Dairish

Turcia - Турция- Turkiye - Turkey

Postări Recomandate

mamalena

Vstavliu i ja svoi 5 kopeiek. :girl_in_love: Ea toje zdesi jivu uje 3 goda i tak slojilosi cto prişlosi obsceatsea toliko s turkami (v osnovnom sosedi rodsveniki i druzia muja) konecno ne bez pomosci muja ea raspolojila ih k sebe no neznakomie liudi v magazine v gipermarkete avtobuse i daje v bolinite stoit mne zagovoriti s akcentom srazu spraşivaiut vi otkuda (narod sdesi oceni liubopitnii ksati i liubit sovati vezde svoi nos i spletnicati) kogda uznaiut cto iz Moldovi otnoşenie srazu meneaetsea kak ne skrivaiut po litu vidno.Esli skajesi cto iz Germanii ili otkudato iz Evropi smotreat s uvajeniem kak budto tam net plohih liudei i jenscin legkogo povedenia. Snacala bilo oceni obidno voobsce ne hotela vihoditi na ulitu bez muja a potom privilka i perestala obrascati vnimania ( govoriu cto ea iz Afriki) srazu zakrivaiut rot. No ne mogu skazati cto vse liudi takie esti i oceni otkritie duşevnie gostepriimnie.

Voobsce Turcia strana kontrastov po geografii, kulture, obrazovaniu(cto mojno obeasniti celoveku kotorii v 30-40 let pisati i citati ne umeet), religii ( suni i alevi sovsem raznie), nationalinosti ( arabi kurdi turki i t.d.i t.p) poblije k dogu tarafa voobse drugoi mir kak budto. Mne po duşe bolişe vsego prişlasi stolita Ankara i poberejie mramornogo morea Mudania Erdek (do rojdenia malogo uspeli poezditi s mujem po vsem rodstvenikam).

Kak provodim vihodnie? Viezjaem na piknik v Adane esti oceni krasivii baraj s parkom i zonoi dlea piknika. İli idem v gosti k rodstvennikam.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lady_marmalade

vara dıs-de--dımıneata eu gatesc dejunu el fuge la market dupa zıare sı dupa pıınıca proaspata. apoı servım ceaıul .. maı vorbım de una alta sı pe la orele 14:00 la mare , apoı ne plımbam ın vre-un centru comercıal , la cına uneorı avem oaspetı , orı mergem sıngurı ın ospetıe . ın restu perıoadeı anulae mergem la bowlıng , la cınema , la restautant, ın parc de foecare data gındım ceva nou

Partajează acest post

Link spre post
mamalena

Девочки даваите жить дружно. Нам нужно наоборот поддерживать друг друга а не цеплятся за слова. :friends:

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

ya takje predlagala .. tolca napisala na rumınskom

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

Bowlıng este preferata mea joaca, si noi mergem cu sotul desisor si jucam bowlıng ,mai pe scurt imi place la nebunie si mie si sotului.

Mamalena, a vı gde jıvyote v kakom gorode.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

ma bucur ca avem ceva comun . eu prima data cind am mers cu sotu mı-am scrıntıt degetul .. luam bıla de 10 kg , sı pentru mınuta mea er prea grea ... dar am ınvıns , orı ca m-am straduıt mult , orı ca sotul s-a lasat nu stıu exact .. dar acum de fıecare data cınd mergem la bowlıng facem parıu. dın pacate azı n-am fost nıcıunde .. am stat de vorba cu o sora dın Italia , apoi cu alta din Russia , apoi cu nepoata din chisinau , am facut baie cu toate procedurile cosmetologice , am gatit , am stat la tv .. acum merg la nani , sa adun forte pentru ziua de miine ,avem planurı marı pe mııne , sper sa ne ajunga tımp sı rabdare.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Si mie imi place bowlling-ul mult!!! :girl_devil: Mergeti si in MD cind veniti? Este un local foarte fain deschis la botanica.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

nu stıam ca este la Botanıca , dar la moldova vreau mult de tot , pe mıne de botanıca ma leaga ceva frumos

Partajează acest post

Link spre post
Vicky
nu stıam ca este la Botanıca , dar la moldova vreau mult de tot , pe mıne de botanıca ma leaga ceva frumos

ce daca nu e secret?

Da daca nu gresesc e cel mai mare loc de bowlling din oras. PLAZA se numeste e linga fitness centru Niagara si green hills Plaza, linga Elat orientativ.

Si mie imi e dor, dar eu sutn lucky , curind v-oi veni in vizita :girl_devil:

Partajează acest post

Link spre post
mamalena
Bowlıng este preferata mea joaca, si noi mergem cu sotul desisor si jucam bowlıng ,mai pe scurt imi place la nebunie si mie si sotului.

Mamalena, a vı gde jıvyote v kakom gorode.

V Adane

Partajează acest post

Link spre post
Dairish
Fetelor de ce sunteti asa rele unele , ma refer la magazinele si hainele din Turciea?

Spuneti de prostitutie, posibil sunt si prostitute dar eu nu am vazut sa stee vre-o fata pe marginea drumului sea se ocupe de prostitutie.

Tu de unde stii in ce fel de hotele stau prostitutele?

Cele care se imbraca astfel mai mult dezbracate decat astupate se vede ca le place astfel de vorbe si aninari, altele sunt femei de 40-45 de ani si se imbraca ca niste prostituıte , sigur ca de ele se vor anina toti.

İmi cer scuze daca am suparat pe cineva insa eu am spus asa cum este .

Masha,

Eu am spus cu certitudine si am tot dreptul sa le spun asta fetelor, care ne-au cerut un sfat. Explic de ce.

Tu stai de 3 ani la Istanbul - e ceva timp, dar eu am stat JUMATATE din viata mea matura in Turcia si stiu foarte bine cum e acolo.

Timp de doi ani lucram la Ministerul Afacerilor Externe, la departament care se ocupa de asa fete si le repatria/deporta acasa.

Pot sa scriu o carte intreaga cu povestiri. :girl_devil:

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
ce daca nu e secret?

Da daca nu gresesc e cel mai mare loc de bowlling din oras. PLAZA se numeste e linga fitness centru Niagara si green hills Plaza, linga Elat orientativ.

Si mie imi e dor, dar eu sutn lucky , curind v-oi veni in vizita :duma:

ehhh .. nu pot sa-ti zic , poate cu alta ocazie . sa stıı ca estı bınevenıta !

.

Pot sa scriu o carte intreaga cu povestiri. :duma:

Dairish scumpa , aı foarte mare dreptate , eu am prıetenı la ambasada sı vorbesc pe mess zılnıc cu unıı dın eı .. aoleu , mı-ı groaza cıte numa-ı nu m-ı s-au povestıt. Dairish draguta povesteste-ne cıte ceva despre tıne ..

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

fetelor pe unde sıntetı ... toata zıua atı fost lıpsa , de altfel ca sı mıne .... ce atı maı facut ? care-s noutatıle ? bucurııle?

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Masha,

Eu am spus cu certitudine si am tot dreptul sa le spun asta fetelor, care ne-au cerut un sfat. Explic de ce.

Tu stai de 3 ani la Istanbul - e ceva timp, dar eu am stat JUMATATE din viata mea matura in Turcia si stiu foarte bine cum e acolo.

Timp de doi ani lucram la Ministerul Afacerilor Externe, la departament care se ocupa de asa fete si le repatria/deporta acasa.

Pot sa scriu o carte intreaga cu povestiri. :girl_cry2:

Da, stiu ca prostitute sunt multe si stiu si eu ca deseori politistii strıng cu suta de fete si le deporteaza acasa.

İmi pare rau ca se petrece asa ceva si stiu ca din cauza lor tragem noi , din cauza lor se uita si la noi rau.

Nu stiu daca le va putea cineva opri .

Dumnezeu cu dansele, nu doresc sa-mi fac pacate pentru cineva , de aceea nici nu mai cred ca este nevoe sa discutam si sa ne sfadim din cauza lor.

İmi face placere sa discut cu dumneavoastra , am spus dumneavoastra deoarece cred ca sunteti mai in varsta decat mine.

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
ma bucur ca avem ceva comun . eu prima data cind am mers cu sotu mı-am scrıntıt degetul .. luam bıla de 10 kg , sı pentru mınuta mea er prea grea ... dar am ınvıns , orı ca m-am straduıt mult , orı ca sotul s-a lasat nu stıu exact .. dar acum de fıecare data cınd mergem la bowlıng facem parıu. dın pacate azı n-am fost nıcıunde .. am stat de vorba cu o sora dın Italia , apoi cu alta din Russia , apoi cu nepoata din chisinau , am facut baie cu toate procedurile cosmetologice , am gatit , am stat la tv .. acum merg la nani , sa adun forte pentru ziua de miine ,avem planurı marı pe mııne , sper sa ne ajunga tımp sı rabdare.

:girl_cry2::yahoo:

Sa stii ca mi-ai dat o idee foarte buna, deacuma nu mai am rabdare sa vina mai repede sfarsitul celei saptamani sa plecam cu sotul sa jucam bowlling pe pariu :kiss4: .

Sotul meu se tine mereu de cuvınt si eu stiu preciz ca il voi birui de aceea astept cu nerabdare.

Multumesc mult de idee.

Noi doar la sfarsit de saptamana ne putem distra deoarece in cursul saptamanii venim obositi de la lucru si nu mai avem chef de petreceri.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

la noı azı a pluat toata zıua , chıar sı noapta trecuta , o ploaıe abundenta , cu greu sa ıesı dın casa , la pıata n-am fost , nıcı nu cred ca a fost pıata pe asa ploaıe . am fost la METRO , apoı la un centru comercıal , pe la KOTON, LCW, nu prea noutatı.. mı-am luat un costum de casa, am luat cına la restaurant , am venıt tırzıu de tot , am facut un ceaı sı ne-am uıtat un pıc tv , eu stau la pında .. n-a maı aparut nımenı pe pagına noastra .. ın sfırsıt am avut noroc :)))

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

KArina felicitari cu cumparaturile( costum de casa ) in fashion este teme unde punem foto la ultimele cumparaturi, daca vrei poti pune si tu.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

mercı mult , curınd ı-l voı pune pe fashıon

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

eeeeeeeiiiiii unde v-ati pierut ? sint plictisita....poate apare cineva pe aici ?

Partajează acest post

Link spre post
TES
Si mie imi place bowlling-ul mult!!! :girl_dance: Mergeti si in MD cind veniti? Este un local foarte fain deschis la botanica.

Si mie imi place bowliing-ul, doar sa privesc cum se joaca, caci nu pot juca.MMMM :girl_cry2:

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
Si mie imi place bowliing-ul, doar sa privesc cum se joaca, caci nu pot juca.MMMM :girl_dance:

hehe pai e simplu ca buna zıua , daca vı ın antalya sau ne vedem la chısınau te ınvat eu

Partajează acest post

Link spre post
irem

Vsem privet!Nedavno slu*ссылка*no nasla etot sait.Ya vot toje jivu v Turtii.Zamujem.Poka cto nas dvoe no uje cerez dva mesyata budet troe..-)

Procitala etu temu...Scoliko liudei na svete stoliko i mnenii(ya nascet togo cto pisali devocki pro Turtiu).Zdesi jiti konecno dlya nas tyajelo no mojno..

U menya turki horosie druzya zdesi..Semya muja toje zameceatelinaya.Na ulite kstati nikto ne teplealsea ko mne nikogda..V Moldove teplyalisi i ceasto..Prostitutiay

a protvetaet konecno no ya licno za 4 goda ne vstretila na ulite ni odnu pr. a vot samoleti vsegda polnie s nimi.V aeroportu iz za nih zaderjivaet politia kak toliko vidit moldavskii passport.-(A tak kak ya obezdila polTurtii s mujem mogu scazati cto Turtiya krasivaya strana i liudi v bolisinstve horosie..-)

Partajează acest post

Link spre post
ATI
Vsem privet!Nedavno slu*ссылка*no nasla etot sait.Ya vot toje jivu v Turtii.Zamujem.Poka cto nas dvoe no uje cerez dva mesyata budet troe..-)

Salut si bine ai venit!!! Sper sa te simti bine pe forum! Felicitari cu sarcina si nastere usoara!

Partajează acest post

Link spre post
irem
Salut si bine ai venit!!! Sper sa te simti bine pe forum! Felicitari cu sarcina si nastere usoara!

spasibo

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator Гость_latifa_*
urrraa! uite ca ne adunam incetisor ...sper la un off cu voi fetelor

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum