mylo4ka

eu am procutar suzeta pina a pleca la nastere, dupa ce am nascut nu i-am dat copilului timp de trei saptamini. Cred ca la maternitate nu e nevoie s-o ei, mie chiar medicii mi-au interzis sa-i dau copilului.

Partajează acest post

Link spre post
Zveta

Мы для себя решили: НИКАКИХ пустышек!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum