enogen

Consultare Concediu Medical

Postări Recomandate

enogen

Buna zia D.Grigore am asa o intrebare am fost angajata ca functionar public in cadrul primariei,acum 6ani in urma am esit in concediul de maternitate pe 3ani apoi l-am prelungit pe 6 ani....intre timp anul trecut am mai nascut un copil insa la primarie nu am depus cerere astfel perioada de 6 ani a aflerii mele in concediu a expirat acum o luna.Eu am depus cerere sa mi se acorde concediul de maternitate abia acum la care mi sa raspuns atit de la primarie cit si de la CNAS ca am expirat termenul adresarii la aceasta problema,care sint sint actiunile mele legitime pe care sa ma bazes si inactiunea primariei.....apropo D-lor mi-au spus ca functia mea s-a redus intre timp............Va multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GrigorePopa
Acum 3 ore, enogen a spus:

Buna zia D.Grigore am asa o intrebare am fost angajata ca functionar public in cadrul primariei,acum 6ani in urma am esit in concediul de maternitate pe 3ani apoi l-am prelungit pe 6 ani....intre timp anul trecut am mai nascut un copil insa la primarie nu am depus cerere astfel perioada de 6 ani a aflerii mele in concediu a expirat acum o luna.Eu am depus cerere sa mi se acorde concediul de maternitate abia acum la care mi sa raspuns atit de la primarie cit si de la CNAS ca am expirat termenul adresarii la aceasta problema,care sint sint actiunile mele legitime pe care sa ma bazes si inactiunea primariei.....apropo D-lor mi-au spus ca functia mea s-a redus intre timp............Va multumesc anticipat

Indemnizația  de maternitate aveți dreptul să o solicitați în decurs de 12 luni din momentul cind ati implinit 30 saptamini de sarcina ba mai mult, la acea perioada nu erati persoana asigurata ( concediu suplimentar neplatit de pina la 6 ani). Acum puteti solicita doar indemnizatia de ingrijire a copilului pina la virsta de 2 ani ( ca persoana neasigurata) sau de catre sot (pina la 3 ani)

Partajează acest post

Link spre post
enogen

D.Grigore dar sugerati-mi va rog pe ce articole din Codul Muncii ma pot baza si cum sa sune cererea deoarece in cod asemenea procedura nu are interpretare..ori prevede clar procedura de concediu de maternitate  pina la 3ani platit si de la 3-6ani neplatit........Va multumesc Muult

Partajează acest post

Link spre post
enogen

Si daca mi se va emite dispozitia la ce sa trag atentia pe ce articole sa fie bazata,ca sa ma conving ca e legala ca in mod contrar sa o pot contesta......va rog frumos

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum