Ocnesel

Sotul Doreste Ca Primul Copil Sa Fie Baietel. La Toti Asa?

Postări Recomandate

Ocnesel

Salut, ma intereseaza daca cineva din voi, s-a intilnit cu asa situatie, cind taticul isi doreste anume ca primul bebe sa fie baietel. Oare de ce asa mult conteaza, eu consider ca principalul e sa fie sanatos? si daca o sa fie fetita, ce se va intimpla? :unsure:

Astept cu nerabdare raspunsul vostru...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Five

La mine cred ca creierul e de barbat:) eu neaparat am vrut sa am primul baiat, si Domnul m-a binecuvantat cu ce am vrut cel mai mult, si sotul a vrut, normal. Nu e numaidecat ca un barbat sa-si doreasca sa fie primu l baiat, cumnatul meu numai fete vrea, el fiind din familie cu baieti. Eu sunt din familie cu fete, trei fete, (tatal meu intotdeauna si-a dorit baiat) si chiar nu vroiam deloc fete, cea mai mica sora m-a dat peste cap:) e foarte greu sa inteleg generatia ei...

Eu am vrut sa fie baiat pentru ca sa fie cel mai cel mai, cel dintai, si sa mosteneasca si conduca el, sa fie el sefu, intelegi? asta ca noi vrem mai multi copii:) A doua am vrut tot baiat, dar nu ma supar ca e fata, asta sotul a insistat in ziua aceea :) chiar o sa fie ceva interesant... deja cumpar hainute roz hihihi... Acum sora mea mai mare va avea tot fata, va naste cu o luna inaintea mea:) si mai are o fata de 5 ani, deci suntem multe fete:)

Bineinteles ca te rogi sa fie sanatos, dar totul e o enigma, ce iti doresti si ce ai si vei avea...

Partajează acest post

Link spre post
LissyFox
Salut, ma intereseaza daca cineva din voi, s-a intilnit cu asa situatie, cind taticul isi doreste anume ca primul bebe sa fie baietel. Oare de ce asa mult conteaza, eu consider ca principalul e sa fie sanatos? si daca o sa fie fetita, ce se va intimpla? :wink:

He.... da cum poate el sa ceara baiat. Sper ca nu iti zice tie sa-i faci baiat. Daca zice asa - spune-i ca de el depinde (ca doar cromozomii XY sunt numai la barbati) si tu nu poti programa in nici un fel sexul copilului.

Sorry, da chiar ma irita afirmatii de genul "sa-mi faci numaidecit un baiat, ca fete nu vreau in casa" sau alte prostii de acestea. Dar daca tu vreai fata, si se primeste baiat, cine va duce raspunderea de deceptionarea ta? Da sufletelul lui (a sotului) trebuie pazit, sa nu sa se deceptioneze cumva, ca tare e finutz mititelu' :unsure:

Daca vrea copil, las sa primeasca copilul LUI asa cum este si cu sexul care este. Da daca nu-i place, las sa hotarasca cumva problema, ca doar e barbat in casa. (Cine stie poate primeste vre-un premiu Nobel pentru vre-o super-descoperire in planificarea familiei :angry: )

P.S. Scuze ca am scris poate cam grosolan, dar chiar nu demult m-am ciocnit cu asa "fenomen" la o cunostinta.... :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Laura

Ha-ha, fraza cu cromozomii la mine era la ordinea zilei. Vrei baiat? - FA-l sa fie baiat.

Iar daca sa vorbim serios, am vrut si eu baiat, ca si MAry. Eu mai am o sora si am vrut neaparat baiat.

LA barbati cred ca e vorba de mandria aia inexplicabila si dorinta d avea un mostenitor, iarmai tarziu daca apar fete, ele sunt preferatele tatilor si baietii prefertii mamelor.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

Da, intr'adevar majoritatea isi doresc flacai , numai ca mi-a plcaut cum a zis Laura

Vrei baiat? - FA-l sa fie baiat.
Samantsa e doar a lor - asa ca ce semeni, aceea si culegi! :wink:

Intotdeauna ma irita preferinta asta a barbatilor, in special cand aud de mostenitor :unsure: Care mostenitor?!, Mostenitor la ce?! Da imparatia unde e?! :angry:

Partajează acest post

Link spre post
Ocnesel
+1

Mersi pentru clarificare

Sunteti foarte dragute

Speram ca totul va fi asa cum trebuie sa fie si nu cum ne dorim noi :unsure:

Partajează acest post

Link spre post
Laura
Intotdeauna ma irita preferinta asta a barbatilor, in special cand aud de mostenitor :wink: Care mostenitor?!, Mostenitor la ce?! Da imparatia unde e?! :wink:

Cred ca barbatii au niste pitici pe creier si tare le trbuie sa le duca cineva numele mai departe, de parca ar avea cine stie arbore genealogic. :fool: multi nici nu stiu cum ii chemau pe strabunici. :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Melisa
Salut, ma intereseaza daca cineva din voi, s-a intilnit cu asa situatie, cind taticul isi doreste anume ca primul bebe sa fie baietel. Oare de ce asa mult conteaza, eu consider ca principalul e sa fie sanatos? si daca o sa fie fetita, ce se va intimpla? :wink:

:wink: stiu un caz care a fost la cunoscutii mei. El taaaaaaaare vroia baiat, dar ei la USG au spus de trei ori fata. Ultima data cu 2 zile inainte de nastere. el a mers cu ea si cind a auzit a treia ora ca e fata - sa enervat ( :fool: ) si a spus: "Daca e fata atunci e si achita tu USG". ea saraca a iesit scirbita de la medic (care tot a ramas sokat) dar peste 2 zile a nascut baiat - fix taticul. cred ca va inchipuiti ce fericire pe capul lui. e ca din anecdotul cela: "Iata am facut putina galagie si e baiat deamu". :wink:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Noua la ambii ne era indiferent ce v-a fi , absolut, simteam eu ca v-a fi fata, dar e baiat si cum am aflat sexul parca ne-am reprogramat, parca baiat am si dorit dintoteauna ( cred ca exact la fel ar fi fost si cu fetita) . soacra era sigura din primele zile ca v-a fi baiat caci deja de 3 generatii in familie se naste doar cite un baiat :wink:

Caz asemanator a fost la bunica mea in familie :wink: Pe timpurile celea erai de risul lumii daca nu fa*ссылка* mostenitor, ele erau 3 fete si la a 4 nastere tatal lor i-a zis clar sotiei, daca nu e baiat te lepad . s-a nascut a 4 fata si si-a lepadat sotia cu 4 fete .. :wink: s-a recasatorit cu usuratica mahalii si si-a facut baiatul mult dorit. Dar vorba inteleapta '' tot rau facut iti revine inzecit'' ... timpul le-a pus pe toate pe roate, toate 4 fete au invatat si s-au casatorit cu oameni '' invatati'' pe timpul acela, mama lor era cautata si tinuta in slavi la batrinete, iar tatal a murit in mizerie, batut / ucis de propriul fiu ...

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

principalul sa fie sanatos ..

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Caz asemanator a fost la bunica mea in familie :off01: Pe timpurile celea erai de risul lumii daca nu fa*ссылка* mostenitor, ele erau 3 fete si la a 4 nastere tatal lor i-a zis clar sotiei, daca nu e baiat te lepad . s-a nascut a 4 fata si si-a lepadat sotia cu 4 fete .. :mosking: s-a recasatorit cu usuratica mahalii si si-a facut baiatul mult dorit. Dar vorba inteleapta '' tot rau facut iti revine inzecit'' ... timpul le-a pus pe toate pe roate, toate 4 fete au invatat si s-au casatorit cu oameni '' invatati'' pe timpul acela, mama lor era cautata si tinuta in slavi la batrinete, iar tatal a murit in mizerie, batut / ucis de propriul fiu ...

br-r, ce trista istorioara :val04: dar ca'n poveste - totul s-a terminat cum trebuie, cel rau a patit-o, cel bun a prosperat :yahoo:

Totusi, imi pare mie ca, cu cat barbatul e mai civilizat, mai inteligent - cu atat genul bebeului nu conteaza!

Partajează acest post

Link spre post
Five
Cred ca barbatii au niste pitici pe creier si tare le trbuie sa le duca cineva numele mai departe, de parca ar avea cine stie arbore genealogic. :off01: multi nici nu stiu cum ii chemau pe strabunici. :mosking:

Corect, nu e vorba de imparatie, avere, ci mai mult mostenirea numelui ...

Nu sunt de acord cu fraza "cu cat mai iinteligent, cu atat nu da importanta", nu are legatura cu creierul, ci cu cevA ce e de la primul barbat din lumea asta se transmite, parca prin gene, parca psihologic...

Despre cromozomii XY sunt de acord, doar ca tot nu de barbati doar depinde:) ce folos ca are Y, daca nu stie cand e ovulatia, totul e imprevezibil pana la urma!

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia

Nu sunt de acord cu fraza "cu cat mai iinteligent, cu atat nu da importanta", nu are legatura cu creierul, ci cu cevA ce e de la primul barbat din lumea asta se transmite, parca prin gene, parca psihologic...

Despre cromozomii XY sunt de acord, doar ca tot nu de barbati doar depinde:) ce folos ca are Y, daca nu stie cand e ovulatia, totul e imprevezibil pana la urma!

ce are ovulatia cu cromozomii?

Partajează acest post

Link spre post
Five
ce are ovulatia cu cromozomii?

cum adica ce are, explic poate nu m-am lasat inteleasa :) spermatozoizii la genul masculin au cromozomi xy, la genul femenin xx, acum cand are loc actul sexual - ramai gravida de este ovulatie, adica ovulul a iesit din ovar si asteapta a fi fecundat. s-a demonstrat ca cei Y sunt mai rapizi si fug repede inainte, daca intalneste acel Y ovulul atunci il fecundeaza, e baiat, daca ovulul inca nu e, dar apare m. tarziu, atunci vin din urma cei X, care-s fetite, mai lente:) si atunci e fata.

am explicat cat m. simplu, sper ca acum pt toata lumea e limpede:)

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia
cum adica ce are, explic poate nu m-am lasat inteleasa :) spermatozoizii la genul masculin au cromozomi xy, la genul femenin xx, acum cand are loc actul sexual - ramai gravida de este ovulatie, adica ovulul a iesit din ovar si asteapta a fi fecundat. s-a demonstrat ca cei Y sunt mai rapizi si fug repede inainte, daca intalneste acel Y ovulul atunci il fecundeaza, e baiat, daca ovulul inca nu e, dar apare m. tarziu, atunci vin din urma cei X, care-s fetite, mai lente:) si atunci e fata.

am explicat cat m. simplu, sper ca acum pt toata lumea e limpede:)

biologia o stiu si eu)

da tot n am inteles ce are ovulatia cu genul copilului)

Partajează acest post

Link spre post
blonditza

sotul meu vroia sa fie neaparat baiat... si cand ziceam ca important e sa fie copilul sanatos el zicea "da, dar daca e baiat sanatos, nu-i mai bine?".....

si avem baietelll, daca era fetita... oricum o iubea cred...

si la serviciu aveam un cuplu care taticul tot vroia baiat... dar sotia i-a nascut fetita... si ea imi povestea mai tarziu, ca pe urma, cand fetita a inceput sa zica tata, si sa-l imbratiseze... sotul ei nu mai vroia nimic altceva decat "fetita tatei"...

cred ca se obisnuesc si isi dau seama cu timpul ca nu au avut dreptate. eu nu am de unde sa stiu , pentru ca primul copil a fost baiat, iar acum taticul nostru vrea neaparat fetita...

hehehe... se pare ca ce vrem noi nu prea conteaza.... sau, cel putin, nu in masura pe care ni-o dorim noi...

Partajează acest post

Link spre post
Эль
Salut, ma intereseaza daca cineva din voi, s-a intilnit cu asa situatie, cind taticul isi doreste anume ca primul bebe sa fie baietel. Oare de ce asa mult conteaza, eu consider ca principalul e sa fie sanatos? si daca o sa fie fetita, ce se va intimpla? :dance3:

Наш хотел мальчика, мальчик и родился. Хотел мальчика, наверное, потому что , считал что с мальчиком ему будет интереснее, много чему он может его научить.

А вторая родилась девочка, и теперь он её обожает , души в ней не чает :smile: , и говорит : "теперь я понимаю, почему мужчины говорят, что дочек любят сильнее", так что ничё не случится, полюбит это нежное создание, никуда не денется :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
biologia o stiu si eu)

Y sunt ma rapizi , dar si durata vietii lor e mai mica, pe cind X sunt mai lenti dar traiesc mai mult, deci daca contactul a avut loc teoretic in ziua ovulatiei e mai mult ca probabil ca v-or ajunge primii Y, daca a avut loc cu 1-2 zile inaintea ovulatiei, Y v-or ajung dar neintilnind inca ovulatia v-or deceda, iar pina vine ovulatia , incetul cu incetul a ajuns X care e mai viabil si el v-a fecunda ovulul. Asta desigur teoretic :dance3:

Partajează acest post

Link spre post
Milaia Mia
Y sunt ma rapizi , dar si durata vietii lor e mai mica, pe cind X sunt mai lenti dar traiesc mai mult, deci daca contactul a avut loc teoretic in ziua ovulatiei e mai mult ca probabil ca v-or ajunge primii Y, daca a avut loc cu 1-2 zile inaintea ovulatiei, Y v-or ajung dar neintilnind inca ovulatia v-or deceda, iar pina vine ovulatia , incetul cu incetul a ajuns X care e mai viabil si el v-a fecunda ovulul. Asta desigur teoretic :dance3:

Hihi!

de fapt, toata teoria se sparge de probabilitatea practica 50 la 50)))

Buna dimineata! :smile:

Partajează acest post

Link spre post
ihtus

Verisoara mea e casatorita cu un arab. Ce credeti ca vroia el??? si s-a nascut fetita, si e nebun dupa ea. Si mai vrea fete, ca trei baieti au fost la mama, si el nici nu banuia ca fetitele sunt atit de dulci.

Partajează acest post

Link spre post
Irinka
si el nici nu banuia ca fetitele sunt atit de dulci.

Si sotul meu s-a convins de asta :dance3:

Partajează acest post

Link spre post
Igna

La noi nu conta ce se va naste, deaceea nu am vrut sa stim sexul copilului pina la nastere ( dar in adincul sufletului eu doream mai tare fetita iar sotul cred ca baiat :smile: ). A iesit fetita. Eu ma gindem ca daca primul va fi baiat atunci fete eu nu voi mai avea :smile: . Si al doilea tot fetita vreau, sotul sigur vrea si un baiat, deja cum se va primi :smile: . Se spune ca barbatii vreau baieti dar pe fete le iubesc mai mult.

La mamica in familie sunt 5 fete si 2 baieti, feciorii cind se intilnesc se cearta, fetele se impaca de minune. La ciuda bunelul vesnic spune ca mai bine se .... decit facea doi baieti si mai bine erau inca 2 fete, care cauta de el.

Legat de istorii, la sot in Ialoveni era o doamna care avea 4 fete si a ramas insarcinata cu al 5, nustia ce sa faca, a hotarit sa pastreze sarcina. Spunea ca daca va fi tot fata sotul nu va veni sa o ia de la maternitate, la USG a spus fata, foarte tare s-a intristat. De nascut a nascut baiat, dar sotul nu a venit sa o ia din maternitate, deoarece era beat de "fericire" :smile: .

Si pina la urma cred ca fiecare isi lauda marfa sa, asa ca fiecare va zice ca ce are ea e cel mai bine, e bine sa stii cum e sa fii parinte si de fata si de baiat. :dance3:

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor

ei si daca chiar mostenirea numelui?! Inteleg cand e vorba de un nume dintr-o dinastie nobila sau familie cu renume, etc. Dar altfel nu inteleg de ce se tine la prelungirea numelui :smile: Apropo, o cunoscuta de a mea dupa casatorie a ramas cu numele de familie al ei. Familia sotului era Mortu si el a ales sa ramana ambii cu familia ei. Uite asa :smile:

pai, anume si asta am in vedere - nu trebuie sa ramai cu mentalitatea primului barbat primitiv :smile: Cel primitv doar nu stia ca genul nu depinde de dorinta lui sau de femeie :dance3:

Partajează acest post

Link spre post
Five
biologia o stiu si eu)

Atunci daca nu ai inteles, chiar nu mai stiu cum sa explic... poate iti explica altcineva, Vicky foarte bine a explicat.

ei si daca chiar mostenirea numelui?! Inteleg cand e vorba de un nume dintr-o dinastie nobila sau familie cu renume, etc. Dar altfel nu inteleg de ce se tine la prelungirea numelui :smile: Apropo, o cunoscuta de a mea dupa casatorie a ramas cu numele de familie al ei. Familia sotului era Mortu si el a ales sa ramana ambii cu familia ei. Uite asa :smile:

Nu e neaparat din familie nobila sau cu renume!!! Sunt categoric impotriva clasificarii oamenilor dupa diferite criterii!!! Este un lucru individual, pe care il alege fiecare, fiecare are personalitate importanta si incearca sa traiasca si sa lase urme, nu e voie sa-i clasificam, nu e omenesc!

pai, anume si asta am in vedere - nu trebuie sa ramai cu mentalitatea primului barbat primitiv :smile: Cel primitv doar nu stia ca genul nu depinde de dorinta lui sau de femeie :dance3:

Nu e vorba de cel primitiv, e vorba de Adam, si nici nu am avut iarasi in vedere de MENTALITATE (legat cu creierul:)))), ci psihologic, prin gene cumva se transmite, si chiar in subconstient se depoziteaza. Ma rog, eu am avut in vedere ca nu tre sa ii judecam pe nimeni pt ca asa vor, sunt dorintele fiecaruia, da majoritatea barbatilor vor baieti, e si normal - barbat la barbat trage, si femei la femei.

Partajează acest post

Link spre post
MultiColor
Nu e vorba de cel primitiv, e vorba de Adam, si nici nu am avut iarasi in vedere de MENTALITATE (legat cu creierul:)))), ci psihologic, prin gene cumva se transmite, si chiar in subconstient se depoziteaza. Ma rog, eu am avut in vedere ca nu tre sa ii judecam pe nimeni pt ca asa vor, sunt dorintele fiecaruia, da majoritatea barbatilor vor baieti, e si normal - barbat la barbat trage, si femei la femei.

Mary, inteleg bine ce vrei sa spui - clar ca fiecare trage la turta lui, adica

barbat la barbat trage, si femei la femei.
:cry: De dorit, ne dorim noi multe - dar stii ca nu toate's ca'n povesti :whistle3: Eu mai mult ii critic si nu-i inteleg pe barbatii care isi exprima aceasta dorinta de avea anume baiat cu un fel de agresivitate sau chiar conditie :cry: Anume aceasta cerinta/porunca o socot primitiva. E o chestie delicata si el trebuie sa inteleaga ca nu are nici un drept sa-i ceara sotiei baiat! si ea cum sa se simta sarmana cand absolut nimic nu depinde de dansa?! :cry:

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum