Dairish

Turcia - Турция- Turkiye - Turkey

Postări Recomandate

Dairish

Salut tuturor!

Am deschis tema asta pentru cei care stau, au stat sau a avut o relatie cu tara asta superba!!

Большой велкам для всех, кого интересует эта страна!!

Hepinize hosgeldiniz!!!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lady_marmalade

hos bulduk canim !!

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

Merhabalar kızlar!

Ma bucur ca mai este cineva de la Moldova care locueste aici.

Ce faceti , sunteti casatorite sau nu cu ce va ocupati su unde stati.

Eu stau in İstanbul si tare as dori sa-mi fac vre-o cunoscuta de-a noastra.

Salut tuturor!

Am deschis tema asta pentru cei care stau, au stat sau a avut o relatie cu tara asta superba!!

Большой велкам для всех, кого интересует эта страна!!

Hepinize hosgeldiniz!!!

Cat despre cafeaua turceasca sper ca intr-o zi o vom putea-o bea impreuna.:))

Partajează acest post

Link spre post
Dairish
Merhabalar kızlar!

Ma bucur ca mai este cineva de la Moldova care locueste aici.

Ce faceti , sunteti casatorite sau nu cu ce va ocupati su unde stati.

Eu stau in İstanbul si tare as dori sa-mi fac vre-o cunoscuta de-a noastra.

Merhaba, eu sunt in Irlanda, dar am relatii foarte speciale cu Turcia :sad:

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

urrraa! uite ca ne adunam incetisor ...sper la un off cu voi fetelor

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade

masha canim ,sint in antalya din iunie 2006 . sint casatorita , copii nu am , vrem sa traim un pic pentru noi si restu vietii pentru copii. antalya e super frumoasa, te invit . dar cum se zice la noi decit rege-ntari straine , mai bine cersetor la tine ... locul meu nu-i aici , nu ma simt bine , nici clima cu-mi cade bine , nici apa , nici alimentatia , dar m-am deprins cu toate astea deacu. mie imi place mult istambulu.. am fost la inceput de martie ultima data . tu copilasi ai ? lucrezi ? cum iti ocupi timpul ?

Partajează acest post

Link spre post
MamaDi

Salut fetelor!!! Eu nu sunt din Turcia, dar vreau sa va zic ca am fost de 2 ori in Istanbul (deplasari de serviciu) si mi-a placut mult. Cafeaua tursceasca - mmmm - delicioasa iar *ссылка*ul de mar m-ia placut si mai mult, nemaivorbind de delicioasele dulciuri!

imi pare rau ca am stat putin timp, sunt o multime de locuri de vizitat, foarte frumoase! Mi+ar placea sa merg acolo doar ca excursie!!!

Felicitari cu deschiderea oficiala a temei "Turcia"!!!

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
masha canim ,sint in antalya din iunie 2006 . sint casatorita , copii nu am , vrem sa traim un pic pentru noi si restu vietii pentru copii. antalya e super frumoasa, te invit . dar cum se zice la noi decit rege-ntari straine , mai bine cersetor la tine ... locul meu nu-i aici , nu ma simt bine , nici clima cu-mi cade bine , nici apa , nici alimentatia , dar m-am deprins cu toate astea deacu. mie imi place mult istambulu.. am fost la inceput de martie ultima data . tu copilasi ai ? lucrezi ? cum iti ocupi timpul ?

Sa stii ca nici meu nu mam deprins cu apa lor si nici cu clima lor , racesc la orice pas, cat despre mancarurile lor imi plac enorm, sunt foarte bune , bucatariea lor este foarte bogata.

Copii inca nu am dar de 2 ani de zile ma tot chinui sa fac dar ce pacat ca fara rezultate, totusi sper sa se primeasca.

Eu am 28 de ani , singura cati ani ai?

Aveti de gand sa stati mult prin Turciea?

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Salut fetelor!!! Eu nu sunt din Turcia, dar vreau sa va zic ca am fost de 2 ori in Istanbul (deplasari de serviciu) si mi-a placut mult. Cafeaua tursceasca - mmmm - delicioasa iar *ссылка*ul de mar m-ia placut si mai mult, nemaivorbind de delicioasele dulciuri!

imi pare rau ca am stat putin timp, sunt o multime de locuri de vizitat, foarte frumoase! Mi+ar placea sa merg acolo doar ca excursie!!!

Felicitari cu deschiderea oficiala a temei "Turcia"!!!

Buna draga mea!

Ma bucur ca ai avut ocaziea sa vezi macar cat de putin İstanbulul.

Da, aici sunt foarte multe locuri frumoase unde se poate de odihnit sau vizionat, nu mai spun de alte locuri, orase.

Aici in İstanbul vin foarte multi din Moldova si fac cumparaturi unii la Odesa le fac altii aici.

İntr-un cuvant, aici este foarte frumos , insa nicaeri nu este ca acasa in Tara sa natala.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Masha28,

bun venit pe forum.

Si vreau sa te intreb cite ceva, planificam un weekend in Istanbul, spune te rog cind sunt deschise centrele comerciale? cind e zi de odihna? Cerecomanzi de vazut? si am mai auzit ca aveti si blanuri frumoase , doresc pentru mamica una, daca stii unde se vind spune te rog.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
Sa stii ca nici meu nu mam deprins cu apa lor si nici cu clima lor , racesc la orice pas, cat despre mancarurile lor imi plac enorm, sunt foarte bune , bucatariea lor este foarte bogata.

Copii inca nu am dar de 2 ani de zile ma tot chinui sa fac dar ce pacat ca fara rezultate, totusi sper sa se primeasca.

Eu am 28 de ani , singura cati ani ai?

Aveti de gand sa stati mult prin Turciea?

mıncare e gustoasa, asortımentu e mare dar e super bogata ın grasımı sı chımıcate :(( . eu am 23 anı , noı vrem sa ne stabılım sı aıcı sı ın moldova , asa cınd ne vıne doru plecam acolo , cınd luı ıı dor venım aıcı , muncım pentru ınceput

Partajează acest post

Link spre post
Lili

hehehe si am fost la Stambul kind eram studenta, mi-a placut mincarea, cofetariile.Initial ma temeam (eram prin 1994-1996)-kind ma lua vreun turk de maina si ma invita in magazinul lui (imi strigau rusoaica).Nu am gustat castanele prajite (de dimineata umblau pe strada) si pina acum nu le stiu gustul.

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
hehehe si am fost la Stambul kind eram studenta, mi-a placut mincarea, cofetariile.Initial ma temeam (eram prin 1994-1996)-kind ma lua vreun turk de maina si ma invita in magazinul lui (imi strigau rusoaica).Nu am gustat castanele prajite (de dimineata umblau pe strada) si pina acum nu le stiu gustul.

LİLİ scumpa ce te tine .. da o fuga in turcia sa fii si tu impacata

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Masha28,

bun venit pe forum.

Si vreau sa te intreb cite ceva, planificam un weekend in Istanbul, spune te rog cind sunt deschise centrele comerciale? cind e zi de odihna? Cerecomanzi de vazut? si am mai auzit ca aveti si blanuri frumoase , doresc pentru mamica una, daca stii unde se vind spune te rog.

Bine vam gasit.

Draga mea, centrele comerciale in İstanbul sunt deschise in fiecare zi insa este un raion mare se numeste Laleli acolo poti gasi orice .

La Laleli te vei simti ca in Moldova deoarece acolo sunt cumparatori foarte multi din Moldova , Moscova ,Ucraina....:))

Acuma peste tot este deschis sezonul de primavara -vara cu haine si incaltaminte, blanuri de iarna se pot gasi toamna de toate gusturile ,acuma tot poti gasi insa trebue sa cauti si sa intrebi .

Cat despre limba turceasca poti sa nu-ti faci griji deoarece in fiecare magazin se gaseste cate un vanzator russ:))

Mai este un raion unde la fel poti gasi orice, cele mai la moda haine se numeste Osmanbey, aici la fel in orice magazin se afla cate un vanzator care stie limba russa, sau chear fete din Moldova care lucreaza aici.

İn orice magazin poti sa intrebi unde se afla magazine cu blanuri si fii sigura ca iti vor spune ba chear pot si sa-ti arate.

Numai-ca la Laleli trebue sa fii in cursul saptamanii adica de luni pana sambata si sambata se tin deschise magazinele pana la orele 15.00.La Osmanbey la fel.

Cat despre alte raioane ale orasului sunt foarte multe centre mari unde la fel poti gasi orice si de calitate , in astfel de centre este deschis in fiecare zi.

Sfatul meu este sa mergi la Laleli si Osmanbey, nu vei regreta.

Cat despre oteluri, sunt peste tot.:))

Cred ca am putut sa-ti fiu de folos macar cat de cat.

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

Sa stii ca castanele coapte sunt foarte bune, insa nu toti le iubesc.

Daca doresti , pot sa-ti trimit castane si tu le vei coace singura acasa.

Eu vorbesc destul de serios.

Se mananca ferbinti .

mıncare e gustoasa, asortımentu e mare dar e super bogata ın grasımı sı chımıcate :(( . eu am 23 anı , noı vrem sa ne stabılım sı aıcı sı ın moldova , asa cınd ne vıne doru plecam acolo , cınd luı ıı dor venım aıcı , muncım pentru ınceput

Pe tema mancarii ai dreptate .

Sotul tau este de origine Turceasca ?

Sa stii ca bine ve-ti face daca o sa va stabiliti si aici si la Moldova.

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Ma,

merci mult de raspuns promt! am copiat ce ai scris sa ma conduc. Si am mai auzit ca trebuie neaparat sa te tirguiesti asa e? chiar si in centre comerciale e valabil? sau doar la piete ( souk) ?

Partajează acest post

Link spre post
TES

Se mananca ferbinti .

de castane... depinde de gusturi.

Am vizitat si noi Turcia,ne-a placut mult, informatiea care ati dat-o e interesanta, poate cind mai mergem, mergem si pe la LAleli.

Pe mine ma intereseaza traditia ce tine de Calean.Sotul meu e incintat de aceasta traditie turceasca.

Ce stiti despre asta.

POate ii fac o seara mai deosebita si-i pregatesc caleanul intr-o maniera aparte. :smile:

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
de castane... depinde de gusturi.

Am vizitat si noi Turcia,ne-a placut mult, informatiea care ati dat-o e interesanta, poate cind mai mergem, mergem si pe la LAleli.

Pe mine ma intereseaza traditia ce tine de Calean.Sotul meu e incintat de aceasta traditie turceasca.

Ce stiti despre asta.

POate ii fac o seara mai deosebita si-i pregatesc caleanul intr-o maniera aparte. :smile:

Modul de funcţionare a narghiliei

1. Primul pas, pentru obţinerea atmosferei ambiante ar fi bine să pui muzică arabă, ceea ce o să te 'ncurajeze să fumezi o pipă. Alege un loc, unde te simţi comfortabil. Dacă nu ai muzică arabă, fă click AICI şi alege!

2. Asigură-te că narghilia ta nu primeşte aer undeva. Pune palma deasupra suportului de tutun şi trage în piept. Dacă simţi vacumul, ai procedat bine. Punctele importante: 1. Punctul de întâlnire a corpului narghiliei şi suportului de apă. 2. Conexiunea pâlniei de tutun. 3. Conexiunea tubului. 4. Clapa prin care iese fumul. Dacă narghilia primeşte aer undeva, verifică garniturile. Acestea pot fi înlocuite cu bandă izolatoare sau leocoplast. Dacă primeşte aer la tub, încearcă să-l împigi prin rotaţie puţin mai înăuntru, dar şi aici poţi să foloseşti leocoplast. Sunt narghilii, care au o clapă în care bila de rulment poate să se oxideze. Aceasta poate fi înlocuită cu un rulment de bicicletă, care se găseşte foarte ieftin în oricare magazin de specialitate.

3. Pune atâta apă în suport, cât tubul să fie acoperit, dar să fie loc destul pentru fum. Acesta de obicei este 3-4 cincimi din suport, dar diferă la fiecare narghilie în parte. În loc de apă se mai pune şi alcool (whiskey, vodcă), mai mult, există amatori de narghilie care pun lapte. Dacă eşti cu maşina nu încearcă varianta cu alcool, efectul acestuie e evident. Dacă pui lapte, gustul o să fie ca a iaurtului, dar ai grijă, câteodată această dă spumă şi iese prin tub.

4. După toate acesteia ai nevoie de o doză de tutun. Asta înseamnă de obicei 8-10 grame. Pune tutunul în suport. De preferat să ţii tutunul în borcan care se închide bine, aşa o să rămână proaspăt şi mai mult de un an fără să-şi piardă aroma. Ai grijă, să nu pui prea mult tutun! Apasă puţin, şi lasă liber cam 1,5 milimetri de la marginea pâlniei. După aceasta pune deasupra pâlniei un cub de alufolie de cca 20x20 centimetri şi marginile acestuia apasă bine la marginea pâlniei. Cu cât închide mai bine, cu atât intră mai puţin aer înăuntru. Cu o scobitoare fă 30-35 găuri mici deasupra foliei. Pe acestea o să intre aerul cald prin tutun în narghilie. Sunt amatori de narghilie care pun 3 ghemuri de folie sub cărbune ca să fie siguri că tutunul şi cărbunele nu se ating. Dacă totuşi din greşeală se ating unul de altul, fumul o să fie amăruie. Atunci numai sufli în tub şi fumul neplăcut iese. Important este că aerul cald să ajută la simţirea aromelor.

5. Acum ai nevoie de cărbune, cel mai bine, dacă foloseşti cărbune special creată pentru narghilie, care se autoaprinde. Se aprinde foarte uşor ca o steluţă, dar dacă nu ai la îndemână, foloseşte cărbune de lemn de bună calitate. Caută un loc sigur (de preferat nu deasupra covorului) şi aprinde cărbunele. Pune cu grijă deasupra foliei având grijă să fie măcar un milimetru distanţă între tutun şi cărbune.

6. E de preferat să acoperi toate acestea cu capacul care ţine căldura, fiindcă aşa savurezi mai mult timp narghilia. Chiar mai mult: dacă fumezi în aer liber, vântul nu ţi-l aduce înapoi totul în ochi. Problema asta se poate rezolva şi cu o bucată de alufolie din care faci un rulou în jurul pâlniei7. După al treilea-patrulea fum o să simţi aroma plăcută a fructelor. După câteva folosinţe se recomandă schimbarea apei şi curăţirea suportului şi a componentelor. Foarte important: să nu foloseşti detergenţi, fiindcă narghilia poate să preia mirosul. Dacă nu reuşeşti ceva, sau dacă ai întrebări, contactează-mă fără scrupule la adresele mele!

7. După al treilea-patrulea fum o să simţi aroma plăcută a fructelor. După câteva folosinţe se recomandă schimbarea apei şi curăţirea suportului şi a componentelor. Foarte important: să nu foloseşti detergenţi, fiindcă narghilia poate să preia mirosul. Dacă nu reuşeşti ceva, sau dacă ai întrebări, contactează-mă fără scrupule la adresele mele!

Editat de un_rayon_de-soleil

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Ma,

merci mult de raspuns promt! am copiat ce ai scris sa ma conduc. Si am mai auzit ca trebuie neaparat sa te tirguiesti asa e? chiar si in centre comerciale e valabil? sau doar la piete ( souk) ?

La Laleli si la Osmanbey poti sa te targuesti, este adevarat, ba chear si in alte raioane, doar prin supermarketuri nu poti sa te targuesti.

Sa stii ca in aceste raioane nu sunt pete ca la noi, dar peste tot magazine, mari si mici, sute de magazine cu marci diferite.

Peste tot vei putea gasi haine de calitate si eftine deoarece aceste magazine sunt toate (optovıe).

Partajează acest post

Link spre post
Vicky

Masha

daca sunt optovie, o sa vina doar o blana? :smile:

Partajează acest post

Link spre post
Masha28

Eu personal nu am incercat nici o data si nici sotul meu , insa un lucru stiu , ca aceasta narghilie nu este chear buna pentru sanatatea omului, ea este cu mult mai puternica si mai daunatoare decat fumul de tigara.

Se spune ca are diferite gusturi de fructe .

Altadata cand veniti numaidecat incercati.

Partajează acest post

Link spre post
Dairish
Sfatul meu este sa mergi la Laleli si Osmanbey, nu vei regreta.

Vicky, iar sfatul meu e SA NU MERGI acolo singura, mai bine iti las un numar de telefon si sa fii supraveghiata tot timpul.

Laleli nu este un loc bun, presupun ca ai auzit ca toate casele de toleranta si prostituate se afla acolo.

Sa ma scuzi Masha, eu n-as recomanda acest loc pentru o femeie sa mearga la cumparaturi.

Ce-i drept - preturile sunt destul de mici, comparativ cu alte locuri mai sofisticate.

dar eu totus ti-as sfatui sa te duci la un centru comercial mai de calitate.

N-ai sa fii amagita - 1, n-ai sa fii chemata Natasha (echivalent prostituata) -2, o sa te simti o adevarata Doamna si o sa fii tratata cu atentia -3.

iti scriu in privat.

Partajează acest post

Link spre post
Lili

Se mananca ferbinti .

Masha28, mersi mult! Kind ma hotarask sa le incerk gustul iti scriu(sper sa ramai pe mult timp aici).

Partajează acest post

Link spre post
lady_marmalade
Vicky, iar sfatul meu e SA NU MERGI acolo singura, mai bine iti las un numar de telefon si sa fii supraveghiata tot timpul.

Laleli nu este un loc bun, presupun ca ai auzit ca toate casele de toleranta si prostituate se afla acolo.

Sa ma scuzi Masha, eu n-as recomanda acest loc pentru o femeie sa mearga la cumparaturi.

Ce-i drept - preturile sunt destul de mici, comparativ cu alte locuri mai sofisticate.

dar eu totus ti-as sfatui sa te duci la un centru comercial mai de calitate.

N-ai sa fii amagita - 1, n-ai sa fii chemata Natasha (echivalent prostituata) -2, o sa te simti o adevarata Doamna si o sa fii tratata cu atentia -3.

iti scriu in privat.

eu sınt ıntr-u totu de acord si in plus hainele astea nu sint de calitate .. ma scuzatı am luat sı eu asemenea haıne cu etıcheta DOLCE&GABBANA sı dupa prıma spalare au ınceput sa ıasa pufı sau se scurteaza ın mınecı , la lalelı aı sa gasestı calıtatea de la pıata centrala orı talcıoc, dar potı lua cu acceası banı dıntr-un centru comercıal tıp cun cıty , elat. nu te speria .. preturile sint destul de convenabıle, si sint sı perıoade cınd peste tot sınt reducerı pına la 70 %. eu tı-as recomnda ZARA , KOTON , LCW-KIKI, ( aıcı haınele sınt chıar ıeftıne sı calıtate e la nıvel) , TİFANY,TITA , SARAR , ROMAN .. sint multe de tot , daca te ıntereseaza ıtı dau varıanta web la unele dın magazınele date

Partajează acest post

Link spre post
Masha28
Masha

daca sunt optovie, o sa vina doar o blana? :birth01:

Majoritatea magazinelor dau si cate una.

Fii sigura de asta.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum