VarbanAxenia

componenta familiei

Postări Recomandate

VarbanAxenia

Buna.am o intrebare. am nevoie de un certificat privind componenta familiei. Mosul meu de nationalitate moldovean se casatoreste in rusia . La starea civila de la Moscova se cere acest certificat. unde putem sa ne adresam? si cu o procura poate sa faca altcineva certificatul?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
Acum 1 oră, VarbanAxenia a spus:

Buna.am o intrebare. am nevoie de un certificat privind componenta familiei. Mosul meu de nationalitate moldovean se casatoreste in rusia . La starea civila de la Moscova se cere acest certificat. unde putem sa ne adresam? si cu o procura poate sa faca altcineva certificatul?

De la Serviciul Starii Civile, e posibil prin procura.

Partajează acest post

Link spre post
Katiushkakuss

D. Grigore va rog sa ma ajutati sa inteleg, inregistrarea categoriei cu cetatean strain. Peste 3 saptamini eu si cu viitorul sot de origine straina venim sa ne casatorim in Moldova, cunoastem ce certificate trebuie sa presentam, informatia de mai jos am luat-o de or saitul Starii Civile, punctual 4 Este clar. Nu-mi Este clar punctual 5, ce se care de la noi? despre ce dovada merge vorba? Va rog prin cuvinte simple pute-ti sa-mi explicati ce document trebuie sa prezentam? 

• 4. Documentul ce dovedeşte încetarea căsătoriei precedente (certificatul de divorţ, certificatul de deces al soţului) sau hotarîrea judecătorească privind declararea căsătoriei nule, fie hotarîrea judecătorească privind desfacerea căsătoriei, în cazul în care în statul respectiv dovada divorţului se face doar prin hotarîre judiciară;
  • 5. Dovada, eliberată de autorităţile competente ale statelor ai căror cetăţeni sunt, din care să rezulte că sunt îndeplinite condiţiile de fond, cerute de legislaţia Republicii Moldova, pentru încheierea căsătoriei.                                            

Partajează acest post

Link spre post
Katiushkakuss

Si inca o intrebare, se poate sa facem inregistrarea casatoriei la OSC Chisinau, daca viza de resedinta este in sat? 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum