placintad

Cit Timp Fierbeti Legumele?

Postări Recomandate

placintad

Eu doresc sa adaug in alimentatia fetitei mele legumele.

Ati putea sa-mi spuneti cit timp e nevoie sa le fierb ca sa nu fie crude si sa pastreze cit mai multe vitamine.

Ma intereseaza- morcovul, cartoful, conopida, brocoli...

Eu am inceput diversificarea cu terciuri si sucuri stoarse proaspat. Acum doresc sa mai adaug cite ceva.

Va multumesc mult.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@niri

всегда варю до готовности

Partajează acest post

Link spre post
infinit

Diana, cel mai bine e sa le aburesti (vezi parovarka). Ce se fierbe pe abur nu intra in contact direct cu apa asa ca majoritatea vitaminelor si mineralelor raman in produs si nu trec in apa.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

eu le fırb pına ısı pastreaza un pıc dın tarıe .. nu le las sa se glogozeasca . morcovul i-l fierb 15-20 mın ,ca se fıerbe maı greu , cartoful 10-15 mın si brocoli se fierb destul de rapıd , 10 mınute e deajuns , depınde cıt de tare arde aragazul.

Partajează acest post

Link spre post
delia

Eu le fierb 20 de minute in dependenta de legume.

Partajează acest post

Link spre post
Ver(O)nika

Варю пока не станут мягкими ,но не разваренными(так ,чтобы нож или вилка легко входили в овощ).

Partajează acest post

Link spre post
auri

legumele se fierb 45min-1ora pu copii mai mici, a mea de ex are 6luni si eu asa fac..vitaminele nu dispar:) trec in supita.....e gustos si sanatos....fara sare pina dupa un an.

Partajează acest post

Link spre post
one

По моему все-таки лучше готовить в пароварке. Ведь при варке в течении 10 минут разрушается витамин Ц. Пользы от продукта никакой.

Partajează acest post

Link spre post
lumipupsic

По моему все-таки лучше готовить в пароварке. Ведь при варке в течении 10 минут разрушается витамин Ц. Пользы от продукта никакой.

Dar cartofii? Cartofii preparati la abur ar trebui inmuiati in apa rece minim 10 ore inainte de preparare pentru copii mici!

Partajează acest post

Link spre post
one

Dar cartofii? Cartofii preparati la abur ar trebui inmuiati in apa rece minim 10 ore inainte de preparare pentru copii mici!

Dar eu le inmoi in apa si chiar si cind gatesc pentru noi, maturi. Dar pentru bebe avem cartofi doar de la bunica din gradina, care shtiu 100% fara chimicate.

Partajează acest post

Link spre post
Him

я вообще люблю варить всё подольше. лучше пусть будет переваренное, чем наоборот.

когда Мартин был маленьким совсем, то овощные супы варила ему минут 40, потом через блендер.

Partajează acest post

Link spre post
GNadejda

Noi fierbem morovul, conopida-20 min, Ardeiul 10 min, broccoli si dovlecel - 7 min

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum